صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 - 22:16   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  آیا حقیقتا ً دستگاه MRI برای شوشتر صرفه اقتصادی نداشت ؟؟
  زنان برای زنان
  خاک شرمندگی را، باران شست
  روابط عمومی‌های خوزستان کجا قرار دارند؟
  مأذنه VOA و خشم از شکست داعش
  امنیت ملی و امنیت اجتماعی در ارتباط با عراق
  نقد سازنده و گوش شنوا عناصر گمشده در خوزستان
  سورها را به سوزها بدل نکنیم
  فرهنگسازی را از خودمان آغاز کنیم
  پنج زن برای هرمرد!
 
 گزارش
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
  بیشترین دلیل گرایش به ازدواج موقت چیست؟
  بازدید نماینده دزفول از کتابخانه های عمومی
  برنامه سفیران دانایی در روستاهای دزفول برگزار گردید
  تقدیر از پیشکسوتان علمی و فرهنگی در دزفول
  هزار و یک شب زباله های اندیمشک
  هم معلم؛هم صنعتگر
  روزگار برزخی خرمای خوزستان
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78341صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 21 خرداد 1397 - 14:15
کلمه ریزگرد به اشتباه در بین مردم مصطلح شده است
در پی انتشار ابلاغیه تغییر نام ریزگرد به «گرد وخاک» از سوی سازمان محیط زیست کشور به استان خوزستان در فضای مجازی واکنش هایی از سوی فعالان محیط زیست و مردم خوزستان ایجاد شده؛ موضوع ریزگرد ها مسئله ای است که چند سالیست که نفس های استان های غربی کشور را به تنگ آورده...
  

خوزنا_حدیث کریمی؛در پی انتشار ابلاغیه از سوی سازمان محیط زیست کشور به استان خوزستان در فضای مجازی واکنش هایی از سوی فعالان محیط زیست و مردم خوزستان ایجاد شده؛ موضوع ریزگرد ها مسئله ای است که چند سالیست که نفس های استان های غربی کشور را به تنگ آورده به گونه ای که آب رودخانه کارون را از سرچشمه آن به استان های از جمله اصفهان، سمنان و... انتقال دادند و اکنون نیز در حال اجرای طرح های انتقال آب هستند؛ اما استان خوزستان امروز با گرمایی60 درجه و عدم کشت کشاورزان روبرو است چرا که این استان باید با ریزگردها یا به قول این ابلاغیه جدید «گرد وخاک» دست و پنجه نرم کنند تا شاید معجزه ای رخ دهد....

 

*ریزگردها نفس استان های غربی را به شماره انداخت

 

پژوهشگر محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار خوزنا در ارتباط با این موضوع با بیان اینکه استان خوزستان مانند بسیاری از استانهای دیگر ایران دچار بحران آبی و خشکسالی است، می گوید: بیش از 16 سال است که به دلیل خشکسالی ریزگردها نفس استانهای غربی را به شماره انداخته است.

سارا اردو با اشاره به اینکه این روزها در رسانه، نامه ای از طرف سازمان محیط زیست منتشر شده که به جای نام ریزگردها از نام گرد و غبار استفاده کنند، اذعان می کند: از دید من بعد سالها به جای یک راهکار اجرایی برای حل بحران نام ریزگردها را به گرد و غبار تغییر دادن، پاک کردن صورت مسئله و نشان دهنده سوء مدیریت است.

او تصریح می کند: ریزگردها چالشی نیست که در جهان تجربه نشده باشد و راه حل نداشته باشد، پس دلیل این همه کوتاهی در چیست؟ نمی خواهم وارد جملات تخصصی و علمی شوم و از عوارض گرد و غبار بر محیط زیست تا عوارض آن بر روی فرهنگ و اجتماع بگویم، ترجیح می دهم بیشتر از راهکار حرف بزنم تا عوارض، به اندازه کافی در این سالها از عوارض و مشکلات گرد و غبار گفته شده است.

 

*طرح انتقال آب حکم مرگ تالاب ها و خشک شدن خوزستان است

این استاد دانشگاه می افزاید: اولین مسئله استان، کمبود منابع آبی است، بر خلاف اعداد و ارقامی که منتشر می شود و البته نمی دانم هم که این اعداد از ذخایر آبی استان از چه منابعی منتشر می شود، چون ما آمایش سرزمینی نداشتیم که از منابع زیست محیطی ( مانند منابع آبی) اعداد دقیق و صحیحی داشته باشیم، اوضاع آبی استان خوب نیست. طرح انتقال آب استان حکم مرگ بسیاری از تالاب ها و خشک شدن جلگه سبز خوزستان است. برنامه انتقال آب رودخانه کارون که به جرات می توان گفت با اجرایی شدن این طرح به دلیل خشک شدن بسیاری از تالابها و مناطق آبی ما شاهد حضور ریزگردها در پایتخت هم خواهیم بود.

 

*لزوم احیای تالاب ها

این کارشناس محیط زیست اظهار می کند: تالاب های استان خوزستان اولین و مهمترین سد مهار کننده ریزگردها به خصوص ریزگردهایی هستندکه منشاء خارجی دارند،  بعد از تالابها درختان و پوشش گیاهی زمین سد مهار کننده ریزگردها هستند.

 او در این باره توضیح می دهد: البته باید بگویم پوشش گیاهی زمین مانع از تولید ریزگردهای داخلی می شود اما ریزگردهایی که از خارج کشور وارد ایران می شوند تالاب ها آنها را مهار می کنند. در نتیجه باید برای احیائ تالاب ها تلاش کنیم و مردم حاشیه نشین تالاب ها را آموزش بدهیم تا از تالاب ها محافظت کنند؛ زیرا مردم حاشیه نشین تالاب ها به دلیل وابستگی امرار معاش شان و آشنایی با محیط تالاب ها می توانند بهترین مدیر و محافظ آن ها باشند.

 

* کشاورزی خوزستان از سنتی به مدرن تبدیل شود

اردو ادامه می دهد: کشاورزی استان از سبک سنتی باید خارج شود و کاملا مدرن و هدفمند شود، زیرا بخش بزرگی از منابع آبی در بخش کشاورزی هدر می رود.

 

*خسارت های جبران ناپذیر ریزگرد/تعطیلی ادارات، خسارت به شهر و سلامتی مردم و...

 

این کارشناس محیط زیست در خصوص برنامه های اجرایی که در حال حاضر برای مدیریت و کاهش ریزگردها در حال اجرا است، عنوان می کند: این برنامه ها یا کوتاه مدت است مانند مالچ پاشی و یا اجرایی شدن ان نیاز به پایش و مراقبت مداوم دارد و در غیر این صورت ان برنامه با شکست مواجه می شود، مانند نهال کاری هایی که برای کاهش ریزگردها انجام می شود و به دلیل کوتاهی در پایش و یا نبود منابع آب کافی خشک می شوند.

او  می گوید: مدیریت ما تا به امروز ضعیف عمل کرده است یا بهتر بگویم علمی و اصولی عمل نکرده. در بحث بودجه برای کاهش ریز گردها هم مطلب مهمی باید روشن کنم، که خسارت ناشی از ریزگردها صدها برابر بیشتر است بودجه ای است که برای کنترل ریزگردها نیاز داریم، تعطیلی ادارات، خسارت به شهر و سلامت مردم، مهاجرت و نامتوازن شدن جمعیت در شهرها ناشی از مهاجرت و ... خسارت های جبران ناپذیری است که امروز شاید کمتر قابل دادن باشد اما در چند سال آینده به یک چالش عظیم تبدیل می شود.

 

*عدم توجه به توسعه پایدار از محیط زیست

این پژوهشگر بیان می کند: در مدیریت اصولی در کشورهای پیشرفته ابتدا پیشگیری می کنند، بعد کنترل و در نهایت مبارزه با چالش، در مدیریت کشور ما ابتدا چالش ایجاد می شود بعد با سعی و خطاهای بسیار شروع می کنیم راهی برای رفع چالش پیدا کنیم و در نهایت بودجه به اتمام می رسد و چالش هم که بزرگتر شده همچنان باقی است.

او عنوان می کند: مشکلات بزرگ دیگر ما در مدیریت محیط زیست، از زمانی شروع شد که در بهره وری ها از محیط زیست، به توسعه پایدار به معنای واقعی توجه نکردیم.

 

*ادامه روند سد سازی در ترکیه به زودی ایران در تلی از خاک دفن می شود

 

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: یکی دیگر از مشکلات ما در مدیریت ریزگردها، عدم هماهنگی و تعادل و اولویت نداشتن محیط زیست در توسعه پایدار بین سازمانها، نهادهای مردمی و دستگاه ها است. همچنین یکی دیگر از عوامل بروز ریزگردها در غرب کشور، ساخت سدهای عظیم از سوی ترکیه بر سرشاخه های دجله و فرات تاکنون تا حد زیادی سبب کاهش حجم ورودی آب رودخانه های دجله و فرات و خشک شدن تالاب هورالعظیم شده است. اگر این سدسازی ها تکمیل شود و حقابه تاریخی سوریه، عراق و محیط زیست منطقه تأمین نشود، هم عراق و سوریه دچار آسیب جدی خواهند شد و هم کشور ما به دلیل تشدید ورود ریزگردها و کم آب شدن اروندرود دچار مشکلات محیط زیستی و اجتماعی- اقتصادی می شود، بدون تردید با ادامه روند سد سازی در ترکیه به زودی ایران در تلی از خاک دفن می شود. شهروندان ایرانی در نامه ای به سازمان ملل متحد و یونسکو از ترکیه به علت بستن آب دجله و فرات، شکایت کرده و آن را عامل بحران های اجتماعی، سیاسی و محیط زیستی سال های اخیر در منطقه از جمله ریزگردها دانسته اند اما به تنهایی این شکایت های مردمی کافی نیست، برای مبارزه با منشأ خارجی ریزگردها که بخش بزرگی از بروز چالش ریزگردها در ایران است، ما نیاز به دیپلماسی زیست محیطی با کشورهای مذکور داریم.

 

* دیپلماسی های زیست محیطی در منطقه ما باید سریع تر اقدام کنیم

 

اردو با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی و سیاست های خارجی ما باید اقدامی درخور توجه و مؤثر در مذاکرات زیست محیطی داشته باشد. اظهار می کند: کشور ما بالقوه کشوری است تأثیرگذار و می تواند با ورود کامل و تمام در جامعه جهانی از ابزارهای اقتصادی و فرهنگی خود، با کمترین هزینه بهره برداری کند.

                     

*محیط زیست مقوله های بدون مرز است

این پژوهشگر با اشاره به اینکه محیط‌ زیست مقوله‌های بدون مرز است، ما نمی‌توانیم آن را صرفا در چهارچوب داخلی حل و فصل کنیم، می گوید: نیاز به کارگروه متخصص در سیاست های خارجی زیست محیطی و دیپلماسی محیط زیست جهت مذاکرات بین المللی زیست محیطی با کشورها داریم تا با دعوت کشورها به همکاری و یا از طریق معاهدات بین المللی و کنوانسیون ها بتوانیم حقوق از دست رفته محیط زیست مان را باز پس بگیریم.

 

او ادامه می دهد: با تشویق کشورهای منطقه به پیوستن به کنوانسیون بین المللی و با استفاده از ابزار کنوانسیون ها کشورها را به حفظ جریان های حفاظت محیط زیستی فرامرزی و حراست از حیات رودخانه ها و سرزمین های تشویق کند یا بر اساس مواد قانونی کنوانسیون های بین المللی در برابر این رفتار در مجامع بین المللی مدعی شود همچنین می تواند با استفاده از فن آوری جدید جهت حفظ آب سفره های زیر زمینی و کنترل چالش ریزگردها کشورهای منطقه را به همکاری و اتهاد تشویق کند. در دیپلماسی های زیست محیطی در منطقه ما باید سریع تر اقدام کنیم.

 

*تغییر نام ریزگرد به گرد وخاک هیچ نقصی در کارهای مقابله نمی کند

 

رئیس سازمان محیط زیست استان خوزستان در همین باره در پاسخ به این سئوال که ریزگرد یعنی چه؟ و تفاوت آن با گرد و غبار چیست، با بیان اینکه این ابلاغیه بر مبنا و پایه اصطلاح رایج در دنیا است ما در دنیا چیزی به اسم ریزگرد نداشته‌ و نداریم؛ اظهار می کند: اصطلاح ریزگرد، اصطلاحی بود که در داخل ایران به صورت عامیانه مطرح شد کما کان این اصطلاح ابلاغ شد و بعدها هم از سوی سازمان هواشناسی کشور و مراجع بین المللی اصطلاح رایجی مشخص که به لحاظ کلمات تعریف شده علمی؛ آن واژه، گرد و غبار بود که این به کل کشور ابلاغ شد تا همان اصطلاح رایج علمی که در دنیا مورد استفاده است، استفاده شود.

احمدرضا لاهیجان زاده با توضیح اینکه این موضوع خیلی خاص یا مهم نبوده گفت: مکاتباتی که با خارج از کشور و کاربرد این واژه در اجلاس‌ها بود باز هم واژه «گرد و غبار» بود و حتی بعضا گرد و خاک.

 

*همه این ها با ابلاغ از سوی مرجع تعیین کننده است

 

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه اگر نگوییم ریزگرد و بگوییم گرد وغبار، دیگر هوای آلوده نخواهیم داشت، گفت:  این ها دو مقوله ی بی ارتباط با هم هستند؛ همه این ها با ابلاغ از سوی مرجع تعیین کننده که کمیته ملی مقابله با ریزگرد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است، این عنوان به کار می رود ولی قطعاً تغییر عنوان، بیانگر حل قضیه نیست حالا اصل قضیه کم رنگ شود یا پررنگ، هیچ ارتباطی باهم ندارد تمام فعالیت های مورد نظر با گرد و غبار یا ریزگرد کما کان ادامه دارد.

 

*چرا تصور می کنید این ابلاغ مهمتر از مصوبات و حل مشکل گرد و خاک است؟

 

او در پاسخ به این سوال که لزوم استفاده این کلمه چه قدر مهم بوده که مهمتر از حل آن به شمار می آید و برای آن هم ابلاغیه داده اند، تصریح می کند: زمانی که کلمه ریزگرد به کار می رفت، ده ها مصوبه دولت انجام شد که اگر مهم تر بود پس نباید مصوبه ای هم در پی داشته باشد، یعنی ما این همه مصوبه دولت، تاکید مقام معظم رهبری در قانون برنامه، این همه  اسناد بالادستی برای حل موضوع داریم ؛ چراتصور می کنید این ابلاغیه مهمتر از مصوبات و حل مشکل گرد و خاک است؟

 

رئیس حفاظت از محیط زیست استان خوزستان در پاسخ به واکنش فعالان محیط زیست در ارتباط با این ابلاغیه توضیح داد:  در کنار قانون برنامه ها برنامه ششم، مصوبه ۱۵ فروردین ۹۶ دولت این ابلاغیه تعیین شده و دستور مقام معظم رهبری برای ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار هم در ادامه برای حل موضوع  صادر شد؛ این اتفاقات خوب را در نظر بگیرید، حال این که فقط عنوان شده« ابلاغیه ریزگرد چه اهمیتی دارد؟»؛ این مقایسه، بی عدالتی یا بی انصافانه است.

 

*یک غلط مصطلح*

 

مدیرملی مقابله با گرد و غبار کشور هم در این خصوص به خبرنگار خوزنا می گوید: کاربرد ریزگرد از حل معضل گردو غبار مهم تر نیست. اولاً متهم اصلی من هستم، چرا که طرح به کار بردن  این دو واژه را  مطرح کردم؛ در تمام متون علوم علمی ما«گرد و غبار» معادل کلمه «داس» است؛ شما در تمام دیکشنری های دنیا چه به زبان عربی و انگلیسی نگاه کنید، کلمه «ریزگرد» نمی بینید؛ این یک غلط مصطلح است.

محمد علی طهماسبی بیرگانی می گوید: مثل این است که بگویید که چرا به جای کلمه سوبسید می گویند یارانه؟؛ اگر خواستید کلمه ای سوبسید که یک کلمه غلط انگلیسی وارد شده در ادبیات فارسی است را اصلاح کنیم، می خواهیم اصل یارانه را  حذف کنیم؟ نه این ها ربطی به هم ندارند اگر ما به کامپیوتر گفتیم رایانه  می خواهیم کلا آن را نفی کنیم؟ نه این ها به هم ربطی ندارد.

 

*ما کلمه را به غلط وارد ادبیات عامیانه مردم کرده ایم

 

این مقام مسئول در ادامه با عنوان اینکه ما متخصصان علمی و دانشگاهی و محققین و مسئولان، کلمه را به غلط وارد ادبیات عامیانه مردم کرده ایم؛ می گوید: در کنار تمام فعالیت هایی که تاکید به انجامش داریم و در حال انجام است،  تمام تلاشی که همه دارند از جمله اهالی رسانه و اطلاع رسانی، نباید از بین برود  خواهش ما این است که واژه ی درست را استفاده کنیم؛ این موضوع هیچ جنبه سیاسی ندارد، دیگران هم بودند که همین سوال را پرسیدند، همین جواب را هم شنیدند، کلمه صحیح، گرد و غبار یا گرد و خاک است ولی گرد و خاک؛  تلفظ اش سخت بود؛ در واقع ما انتخاب کردیم بهتر است که گرد و غبار باشد، در مناطق بیابانی ایران که حرکت کنید و  از مردم بپرسید، این اصطلاح، قبل از جریانات گرد و غبار نو ظهوری است که مثلا 10 تا12 ساله اخیر به وجود آمده، اصلا این کلمه رایج نبوده است.

 

*راه دراز برای مقابله با گرد و غبار باقی است

 

او تصریح می کند: ما خواستیم که واژه صحیح این مصطلح غلط را بیان کنیم  و این  به معنای پاک کردن صورت مساله نیست، با  این کلمه و با خیلی کارهایی که انجام شده، مشکل گرد و غبار  حل نمی شود و هنوز خیلی راه درازی برای مقابله با گرد و غبار باقی است.

 

*جرقه اصلاح کلمه ریزگرد در ایلام خورد

 

 عضو هیات رییسه دانشگاه شهید چمران اهواز در همین خصوص به خبرنگار خوزنا می گوید: بنا به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان و همچنین مدیرملی مقابله با گرد و غبار کشور  این بحث شاید بیش تر در کنفرانس ایلام مطرح شد که چرا اصطلاح صحیح به کارنمی رود؛ برای کلمه ی ریزگردها یا معنی کلمه ی داس آنجا پیشنهاد شد که برای اینکه از کلمات صحیح تری استفاده شود کلمه گرد و غبار در مکاتبات به جای ریزگرد استفاده شود، به همین جهت این پیشنهاد به همه جا ابلاغ شد که از اصطلاح صحیح استفاده کنند و کلمه گرد و غبار را جایگزین ریزگرد کنند.

 

*بی تاثیر نبودن پیشنهادات تا کنون

 

احمد لندی در پاسخ به اینکه تا کنون این راهکارهایی که ارائه شده و در حال اجرا اند، آیا نتیجه بخش هستند؛ اذعان می کند: این پیشنهاد بی تاثیر نبوده ولیکن انتقاداتی هم وجود دارد که با بررسی های که صورت می گیرد رفع نقصیه، سرعت بیشتر و راهکارهای جدید هم به کار گرفته می شود.

 

*چشم انتظار روزهای هوای خوش و بدون ریزگرد«گرد و خاک»

 

 حال که مردم خوزستان که در سال شاهد روزهای بی شمار قرمز و ریزگردی یا همان اصطلاحی که اکنون ابلاغ شده است «گرد و غباری» هستند آیا روزهای خوش و هوای بدون این گرد و غبار را به چشم های منتظر خود می بینند؟

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  مدیرعامل جدید گروه ملی فولاد ایران منصوب شد
  با ارزش‌ترین بازیکنان حاضر در جام جهانی
  رونالدو دومین گلزن برتر ملی جهان شد
  بازتاب حذف عربستان از جام‌جهانی در AFC
  تبصره اصلاح سهمیه‌ها رای نیاورد
  " قاتل اهلی" مسعود کیمیایی در شبکه نمایش خانگی
  چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟
  تهدید سایت‌های شرط‌بندی آنلاین را جدی بگیرید!
  کلاهبرداری با هک کردن مودم‌های خانگی
  جدیدترین آمار فروش فیلم های سینمایی
  پارلمان زنان در خوزستان راه اندازی می شود
  قاتل فراری در کمتر از 24 ساعت دستگیر شد
  واکنش قائم‌مقام شبکه ۳ به قهر فردوسی‌پور از برنامه
  صدور 10 موافقت نامه برای طرح‎های گردشگری آبادان و خرمشهر
  این محرومیت و بی توجهی در شان مردم ایذه و باغملک نیست
 
 آخرین اخبار
  این محرومیت و بی توجهی در شان مردم ایذه و باغملک نیست
  کلاهبرداری با هک کردن مودم‌های خانگی
  واکنش قائم‌مقام شبکه ۳ به قهر فردوسی‌پور از برنامه
  تهدید سایت‌های شرط‌بندی آنلاین را جدی بگیرید!
  قاچاق چمدانی زنبور ملکه
  " قاتل اهلی" مسعود کیمیایی در شبکه نمایش خانگی
  فیلم های تلویزیونی در آخر هفته
  چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟
  جزئیات پاسخگویی به سوالات کنکور 97
  تلاش ورزشکارخوزستانی برای ثیت ۵۰ هزار روپایی
  بازتاب حذف عربستان از جام‌جهانی در AFC
  پارلمان زنان در خوزستان راه اندازی می شود
  رونالدو دومین گلزن برتر ملی جهان شد
  تبصره اصلاح سهمیه‌ها رای نیاورد
  جدیدترین آمار فروش فیلم های سینمایی
  مدیرعامل جدید گروه ملی فولاد ایران منصوب شد
  شیر مدارس از مهر امسال توزیع می‌شود
  برنامه زمانی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در اهواز
  قاتل فراری در کمتر از 24 ساعت دستگیر شد
  صدور 10 موافقت نامه برای طرح‎های گردشگری آبادان و خرمشهر
  با ارزش‌ترین بازیکنان حاضر در جام جهانی
  آب‌بها 1 خرداد تا 15تیر برای مشترکان آبادان و خرمشهری محاسبه نمی شود
  تفاهمنامه ریلی ایران و سوییس امضا شد
  پویول مهمان فردوسی‌پور می‌شود
  سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد
  پرداخت دلار به واردات کالاهای غیرضرور متوقف شد
  شروط رسمی شدن کارمندان اعلام شد
  آمریکا رسما از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد
  آغاز پرداخت قسط اول پاداش فرهنگیان بازنشسته از ۱۰ روز آینده
  فواید ورزش کردن در آب
  رانندگان کامیون از یارانه دولتی بهره‌مند می‌شوند
  کدام سیم‌کارت‌ها سلب امتیاز می‌شوند؟
  ترکیب احتمالی ایران و اسپانیا
  لغو خرید مشترکانی که از پیام جعلی اینترنت رایگان ضرر کردند
  ایران- مراکش پرتماشاگرترین بازی تاریخ فوتبال ایران
  مکمل‌هایی برای افزایش سطوح انرژی
  شیوع ام اس در زنان سه برابر بیشتر از مردان است
  تاسیس سازمان حمل و نقل بار در شهرداری اهواز
  مشارکت چشمگیر شرکت نفت و گاز کارون در طرح کاهش مصرف برق کلانشهر اهواز
  تدابیر کی‌روش برابر اسپانیا از نگاه سایت AFC
  گروه آرتا بند چشم انتظار مجوز ارشاد
  به مناسبت همایش روز بیابان‌زایی در خوزستان
  دارو گران می‌شود+ جزئیات
  صدور روادید زائران حج 97 ؛ از تیرماه
  دستگاه شیرین سازی آب دریا ساخته شد
  کارخانه‌های یخ خوزستان باید محصولات خود را لفاف گذاری کنند
  سکه طرح جدید در بازار اهواز ؛ 2 میلیون و 510 هزار تومان
  خوزستان تا پایان هفته خاکی است
  عامل آتش‌سوزی در تالاب شادگان دستگیر شد
  اولویت‌بندی کالاهای وارداتی برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی
  تلگرام طلایی از سرورهای اصلی تلگرام استفاده می‌کند
  بازنشستگان کشوری با شماره تلفن ۲۵۰۰ تماس بگیرند
  گریزمان با اتلتیکو تا ۲۰۲۳ تمدید کرد
  زیردریایی‌های ایرانی در مسیر پیشرفت +تصاویر
  بیشترین مواد مخدر مصرفی در ایران چیست؟
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
  ۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
  ۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
  ۶ روش ساده برای به تاخیر انداختن پوسیدگی دندان
۶ روش ساده برای به تاخیر انداختن پوسیدگی دندان
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار