صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398 - 02:07   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  زنـی که قـلم را وادار به ستایشش کرد، زلیخا نظری به قلم ابوذر آبچر
  آقامون جنتلمنه بمبی بود که کاش آموزش و پرورش کشور را بیدار کند
  معلم خوب من و 15 کاری که انجام نمی‌دهد...
  مخابرات خوزستان، پر شتابتر از هر زمان!
  همجه های غیر منطقی بر علیه استانداری که بی نظیر است
  خشم خروشان رودها یا صدای سیلاب سدها
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
اگرچه در حوزه علوم انسانی و عوامل مرتبط به انسان و زندگی اجتماعی آن نمی توان مانند علوم طبیعی با قاطعیت رابطه علت و معلول بین پدیده ها ایجاد کرد ولی به طور نسبی می توان در تحلیل پدیده های اجتماعی روابط علت و معلولی پیدا کرد
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
 
 گزارش
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 80718صفحه نخست » آخرین اخبار سه شنبه، 15 آبان 1397 - 23:47
مشاور اجتماعی وزیر نفت:
کمک های نفتی باید شهرها را توانمند سازد و در آن منطقه توسعه بوجود بیاورد
شهر باید به صورت مستقل روی پای خودش بایستد و نه تنها به نفت، بلکه به هیچ سازمانی وابسته نباشد چون به هر حال هر شهری بودجه و اعتباراتی دارد و کمک های نفت باید نقش حمایت کننده و تکمیلی داشته باشد نه اینکه صرفاً خدمات مستقیم ارائه دهیم. در واقع کمک های نفت باید به گونه ای باشد که شهرها را توانمند سازد و در آن منطقه پایداری و توسعه بوجود بیاورد
  

خوزنا _ نشست تخصصی مسئولیت های اجتماعی به میزبانی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با حضور دکتر سید امیر طالبیان مشاورر وزیر نفت در امور اجتماعی و مدیران و نمایندگان شرکت های تابع وزارت نفت در جنوب برگزار شد.

در این نشست ضمن بررسی عملکرد شرکت ها در حوزه مسئولیت های اجتماعی، موضوع تدوین نظامنامه مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در حاشیه این نشست دکتر طالبان در گفت و گو با خبرنگار ما، با بیان جزئیات و دستاوردهای این نشست، برنامه ها، اقدامات و راهکارهای وزارات نفت را در خصوص عمل به مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت تشریح نموده است:

 

این نشست با چه هدفی برگزار شد و چه دستاوردهایی داشته است؟

این نشست با حضور مدیران و نمایندگان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت های تابع و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد که فرصت مناسبی بود تا فرآیند مسئولیت اجتماعی شرکتی که از چند سال پیش در وزارت نفت با تدبیر و تأکید وزیر محترم نفت مطرح‌شده بررسی گردد. ما نیازِ به این داشتیم که طی جلسات منطقه‌ای با مدیران و کارشناسان ضمن ارزیابی عملکرد در خصوص مسئولیت اجتماعی، همفکری داشته و نظرات خود را به هم نزدیک کنیم و در قبال انتظارات و مطالباتی که به طور طبیعی از نفت وجود دارد، اتخاذ موضع کنیم و موضع یکسان و واحدی داشته باشیم. در این جلسه بر این موضوع تاکید شد که در کنار تولید که وظیفه ذاتی شرکت‌هاست در قبال توسعه و رفاه ذینفعانی که از ما متأثرند احساس مسئولیت ‌کنیم و سعی ‌کنیم در مناطقی که نفت احیاناً پیامدهای منفی داشته است آنها را با انجام فعالیت‌هایی که تحت عنوان مسئولیت اجتماعی تعریف می‌شود جبران کنیم و به شرایطی برسیم که مردم آن مناطق پشتیبان تولید باشند. به‌هر حال تولید نفت یک امر حیاتی برای کشور است و مخصوصاً در مناطق نفت خیز جنوب که سهم عمده ای از تولید را بر عهده دارد باید به گونه‌ای با مردم تعامل کنیم تا آنها پشتیبان این تولید باشند. این جلسه به این دلیل تشکیل شد که وزیر محترم نفت تأکید داشتند ما نظرات همکاران را در مناطق مختلف دریافت کنیم و در حوزه مسئولیت اجتماعی به یک نقشه راه و یک نظامنامه و چارچوبی برسیم که آن را در سطح صنعت نفت عملیات کنیم.

 

با توجه به گزارش هایی که شرکت‌های حاضر در این نشست ارائه دادند، وضعیت عمل به مسئولیت های اجتماعی شرکت ها در استان خوزستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

با گزارش هایی که شرکت‌ها ارائه دادند مشخص شد حجم کار بیشتری در استان خوزستان توسط شرکت‌های مختلف انجام شده ولی واقعیت این است که بعضی از این فعالیت‌ها موجب شده بعضی از شهرهای استان کاملاً وابسته به اینگونه خدمات صنعت نفت شوند؛ که در این راستا از مدیران محترم خواهیم خواست به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که این وابستگی استمرار نداشته باشد؛ یعنی شهر باید به‌هر حال به صورت مستقل روی پای خودش بایستد و نه تنها به نفت، بلکه به هیچ سازمانی وابسته نباشد چون به هر حال هر شهری بودجه و اعتباراتی دارد و کمک های نفت باید نقش حمایت کننده و تکمیلی داشته باشد نه اینکه صرفاً خدمات مستقیم ارائه دهیم. در واقع کمک های نفت باید به گونه ای باشد که شهرها را توانمند سازد و در آن منطقه پایداری و توسعه بوجود بیاورد.

 

آیا تدوین نظامنامه می تواند این مشکلات را حل کند؟

تلاش ما این است که به عنوان سیاست‌گذار چارچوبی را در قالب نظامنامه تعریف کنیم تا شرکت ها نسبت به موضوع مسئولیت اجتماعی دقت عمل بیشتری داشته باشند. با برگزاری جلسات با مدیران و مرتب تأکید می‌کنیم که مسئولیت اجتماعی برای اصلاح رفتار ماست نه اینکه هر کاری انجام می‌دهیم به عنوان مسئولیت اجتماعی برای سایر سازمان ها توقع ایجاد ‌کند و بار بقیه وزارت خانه‌ها را به‌دوش بکشیم. در این صورت یک توقع بی‌جا ایجاد می شود و ما نخواهیم توانست به وظیفه اصلی خود برسیم به خصوص در شرایط فعلی کشور که از بُعد اقتصادی وابسته به تولید نفت است نباید اقداماتی انجام داد که از تولید و صادرات نفت باز بماینم. لذا به مدیران تأکید می کنم که ضمن در نظر داشتن ملاحظات منطقه‌ای، نگاهی هم به سیاست‌های کلان وزارتخانه داشته باشند. سیاست کلان و راهبردی وزارت نفت این است که کمک های شرکت ها، تکمیل کننده و در راستای توانمندسازی مردم، توسعه فضای کسب ‌و کار، استفاده از تولید کنندگان و تامین کنندگان بومی کالا، استفاده از پیمانکاران بومی و استقرار دفتر پیمانکاران در محل پروژه ها، پرداخت عوارض و مالیات و فعالیت های مشابه باشد.

ما باید به جای وابستگی سازمان ها به نفت به تقویت اقتصاد و معیشت مردم کمک کنیم تا خودشان توانمند شوند.

با توجه به اینکه بحث مسئولیت‌های اجتماعی موضوع جدیدی است وبسیاری از مدیران و کارشناسان شناخت کاملی از آن ندارند، چه اقداماتی برای آشنایی آنها در دست دارید؟

مفهوم مسئولیت اجتماعی هنوز نیاز به شناخت و فرهنگ‌سازی دارد. در این زمینه باید به گونه‌ای پیش برویم که هر کسی بر اساس برداشت ذهنی خود عمل نکند که این‌کار را به صورت شبکه‌سازی انجام می‌دهیم. به این منظور ما ساختار سازمانی به عنوان مسئولیت اجتماعی در سطح وزارت نفت یا شرکت ها نخواهیم داشت و فقط در سطح وزارت نفت دبیرخانه ای برای هماهنگی و تعیین سیاست ها داریم و در شرکت‌ها نیز کمیته ای متشکل از واحدهای مرتبط از جمله روابط عمومی، منابع انسانی، HSE ، مددکاری، بعضی واحدهای فنی، مهندسی و مالی؛ به نام کمیته مسئولیت اجتماعی که از ابعاد مختلف هم درگیر با کارهای مسائل اجتماعی هستند و یک نفر به تشخیص مدیرعامل محترم به عنوان دبیر این کمیته انتخاب می شود. ما از آن کمیته ها خواهیم خواست کار فرهنگ‌سازی و ترویج مفهوم مسئولیت اجتماعی را انجام دهند. ضمن آنکه یک دستورالعمل‌هایی را تحت عنوان «دستورالعمل تهیه گزارش پایداری بر مبنای استاندارد GRI ، هم تدوین کردیم و از شرکت‌ها خواسته ایم بر طبق این شیوه نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، گزارش های خود را تهیه کنند؛ البته مهم‌ترین اقدام ما در اصل نظامنامه‌ای است که با مشارکت این شرکت‌ها در حال تدوین است و می تواند نقشه راهِ مناطق مختلف باشد.

آیا دبیرخانه‌ مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت عملکرد شرکت ها را در این حوزه ارزیابی می کند؟

بله، دقیقاً. ما در این دبیرخانه گزارشات پایداری شرکت‌ها را دریافت و از دو بُعد ارزیابی و داوری می‌کنیم؛ هم از بعد شکلی و فرمت‌هایی که باید طبق استانداردها تدوین شوند و هم از بُعدِ محتوایی که مهمتر است و فعالیت‌های انجام‌شده از این لحاظ بررسی می شود که چقدر در چارچوب سیاست‌ها و راهبردهای مسئولیت اجتماعیِ صنعت نفت بوده اند. که این گزارشات پس از ارزشیابی و نمره‌گذاری به همراه نقد عملکرد به منظورِ بهبودِ گزارش های بعدی به شرکت‌ها اعلام می شود.

 

مطالعه جامعی که در غربِ کارون در حوزه مسئولیت های اجتماعی انجام شده چه دستاوردی به دنبال داشته است؟

این مطالعه در حقیقت مطالعه جامعِ اقتصادی، اجتماعی، مدیریتی و زیست‌محیطی بود که توسط گروهی از اساتید دانشگاهی و بعضی از مدیران نفتی انجام‌ شد که در فاز اول ابعاد مختلف منطقه از نظر جغرافیایی، اقلیمی، مردم شناسی و جامعه شناسی مورد بررسی قرار گرفت. در فاز بعدی فعالیت‌های توسعه ای صنعت نفت که قرار است تولید افزایش یابد و تاثیرات این فعالیت ها بر منطقه مورد بررسی قرار گرفت. و در فاز سوم پس از شناسایی چالش ها راهبردهایی در هر زمینه تدوین کردیم.

عملکرد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را در حوزه مسئولیت های اجتماعی چگونه ارزیابی می کنید؟

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب خیلی متأثر از مطالبات و انتظارات مردمی و سازمان ها است و شاید کمتر فرصت پیدا کرده که در حوزه مسئولیت های اجتماعی برای خود برنامه‌ریزی و طبق آن عمل کند چون موج این درخواست‌ها، انتظارات و مطالبات با توجه به مسائلی که در استان خوزستان وجود دارد بالاست و در هرحال شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تلاش‌کرده به این انتظارات پاسخ دهد. البته باید به مردم هم حق‌داد که مطالبات خود را داشته باشند به خصوص با بروز مشکلاتی که اخیراً بوجود آمده از جمله ریزگردها و مشکلات آب و برق؛ به‌هرحال بخشی از این مطالبات خواه و ناخواه متوجه نفت هم می‌شود. اما باید دقت شود که بخشی از این‌ درخواست ها، زیادی بوده و واقعاً نفت نمی‌تواند پاسخگوی همه کمبودها باشد. در هر صورت ارزیابی بنده مثبت است و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب انصافاً به خوبی پاسخگوی این همه حجم مشکلات بوده ولی باید از مسئولان محلی و استان هم خواهش کنم که این رویه به گونه نباشد این شرکت از وظیفه اصلی خود که تولید نفت خام است باز بماند چون این تولید توقع و مطالبه جمعیت 80 میلیونی کشور است و از این موضوع نباید غفلت شود. در نهایت باید بگویم همکاران ما در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به خوبی هم تولید نفت و هم ما عمل به مسئولیت های اجتماعی و پاسخگویی به انتظارات و مطالبات را مدیریت کرده اند.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  راهکارهای برقراری پایداری محیطی و اجتماعی در شهر مسجدسلیمان
  دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان
  مسعود شجاعی از تراکتورسازی جدا شد
  تعیین مجازات قصاص برای مجرمان اسیدپاشی
  شورای رقابت رسماً مسئول قیمت‌گذاری خودرو شد
  راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات اولیاء از مدارس
  بروز حملات قلبی صبحگاهی شدیدتر است
  مخالفت مجلس با دوفوریت طرح تعویق کنکور
  محور بستان ـ چذابه بازگشایی شد
  اعلام تعطیلی سینماها در ایام شب‌های قدر
  حسنوند، تنها گزینه مدیرعاملی باشگاه نفت‌‌مسجدسلیمان
  مهلت فروش سهام ۵بانک تمدید شد
  نحوه ترمیم «حقوق» بازنشستگان کشوری
  قیمت مکالمات بین الملل ۲.۵ برابر شد
  لاریجانی: روند افزایش حقوق‌ها را پیگیری می‌کنیم
 
 آخرین اخبار
  حسنوند، تنها گزینه مدیرعاملی باشگاه نفت‌‌مسجدسلیمان
  هوای 12 شهر خوزستان، "ناسالم"برای گروه‌های حساس
  قیمت مکالمات بین الملل ۲.۵ برابر شد
  مخالفت مجلس با دوفوریت طرح تعویق کنکور
  مهلت فروش سهام ۵بانک تمدید شد
  شورای رقابت رسماً مسئول قیمت‌گذاری خودرو شد
  محور بستان ـ چذابه بازگشایی شد
  اعلام تعطیلی سینماها در ایام شب‌های قدر
  راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات اولیاء از مدارس
  لاریجانی: روند افزایش حقوق‌ها را پیگیری می‌کنیم
  بروز حملات قلبی صبحگاهی شدیدتر است
  تعیین مجازات قصاص برای مجرمان اسیدپاشی
  دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان
  نحوه ترمیم «حقوق» بازنشستگان کشوری
  مسعود شجاعی از تراکتورسازی جدا شد
  راهکارهای برقراری پایداری محیطی و اجتماعی در شهر مسجدسلیمان
  کنکور ۹۸ به تعویق نمی‌افتد
  آغاز ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجویی دانشگاه آزاد از 18 خرداد
  سهام عدالت ثبت‌نام جدید ندارد
  نکونام سرمربی تیم ملی امید و دستیار ویلموتس؟
  تغییر ساعات کار اداری خوزستان از اول خرداد
  موزه هفت‌تپه موزه برتر سال شد
  بهره برداری از 10 هزار مسکن مهر در هفته دولت در خوزستان
  پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان بدون نیاز به چک
  هشدار درباره کلاهبرداری با عنوان رمز یکبار مصرف
  جرایم و سود وام مسکن بخشیده شد
  بررسی موضوع تأخیر تاریخ کنکور ۹۸در مجلس
  دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان
  ارز دانشجویی ۹۸ تعیین تکلیف شد
  دانشجومعلمان مشمول افزایش حقوق ۹۸ می‌شوند
  استاندار خوزستان:ویزای عراق رایگان است
  عمر «دایرکت» اینستاگرام تمام می‌شود
  حذف دوباره قیمت‌های املاک و خودرو از سایت‌ها
  علت عدم افزایش حقوق برخی معلمان
  طرح جدید نمایندگان برای تعطیلی پنج‌شنبه‌ها
  دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان
  چطور اعتبار خط موبایلتان را افزایش دهید
  شرایط بهره‌مندی از امریه سربازی
  یادواره شهید کوروش نیاکان در لالی برگزار شد
  پتروشیمی کیمیا زمینه اشتغال ۴ هزار نفر را ایجاد کرد
  دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان
  برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی طوسی در لالی
  جلسه کمیته حفاظت از منابع طبیعی و مدیریت بحران در لالی تشکیل شد
  اعلام داروهای غیرمجاز و ممنوعه‌ برای حجاج
  تذکر رئیس رسانه ملی به ۲ شبکه‌ تلویزیونی
  کتانباف برکنار شد
  دعای روز دهم ماه مبارک رمضان
  جزئیات تخصیص وام ۲.۵ میلیون تومانی به خودروها
  راهکارهای برقراری پایداری محیطی و اجتماعی در شهر مسجدسلیمان
  اجرای رمز دوم یک‌بار مصرف به تعویق افتاد
  کدام بازنشستگان مشمول «همسان‌سازی حقوق» می‌شوند؟
  خدمات ارائه شده در اردوگاه های اسکان اضطراری کم نظیر است
  دستیار ویلموتس در تیم ملی ایران کیست؟
  بیماری‌هایی که مانع از سفر حج می‌شود
  پایان مهلت ثبت نام ورود به مدارس پایه هفتم سمپاد
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
  روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
  معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار