صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 - 10:26   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  زنـی که قـلم را وادار به ستایشش کرد، زلیخا نظری به قلم ابوذر آبچر
  آقامون جنتلمنه بمبی بود که کاش آموزش و پرورش کشور را بیدار کند
  معلم خوب من و 15 کاری که انجام نمی‌دهد...
  مخابرات خوزستان، پر شتابتر از هر زمان!
  همجه های غیر منطقی بر علیه استانداری که بی نظیر است
  خشم خروشان رودها یا صدای سیلاب سدها
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
اگرچه در حوزه علوم انسانی و عوامل مرتبط به انسان و زندگی اجتماعی آن نمی توان مانند علوم طبیعی با قاطعیت رابطه علت و معلول بین پدیده ها ایجاد کرد ولی به طور نسبی می توان در تحلیل پدیده های اجتماعی روابط علت و معلولی پیدا کرد
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
 
 گزارش
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78376صفحه نخست » آخرین اخبار سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 17:38
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان:
100 درصد مساحت خوزستان درگیر با خشکسالی
  

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید و 4 درصد در خشکسالی شدید قرار دارند.
به گزارش خبرنگار خوزنا، کیخسرو چنگلوایی اظهار کرد: برخی از شهرستان ها مشکل شدید کمبود آب برای دام ها و همچنین علوفه داریم که از طریق سازمان مدیریت استان برای تأمین اعتبار در حال پیگیری هستیم.
وی در واکنش به تلف شدن تعدادی از دام های خوزستان بر اثر کم آبی با اظهار بی اطلاعی از این موضوع افزود: 14 میلیارد تومان اعتبار در حوزه جهاد کشاورزی و عشایر خوزستان برای تأمین آب شرب دام و تهیه علوفه از سازمان برنامه و بودجه درخواست داشتیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: بر اساس آمار و مستندات موجود در سال زراعی 97 ـ 96 یکی از بی سابقه ترین خشکسالی های 60 سال اخیر را داشتیم؛ 96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید و 4 درصد در خشکسالی شدید قرار دارند.
چنگلوایی بیان کرد: استان های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و لرستان که بالادست هستند نیز با خشکسالی مواجه و حدود 55 درصد کاهش بارندگی را تجربه کردند.
وی عنوان کرد: در سال گذشته در حوزه زهره و خیرآباد و در مقطع هندیجان ای سی آب به 22 هزار رسید؛ یعنی عملا آب مرده موجود هم قابل استفاده نبود و کشاورزان شاهد مرگ گندم خود بودند که نمی توانستند از این آب شور برای اراضی استفاده کنند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در این حوزه 40 هزار هکتار از اراضی گندم حتی آب اول را دریافت نکرده و گندم های آن ها خشک شد. همچنین در حوزه دز برای اولین بار بعد از 50 سال از ساخت سد دز آب نوبت بندی شد.
ای سی هفت هزار در آبادان و خرمشهر
چنگلوایی خبر داد: ای سی آب در حال حاضر در آبادان و خرمشهر به هفت هزار رسیده است و می پذیریم که از نظر منابع آبی مشکلاتی داریم.
وی تشریح کرد: از اسفند سال گذشته مسئله عدم کشت مطرح شد که به دلیل کاهش بارندگی و پیش بینی برای کاهش آورده ها بود؛ در ابتدا با تکیه بر آمار و ارقام 50 ساله برای این طرح مقاومت و اعلام کردیم که 50 درصد بارندگی ها در بهار رخ می دهد و بعد از این فصل باید تصمیم گیری ها اتخاذ و اعمال شود.
چنگلوایی اضافه کرد: از اسفند ماه سه سناریو مطرح شد که اولین مورد آن ممنوعیت کشت کامل و سناریوی بعدی نیز انجام کشت تابستانه فقط در حوزه کرخه بود.
وی خبر داد: بر اساس بررسی ها و نتیجه گیری های نهایی مقرر شده تا از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه به غیر از گیاهان دارویی مثل یونجه، باغات و نیشکر به کشت سه درصد زارعین برسیم.
پیگیری معوض کشت برای حوزه های زهره، خیرآباد و مارون
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص ممنوعیت و محدودیت کشت برنج گفت: این محدودیت خلق الساعه نیست و طی سال های اخیر اصلاح الگوی کشت در کشور و از جمله خوزستان مطرح شده تا با توجه به ممنوعیت آب به سراغ محصولات با دوره رشد کم، میزان آب مورد نیاز کم و گردش اقتصادی ـ مالی بیشتری داشته باشد.
چنگلوایی در ادامه با اشاره به اینکه حداقل 30 هزار هکتار برنج استان خشک کاری داریم، گفت: برای تمام خوزستان نمی توان یک نسخه واحد پیچید چون به عنوان مثال در برخی شهرستان ها کشاورزان با دو هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی و فعالیت تک کشتی داریم.
وی در خصوص پرداخت معوض کشت بیان کرد: امسال در حوزه کارون، دز و کرخه با توجه به سطوحی که اعلام شد، پرداخت معوض نخواهیم داشت چون کشت تابستان انجام می شود؛ البته در حوزه زهره، خیرآباد و مارون مشکل به قوت خود باقی است و پیگیری پرداخت معوض کشت را برای این حوزه انجام می دهیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اعتبار 338 میلیارد تومانی اشتغالزایی در خوزستان اضافه کرد: سهم جهاد کشاورزی از این تسهیلات 151 میلیارد تومان یعنی 45 درصد است؛ تاکنون با سهم بانک 170 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.
تصویب 420 میلیارد تومان طرح اشتغالزایی
چنگلوایی با اشاره به درنظر گرفتن اعتبار 1.5 میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی با کارمزد 4 و 6 درصد ادامه داد: سهم کشاورزی از آن 170 میلیارد تومان اختصاصی 76.5 میلیارد تومان بود ولی ما 964 طرح با مبلغ 420 میلیارد تومان تصویب کردیم.
وی خبر داد: آن طرح های اشتغالزایی در حقیقت زمینه اشتغال 4 هزار نفر را فراهم و همچنین 67 پروژه با اعتبار 686 میلیارد تومان از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال اجرا داریم که بیش از 2 هزار نفر اشتغالزایی خواهند داشت.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اجرای 225 هزار شبکه فرعی در فاز اول طرح 550 هزار هکتاری و کاهش چشمگیر مصرف آب گفت: حداقل 42 هزار هکتار از فاز دوم نیز آبیاری تحت فشار است و مشکلی برای اجرایی شدن فاز دوم نداریم.
چنگلوایی عنوان کرد: خارج از اقدامات انجام شده طرح جهاد نصر در طرح 550 هزار هکتاری فقط 20 هزار هکتار خوداجرایی از سوی مردم داشتیم.
شهرک کشاورزی برای 15 شهرستان
وی در ارتباط با وضعیت خشکسالی موجود در استان گفت: به غیر از سه استان شمالی شدت و ضعف خشکسالی در کشور متفاوت است و جایگاه استان خوزستان بین 6 تا 7 است.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص شهرک های کشاورزی گفت: در صورت تأمین اعتبار با توجه به امکان سنجی انجام شده در 15 شهرستان خواهد بود که دو شهرستان نیز هم اکنون در حال اجرا داریم.
چنگلوایی با اشاره به هدررفت آب در برخی شیوه های سنتی تولید محصولات کشاورزی یادآور شد: اگر بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا همه تولیدکنندگان حوزه کشاورزی می توان حداقل 3.5 میلیون تن افزایش تولیدات داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ریزگردها بزرگترین مشکل موجود است، عنوان کرد: ریزگردها حداقل 10 درصد به زراعت، آبزیان، دام و باغات خسارت وارد می کند؛ به عنوان نمونه فقط در یک محصول حدود 250 هزار تن خشکسالی داشتیم.
3.5 میلیارد مترمکعب مصرف آب نیشکر
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به تولید 560 میلیون دلار ارزش تولید شکر در کشت توسعه نیشکر در سال 95 ادامه داد: همچنین دو هزار و 200 میلیارد تومان ارزش ریالی صنایع تبدیلی و تکمیلی صنعت نیشکر در خوزستان است.
چنگلوایی با اشاره به مصرف بالای آب در کشت نیشکر 3.5 میلیارد مترمکعب در سال اظهار کرد: معادل 31 هزار مترمکعب در هکتار استفاده آب دارند که در سند ملی آب 17 هزار و 400 مترمکعب به ازای هر هکتار باید مصرف داشتند.
وی با اشاره به اینکه نمی توان همیشه از آبیاری تحت فشار استفاده کرد، یادآور شد: 18 پارامتر برای استفاده از آبیاری تحت فشار وجود دارد که از آن جمله می توان به کیفیت آب، سرعت باد، وزش باد غالب، میزان دما و تبخیر، کیفیت تبخیر اشاره کرد.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در ارتباط با نخل ها گفت: حدود 36 هزار هکتار نخیلات در آبادان و خرمشهر و حدود 12 هزار هکتار در شادگان داریم؛ در فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری برای احیای نخیلات نیز برنامه ریزی شده است.
70 میلیارد تومان اعتبار برای احیای نخیلات شادگان
چنگلوایی بیان کرد: با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان برای انتقال آب از کارون به جراحی به منظور حل مشکلات نخیلات شادگان تصویب شده است که سازمان جهاد نصر نیز متولی اجرا خواهد بود.
وی اعلام کرد: وزارت جهاد برای پرورش ماهی در قفس در حدود دو هزار تن برنامه ریزی کرده و اگر سازمان آب و برق مجوز را در استان صادر کند می توانیم در طرح پایلوت تولید 200 تنی داشته باشیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در پایان با اشاره به نبود زمین خواری در کشاورزی عنوان کرد: تشکیل 25 سانتی متر خاک 17 هزار سال طول می کشد، بنابراین باید برای صیانت از اراضی کشاورزی تمام تلاش خود را به کار بگیریم.
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان
  شرایط بهره‌مندی از امریه سربازی
  علت عدم افزایش حقوق برخی معلمان
  حذف دوباره قیمت‌های املاک و خودرو از سایت‌ها
  عمر «دایرکت» اینستاگرام تمام می‌شود
  چطور اعتبار خط موبایلتان را افزایش دهید
  طرح جدید نمایندگان برای تعطیلی پنج‌شنبه‌ها
  استاندار خوزستان:ویزای عراق رایگان است
  بررسی موضوع تأخیر تاریخ کنکور ۹۸در مجلس
  دانشجومعلمان مشمول افزایش حقوق ۹۸ می‌شوند
  دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان
  جرایم و سود وام مسکن بخشیده شد
  هشدار درباره کلاهبرداری با عنوان رمز یکبار مصرف
  بهره برداری از 10 هزار مسکن مهر در هفته دولت در خوزستان
  ارز دانشجویی ۹۸ تعیین تکلیف شد
 
 آخرین اخبار
  بهره برداری از 10 هزار مسکن مهر در هفته دولت در خوزستان
  پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان بدون نیاز به چک
  هشدار درباره کلاهبرداری با عنوان رمز یکبار مصرف
  جرایم و سود وام مسکن بخشیده شد
  بررسی موضوع تأخیر تاریخ کنکور ۹۸در مجلس
  دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان
  ارز دانشجویی ۹۸ تعیین تکلیف شد
  دانشجومعلمان مشمول افزایش حقوق ۹۸ می‌شوند
  استاندار خوزستان:ویزای عراق رایگان است
  عمر «دایرکت» اینستاگرام تمام می‌شود
  حذف دوباره قیمت‌های املاک و خودرو از سایت‌ها
  علت عدم افزایش حقوق برخی معلمان
  طرح جدید نمایندگان برای تعطیلی پنج‌شنبه‌ها
  دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان
  چطور اعتبار خط موبایلتان را افزایش دهید
  شرایط بهره‌مندی از امریه سربازی
  یادواره شهید کوروش نیاکان در لالی برگزار شد
  پتروشیمی کیمیا زمینه اشتغال ۴ هزار نفر را ایجاد کرد
  دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان
  برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی طوسی در لالی
  جلسه کمیته حفاظت از منابع طبیعی و مدیریت بحران در لالی تشکیل شد
  اعلام داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ برای حجاج
  تذکر رئیس رسانه ملی به ۲ شبکه‌ تلویزیونی
  کتانباف برکنار شد
  دعای روز دهم ماه مبارک رمضان
  جزئیات تخصیص وام ۲.۵ میلیون تومانی به خودروها
  راهکارهای برقراری پایداری محیطی و اجتماعی در شهر مسجدسلیمان
  اجرای رمز دوم یک‌بار مصرف به تعویق افتاد
  کدام بازنشستگان مشمول «همسان‌سازی حقوق» می‌شوند؟
  خدمات ارائه شده در اردوگاه های اسکان اضطراری کم نظیر است
  دستیار ویلموتس در تیم ملی ایران کیست؟
  بیماری‌هایی که مانع از سفر حج می‌شود
  پایان مهلت ثبت نام ورود به مدارس پایه هفتم سمپاد
  افزایش تسهیلات مسکن روستایی به ۴۰ میلیون تومان
  پاسخ وزارت بهداشت به ادعای پخت حلیم با پنبه
  «عمه خانم» از بهبهان منتخب پروژه چهار فصل تئاتر ایران شد
  آغاز عملیات بازسازی منازل مسکونی آسیب دیده در سیل خوزستان
  تخریب 100 درصدی مسیرهای گردشگری روستایی جنوب خوزستان
  3 کشته در تصادف پژو و کمپرسی
  تیراندازی افراد ناشناس به خودروی شهردار دارخوین
  محرومیت 3 جلسه‌ای بازیکن فولاد
  سقف تسهیلات اشتغال‌زایی افزایش یافت
  مهلت ثبت‌نام آزمون ارشد علوم پزشکی تمدید شد
  میزان افزایش «حق همسر» و «اولاد» در فیش حقوقی مستمری‌بگیران
  یوگا و پیاده‌روی بهترین ورزشها در ماه مبارک رمضان
  ویلموتس سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد
  دعای روز نهم ماه مبارک رمضان
  چگونه قربانی کلاهبرداری به روش فیشینگ نشویم؟
  کدام حقوق‌ها از مالیات معافند؟
  معرفی مراکز عرضه شکر با نرخ مصوب در اهواز
  مشمولان غایب منتظر تمدید قانون جریمه نباشند
  برخورد قاطع با سگ گردانی در سطح شهر و پارک های اهواز
  کربوهیدرات بهترین منبع غذایی برای ورزشکاران روزه‌دار
  شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان
  قیمت مصوب جدید شکر ۳۴۰۰ تومان تعیین شد
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
  روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
  معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار