صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
پنجشنبه، 27 دی 1397 - 12:45   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
  ضرورت های بعد از تصویب بازنگری طرح جامع اهواز
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78376صفحه نخست » آخرین اخبار سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 17:38
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان:
100 درصد مساحت خوزستان درگیر با خشکسالی
  

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید و 4 درصد در خشکسالی شدید قرار دارند.
به گزارش خبرنگار خوزنا، کیخسرو چنگلوایی اظهار کرد: برخی از شهرستان ها مشکل شدید کمبود آب برای دام ها و همچنین علوفه داریم که از طریق سازمان مدیریت استان برای تأمین اعتبار در حال پیگیری هستیم.
وی در واکنش به تلف شدن تعدادی از دام های خوزستان بر اثر کم آبی با اظهار بی اطلاعی از این موضوع افزود: 14 میلیارد تومان اعتبار در حوزه جهاد کشاورزی و عشایر خوزستان برای تأمین آب شرب دام و تهیه علوفه از سازمان برنامه و بودجه درخواست داشتیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: بر اساس آمار و مستندات موجود در سال زراعی 97 ـ 96 یکی از بی سابقه ترین خشکسالی های 60 سال اخیر را داشتیم؛ 96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید و 4 درصد در خشکسالی شدید قرار دارند.
چنگلوایی بیان کرد: استان های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و لرستان که بالادست هستند نیز با خشکسالی مواجه و حدود 55 درصد کاهش بارندگی را تجربه کردند.
وی عنوان کرد: در سال گذشته در حوزه زهره و خیرآباد و در مقطع هندیجان ای سی آب به 22 هزار رسید؛ یعنی عملا آب مرده موجود هم قابل استفاده نبود و کشاورزان شاهد مرگ گندم خود بودند که نمی توانستند از این آب شور برای اراضی استفاده کنند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در این حوزه 40 هزار هکتار از اراضی گندم حتی آب اول را دریافت نکرده و گندم های آن ها خشک شد. همچنین در حوزه دز برای اولین بار بعد از 50 سال از ساخت سد دز آب نوبت بندی شد.
ای سی هفت هزار در آبادان و خرمشهر
چنگلوایی خبر داد: ای سی آب در حال حاضر در آبادان و خرمشهر به هفت هزار رسیده است و می پذیریم که از نظر منابع آبی مشکلاتی داریم.
وی تشریح کرد: از اسفند سال گذشته مسئله عدم کشت مطرح شد که به دلیل کاهش بارندگی و پیش بینی برای کاهش آورده ها بود؛ در ابتدا با تکیه بر آمار و ارقام 50 ساله برای این طرح مقاومت و اعلام کردیم که 50 درصد بارندگی ها در بهار رخ می دهد و بعد از این فصل باید تصمیم گیری ها اتخاذ و اعمال شود.
چنگلوایی اضافه کرد: از اسفند ماه سه سناریو مطرح شد که اولین مورد آن ممنوعیت کشت کامل و سناریوی بعدی نیز انجام کشت تابستانه فقط در حوزه کرخه بود.
وی خبر داد: بر اساس بررسی ها و نتیجه گیری های نهایی مقرر شده تا از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه به غیر از گیاهان دارویی مثل یونجه، باغات و نیشکر به کشت سه درصد زارعین برسیم.
پیگیری معوض کشت برای حوزه های زهره، خیرآباد و مارون
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص ممنوعیت و محدودیت کشت برنج گفت: این محدودیت خلق الساعه نیست و طی سال های اخیر اصلاح الگوی کشت در کشور و از جمله خوزستان مطرح شده تا با توجه به ممنوعیت آب به سراغ محصولات با دوره رشد کم، میزان آب مورد نیاز کم و گردش اقتصادی ـ مالی بیشتری داشته باشد.
چنگلوایی در ادامه با اشاره به اینکه حداقل 30 هزار هکتار برنج استان خشک کاری داریم، گفت: برای تمام خوزستان نمی توان یک نسخه واحد پیچید چون به عنوان مثال در برخی شهرستان ها کشاورزان با دو هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی و فعالیت تک کشتی داریم.
وی در خصوص پرداخت معوض کشت بیان کرد: امسال در حوزه کارون، دز و کرخه با توجه به سطوحی که اعلام شد، پرداخت معوض نخواهیم داشت چون کشت تابستان انجام می شود؛ البته در حوزه زهره، خیرآباد و مارون مشکل به قوت خود باقی است و پیگیری پرداخت معوض کشت را برای این حوزه انجام می دهیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اعتبار 338 میلیارد تومانی اشتغالزایی در خوزستان اضافه کرد: سهم جهاد کشاورزی از این تسهیلات 151 میلیارد تومان یعنی 45 درصد است؛ تاکنون با سهم بانک 170 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.
تصویب 420 میلیارد تومان طرح اشتغالزایی
چنگلوایی با اشاره به درنظر گرفتن اعتبار 1.5 میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی با کارمزد 4 و 6 درصد ادامه داد: سهم کشاورزی از آن 170 میلیارد تومان اختصاصی 76.5 میلیارد تومان بود ولی ما 964 طرح با مبلغ 420 میلیارد تومان تصویب کردیم.
وی خبر داد: آن طرح های اشتغالزایی در حقیقت زمینه اشتغال 4 هزار نفر را فراهم و همچنین 67 پروژه با اعتبار 686 میلیارد تومان از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال اجرا داریم که بیش از 2 هزار نفر اشتغالزایی خواهند داشت.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اجرای 225 هزار شبکه فرعی در فاز اول طرح 550 هزار هکتاری و کاهش چشمگیر مصرف آب گفت: حداقل 42 هزار هکتار از فاز دوم نیز آبیاری تحت فشار است و مشکلی برای اجرایی شدن فاز دوم نداریم.
چنگلوایی عنوان کرد: خارج از اقدامات انجام شده طرح جهاد نصر در طرح 550 هزار هکتاری فقط 20 هزار هکتار خوداجرایی از سوی مردم داشتیم.
شهرک کشاورزی برای 15 شهرستان
وی در ارتباط با وضعیت خشکسالی موجود در استان گفت: به غیر از سه استان شمالی شدت و ضعف خشکسالی در کشور متفاوت است و جایگاه استان خوزستان بین 6 تا 7 است.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص شهرک های کشاورزی گفت: در صورت تأمین اعتبار با توجه به امکان سنجی انجام شده در 15 شهرستان خواهد بود که دو شهرستان نیز هم اکنون در حال اجرا داریم.
چنگلوایی با اشاره به هدررفت آب در برخی شیوه های سنتی تولید محصولات کشاورزی یادآور شد: اگر بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا همه تولیدکنندگان حوزه کشاورزی می توان حداقل 3.5 میلیون تن افزایش تولیدات داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ریزگردها بزرگترین مشکل موجود است، عنوان کرد: ریزگردها حداقل 10 درصد به زراعت، آبزیان، دام و باغات خسارت وارد می کند؛ به عنوان نمونه فقط در یک محصول حدود 250 هزار تن خشکسالی داشتیم.
3.5 میلیارد مترمکعب مصرف آب نیشکر
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به تولید 560 میلیون دلار ارزش تولید شکر در کشت توسعه نیشکر در سال 95 ادامه داد: همچنین دو هزار و 200 میلیارد تومان ارزش ریالی صنایع تبدیلی و تکمیلی صنعت نیشکر در خوزستان است.
چنگلوایی با اشاره به مصرف بالای آب در کشت نیشکر 3.5 میلیارد مترمکعب در سال اظهار کرد: معادل 31 هزار مترمکعب در هکتار استفاده آب دارند که در سند ملی آب 17 هزار و 400 مترمکعب به ازای هر هکتار باید مصرف داشتند.
وی با اشاره به اینکه نمی توان همیشه از آبیاری تحت فشار استفاده کرد، یادآور شد: 18 پارامتر برای استفاده از آبیاری تحت فشار وجود دارد که از آن جمله می توان به کیفیت آب، سرعت باد، وزش باد غالب، میزان دما و تبخیر، کیفیت تبخیر اشاره کرد.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در ارتباط با نخل ها گفت: حدود 36 هزار هکتار نخیلات در آبادان و خرمشهر و حدود 12 هزار هکتار در شادگان داریم؛ در فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری برای احیای نخیلات نیز برنامه ریزی شده است.
70 میلیارد تومان اعتبار برای احیای نخیلات شادگان
چنگلوایی بیان کرد: با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان برای انتقال آب از کارون به جراحی به منظور حل مشکلات نخیلات شادگان تصویب شده است که سازمان جهاد نصر نیز متولی اجرا خواهد بود.
وی اعلام کرد: وزارت جهاد برای پرورش ماهی در قفس در حدود دو هزار تن برنامه ریزی کرده و اگر سازمان آب و برق مجوز را در استان صادر کند می توانیم در طرح پایلوت تولید 200 تنی داشته باشیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در پایان با اشاره به نبود زمین خواری در کشاورزی عنوان کرد: تشکیل 25 سانتی متر خاک 17 هزار سال طول می کشد، بنابراین باید برای صیانت از اراضی کشاورزی تمام تلاش خود را به کار بگیریم.
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  آغاز پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد
  خوزستان ۱۰ درجه سردتر می‌شود
  واریز بسته حمایتی کارگران به حساب تأمین‌اجتماعی
  نکات مهمی که در مورد «تب» باید بدانید
  اعلام‌شرایط پذیرش‌دانشجو براساس‌سوابق‌تحصیلی
  سن استخدام افزایش می‌یابد؟
  باید با سلاح ایمان، قلم و هنر به مبارزه با دشمنان برویم
  آخرین جزییات سبد کالای مرحله دوم مددجویان
  خبر مهم وزیر صنعت برای خریداران خودرو
  محور آبادان- اروند کنار آماده بهره برداری است
  در بارندگی‌ها میزان تولید آب کاهش پیدا می‌کند
  رکورد تولید 9 ماهه در شرکت فولاد خوزستان شکسته شد
  تنها از طریق مهارت آموزی می توان به شغل های پایدار در آینده دست پیدا کرد
  زمان واریز سود سهام عدالت مشمولان روستایی
  اجرای 70 میلیارد ریال پروژه عمرانی در شهرک‌های صنعتی شوشتر
 
 آخرین اخبار
  عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها
  چه خودرو‌هایی ارزان شدند؟
  عوارض خروج برای زائران عتبات افزایش نمی‌یابد
  بازداشت باند حرفه‌ای کلاهبرداری در «دیوار»
  بسته حمایتی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی از شنبه واریز می‌شود
  ۱۲۴ مکان تاریخی صنعت نفت ثبت ملی شد
  7 نفر در کولاک برف کوهرنگ مفقود شدند
  باید با سلاح ایمان، قلم و هنر به مبارزه با دشمنان برویم
  ساخت 40 فیلم مستند از زندگی 40 شهید در خوزستان
  عقد قرارداد آب زمستانه در شبکه های آبیاری شمال خوزستان آغاز شد
  در بارندگی‌ها میزان تولید آب کاهش پیدا می‌کند
  15 میلیارد تومان به پروژه انتقال آب از کرخه به شبکه آب اهواز اختصاص یافت
  محور آبادان- اروند کنار آماده بهره برداری است
  تنها از طریق مهارت آموزی می توان به شغل های پایدار در آینده دست پیدا کرد
  آغاز فعالیت مشترک ایران و بنگلادش در فناوری استفاده از زهاب و آب شور دریا
  خدمات تأمین اجتماعی محصول مشارکت کارفرمایان ، کارگران و دولت است
  اجرای 70 میلیارد ریال پروژه عمرانی در شهرک‌های صنعتی شوشتر
  اجرای بیش از ۱۱۹ میلیارد ریال پروژه عمرانی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی آبادان
  واگذاری ۲۳۴۵ اشتراک جدید برق در کلانشهر اهواز
  صرفه جویی ۳۲ میلیارد ریالی با رفع اشکال از ترانسفورماتور پست دزفول
  برگزاری کارگاه مدیریت مصرف انرژی در پست خوزستان
  رکورد تولید 9 ماهه در شرکت فولاد خوزستان شکسته شد
  مصرف بیش از 12 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی طی 8 ماهه سال جاری
  محمد کشانی بعنوان مدیر نمونه جهادی کشور در سال ۹۷ انتخاب شد
  آخرین جزییات سبد کالای مرحله دوم مددجویان
  زمان واریز سود سهام عدالت مشمولان روستایی
  خبر مهم وزیر صنعت برای خریداران خودرو
  تکمیل مدرسه ۶ کلاسه در منطقه علی آباداهواز تا پایان سال
  بابک عبدالهی بخشدار چغامیش شد
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  واریز بسته حمایتی کارگران به حساب تأمین‌اجتماعی
  خوزستان ۱۰ درجه سردتر می‌شود
  سن استخدام افزایش می‌یابد؟
  آغاز پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد
  حسین محب اهری درگذشت
  پیش ثبت‌نام عتبات نوروزی در دهه اول بهمن
  اعلام‌شرایط پذیرش‌دانشجو براساس‌سوابق‌تحصیلی
  نکات مهمی که در مورد «تب» باید بدانید
  اسامی رشته‌های بدون کنکور اعلام شد
  یارانه فردا واریز می‌شود
  آغاز ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور از ۲۹ دی
  محور اندیکا- شهرکرد تا 29 دی بسته است
  جراحی رایگان دانش‌آموزان خوزستانی مبتلا به بیماری‌های لب و کام
  ودیعه‌گذاران حج دوباره فراخوانده شدند
  تعیین تکلیف کی‌روش با کلمبیا تا ۱۸ بهمن
  آزمون در بین ۱۰ بازیکن برتر دور دوم مرحله گروهی
  بی خانمان‌ها را به 137 معرفی کنید
  ریزش کوه جاده پلدختر-اندیمشک را مسدود کرد
  سقوط بهمن جاده کرج-چالوس را مسدود کرد
  وضعیت آب ممکن است در شوش تهدید ایجاد کند
  زمان برگزاری کنکور ۹۸ تغییر نمی‌کند
  وزیر راه و شهرسازی ۳ معاون خود را تغییر داد
  عیدی کارگران اخراجی و پاره‌وقت چقدر است؟
  کاهش سطح کلسترول از طریق ورزش؛ مفید برای سلامت مغز
  ۴ خودرویی که با کمتر از ۵۰ میلیون می‌توانید بخرید
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
  شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
  راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار