صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
چهارشنبه، 24 مرداد 1397 - 13:19   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
  ضرورت های بعد از تصویب بازنگری طرح جامع اهواز
  دودی و بوی نامطبوع در آسمان اهواز
  چشم عراقی ها هنوز در پی خرمشهر
  خوزستان گنجینه آیین‌های هویت بخش وحدت آفرین
  ساماندهی سه‌چرخه‌های بلاتکلیف شهر اهواز یک فرصت است
  آیا حقیقتا ً دستگاه MRI برای شوشتر صرفه اقتصادی نداشت ؟؟
  زنان برای زنان
 
 گزارش
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
  بیشترین دلیل گرایش به ازدواج موقت چیست؟
  بازدید نماینده دزفول از کتابخانه های عمومی
  برنامه سفیران دانایی در روستاهای دزفول برگزار گردید
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78376صفحه نخست » آخرین اخبار سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 18:38
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان:
100 درصد مساحت خوزستان درگیر با خشکسالی
  

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید و 4 درصد در خشکسالی شدید قرار دارند.
به گزارش خبرنگار خوزنا، کیخسرو چنگلوایی اظهار کرد: برخی از شهرستان ها مشکل شدید کمبود آب برای دام ها و همچنین علوفه داریم که از طریق سازمان مدیریت استان برای تأمین اعتبار در حال پیگیری هستیم.
وی در واکنش به تلف شدن تعدادی از دام های خوزستان بر اثر کم آبی با اظهار بی اطلاعی از این موضوع افزود: 14 میلیارد تومان اعتبار در حوزه جهاد کشاورزی و عشایر خوزستان برای تأمین آب شرب دام و تهیه علوفه از سازمان برنامه و بودجه درخواست داشتیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: بر اساس آمار و مستندات موجود در سال زراعی 97 ـ 96 یکی از بی سابقه ترین خشکسالی های 60 سال اخیر را داشتیم؛ 96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید و 4 درصد در خشکسالی شدید قرار دارند.
چنگلوایی بیان کرد: استان های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و لرستان که بالادست هستند نیز با خشکسالی مواجه و حدود 55 درصد کاهش بارندگی را تجربه کردند.
وی عنوان کرد: در سال گذشته در حوزه زهره و خیرآباد و در مقطع هندیجان ای سی آب به 22 هزار رسید؛ یعنی عملا آب مرده موجود هم قابل استفاده نبود و کشاورزان شاهد مرگ گندم خود بودند که نمی توانستند از این آب شور برای اراضی استفاده کنند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در این حوزه 40 هزار هکتار از اراضی گندم حتی آب اول را دریافت نکرده و گندم های آن ها خشک شد. همچنین در حوزه دز برای اولین بار بعد از 50 سال از ساخت سد دز آب نوبت بندی شد.
ای سی هفت هزار در آبادان و خرمشهر
چنگلوایی خبر داد: ای سی آب در حال حاضر در آبادان و خرمشهر به هفت هزار رسیده است و می پذیریم که از نظر منابع آبی مشکلاتی داریم.
وی تشریح کرد: از اسفند سال گذشته مسئله عدم کشت مطرح شد که به دلیل کاهش بارندگی و پیش بینی برای کاهش آورده ها بود؛ در ابتدا با تکیه بر آمار و ارقام 50 ساله برای این طرح مقاومت و اعلام کردیم که 50 درصد بارندگی ها در بهار رخ می دهد و بعد از این فصل باید تصمیم گیری ها اتخاذ و اعمال شود.
چنگلوایی اضافه کرد: از اسفند ماه سه سناریو مطرح شد که اولین مورد آن ممنوعیت کشت کامل و سناریوی بعدی نیز انجام کشت تابستانه فقط در حوزه کرخه بود.
وی خبر داد: بر اساس بررسی ها و نتیجه گیری های نهایی مقرر شده تا از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه به غیر از گیاهان دارویی مثل یونجه، باغات و نیشکر به کشت سه درصد زارعین برسیم.
پیگیری معوض کشت برای حوزه های زهره، خیرآباد و مارون
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص ممنوعیت و محدودیت کشت برنج گفت: این محدودیت خلق الساعه نیست و طی سال های اخیر اصلاح الگوی کشت در کشور و از جمله خوزستان مطرح شده تا با توجه به ممنوعیت آب به سراغ محصولات با دوره رشد کم، میزان آب مورد نیاز کم و گردش اقتصادی ـ مالی بیشتری داشته باشد.
چنگلوایی در ادامه با اشاره به اینکه حداقل 30 هزار هکتار برنج استان خشک کاری داریم، گفت: برای تمام خوزستان نمی توان یک نسخه واحد پیچید چون به عنوان مثال در برخی شهرستان ها کشاورزان با دو هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی و فعالیت تک کشتی داریم.
وی در خصوص پرداخت معوض کشت بیان کرد: امسال در حوزه کارون، دز و کرخه با توجه به سطوحی که اعلام شد، پرداخت معوض نخواهیم داشت چون کشت تابستان انجام می شود؛ البته در حوزه زهره، خیرآباد و مارون مشکل به قوت خود باقی است و پیگیری پرداخت معوض کشت را برای این حوزه انجام می دهیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اعتبار 338 میلیارد تومانی اشتغالزایی در خوزستان اضافه کرد: سهم جهاد کشاورزی از این تسهیلات 151 میلیارد تومان یعنی 45 درصد است؛ تاکنون با سهم بانک 170 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.
تصویب 420 میلیارد تومان طرح اشتغالزایی
چنگلوایی با اشاره به درنظر گرفتن اعتبار 1.5 میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی با کارمزد 4 و 6 درصد ادامه داد: سهم کشاورزی از آن 170 میلیارد تومان اختصاصی 76.5 میلیارد تومان بود ولی ما 964 طرح با مبلغ 420 میلیارد تومان تصویب کردیم.
وی خبر داد: آن طرح های اشتغالزایی در حقیقت زمینه اشتغال 4 هزار نفر را فراهم و همچنین 67 پروژه با اعتبار 686 میلیارد تومان از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال اجرا داریم که بیش از 2 هزار نفر اشتغالزایی خواهند داشت.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اجرای 225 هزار شبکه فرعی در فاز اول طرح 550 هزار هکتاری و کاهش چشمگیر مصرف آب گفت: حداقل 42 هزار هکتار از فاز دوم نیز آبیاری تحت فشار است و مشکلی برای اجرایی شدن فاز دوم نداریم.
چنگلوایی عنوان کرد: خارج از اقدامات انجام شده طرح جهاد نصر در طرح 550 هزار هکتاری فقط 20 هزار هکتار خوداجرایی از سوی مردم داشتیم.
شهرک کشاورزی برای 15 شهرستان
وی در ارتباط با وضعیت خشکسالی موجود در استان گفت: به غیر از سه استان شمالی شدت و ضعف خشکسالی در کشور متفاوت است و جایگاه استان خوزستان بین 6 تا 7 است.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص شهرک های کشاورزی گفت: در صورت تأمین اعتبار با توجه به امکان سنجی انجام شده در 15 شهرستان خواهد بود که دو شهرستان نیز هم اکنون در حال اجرا داریم.
چنگلوایی با اشاره به هدررفت آب در برخی شیوه های سنتی تولید محصولات کشاورزی یادآور شد: اگر بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا همه تولیدکنندگان حوزه کشاورزی می توان حداقل 3.5 میلیون تن افزایش تولیدات داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ریزگردها بزرگترین مشکل موجود است، عنوان کرد: ریزگردها حداقل 10 درصد به زراعت، آبزیان، دام و باغات خسارت وارد می کند؛ به عنوان نمونه فقط در یک محصول حدود 250 هزار تن خشکسالی داشتیم.
3.5 میلیارد مترمکعب مصرف آب نیشکر
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به تولید 560 میلیون دلار ارزش تولید شکر در کشت توسعه نیشکر در سال 95 ادامه داد: همچنین دو هزار و 200 میلیارد تومان ارزش ریالی صنایع تبدیلی و تکمیلی صنعت نیشکر در خوزستان است.
چنگلوایی با اشاره به مصرف بالای آب در کشت نیشکر 3.5 میلیارد مترمکعب در سال اظهار کرد: معادل 31 هزار مترمکعب در هکتار استفاده آب دارند که در سند ملی آب 17 هزار و 400 مترمکعب به ازای هر هکتار باید مصرف داشتند.
وی با اشاره به اینکه نمی توان همیشه از آبیاری تحت فشار استفاده کرد، یادآور شد: 18 پارامتر برای استفاده از آبیاری تحت فشار وجود دارد که از آن جمله می توان به کیفیت آب، سرعت باد، وزش باد غالب، میزان دما و تبخیر، کیفیت تبخیر اشاره کرد.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در ارتباط با نخل ها گفت: حدود 36 هزار هکتار نخیلات در آبادان و خرمشهر و حدود 12 هزار هکتار در شادگان داریم؛ در فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری برای احیای نخیلات نیز برنامه ریزی شده است.
70 میلیارد تومان اعتبار برای احیای نخیلات شادگان
چنگلوایی بیان کرد: با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان برای انتقال آب از کارون به جراحی به منظور حل مشکلات نخیلات شادگان تصویب شده است که سازمان جهاد نصر نیز متولی اجرا خواهد بود.
وی اعلام کرد: وزارت جهاد برای پرورش ماهی در قفس در حدود دو هزار تن برنامه ریزی کرده و اگر سازمان آب و برق مجوز را در استان صادر کند می توانیم در طرح پایلوت تولید 200 تنی داشته باشیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در پایان با اشاره به نبود زمین خواری در کشاورزی عنوان کرد: تشکیل 25 سانتی متر خاک 17 هزار سال طول می کشد، بنابراین باید برای صیانت از اراضی کشاورزی تمام تلاش خود را به کار بگیریم.
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  ۴ فیلم جدید اکران می‌شوند
  امکان کاهش سقف پرداخت مهریه وجود ندارد
  رفع محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد
  هزینه روادید زائرین اربعین کاهش می‌یابد
  کاهش هزینه "ویزای زائران اربعین حسینی"
  فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی / برخورد نامناسب برخی از رانندگان
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  آغاز عملیات احداث جاده میانبر اهواز - مسجدسلیمان
  برترین‌های جشن حافظ معرفی شدند
  توییتر رفع فیلتر نمی‌شود
  قیمت بلیت هواپیما کنترل می‌شود
  متخصص دزدی از لکسوس و بنز: در ترکیه دوره دیدم
  تصویب رهاسازی آب از سوی ایران در بخش عراقی هورالعظیم
  توصیه‌هایی برای کاهش وزن بیشتر پس از ورزش
  کاهش هزینه روادید اربعین تکذیب شد
 
 آخرین اخبار
  آخرین مهلت انتخاب رشته رشته‌های بدون آزمون
  روز تولد «مریم میرزاخانی» جهانی شد
  چرا زنان بیشتر از مردان میگرن می‌گیرند؟
  کاهش هزینه روادید اربعین تکذیب شد
  توصیه‌هایی برای کاهش وزن بیشتر پس از ورزش
  مسی از تیم ملی آرژانتین موقت خداحافظی کرد
  متخصص دزدی از لکسوس و بنز: در ترکیه دوره دیدم
  یارانه مرداد ماه پنجشنبه واریز می‌شود
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  آغاز عملیات احداث جاده میانبر اهواز - مسجدسلیمان
  قیمت بلیت هواپیما کنترل می‌شود
  فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی / برخورد نامناسب برخی از رانندگان
  تصویب رهاسازی آب از سوی ایران در بخش عراقی هورالعظیم
  برترین‌های جشن حافظ معرفی شدند
  کاهش هزینه "ویزای زائران اربعین حسینی"
  رفع محدودیت عرضه بنزین سوپر تا پایان مرداد
  توییتر رفع فیلتر نمی‌شود
  ۴ فیلم جدید اکران می‌شوند
  هزینه روادید زائرین اربعین کاهش می‌یابد
  امکان کاهش سقف پرداخت مهریه وجود ندارد
  سود بانک ها افزایش یافت
  عرضه خودروی داخلی به بازار متوقف شد
  دمای خوزستان کاهش می یابد
  نرخ سکه و طلا در بازار امروز اهواز
  خوزستان بدون خرما یعنی نابودی
  خطر حذف پرسپولیس از آسیا به خاطر ۱۰ میلیارد تومان
  سهم 17 درصدی ایران از دریای خزر
  زمان ثبت نام دوره‌های کاردانی علمی-کاربردی
  نماینده ایران، قهرمان فوتسال آسیا شد
  اشخاص مزاحم را به جای شماره‌ها شناسایی کنید
  ارز تحصیلی به دانشجویان کارشناسی تعلق نمی‌گیرد
  آسمان امشب شهاب باران می شود
  افزایش 6 تا 10 مییلیونی خودروهای داخلی
  اعلامیه ایران در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر
  آمار جهانی «بیکاری» منتشر شد
  70 درصد دانش‌آموخته‌های دانشگاه علمی کاربردی وارد بازار کار می‌شوند
  اعلام شرایط تردد مشمولان تحصیل‌کرده خارج از کشور
  کشف انبارهای مختلف و بزرگ احتکار کالا در کشور
  اجرای 14 پروژه جدید برای توسعه فضای سبز اهواز
  آزمون سراسری امسال تکمیل ظرفیت ندارد
  گروه پیراپزشکی درعلوم پزشکی آبادان ایجاد می شود
  موافقت اولیه با طرح تعطیلات زمستانی
  جزئیات پذیرش کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
  فردا ؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور 97
  خداحافظی پیکه از تیم ملی اسپانیا
  کم عارضه‌ترین مُسکِن کدام است؟
  اطلاعیه بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز
  خودروی چینی گرانترین شاسی بلند جهان +تصاویر
  قیمت انواع خودرو در بازار امروز ۲۰ مرداد
  تنها یک تصمیم دولت، هزار میلیارد تومان به جیب سودجویان ریخت!
  تا اطلاع ثانوی تلفن همراهتان را دو دستی بچسبید!
  12 میلیارد جریمه در 4 پرونده واردات موبایل
  کشف نوزاد دو روزه در کیسه زباله
  ۲بازیکن‌استقلال‌باشادی‌منشوری‌یکماه‌محروم‌شدند!
  مافیای بخش آب، کشاورزی و صنایع، مسبب بحران آب کشور
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تاثیر مصرف سویا بر مقاومت استخوان‌های زنان
  فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
  ۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
  ۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار