صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 28 اسفند 1397 - 01:33   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
نگاه مدیران استان به موضوع توسعه بیشتر یک نگاه کالبدی است تا زیرساختی و محتوایی. به طورمثال در بازسازی آبادان و خرمشهر میلیاردها تومان پول هزینه شد، ولی هنوز زخم های جنگ، بر چهره خسته خرمشهر مشهود است و تبعات آن یعنی بیکاری ،توسعه نیافتگی ،حاشیه نشینی همچنان نمایان است زیرا در بازسازی خرمشهر، نگاه به توسعه بیشتر کالبدی بود تا زیر ساختی، بازسازی خانه ها صورت گرفت ولی بازسازی زیرساخت‌های اقتصادی خرمشهر، ظرفیت بندری، صادرات و واردات آن احیاء نشد. بنابراین همچنان رنگ فقر و توسعه نیافتگی و برچهره این شهرها نمایان است
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78294صفحه نخست » آخرین اخبار شنبه، 19 خرداد 1397 - 09:43
خوزنا از وضعیت کشاورزان اهوازی گزارش می دهد:
تیشه به ریشه کشاورزی می زنند/ بذر را گرانتر به کشاورزان می فروشند
کار اصلی ما کشاورزیست و نمی توانیم بیکار بمانیم؛ نمی شود گرسنگی خانواده خود رو نگاه کرد و شاید حتی نهایتا به سمت شهر مهاجرت کنیم. خانواده های زیادی طی پنج سال گذشته از روستای ملیحان به شهر مهاجرت و در مقابل هیچ خانواده ای به روستا برنگشته است
  

عبور از بحران خشکسالی و کم آبی هنری است که مسئولان امر باید به خوبی بلد باشند، انتقال بار کاهش بارندگی ها به دوش کشاورزان در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست و دیگر کشورها به دنبال ارائه راهکارهایی نوین در راستای عدم تعطیلی کشاورزی هستند.
به نظر می رسد بهره مندی از تجارب بین المللی در راستای عبور از این بحران امری ضروری است که مدیران خوزستانی باید به این مهم توجه بیشتری داشته باشند؛ همچنین استفاده از روش های نوین کشاورزی و آبیاری در کنار تغییر الگوی کشت از دیگر موضوعاتی است که باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی باشد.
 خوزنا؛ شیرین سالمی _  کشاورزان اهوازی از بی مهری مسئولان و تعطیلی کشاورزی خود که تنها راه امرار معاش آنهاست، بسیار ناراحت و اعتقاد دارند که متولیان امر قصد تیشه زدن به ریشه کشاورزی را دارند.
آنها انتظار دارند که مسئولان امر و تصمیم گیران حوزه کشاورزی کمی بیشتر به فکر کشاورزان باشند؛ می نالند از بی مهری هایی که به آنها روا شده و کشاورزان با تمام این اوصاف دست از کار نکشیده و نگران زندگی خود هستند.
کشاورزان اهوازی از بی مهری های نفت به آنها، فروش با قیمت بالای بذر و بی سامانی توزیع برخی اقلام مورد نیاز کشت گلایه دارند و از مسئولان تقاضای رسیدگی دارند.
بی مهری نفت و تعطیلی کشاورزی
علی معاوی اهل روستای ملیحان بخش اسماعیلیه اهواز به خبرنگارخوزنامی گوید: کشاورز روستای ملیحان بخش اسماعیلیه هستم که تنها ۱۷ کیلومتر با اهواز فاصله دارد، در حال زندگی و مشغول به کشاورزی در زمین های این روستا هستم کار اصلی بنده و پدرم و اجدادم نیز کشاورزی بوده است.
او ادامه می دهد: در بدو ورود به بخش اسماعیلیه تابلویی را مشاهده می کنیم با مضمون اسماعیلیه قطب کشاورزی و نفت قطب نفتی که هیچ سود و هیچ درآمدی برای بخش نداشته و تمامی پرسنل حوزه نفتی آن منهای 10 نگهبان غیر بومی و تاکنون حتی یک ریال از این رحمت خدادادی عاید ما نشده است.
این کشاورز با کنایه می گوید: فقط شعله های نفت روبروی خانه هایمان مشاهده می شود که البته روشنایی خاصی به زمین کشاورزی و خانه های ما داده و همین که پول این روشنایی را از ما نمی گیرند، جای تشکر دارد.
معاوی اضافه می کند: از نفت و چاه های نفت درون زمین هیچ نفعی به ما نرسیده و اکنون هم می خواهند تیشه به ریشه کشاورزی بزنند.
او یادآور می شود: بنده هم کشاورز و هم شلتوک کار هستم، شلتوکی را که برای ادامه زندگی خود حیاتی می دانم؛ شلتوک مکمل کشت گندم و حیات بخش ادامه زندگی کشاورزان است.
این کشاورز بیان می کند: با فروش شلتوک قدرت خرید کشاورز چند برابر می شود و می تواند با هزینه های مناسب محصول خوبی از گندم هم از نظر کیفیت و هم کمیت را تحویل دولت دهد.
معاوی ادامه می دهد: کشاورز که چرخه اقتصاد مملکت را به چرخش در می آورد و کشور را خود اکتفاء و بی نیاز به کشورهای بیگانه می کند.
او تأکید می کند: توجه به سخنان مقام معظم رهبری باید حمایت از کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار بگیرد ولی با بی تدبیری مسئولان استان خوزستان کشاورزی به سوی نابودی و فنا در حرکت است.
معاوی اظهار می کند: گندمکارانی که دانه های محبت را به زمین می سپارند و بعد از هفت ماه محصولی پربرکت و سالم را برداشت و سفره های هموطنان خود را رونق میدهند، این روزها با کم لطفی مواجه و از کشاورز بودن خود پشیمان شده اند.
این کشاورز عنوان می کند: کشاورزی که بذر دولتی را با ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش قیمت خریداری و با ۵۰ درصد افزایش وسایل مربوط به کشاورزی از جمله قطعات تراکتور و ادوات کشاورزی روبرو شده با چه استدلال و قانونی شورای اقصاد قیمت گندم را همان قیمت سال تعیین می کند.
او با ناراحتی می گوید: اگر مسئولان نیاز به کشاورزی ندارند این مسئله را اعلام کنند تا هم خود و هم کشاورزان راحت شوند.
این کشاورز با گلایه از اینکه مسئولان فقط بعد از برداشت گندم شعار خود اکتفایی را سر می دهند، طرح سؤال می کند: آقای مسئولی که شعار خوداکتفایی را سر می دهی آیا از زمان کشت گندم به کشاورزان سرکشی کرده و مشکلات آنها را جویا شده ای؟
معاوی با طرح سؤال دیگری مبنی بر اینکه چه کمکی به کشاورز از طریق مسئولان رسیده ادامه می دهد: آیا دولت بذر گندمی داده یا سهمیه کود شیمیایی به کشاورزان اختصاص داده است؟
این کشاورز یادآور می شود: بذر گندم را با ۲۰ الی ۳۰ درصد گرانتر نسبت به خرید به کشاورزان فروخته و تازه آن بذر هم کفاف کشاورزان را نداده و آنها را در بلا تکلیفی فرو برد.
او انتقاد می کند: کود شیمایی در بازار آزاد و در سوپر مارکت ها هم وجود دارد؛ جای توزیع سم هم که معلوم نیست و هر روز یه شرکت و فروشگاه نسبت به فروش آن توزیع می کند.
معاوی گلایه می کند: می خواهم کمک هایی که به کشاورزان شده را بدانم، وام هایی در مجلس تصویب شده ولی به دست کشاورز نمی رسد و یا سر راه آن ها هفت خان رستم می گذارند و این موضوع از کشاورزان قابل استعلام است.
او با طرح این سؤال که شاید در بانک ها به نام کشاورزان افراد زیادی وام گرفتنند ولی آیا واقعا آنها کشاورز بودند، می گوید: همین وام تراکتور، ادوات و تجهیزات کشاورزی فقط به کار کشاورزان می آید.
این کشاورز با گلایه از مسئولانی که محدودیت کشت اعمال می کنند، ادامه می دهد: آیا من می توانم یک سال بیکار بمانم ولی چرخ زندگی را بچرخانم، وام ها و مطالباتم را پرداخت و در عین حال هزینه های کشت را پرداخت کنم؟
معاوی بیان می کند: مسئولان به بهانه مشکلات گندم نرخ تضمینی خرید را اعلام کردند ولی بعد از دو هفته قیمت سال گذشته را اعلام و تنها نصف پول را به کشاورزان پرداخت کردند؛ کشاورز هم اصلا خبر ندارد که چه زمانی نصف دوم پولش را دریافت می کند.
این کشاورز می افزاید: در حالی که کشاورز به امید پول گندم وسیله خریده و به مردم قول داده، وام و پول نسیه گرفته، چک داده و بدهی دارد چون روی پرداخت پول خرید تضمینی گندم حساب باز کرده است.
او انتقاد می کند: عدم افزایش قیمت گندم در این وضعیت بد اقتصادی بزرگترین ظلم در حق کشاورزان است؛ تمام کالاهای موجود در کشور افزایش قیمت داشته و کشاورزان نیز جزو مردم هستند و مثل آنها خرید سبد کالا دارند ولی هر کالایی به غیر از گندم افزایش پیدا کرده است.
معاوی گلایه می کند: نمی دانم چرا این بلاها بر سر کشاورزان می آید در حالی که گندم هم یکی از کالاهای اساسی کشور محسوب می شود؛ شورای اقتصاد بر اساس چه استدلالی این نرخ قیمت را برای گندم تعیین کرده و باید فردا مقابل خداوند جوابگو باشند.
او با بیان اینکه متأسفانه کشاورز مورد کم لطفی واقع شده اضافه می کند: آیا از سال گذشته در کشور تورمی نداشتیم که قیمت گندم را افزایش دهند، مسئولان بعد از گندم اصلا کل کشاورزی را تعطیل کنند.
امضاءکنندگان منع کشت آیا بدون حقوق کار می کنند؟
این کشاورز در ادامه با بیان اینکه مسئولان می گویند استان در بحران بی آبی است و می خواهند ما را یکسال بیکار کنند، یادآور می شد: مسئولی که صورتجلسه منع کشت تابستانه را امضاء کرده آیا خودش حاضر می شود یک ماه بدون حقوق کار کند.
معاوی با طرح این سؤال که آیا مسئولی حاضر است هزینه حضور در جلسه را نگیرد، ادامه می دهد: مسئولان اگر 10 متر آن طرف بروند، هزاران ریال به عنوان حق مأموریت دریافت می کنند.
او خطاب به نمایندگان مجلس می گوید: نماینده ای که تا روز گذشته نظاره گر انتقال آب کارون بودی آیا واقعا انصاف است که کشاورز به بهانه نبود آب و کاهش بارندگی بیکار بماند؟
این کشاورز همچنین خطاب به مسئولان ستاد بحران می گوید: اعضای ستاد بحران استان زمانی که آب کارون را به چند استان دیگر آن هم برای کشت کشاورزی تقسیم کردند آیا آن زمان این بحران بی آبی را پیش بینی نمی کردید؟
معاوی با بیان اینکه تقاضا دارم که به کشاورزان رحم کنید، می گوید: مگر می شود کشاورز یک سال بدون هیچ دست مزد و حقوقی در خانه بشیند؛ کشاورز باید چه جوابی به خانواده خود بدهد و چگونه معاش آنها را تأمین کند.
او با بیان اینکه ما همراه دولت هستیم و بحران بی آبی ر درک می کنیم، اضافه می کند: این درک باید دو طرفه باشد، به شرط اینکه کسی هم باشد تا کشاورزان را درک کند؛ مسئولانی که صورتجلسه ممنوعیت کشت تابستانه را امضاء کردند تا قبل امضاء کجا بودند که درست زمان کشت شلتوک این تصمیم را اعلام کرده اند.
مسئولان غیر از ممنوعیت هیچ راهکاری ارائه ندادند
این کشاورز اظهار می کند: کشاورزان برای کشت شلتوک هزینه های بالایی از جمله زهکشی، خرید پمپ آب، قرارداد کشت، لایروبی کانال ها و خرید بذر شلتوک را متحمل شدند و در مقابل مسئولان یکباره خبر ممنوعیت کشت را اعلام می کنند.
معاوی با طرح این سؤال که مدعیان حمایت از کشاورزان در این مدت کجا بوده اند، می گوید: این مدعیان آیا آموزش کشت محصولی غیر شلتوک را داده و آیا راهکاری پیش روی کشاورز قرار داده اند؟
این کشاورز بیان می کند: کشاورز بعضی از مشکلات را درک می کند ولی به شرط اینکه کسی باشد تا حرف های ما را گوش کند؛ به هر حال با توجه به وضع موجود ممنوعیت را نمی پذیریم ولی محدودیت ها را قبول داریم.
او با ارائه پیشنهاد بهره مندی از کشاورزان باتجربه در بحران ها می گوید: می توانیم شلتوک را به روش خشک کاری کشت و با این شیوه 50 درصد صرفه جویی آب نسبت به کشت سنتی داشته باشیم.
کشاورزان مهاجرت می کنند
معاوی تأکید می کند: کار اصلی ما کشاورزیست و نمی توانیم بیکار بمانیم؛ نمی شود گرسنگی خانواده خود رو نگاه کرد و شاید حتی نهایتا به سمت شهر مهاجرت کنیم.
این کشاورز ادامه می دهد: خانواده های زیادی طی پنج سال گذشته از روستای ملیحان به شهر مهاجرت و در مقابل هیچ خانواده ای به روستا برنگشته است.
او می گوید: حتم داریم که اگر امسال کشت شلتوک ممنوع شود، کشاورزان بسیاری به شهر مهاجرت می کنند؛ دلیل اصلی مهاجرت خانواده ها این است که کشاورزان در پیشه اصلی خود کشاورزی با مشکلاتی مواجه شده اند.
معاوی اضافه می کند: دولت خیلی مردم را به ماندن در روستاها تشویق می کند ولی در مقابل هیچ امکاناتی را برای اهالی قرار نداده با این حال مردم با نبود امکاناتی مثل فضای آموزشی، عمرانی، رفاهی، ورزشی و یا بهداشتی زندگی خود را پیش برده و هیچ اعتراضی نکردند.
این کشاورز با بیان اینکه روستاییان با مشکلات ساختند و صدایی از آنها درنیامد، ادامه می دهد: ما نبود مدارس، پارک یا وسایل ورزشی زندگی خود را سپری کردیم ولی دیگر نمی توانیم اجازه دهیم که دولت با بیکار شدن ما زندگی هایمان را نابود کند.
آیا مسئولان عواقب ممنوعیت کشت شلتوک را می دانند؟
او طرح سؤال می کند: مدیرانی که کشت شلتوک را منع کردند آیا می دانند چند هزار نفر بیکار خواهند شد؟ آیا به عواقب به از آن فکر کردند؟ آیا می دانند همین اراضی کشاورزی که زیر کشت شلتوک می روند چه منفعتی برای مردم کل کشور دارند؟
معاوی اضافه می کند: زمینی که زیر کشت شلتوک می رود را می توان گندم کاری کرد و چنین زمینی نیاز به سم و کود آن چنانی ندارد.
این کشاورز یادآور می شود: گندم کاشته شده در این اراضی نیاز به سم و کود شیمیایی ندارد و در عین حال ارزش غذایی آن بالا می رود و نان سالم، بدون سم و کود شیمیایی روی سفره های مردم قرار می گیرد.
او در پایان با گلایه از عدم عملیاتی شدن شعارهایی که مسئولان سرمی دهند و تأسف برای کشاورزانی که از مشکلات کشت و نحوه پرداخت هزینه های خرید محصولات ناراضی هستند، می گوید:در بحث ممنوعیت کشت تابستانه با محدودیت ها موافقیم اما هیچ محرومیتی را نمی پذیریم‌.
دولت به وعده های خود عمل کند
رئیس بنیاد گندمکاران خوزستان نیز در این خصوص ثابت بودن نرخ خرید تضمینی گندم و عدم افزایش آن به خبرنگارخوزنا می گوید: متأسفانه با وجود تورم سالیانه که حدود ۱۰درصد است ولی دولت به قانون خود عمل نکرده و گندم را با قیمت سال گذشته خریداری کرد؛ این مسئله جای نگرانی دارد و کشاورزان از این وضعیت استقبال نمی کنند.
سید محمد هاشمی با اشاره به اینکه تاکنون 75 هزار تُن گندم از کشاورزان اهوازی خریداری شده ادامه می دهد: خوابیدگی، ریزگرد، تگرگ، آب شور کشاورزان پایین دست و عواملی از این دست باعث ضرر و زیان کشاورزی شدند.
وی بیان می کند: انتظار داریم که دولت به وعده های خود و قانون عمل کند و قیمت سال گذشته به اضافه تورم اعلامی بانک مرکزی را به کشاورزان پرداخت کند.
رئیس بنیاد گندمکاران خوزستان یادآور می شود: دولت اعلام کرد که بعد از فروش گندم پول پرداخت می شود در صورتی که هم اکنون فقط 50 درصد مبلغ را آن هم به صورت تدریجی پرداخت می کنند و هنوز معلوم نیست که دولت به این ماجرا ورود و نیاز کشاورزان را برطرف کند.
هاشمی در پایان خواستار می شود: انتظار داریم با توجه اینکه حوزه کرخه آب نرمالی دارد آن را با دز یا کارون مقایسه نکنند و محدودیتی برای کشت و زرع کشاورز این حوزه درنظر نگیرند.
حرف پایانی :کشاورزان حتی در صورت ممنوعیت کشت نباید بیکار یا بدهکار مالی شوند، دولت مؤظف به تشکیل صندوق کشاورزی و پرداخت معوض کشت به کشاورزانی است که اکنون شغلی ندارند تا نان حلالی بر سر سفره های خود ببرند کما اینکه در مقابل چنین محدودیت هایی چرخه تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی مردم را به خطر می اندازد.
تعیین محدودیت کشت برای کشاورزان و در مقابل عدم رسیدگی به آنها سیکل معیوبی است که در صورت استمرار باعث بروز آسیب های اجتماعی متعددی می شود که جبران آن به مراتب سنگین تر از وضعیت موجود خواهد بود.
در خوش بینانه ترین حالت همانطور که برخی از کشاورزان هم اعلام کردند، اهالی روستا بعد از ناامیدی شدن از کشاورزی اولین راهکار را مهاجرت می دانند در حالی که مهاجرت قطعه اول پازل گسترش مناطق محروم و حاشیه ای است که تبعات سنگین آن نیز متوجه خود مسئولان خواهد بود.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  قیمت بنزین در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند
  رتبه‌بندی معلمان فروردین ۹۸ به مجلس می‌آید
  امروز آخرین مهلت نام‌نویسی در کاروان‌های عتبات نوروزی
  تاثیر پیاده‌روی تند در کاهش فشار خون
  استقرار 44 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مسیرهای خوزستان
  دستمزد ۹۸ احتمالا امشب نهایی می‌شود
  مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب شد
 
 آخرین اخبار
  دستمزد ۹۸ احتمالا امشب نهایی می‌شود
  مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب شد
  استقرار 44 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مسیرهای خوزستان
  قیمت بنزین در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند
  رتبه‌بندی معلمان فروردین ۹۸ به مجلس می‌آید
  تاثیر پیاده‌روی تند در کاهش فشار خون
  امروز آخرین مهلت نام‌نویسی در کاروان‌های عتبات نوروزی
  پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد
  اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت فرارسیدن عید نوروز سال 1398
  مراقب هزینه‌های رومینگ باشید
  قیمت بلیت هواپیما و قطار افزایش نمی‌یابد
  احتمال نهایی‌شدن حداقل دستمزد در نشست فردا
  ۸ برگزیده در نخستین جشنواره شعر محلی تش دل هندیجان
  زمین های کشاورزی هندیجان از شاخص های مهم دربرداشت گندم قراردارد
  افتتاح وبهره برداری مرکز فوریتهای پزشکی درهندیجان
  مدارس تا 28 اسفند برقرار هستند
  اسامی سریال‌های نوروزی + زمان و ساعت پخش
  
  وضعیت قیمت دارو در سال آینده
  رونمایی از چهره جدید موزه آبادان در نوروز 98
  امکان مجدد ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد علوم‌پزشکی فراهم شد
  تاج: سرمربی تیم‌ملی برای فیفا دی دوم انتخاب می‌شود
  سقف برداشت از خودپردازها به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت
  اخطاریه هواشناسی خوزستان در خصوص پیش‌بینی باران و باد
  با گرانفروشان جوجه یک‌روزه برخورد می‌شود
  پیکرهای ۱۱۵ شهید دفاع مقدس به کشور بازگشت
  توصیه‌های بهداشتی برای چهارشنبه‌سوری ایمن
  وزیر کشور: شرایط در سال ۹۸ سخت‌تر نخواهد بود
  جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ ۳۲ یا ۴۸ تیم؟
  قیمت شیرینی شب عید افزایش نمی‌یابد
  کاهش سن مصرف موادمخدر به کمتر از ۱۲ سال
  ادعای تازه دانشمندان درباره کلسترولِ تخم مرغ
  واژگونی اتوبوس راهیان نور در ملایر
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
  مراسم سی و چهارمین سالگرد شهادت سردار محمد حاتمی در مسجدسلیمان برگزار شد
  تعطیلی شامگاهی سینماها در چهارشنبه‌سوری
  بازگشایی مابقی جاده ۴خطه بندر هندیجان به بندر ماهشهر
  طرح بسیج سلامت نوروزی در شهرستان هندیجان اجرا می‌شود
  بهره‌برداری از پروژه گازرسانی به روستاهای دیمه‌یعقوب و ابوعرابید بخش مرکزی شادگان
  همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی به کجا رسید؟
  مشهورترین ورزشکار جهان کیست؟
  زمان پخش «دورهمی» مشخص شد
  حقوق بگیران بالای ۴ میلیون تومان چه وضعیتی دارند؟
  زمان دقیق رایگان شدن ویزای عراق
  بازگشایی مابقی جاده ۴خطه بندر هندیجان به بندر ماهشهر
  رتبه نخست خوزستان در تولید گندم در 7 سال گذشته
  میزان افزایش حقوق کارگران تا پایان سال مشخص می‌شود
  فیلم‌های اکران نوروزی اعلام شد
  بازگشت "رنو" به ایران
  دستبند پلیس بر دستان قاتلان فراری در ماهشهر
  فیلم‌های تلویزیون در آخر هفته‌
  «حقوق» معلمان ۱۰ تا ۲۰ درصد، پلکانی افزایش می‌یابد
  امکان مجدد ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی
  چند خوردنی برای تسریع کاهش وزن
  زیر ۳ میلیونی‌ها سال دیگر چقدر حقوق می‌گیرند؟
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
  روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
  معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار