صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 28 اسفند 1397 - 01:05   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
نگاه مدیران استان به موضوع توسعه بیشتر یک نگاه کالبدی است تا زیرساختی و محتوایی. به طورمثال در بازسازی آبادان و خرمشهر میلیاردها تومان پول هزینه شد، ولی هنوز زخم های جنگ، بر چهره خسته خرمشهر مشهود است و تبعات آن یعنی بیکاری ،توسعه نیافتگی ،حاشیه نشینی همچنان نمایان است زیرا در بازسازی خرمشهر، نگاه به توسعه بیشتر کالبدی بود تا زیر ساختی، بازسازی خانه ها صورت گرفت ولی بازسازی زیرساخت‌های اقتصادی خرمشهر، ظرفیت بندری، صادرات و واردات آن احیاء نشد. بنابراین همچنان رنگ فقر و توسعه نیافتگی و برچهره این شهرها نمایان است
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78341صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 21 خرداد 1397 - 13:15
کلمه ریزگرد به اشتباه در بین مردم مصطلح شده است
در پی انتشار ابلاغیه تغییر نام ریزگرد به «گرد وخاک» از سوی سازمان محیط زیست کشور به استان خوزستان در فضای مجازی واکنش هایی از سوی فعالان محیط زیست و مردم خوزستان ایجاد شده؛ موضوع ریزگرد ها مسئله ای است که چند سالیست که نفس های استان های غربی کشور را به تنگ آورده...
  

خوزنا_حدیث کریمی؛در پی انتشار ابلاغیه از سوی سازمان محیط زیست کشور به استان خوزستان در فضای مجازی واکنش هایی از سوی فعالان محیط زیست و مردم خوزستان ایجاد شده؛ موضوع ریزگرد ها مسئله ای است که چند سالیست که نفس های استان های غربی کشور را به تنگ آورده به گونه ای که آب رودخانه کارون را از سرچشمه آن به استان های از جمله اصفهان، سمنان و... انتقال دادند و اکنون نیز در حال اجرای طرح های انتقال آب هستند؛ اما استان خوزستان امروز با گرمایی60 درجه و عدم کشت کشاورزان روبرو است چرا که این استان باید با ریزگردها یا به قول این ابلاغیه جدید «گرد وخاک» دست و پنجه نرم کنند تا شاید معجزه ای رخ دهد....

 

*ریزگردها نفس استان های غربی را به شماره انداخت

 

پژوهشگر محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار خوزنا در ارتباط با این موضوع با بیان اینکه استان خوزستان مانند بسیاری از استانهای دیگر ایران دچار بحران آبی و خشکسالی است، می گوید: بیش از 16 سال است که به دلیل خشکسالی ریزگردها نفس استانهای غربی را به شماره انداخته است.

سارا اردو با اشاره به اینکه این روزها در رسانه، نامه ای از طرف سازمان محیط زیست منتشر شده که به جای نام ریزگردها از نام گرد و غبار استفاده کنند، اذعان می کند: از دید من بعد سالها به جای یک راهکار اجرایی برای حل بحران نام ریزگردها را به گرد و غبار تغییر دادن، پاک کردن صورت مسئله و نشان دهنده سوء مدیریت است.

او تصریح می کند: ریزگردها چالشی نیست که در جهان تجربه نشده باشد و راه حل نداشته باشد، پس دلیل این همه کوتاهی در چیست؟ نمی خواهم وارد جملات تخصصی و علمی شوم و از عوارض گرد و غبار بر محیط زیست تا عوارض آن بر روی فرهنگ و اجتماع بگویم، ترجیح می دهم بیشتر از راهکار حرف بزنم تا عوارض، به اندازه کافی در این سالها از عوارض و مشکلات گرد و غبار گفته شده است.

 

*طرح انتقال آب حکم مرگ تالاب ها و خشک شدن خوزستان است

این استاد دانشگاه می افزاید: اولین مسئله استان، کمبود منابع آبی است، بر خلاف اعداد و ارقامی که منتشر می شود و البته نمی دانم هم که این اعداد از ذخایر آبی استان از چه منابعی منتشر می شود، چون ما آمایش سرزمینی نداشتیم که از منابع زیست محیطی ( مانند منابع آبی) اعداد دقیق و صحیحی داشته باشیم، اوضاع آبی استان خوب نیست. طرح انتقال آب استان حکم مرگ بسیاری از تالاب ها و خشک شدن جلگه سبز خوزستان است. برنامه انتقال آب رودخانه کارون که به جرات می توان گفت با اجرایی شدن این طرح به دلیل خشک شدن بسیاری از تالابها و مناطق آبی ما شاهد حضور ریزگردها در پایتخت هم خواهیم بود.

 

*لزوم احیای تالاب ها

این کارشناس محیط زیست اظهار می کند: تالاب های استان خوزستان اولین و مهمترین سد مهار کننده ریزگردها به خصوص ریزگردهایی هستندکه منشاء خارجی دارند،  بعد از تالابها درختان و پوشش گیاهی زمین سد مهار کننده ریزگردها هستند.

 او در این باره توضیح می دهد: البته باید بگویم پوشش گیاهی زمین مانع از تولید ریزگردهای داخلی می شود اما ریزگردهایی که از خارج کشور وارد ایران می شوند تالاب ها آنها را مهار می کنند. در نتیجه باید برای احیائ تالاب ها تلاش کنیم و مردم حاشیه نشین تالاب ها را آموزش بدهیم تا از تالاب ها محافظت کنند؛ زیرا مردم حاشیه نشین تالاب ها به دلیل وابستگی امرار معاش شان و آشنایی با محیط تالاب ها می توانند بهترین مدیر و محافظ آن ها باشند.

 

* کشاورزی خوزستان از سنتی به مدرن تبدیل شود

اردو ادامه می دهد: کشاورزی استان از سبک سنتی باید خارج شود و کاملا مدرن و هدفمند شود، زیرا بخش بزرگی از منابع آبی در بخش کشاورزی هدر می رود.

 

*خسارت های جبران ناپذیر ریزگرد/تعطیلی ادارات، خسارت به شهر و سلامتی مردم و...

 

این کارشناس محیط زیست در خصوص برنامه های اجرایی که در حال حاضر برای مدیریت و کاهش ریزگردها در حال اجرا است، عنوان می کند: این برنامه ها یا کوتاه مدت است مانند مالچ پاشی و یا اجرایی شدن ان نیاز به پایش و مراقبت مداوم دارد و در غیر این صورت ان برنامه با شکست مواجه می شود، مانند نهال کاری هایی که برای کاهش ریزگردها انجام می شود و به دلیل کوتاهی در پایش و یا نبود منابع آب کافی خشک می شوند.

او  می گوید: مدیریت ما تا به امروز ضعیف عمل کرده است یا بهتر بگویم علمی و اصولی عمل نکرده. در بحث بودجه برای کاهش ریز گردها هم مطلب مهمی باید روشن کنم، که خسارت ناشی از ریزگردها صدها برابر بیشتر است بودجه ای است که برای کنترل ریزگردها نیاز داریم، تعطیلی ادارات، خسارت به شهر و سلامت مردم، مهاجرت و نامتوازن شدن جمعیت در شهرها ناشی از مهاجرت و ... خسارت های جبران ناپذیری است که امروز شاید کمتر قابل دادن باشد اما در چند سال آینده به یک چالش عظیم تبدیل می شود.

 

*عدم توجه به توسعه پایدار از محیط زیست

این پژوهشگر بیان می کند: در مدیریت اصولی در کشورهای پیشرفته ابتدا پیشگیری می کنند، بعد کنترل و در نهایت مبارزه با چالش، در مدیریت کشور ما ابتدا چالش ایجاد می شود بعد با سعی و خطاهای بسیار شروع می کنیم راهی برای رفع چالش پیدا کنیم و در نهایت بودجه به اتمام می رسد و چالش هم که بزرگتر شده همچنان باقی است.

او عنوان می کند: مشکلات بزرگ دیگر ما در مدیریت محیط زیست، از زمانی شروع شد که در بهره وری ها از محیط زیست، به توسعه پایدار به معنای واقعی توجه نکردیم.

 

*ادامه روند سد سازی در ترکیه به زودی ایران در تلی از خاک دفن می شود

 

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: یکی دیگر از مشکلات ما در مدیریت ریزگردها، عدم هماهنگی و تعادل و اولویت نداشتن محیط زیست در توسعه پایدار بین سازمانها، نهادهای مردمی و دستگاه ها است. همچنین یکی دیگر از عوامل بروز ریزگردها در غرب کشور، ساخت سدهای عظیم از سوی ترکیه بر سرشاخه های دجله و فرات تاکنون تا حد زیادی سبب کاهش حجم ورودی آب رودخانه های دجله و فرات و خشک شدن تالاب هورالعظیم شده است. اگر این سدسازی ها تکمیل شود و حقابه تاریخی سوریه، عراق و محیط زیست منطقه تأمین نشود، هم عراق و سوریه دچار آسیب جدی خواهند شد و هم کشور ما به دلیل تشدید ورود ریزگردها و کم آب شدن اروندرود دچار مشکلات محیط زیستی و اجتماعی- اقتصادی می شود، بدون تردید با ادامه روند سد سازی در ترکیه به زودی ایران در تلی از خاک دفن می شود. شهروندان ایرانی در نامه ای به سازمان ملل متحد و یونسکو از ترکیه به علت بستن آب دجله و فرات، شکایت کرده و آن را عامل بحران های اجتماعی، سیاسی و محیط زیستی سال های اخیر در منطقه از جمله ریزگردها دانسته اند اما به تنهایی این شکایت های مردمی کافی نیست، برای مبارزه با منشأ خارجی ریزگردها که بخش بزرگی از بروز چالش ریزگردها در ایران است، ما نیاز به دیپلماسی زیست محیطی با کشورهای مذکور داریم.

 

* دیپلماسی های زیست محیطی در منطقه ما باید سریع تر اقدام کنیم

 

اردو با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی و سیاست های خارجی ما باید اقدامی درخور توجه و مؤثر در مذاکرات زیست محیطی داشته باشد. اظهار می کند: کشور ما بالقوه کشوری است تأثیرگذار و می تواند با ورود کامل و تمام در جامعه جهانی از ابزارهای اقتصادی و فرهنگی خود، با کمترین هزینه بهره برداری کند.

                     

*محیط زیست مقوله های بدون مرز است

این پژوهشگر با اشاره به اینکه محیط‌ زیست مقوله‌های بدون مرز است، ما نمی‌توانیم آن را صرفا در چهارچوب داخلی حل و فصل کنیم، می گوید: نیاز به کارگروه متخصص در سیاست های خارجی زیست محیطی و دیپلماسی محیط زیست جهت مذاکرات بین المللی زیست محیطی با کشورها داریم تا با دعوت کشورها به همکاری و یا از طریق معاهدات بین المللی و کنوانسیون ها بتوانیم حقوق از دست رفته محیط زیست مان را باز پس بگیریم.

 

او ادامه می دهد: با تشویق کشورهای منطقه به پیوستن به کنوانسیون بین المللی و با استفاده از ابزار کنوانسیون ها کشورها را به حفظ جریان های حفاظت محیط زیستی فرامرزی و حراست از حیات رودخانه ها و سرزمین های تشویق کند یا بر اساس مواد قانونی کنوانسیون های بین المللی در برابر این رفتار در مجامع بین المللی مدعی شود همچنین می تواند با استفاده از فن آوری جدید جهت حفظ آب سفره های زیر زمینی و کنترل چالش ریزگردها کشورهای منطقه را به همکاری و اتهاد تشویق کند. در دیپلماسی های زیست محیطی در منطقه ما باید سریع تر اقدام کنیم.

 

*تغییر نام ریزگرد به گرد وخاک هیچ نقصی در کارهای مقابله نمی کند

 

رئیس سازمان محیط زیست استان خوزستان در همین باره در پاسخ به این سئوال که ریزگرد یعنی چه؟ و تفاوت آن با گرد و غبار چیست، با بیان اینکه این ابلاغیه بر مبنا و پایه اصطلاح رایج در دنیا است ما در دنیا چیزی به اسم ریزگرد نداشته‌ و نداریم؛ اظهار می کند: اصطلاح ریزگرد، اصطلاحی بود که در داخل ایران به صورت عامیانه مطرح شد کما کان این اصطلاح ابلاغ شد و بعدها هم از سوی سازمان هواشناسی کشور و مراجع بین المللی اصطلاح رایجی مشخص که به لحاظ کلمات تعریف شده علمی؛ آن واژه، گرد و غبار بود که این به کل کشور ابلاغ شد تا همان اصطلاح رایج علمی که در دنیا مورد استفاده است، استفاده شود.

احمدرضا لاهیجان زاده با توضیح اینکه این موضوع خیلی خاص یا مهم نبوده گفت: مکاتباتی که با خارج از کشور و کاربرد این واژه در اجلاس‌ها بود باز هم واژه «گرد و غبار» بود و حتی بعضا گرد و خاک.

 

*همه این ها با ابلاغ از سوی مرجع تعیین کننده است

 

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه اگر نگوییم ریزگرد و بگوییم گرد وغبار، دیگر هوای آلوده نخواهیم داشت، گفت:  این ها دو مقوله ی بی ارتباط با هم هستند؛ همه این ها با ابلاغ از سوی مرجع تعیین کننده که کمیته ملی مقابله با ریزگرد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است، این عنوان به کار می رود ولی قطعاً تغییر عنوان، بیانگر حل قضیه نیست حالا اصل قضیه کم رنگ شود یا پررنگ، هیچ ارتباطی باهم ندارد تمام فعالیت های مورد نظر با گرد و غبار یا ریزگرد کما کان ادامه دارد.

 

*چرا تصور می کنید این ابلاغ مهمتر از مصوبات و حل مشکل گرد و خاک است؟

 

او در پاسخ به این سوال که لزوم استفاده این کلمه چه قدر مهم بوده که مهمتر از حل آن به شمار می آید و برای آن هم ابلاغیه داده اند، تصریح می کند: زمانی که کلمه ریزگرد به کار می رفت، ده ها مصوبه دولت انجام شد که اگر مهم تر بود پس نباید مصوبه ای هم در پی داشته باشد، یعنی ما این همه مصوبه دولت، تاکید مقام معظم رهبری در قانون برنامه، این همه  اسناد بالادستی برای حل موضوع داریم ؛ چراتصور می کنید این ابلاغیه مهمتر از مصوبات و حل مشکل گرد و خاک است؟

 

رئیس حفاظت از محیط زیست استان خوزستان در پاسخ به واکنش فعالان محیط زیست در ارتباط با این ابلاغیه توضیح داد:  در کنار قانون برنامه ها برنامه ششم، مصوبه ۱۵ فروردین ۹۶ دولت این ابلاغیه تعیین شده و دستور مقام معظم رهبری برای ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار هم در ادامه برای حل موضوع  صادر شد؛ این اتفاقات خوب را در نظر بگیرید، حال این که فقط عنوان شده« ابلاغیه ریزگرد چه اهمیتی دارد؟»؛ این مقایسه، بی عدالتی یا بی انصافانه است.

 

*یک غلط مصطلح*

 

مدیرملی مقابله با گرد و غبار کشور هم در این خصوص به خبرنگار خوزنا می گوید: کاربرد ریزگرد از حل معضل گردو غبار مهم تر نیست. اولاً متهم اصلی من هستم، چرا که طرح به کار بردن  این دو واژه را  مطرح کردم؛ در تمام متون علوم علمی ما«گرد و غبار» معادل کلمه «داس» است؛ شما در تمام دیکشنری های دنیا چه به زبان عربی و انگلیسی نگاه کنید، کلمه «ریزگرد» نمی بینید؛ این یک غلط مصطلح است.

محمد علی طهماسبی بیرگانی می گوید: مثل این است که بگویید که چرا به جای کلمه سوبسید می گویند یارانه؟؛ اگر خواستید کلمه ای سوبسید که یک کلمه غلط انگلیسی وارد شده در ادبیات فارسی است را اصلاح کنیم، می خواهیم اصل یارانه را  حذف کنیم؟ نه این ها ربطی به هم ندارند اگر ما به کامپیوتر گفتیم رایانه  می خواهیم کلا آن را نفی کنیم؟ نه این ها به هم ربطی ندارد.

 

*ما کلمه را به غلط وارد ادبیات عامیانه مردم کرده ایم

 

این مقام مسئول در ادامه با عنوان اینکه ما متخصصان علمی و دانشگاهی و محققین و مسئولان، کلمه را به غلط وارد ادبیات عامیانه مردم کرده ایم؛ می گوید: در کنار تمام فعالیت هایی که تاکید به انجامش داریم و در حال انجام است،  تمام تلاشی که همه دارند از جمله اهالی رسانه و اطلاع رسانی، نباید از بین برود  خواهش ما این است که واژه ی درست را استفاده کنیم؛ این موضوع هیچ جنبه سیاسی ندارد، دیگران هم بودند که همین سوال را پرسیدند، همین جواب را هم شنیدند، کلمه صحیح، گرد و غبار یا گرد و خاک است ولی گرد و خاک؛  تلفظ اش سخت بود؛ در واقع ما انتخاب کردیم بهتر است که گرد و غبار باشد، در مناطق بیابانی ایران که حرکت کنید و  از مردم بپرسید، این اصطلاح، قبل از جریانات گرد و غبار نو ظهوری است که مثلا 10 تا12 ساله اخیر به وجود آمده، اصلا این کلمه رایج نبوده است.

 

*راه دراز برای مقابله با گرد و غبار باقی است

 

او تصریح می کند: ما خواستیم که واژه صحیح این مصطلح غلط را بیان کنیم  و این  به معنای پاک کردن صورت مساله نیست، با  این کلمه و با خیلی کارهایی که انجام شده، مشکل گرد و غبار  حل نمی شود و هنوز خیلی راه درازی برای مقابله با گرد و غبار باقی است.

 

*جرقه اصلاح کلمه ریزگرد در ایلام خورد

 

 عضو هیات رییسه دانشگاه شهید چمران اهواز در همین خصوص به خبرنگار خوزنا می گوید: بنا به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان و همچنین مدیرملی مقابله با گرد و غبار کشور  این بحث شاید بیش تر در کنفرانس ایلام مطرح شد که چرا اصطلاح صحیح به کارنمی رود؛ برای کلمه ی ریزگردها یا معنی کلمه ی داس آنجا پیشنهاد شد که برای اینکه از کلمات صحیح تری استفاده شود کلمه گرد و غبار در مکاتبات به جای ریزگرد استفاده شود، به همین جهت این پیشنهاد به همه جا ابلاغ شد که از اصطلاح صحیح استفاده کنند و کلمه گرد و غبار را جایگزین ریزگرد کنند.

 

*بی تاثیر نبودن پیشنهادات تا کنون

 

احمد لندی در پاسخ به اینکه تا کنون این راهکارهایی که ارائه شده و در حال اجرا اند، آیا نتیجه بخش هستند؛ اذعان می کند: این پیشنهاد بی تاثیر نبوده ولیکن انتقاداتی هم وجود دارد که با بررسی های که صورت می گیرد رفع نقصیه، سرعت بیشتر و راهکارهای جدید هم به کار گرفته می شود.

 

*چشم انتظار روزهای هوای خوش و بدون ریزگرد«گرد و خاک»

 

 حال که مردم خوزستان که در سال شاهد روزهای بی شمار قرمز و ریزگردی یا همان اصطلاحی که اکنون ابلاغ شده است «گرد و غباری» هستند آیا روزهای خوش و هوای بدون این گرد و غبار را به چشم های منتظر خود می بینند؟

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  قیمت بنزین در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند
  رتبه‌بندی معلمان فروردین ۹۸ به مجلس می‌آید
  امروز آخرین مهلت نام‌نویسی در کاروان‌های عتبات نوروزی
  تاثیر پیاده‌روی تند در کاهش فشار خون
  استقرار 44 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مسیرهای خوزستان
  دستمزد ۹۸ احتمالا امشب نهایی می‌شود
  مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب شد
 
 آخرین اخبار
  دستمزد ۹۸ احتمالا امشب نهایی می‌شود
  مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب شد
  استقرار 44 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مسیرهای خوزستان
  قیمت بنزین در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند
  رتبه‌بندی معلمان فروردین ۹۸ به مجلس می‌آید
  تاثیر پیاده‌روی تند در کاهش فشار خون
  امروز آخرین مهلت نام‌نویسی در کاروان‌های عتبات نوروزی
  پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد
  اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت فرارسیدن عید نوروز سال 1398
  مراقب هزینه‌های رومینگ باشید
  قیمت بلیت هواپیما و قطار افزایش نمی‌یابد
  احتمال نهایی‌شدن حداقل دستمزد در نشست فردا
  ۸ برگزیده در نخستین جشنواره شعر محلی تش دل هندیجان
  زمین های کشاورزی هندیجان از شاخص های مهم دربرداشت گندم قراردارد
  افتتاح وبهره برداری مرکز فوریتهای پزشکی درهندیجان
  مدارس تا 28 اسفند برقرار هستند
  اسامی سریال‌های نوروزی + زمان و ساعت پخش
  
  وضعیت قیمت دارو در سال آینده
  رونمایی از چهره جدید موزه آبادان در نوروز 98
  امکان مجدد ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد علوم‌پزشکی فراهم شد
  تاج: سرمربی تیم‌ملی برای فیفا دی دوم انتخاب می‌شود
  سقف برداشت از خودپردازها به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت
  اخطاریه هواشناسی خوزستان در خصوص پیش‌بینی باران و باد
  با گرانفروشان جوجه یک‌روزه برخورد می‌شود
  پیکرهای ۱۱۵ شهید دفاع مقدس به کشور بازگشت
  توصیه‌های بهداشتی برای چهارشنبه‌سوری ایمن
  وزیر کشور: شرایط در سال ۹۸ سخت‌تر نخواهد بود
  جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ ۳۲ یا ۴۸ تیم؟
  قیمت شیرینی شب عید افزایش نمی‌یابد
  کاهش سن مصرف موادمخدر به کمتر از ۱۲ سال
  ادعای تازه دانشمندان درباره کلسترولِ تخم مرغ
  واژگونی اتوبوس راهیان نور در ملایر
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
  مراسم سی و چهارمین سالگرد شهادت سردار محمد حاتمی در مسجدسلیمان برگزار شد
  تعطیلی شامگاهی سینماها در چهارشنبه‌سوری
  بازگشایی مابقی جاده ۴خطه بندر هندیجان به بندر ماهشهر
  طرح بسیج سلامت نوروزی در شهرستان هندیجان اجرا می‌شود
  بهره‌برداری از پروژه گازرسانی به روستاهای دیمه‌یعقوب و ابوعرابید بخش مرکزی شادگان
  همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی به کجا رسید؟
  مشهورترین ورزشکار جهان کیست؟
  زمان پخش «دورهمی» مشخص شد
  حقوق بگیران بالای ۴ میلیون تومان چه وضعیتی دارند؟
  زمان دقیق رایگان شدن ویزای عراق
  بازگشایی مابقی جاده ۴خطه بندر هندیجان به بندر ماهشهر
  رتبه نخست خوزستان در تولید گندم در 7 سال گذشته
  میزان افزایش حقوق کارگران تا پایان سال مشخص می‌شود
  فیلم‌های اکران نوروزی اعلام شد
  بازگشت "رنو" به ایران
  دستبند پلیس بر دستان قاتلان فراری در ماهشهر
  فیلم‌های تلویزیون در آخر هفته‌
  «حقوق» معلمان ۱۰ تا ۲۰ درصد، پلکانی افزایش می‌یابد
  امکان مجدد ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی
  چند خوردنی برای تسریع کاهش وزن
  زیر ۳ میلیونی‌ها سال دیگر چقدر حقوق می‌گیرند؟
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
  روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
  معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار