صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
پنجشنبه، 26 مهر 1397 - 06:24   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
  ضرورت های بعد از تصویب بازنگری طرح جامع اهواز
  دودی و بوی نامطبوع در آسمان اهواز
  چشم عراقی ها هنوز در پی خرمشهر
  خوزستان گنجینه آیین‌های هویت بخش وحدت آفرین
  ساماندهی سه‌چرخه‌های بلاتکلیف شهر اهواز یک فرصت است
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 79347صفحه نخست » آخرین اخبار سه شنبه، 16 مرداد 1397 - 12:18
میداوود تشنه در انتظار آب
  

بخش میداوود شهرستان باغملک که تبدیل به شهر شده است اما هنوز چشم انتظار حرکتی از سوی مسئولان آب شهری برای تامین و بهره مندی مطلوب تری از آب به سر می برد.

خوزنا_حدیث کریمی، در پی گله مندی اهالی بخش میداوود شهرستان باغملک که در سرشماری سال 95 جمعیت این بخش 153 هزار و 4 نفر بوده است؛ مبنی بر انتقال لوله های کنار پل سردشت این بخش؛ که چرا وقتی این در سطح میداوود روستاهایی هستند فاقدآب اما لوله های آب شرب را به انبار اداره آب و فاضلاب روستایی باغملک انتقال می دهند.

 

*نیازمند آب شرب

یکی از اهالی بخش میداوود در گفت و گو با خبرنگار خوزنا با اشاره به اینکه این لوله ها برای خط آب شرب این بخش و سردشت در این محل قرار داده بودند اظهار می کند: اما نمی دانم چرا در حال انتقال آن ها به شهرستان باغملک هستند در صورتی که بخش میداوود بسیار به آب شرب نیاز مند است.

او ادامه می دهد: چرا مسئولان جلوی این جریان را نمی گیرند در گذشته اهالی و دهیاران جلوی انتقال آن ها را گرفتند ولی انگار این موضوع قرار است ادامه دار باشد. پس مردم اینجا باید چه کاری انجام دهند؟ آیا کسی است که ما را حمایت کند؟

 

*بدون هماهنگی اقدام به مبادرت لوله ها کرده اند

بخشدار میداوود در گفت و گو با خبرنگار خوزنا در ارتباط با علت اینکه لوله های آب شرب که کنار پل سردشت این شهرستان قرار دارند و در حال حاضر بارگیری به سمت باغملک می شوند، چیست بیان می کند: این لوله ها در تملک اداره آب و فاضلابک روستایی شهرستان باغملک هستند که حدود ۵ماه پیش اداره آب و فاضلاب باغملک مبادرت به بارگیری آنها به سمت انبار مرکزی خود واقع در شهرک صنعتی کرد که با مخالفت بخشداری و اعضای شوراهای روستا و شهر مواجه و پس از انتقال تعدادی ازآنها منصرف شد؛ ولی اکنون با دستور مدیرکل آب و فاضلاب استان و بدون هماهنگی با بخشداری مبادرت به این کار کرد که مراتب با هماهنگی فرمانداری حال پیگیری هستیم.

علی محمد زنگنه ادامه می‌دهد: به گفته مدیر آبفار شهرستان باغملک انبار آن اداره در سطح شهرستان متمرکز گشته که در بخش‌های و مناطقی که انبار وجود داشت همه تجمیع و در این شهرستان متمرکز می شود این دو پاسخی اند که به ما در ارتباط با بردن لوله ها داده اند.

 

*تنش های اجتماعی مانع از انتقال آب به میداوود شد

او در پاسخ به اینکه آیا بخش میداوود به این لوله ها نیاز ندارد، عنوان می کند: آن زمان که این لوله ها را آورده‌اند قرار بر این بوده که آب شرب مورد نیاز دهستان میداوود از طریق باغملک تامین کنند؛ متاسفانه به دلیل تنش‌های اجتماعی آن موقع اجازه ندادند که انتقال آبی صورت بگیرد و هنوز هم اجازه انتقال داده نمی شود، حتی ازچاه های منطقه منگنان و دوراهی باغملک که حفر کردند و قرار بود انتقالی صورت بگیرد، به وقوع نپیوست که این لوله‌ها بلا استفاده مانده اند و بعد از ۱۷ سال که در معرض باد و باران قرار گرفتند دچار فرسودگی شدند.

بخشدار میداوود تصریح می کند: کما اینکه به صورت مستمر و مکتوب نامه های متعددی از طرف شوراها دهیاری هایی که مالکیت قبرستانی که لوله ها دپو شده بودند به بخشداری و حراست اداره کل ابفار ارسال و خواستار جابجایی لوله ها از محل قبرستان شدند.

*بلا استفاده شدن لوله ها

زنگنه اضافه می کند: اداره آب و فاضلاب روستایی که متولی است؛ می‌گوید، این لوله ها قابل استفاده نیستند و در حال حاضر طرحی در ارتباط با انتقال آب با کیفیت برای این بخش نداریم هر چقدر که لوله ها بیشتر در محل بمانند کیفیت خود را بیشتر از دست می‌دهند و عملاً بدون استفاده می‌شوند، لوله ها اکنون کیفیت خود را تا حدودی از دست داده اند هر چقدر بیشتر بماند به آهن آلات آزرده خارج تبدیل می شوند و اداره ابفار این لوله ها را به انبار اداره ابفار در شهرستان باغملک منتقل می کند که مورد رضایت ما نیست و بارها اعلام کرده ایم که لوله در سطح بخش میداود با تمهیدات خاص نگهداری شود.

میداوود تشنه در انتظار آب

 

*بخش میداوود دارای روستاهایی نیازمند آب شرب است

او با بیان اینکه با نماینده، فرماندار، اداره کل آب و فاضلاب روستایی خوزستان و آب و فاضلاب شهرستان باغملک صحبت شد که با توجه به اینکه در سطح بخش روستاهایی داریم که مشکل آب شرب دارند و برای تامین آب شرب شان نیاز به لوله بوده گفتیم حداقل به صورت تهاتر لوله های با اقطار مناسب تر و به صورت جایگزین در اختیار اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان باغملک قرار بدهند، ادامه می دهد: تا بتوان قسمتی از مشکلات روستاهای دارای مشکل را رفع کرد و یا در جهت جایگزین شبکه های فرسوده ای که باعث هدر رفت آب می شد استفاده و در حال رایزنی و پیگیری این مهم هستیم.

 

*به دنبال این هستیم که شهر میداوود زیر نظر آب و فاضلاب خوزستان برود

معاون بهره برداری آب و فاضلاب روستایی خوزستان در گفت وگو با خبرنگار خوزنا در خصوص انتقال لوله های از روستا میداوود به شهرستان باغملک، می گوید: از عمر این لوله ها نزدیک به ۱۲ سال می گذرد یعنی از زمانی که تامین آب منطقه میداوود از سرحانی متوقف شد؛ بنا بر این بود در همان زمان جهت تامین آب میداوود؛ پروژه انتقال آب از چاه دم آب در باغملک به منطقه میداوود منتقل شود که متاسفانه این پروژه هم بدلیل جلوگیری اهالی روستای دم آب به مرحله اجرا نرسید و لوله هایی که آن زمان خریداری شدند و هنوز بلا استفاده در روستای سر دشت میداوود دپو و روی هم انباشته شده در محل نامناسبی نگهداری می شوند البته یادآوری می شود که این لوله ها از جنس فولادی سیاه اند که دیگر کیفیت لازم را برای اجرای پروژه ها ندارند، اکنون در پروژه های آبرسانی از لوله های بسیار خوب و با کیفیت مثل جی ار پی، پلی اتیلن و گالوانیزه استفاده می شود .

 

*دپو لوله ها در قبرستان روستای سردشت

کیانی ادامه می دهد: لوله ها در محل یک قبرستان در روستای سردشت دپو شده اند که دهیار این روستا بارها با مراجعه به اداره شهرستان و در خواست مکتوب خواستار جابجایی این لوله ها شده است و هر وقت ما خواستیم که این لوله ها را جابجا کنیم با مخالفت شورای شهر میداوود مواجه شدیم و این شورا از انتقال آنها جلوگیری کردند؛ در صورتی که جز مزاحمت هیچ کار مثبتی نکردند چرا که دیگر این لوله ها بدرد استفاده در پروژه نمی خورند و قطعا این مزاحمت ها باعث فرسودگی و تضرر بیشتر شرکت آب و فاضلاب روستایی می شود؛ بسیاری از اهالی شریف نیز با مراجعه خواستار لوله ها جابجا شدند چرا که مزاحمت برای رفت و آمد به قبرستان ایجاد شده است. بنابراین شد که یک محل مناسبی برای این لوله ها داشته باشیم به دلیل اینکه در گذشته تنها انبار امور آبفار شهرستان باغملک در تاسیسات آبرسانی در قلعه تل بود و زمانی که شهر شد تاسیسات با محوطه به آب و فاضلاب شهری واگذار گردید ؛ بنابراین محلی مناسبی برای نگهداری تجهیزات و انتقال این لوله نداشتیم و حالا در منطقه باغملک یک انبار بزرگ و مناسبی در گلال گمپ احداث شده و به جهت اینکه مشکل مردم حل شود و اداره آب و فاضلاب روستایی نظارت و حراست خوبی بر دارایی هایش داشته باشد همه وسایل و تجهیزات و اموال موجود در شهرستان از جمله این لوله ها به انبار اداره آبفار روستایی باغملک منتقل می شوند.

 

میداوود تشنه در انتظار آب

*به صورت محدود استفاده می شوند

او اضافه می کند: در شهرستان اگر شاخه ای نیاز به تعمیر داشت می تواند از آن ها به صورت خیلی محدود به جهت اینکه به لحاظ کیفی آنچنان برای طرح ها مفید نیستند؛ استفاده برد.

*هنوز آبفای شهری اقدام به تحویل وتحول نکرده است

معاون بهره برداری آب و فاضلاب روستایی خوزستان پاسخ به این سئوال که مشکل انتقال آب به شهر میداوود چه زمانی انجام می شود، عنوان می کند: در حال حاضر تاسیسات محمد آباد آب شهر و روستا های میداوود را تامین می کند، اکنون میداوود تبدیل به شهر شده است وکدشهری دریافت کرده و باید تحویل و تحول انجام شود و حتی صورتجلسه ای در این خصوص نیز قبلا منعقد شده ولی بنابه دلایلی تحویل به آبفای شهری هنوز اتفاق نیفتاده است.

*برای شهر میداوود به اداره آبفای روستایی اعتبار نمی دهد

کیانی تصریح می کند: هر کجا که شهر شود در کمیته برنامه ریزی فرمانداری آن شهر دیگر اعتباری جهت بازسازی و تعمیر و نگهداری به اداره آبفای روستایی داده نمی شود و تسریع در تحویل و تحول باعث بهبود ارائه خدمات می شود. البته با مدیران آبفای شهری در حال رایزی هستیم که این اتفاق رخ دهد که میداوود هم تحت پوشش آبفای شهری استان قرار گیرد به نوعی راهکاری های مختلفی وجود دارد که این اهالی منطقه میداوود از آب بهتری به لحاظ کمی و کیفی برخوردار شوند که باید اعتبار لازم فراهم شود.

*بیش از 600 روستا داری تنش آبی در خوزستان

او با اشاره به اینکه اکنون فصل گرماست؛ کمبود آب و تنش آبی در همه روستاها و شهرستان ها وجود دارد، اظهار می کند: در سطح خوزستان بیش از 600 روستا با مشکل تنش آبی مواجه است که اکثر این روستاها از جمله روستاهای شهرستان های آبادان، خرمشهر و هویزه مشکل کیفی ناشی از کاهش دبی رودخانه ها را دارند.

*رعایت اصول مصرف بهینه آب در روستاها

این مقام مسئول می گوید: با توجه به فصل گرما راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت در اکثر روستاها جهت عبور از تنش آبی برنامه ریزی شده است و در حال مدیریت آبی در سطح استان هستیم. البته کم آبی و بی آبی منابع تامین آب از یک طرف، عدم رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی و همچنین وجود انشعابات غیرمجاز؛ فرسودگی خطوط انتقال و شبکه توزیع و استفاده از آب شرب جهت مصارف غیر شرب از جمله احشام و ... توسط مشترکین و اهالی روستاها شبکه های آبرسانی را دچار مشکل کنند و باعث عدم توزیع مناسب و عادلانه برای همه روستاها را رقم بزنند.

او ادامه می دهد: اما شرکت آبفای روستایی با تمام توان و ظرفیت خود تلاش می کند که اهالی روستایی استان خوزستان به نوعی تامین آب شوند و اگر روستائیان در این فصل گرم در مصرف آب صرفه جویی کنند موجب می شود تا توزیع آب مناسبی در سطح روستاهای استان انجام شود و همچنین روستاییان دسترسی به آب برای آن ها بهتر فراهم می شود.

کیانی در خصوص تحویل تاسیسات امور عشایر بیان می کند: سال گذشته با دستور غلامرضا شریعتی استاندار استان 16 تاسیسات عشایر را که بیش از 120 روستا را شامل می شود؛ تحویل گرفته ایم و که با اصلاح و تجهیز این تاسیسات موجب خدمات دهی مطلوب تری شده است. همچنین این انتظار را داریم که آبفای شهری هم آن روستایی هایی که کد شهری دریافت کردند را تحویل بگیرد.

*به امید تحول در میداوود

امیدواریم بحث کمبود آبی شهر میداوود بزودی رفع و شرکت آبفار شهری هر چه سریعتر اقدام به تحویل و تحول کند تا شاهد رونق و توسعه این شهر باشیم.


 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد
  بازتاب جهانی حضور زنان در ورزشگاه آزادی
  زمان احتمالی جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت
  تولید قرص زعفران برای مهار سلول‌های سرطانی
  روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد
  ۲ مسافر ایرانی در مرز عراق بازداشت شدند
  ۵ بازیکن برتر آسیا در بازی FIFA ۱۹
  شورای خرمشهر مجری طرح فاضلاب را به صحن علنی فراخواند
  ضرغامی: حضور زنان در ورزشگاه حریم‌شکنی نیست
  صادرات از مرزهای چزابه و شلمچه ممنوع اعلام شد
  تکلیف ارز مسافری زائران اربعین به زودی مشخص می‌شود
  پخش سریال «بانوی سردار» در بهمن ماه
  تاکید دریافت واکسن آنفلوانزا پیش از عزیمت به عراق
  کاهش تعرفه‌های مکالمه، اینترنت و پیامک همراه اول
  نرخ سکه و طلا در بازار امروز اهواز
 
 آخرین اخبار
  تکلیف ارز مسافری زائران اربعین به زودی مشخص می‌شود
  شورای خرمشهر مجری طرح فاضلاب را به صحن علنی فراخواند
  ۲ مسافر ایرانی در مرز عراق بازداشت شدند
  کیفرخواست متهمان نصب بنر جنجالی صادر شد
  ضرغامی: حضور زنان در ورزشگاه حریم‌شکنی نیست
  پخش سریال «بانوی سردار» در بهمن ماه
  کاهش تعرفه‌های مکالمه، اینترنت و پیامک همراه اول
  روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد
  نرخ سکه و طلا در بازار امروز اهواز
  تولید قرص زعفران برای مهار سلول‌های سرطانی
  تاکید دریافت واکسن آنفلوانزا پیش از عزیمت به عراق
  ۵ بازیکن برتر آسیا در بازی FIFA ۱۹
  واردات ۹میلیون تن کالای اساسی به کشور
  زمان احتمالی جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت
  بازتاب جهانی حضور زنان در ورزشگاه آزادی
  توضیحات درباره "تعطیلات زمستانی" مدارس
  صادرات از مرزهای چزابه و شلمچه ممنوع اعلام شد
  آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد
  طراح اصلی حادثه تروریستی اهواز به هلاکت رسید
  توضیحات خزاعی درباره فیلم «حضرت خدیجه (س)»
  گزارش سازمان ثبت احوال در 6 ماهه نخست سال
  فعالیت قطار قم-کربلا در ایام اربعین
  واکنش برانکو به جدایی بیرانوند و بازگشت طارمی
  کاهش شیوع کوتاه قدی و کم وزنی در کشور
  دستگیری سه کارمند شهرداری تهران تایید شد
  رشد ۷۱ درصدی زندانیان مهریه
  سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در کرج ناکام ماند
  جراحت 19 نفر در انفجار کارخانه صبا باتری
  کیف پولی که هرگز گم نمی‌شود+عکس
  ورزشگاه آزادی روی بانوان باز شد
  زمان واریز یارانه نقدی مهر ماه
  شرایط گذراندن سربازی در ازای انجام پروژه تحقیقاتی
  مابه‌التفاوت هزینه ویزای زائران اربعین بازگردانده می‌شود
  بخشنامه ای برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه
  تصویب نهایی «بسته حمایتی»؛ یکشنبه آینده
  راهکارهایی برای تقویت تاب‌آوری در برابر مشکلات زندگی
  آخرین وضعیت بررسی سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت
  چگونگی حذف دفترچه چند بیمه‌ای‌ها
  احتمال حل شدن جسد خاشقجی در اسید
  ربوده شدن ۱۴ نیروی بسیجی هنگ مرزی میرجاوه توسط تروریست ها
  بازدید از پایانه های مرزی شلمچه و چذابه
  زیباترین مکان‌های زمین اینجاست
  آموزش رایگان رشته‎های صنایع دستی به افراد کم‎توان مالی
  آخرین مهلت ثبت شبای بانکی برای سهام عدالت
  ولیعهد عربستان به دنبال خرید منچستریونایتد
  خوراکی‌های ممنوعه برای بوفه مدارس
  بازدید از پایانه بار بندر امام و محورهای منتهی به مرز
  بچه های کار!
  احیا بخش خشک شده تالاب بین المللی شادگان
  هفته آینده؛ تصمیم‌گیری مجلس درباره ۲ نرخی شدن بنزین
  دوره‌های دکتری دانشگاه‌ها بازتعریف می‌شوند
  بلیت شنبه‌های سینما هم نیم‌بها شد
  پرداخت «وام‌های ضروری» مسکن به بازنشستگان در دستور کار
  جایگزین سریال «دلدادگان» مشخص شد
  چگونه سابقه چک‌های برگشتی را بگیرید؟
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
نشانه های عفونت لوزه در بزرگسالان و درمان آن
نشانه های عفونت لوزه در بزرگسالان و درمان آن
  جگر مرغ مفید یا مضر؟
جگر مرغ مفید یا مضر؟
  فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
  ۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار