صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
چهارشنبه، 3 بهمن 1397 - 06:57   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
  ضرورت های بعد از تصویب بازنگری طرح جامع اهواز
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 81683صفحه نخست » آخرین اخبار یکشنبه، 16 دی 1397 - 13:13
امتحانات نهایی؛ ملاک پذیرش بدون کنکور
  

رئیس مرکزسنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پذیرش بدون کنکور دانشجو در ۸۵ درصد کدرشته‌ محل‌های دانشگاهی گفت: ملاک و مبنای سوابق تحصیلی، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه‌های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد.

ایسنا:عبدالرسول عمادی در پاسخ به اینکه چرا اعمال سوابق تحصیلی کنکور با تاخیر انجام می‌شود؟ گفت: قرار بود بر مبنای قانون مصوب سال ۱۳۹۲ سنجش و پذیرش دانشجو،  طی پنج سال و از ابتدای امسال درصد پذیرش بدون کنکور در دانشگاه‌ها بر مبنای سوابق تحصیلی مشخص شود و در نهایت بعد از پنج سال حداقل به ۸۵ درصد برسد. در واقع این روند می‌تواند ادامه یابد و به ۱۰۰ در صد هم برسد و در نهایت به حذف کامل کنکور بیانجامد.

وی افزود: بنده هم موافقم که این کار دارد با تاخیر صورت می‌گیرد و باید از سال‌های اول یعنی ۹۲ و ۹۳ و بتدریج شروع می‌شد؛ اما تصمیمی بود که آن شورا گرفت و ملاک عمل است. اگر این حذف کنکور از ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاهی سالانه و بتدریج رخ می‌داد و فرایند بدون آزمون ورود به دانشگاه‌، از فرایند کنکور سراسری جدا می‌شد هم یک فرهنگ سازی صورت می‌گرفت و هم از بار اضطراب خانواده‌ها کاسته می‌شد.

رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش  و پرورش با بیان اینکه به هر صورت این تاخیر بر اساس تشخیص آن شورا اتفاق افتاده است اظهار کرد: اما اکنون هم که این اتفاق رخ داده اقدام مبارک و ارزشمندی است و خوشبختانه بیش از ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاهی مان از کنکور آزاد شده و اگر ظرفیت‌های فنی و حرفه‌ای را هم اضافه کنیم شاید از ۹۰ درصد هم بالاتر برود. بنابراین درصد اندکی برای رقابت کنکوری باقی می‌ماند که مربوط به چند رشته خاص چون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است.

عمادی ادامه داد: البته اگر سطح رقابت پایین بیاید در این رشته‌ها هم می‌توان بدون کنکور دانشجو جذب کرد. مبنای بدون آزمون شدن رشته محل‌ها این است که هر رشته محلی اگر تعداد داوطلبانش از  چهار برابر ظرفیت کمتر شود، یک رشته بدون آزمون می‌شود و در دانشگاه‌های دولتی هم به تشخیص شورا  هفت برابر است. بنابراین اگر متقاضیان  ۱۵ درصد رشته‌های باقی مانده کاهش یابد و یا افزایش ظرفیت ایجاد شود، پذیرش در این رشته‌ها هم بدون آزمون شده و بطور کلی کنکور حذف می‌شود.

وی درباره مخالفان طرح حذف کنکور نیز گفت: شکست مصوبه سال ۹۶ هم این بود که منافع طیف‌های بسیاری از فعالان کنکوری تحت الشعاع قرار می‌گرفت. برای مقابله با این مسئله آموزش و پرورش بویژه در یک سال اخیر گام‌های بلندی برداشت که از جمله آنها کاهش تبلیغات کنکوری در صداوسیما بود. همچنین به خانواده‌ها آگاهی دادیم و به دانش آموزان اطلاع رسانی کردیم که در مسیر کتاب درسی قرار بگیرند. طی پنج سال اخیر تلاش کردیم این امر را نهادینه کنیم که مبنای امتحان نهایی همان کتاب درسی است و نیازی به جزوات کنکوری نیست.

رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: حذف کنکور از ۸۵ درصد ظرفیت رشته‌های دانشگاهی اکنون با اطلاع رسانی خوبی که دارد صورت می‌گیرد بخش عمده ای از فشار و استرس را روی خانواده‌ها و دانش آموزان کم خواهد کرد.

عمادی در پاسخ به پرسشی درباره حساسیت وزارت آموزش و پرورش در جمع آوری سوابق تحصیلی و برگزاری امتحانات هماهنگ و تغییر در سازوکارهای موجود گفت: بر مبنای اصلاحیه قانون سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۹۵ ، سوابق تحصیلی عبارت است از نمرات تعدادی دروس سه سال آخر دوره متوسطه. اکنون امتحان نهایی برای پایه دوازدهم است و چون در دو پایه دهم و یازدهم امتحان نهایی نداریم؛ بنابراین ملاک و مبنای سوابق تحصیلی، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه‌های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد.

وی افزود: امتحانات نهایی الکترونیکی شده است و یکسال است که ارسال سوالات امتحان نهایی بدون هیچ واسطه‌ای مستقیما به حوزه‌های امتحانی ارسال می‌شود و شرایط ایمنی بالایی دارد. فرایند تصحیح الکترونیکی هم دو سه دوره است پایلوت شده و به‌زودی تکمیل می‌شود. به این ترتیب دخالت عامل انسانی که از دقت کار می‌کاهد بسیار کاهش می‌یابد.

محمدرضا آهن چیان ، مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم نیز در گفت‌وگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر توضیحاتی در این باره ارائه و اظهار کرد: ۸۵ درصد کدرشته محل‌ها در کنکور سال تحصیلی ۹۷-۹۸ بر اساس سوابق تحصیلی بوده، منتها رسمیت نداشته است. برای کنکور سال تحصیلی ۹۸-۹۹ که دانشجویان از مهر  ۹۸ وارد دانشگاه خواهند شد، پذیرش بدون کنکور در ۸۵ درصد رشته‌ها رسمیت یافته و آخرین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در هفته گذشته موید آن است.

وی افزود: بر این اساس داوطلبان از مهر ۹۸ در ۸۵ درصد رشته‌ها بدون نیاز به شرکت در کنکور  وارد دانشگاه می‌شوند.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم در پاسخ به اینکه آیا نیاز است داوطلبان در کنکور سراسری ثبت نام کنند؟ گفت: بچه‌ها می‌توانند دو انتخاب داشته باشد. نخست اینکه باید سوابق تحصیلی خود را به دانشگاه مربوط ارائه کنند و دانشگاه بر اساس بررسی که انجام می‌دهد  آنها را بپذیرد. منظور از سوابق تحصیلی، سه سال معدل تحصیلی در برخی دروس خاص دوره دبیرستان است اما از آنجا که امتحانات نهایی در پایه دوزادهم برگزار می‌شود ملاک همان معدل امتحانات نهایی سال آخر است؛ البته بناست به این سمت حرکت کنیم و در آینده، سه سال آخر ملاک عمل قرار بگیرد و نمرات سال های دهم، یازدهم و دوزادهم را شامل بشود.

آهن چیان افزود: در واقع دانش‌آموخته دیپلم  به دانشگاه مراجعه و سوابقش را اعلام می‌کند و دانشگاه در صورت تایید، آن را به سازمان سنجش اعلام می‌کند که مرحله پیش ثبت نام است. سازمان سنجش هم مراحل رسیدگی خود را دارد و در نهایت اسامی پذیرفته شدگان را اعلام می‌کند.

 

 

زمان بندی برای مراجعه به دانشگاه‌ها

 

وی در پاسخ به اینکه آیا زمان بندی برای مراجعه به دانشگاه‌ها اعلام می‌کنید؟ اظهار کرد: برای نخستین بار در سال جاری برخی دانشگاه‌ها که خودشان متقاضی باشند از ترم بهمن پذیرای یکسری دانشجویان خواهند بود. دانش آموزانی که اکنون در سال دوازدهم هستند نمی‌توانند در این مرحله وارد شوند و آنها در  مرحله دیگر که اواخر بهار سال ۹۸ اعلام خواهد شد، مدارک خود را ارائه می‌دهند.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم ادامه داد: اما در حال حاضر در اواخر دی ماه دانش آموختگانی که سال‌های قبل دیپلم گرفته‌اند می‌توانند متقاضی پذیرش در دانشگاه‌ها بشوند. از اواخر دی ماه سازمان سنجش لیست دانشگاه‌های متقاضی را اعلام خواهد کرد. پس مرحله اول مربوط به بازماندگان کنکور سال‌های گذشته است که البته همانطور که گفته شد همه دانشگاه‌ها اعلام آمادگی نخواهند کرد، فقط برخی که برای پذیرش در بهمن تمایل داشته باشند اسامی شان از سوی وزارت علوم به سازمان سنجش اعلام می‌شود.

آهن چیان با بیان اینکه ورود بدون آزمون به دانشگاه‌های مورد نظر محدودیت سنی ندارد و جنسیت نیز ملاک پذیرش نیست مگر در برخی رشته‌ها که مختص زنان و مردان است؛ درباره مقطع تحصیلی و دانشگاه های مشمول نیز گفت: همه دانشگاه‌ها بالقوه این امکان را دارند که متقاضی پذیرش بدون کنکور شوند و برای مقطع کارشناسی دانشجو بپذیرند.

وی درباره کدرشته محل های پرطرفدار نیز عنوان کرد: از سوابق سال‌های گذشته مشخص می‌شود بر سر کدام صندلی‌ها رقابت وجود دارد که اطلاعات آن موجود است. در واقع برای ۱۵ درصد رشته‌ها داوطلبان نمی‌توانند از طریق سوابق تحصیلی صرف وارد شوند و باید در کنکور سراسری شرکت کنند و رقابت بر سر همین رشته محل‌های پرطرفدار است.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم افزود: داوطلبان همزمان می‌توانند در کنکور سراسری هم ثبت نام کند و محدودیتی در پذیرش در هر دو روش وجود نخواهد داشت.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  جـزئـیـات طـرح سـهـمـیـه‌بـنـدی بـنـزیـن
  قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند
  حق مسکن کارگران ۱۰۰هزار تومان شد
  سقف وام اشتغال افزایش یافت
  تشکیل ستاد 40 سالگی انقلاب در اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس خوزستان
  اعلام زمان شروع پیش‌ ثبت‌نام‌های نوروزی عتبات عالیات
  آغاز مذاکرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده
  کمک ۲۰۰ هزار تومانی بیمه‌شدگان واریز شد
  پزشک خانواده تا پایان سال آینده اجرایی می‌شود
  جشنواره «شوشتر؛ جزیره رویایی» پنجره ای رو به فرهنگی غنی
  سینما هلال اهواز بازگشایی شد
  بودجه پیشنهادی ٩٨ شهرداری اهواز به شورا رفت‌‌
  پذیرش بدون کنکور کارشناسی پیوسته جهاددانشگاهی خوزستان
  تدوین برنامه های عملیاتی اداره کل تأمین اجتماعی استان خوزستان
  عنوان شایسته تقدیر اقامه نماز استان خوزستان به برق اهواز داده شد
 
 آخرین اخبار
  جشنواره «شوشتر؛ جزیره رویایی» پنجره ای رو به فرهنگی غنی
  عنوان شایسته تقدیر اقامه نماز استان خوزستان به برق اهواز داده شد
  پزشک خانواده تا پایان سال آینده اجرایی می‌شود
  کمک ۲۰۰ هزار تومانی بیمه‌شدگان واریز شد
  پیشنهاد اختصاص ماهانه ٢۴ لیتر بنزین به هر ایرانی در سال ٩٨
  بودجه پیشنهادی ٩٨ شهرداری اهواز به شورا رفت‌‌
  تشکیل ستاد 40 سالگی انقلاب در اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس خوزستان
  تدوین برنامه های عملیاتی اداره کل تأمین اجتماعی استان خوزستان
  سقف وام اشتغال افزایش یافت
  آغاز مذاکرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده
  اعلام زمان شروع پیش‌ ثبت‌نام‌های نوروزی عتبات عالیات
  پذیرش بدون کنکور کارشناسی پیوسته جهاددانشگاهی خوزستان
  سینما هلال اهواز بازگشایی شد
  جـزئـیـات طـرح سـهـمـیـه‌بـنـدی بـنـزیـن
  قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند
  حق مسکن کارگران ۱۰۰هزار تومان شد
  لباس مهمانداران هواپیما در کشور‌های مختلف
  ​بانک صادرات ایران استخدام می‌کند
  اعلام داوران بخش اصلی جشنواره ۳۷ فیلم فجر
  فصل دوم «بانوی عمارت» ساخته می‌شود
  شاید وام ازدواج ۲۵ میلیون تومان شود
  امشب،واریز مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی
  اعلام عناوین ایام‌الله دهه فجر در خوزستان
  محرومیت‌زدایی به کاهش مشکلات امنیتی و اجتماعی می‌انجامد
  جلوگیری از تحریف دفاع مقدس مصونیت است نه محدودیت
  کاهش مرگ مادران باردار در خوزستان
  پارک علم و فناوری سلامت خوزستان ایجاد می‌شود
  برق منطقه ای خوزستان 2 هزار میلیارد ریال از صنایع طلب دارد‎
  برگزاری 400 برنامه ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در اهواز
  بهره برداری از دو خانه بازیافت در جنوب کشور در سرای محله کیانشهر وکوی رمضان
  ٧٢ درصد مردم مسجد سلیمان تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند
  آغاز ثبت‌نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان
  پرواز مستقیم اهواز – استانبول لغو می‌شود
  اعلام جزئیات بیمه‌های جدید شخص ثالث
  خودرو رانندگان مست ۲ ماه توقیف می‌شود
  ۱۲ بانک امروز بسته حمایتی واریز می‌کنند
  نوشیدن آب در حین ورزش سبب کاهش وزن می‌شود
  آغاز پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از امروز
  اطلاعیه سازمان تأمین اجتماعی درباره سبد کالای بیمه‌شدگان
  قیمت مرغ تا اطلاع ثانوی اعلام نمی‌شود
  افزایش حق مسکن کارگران فردا نهایی می‌شود
  توضیحات سایپا در مورد اعلام قیمت‌ جدید
  کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف می‌شود
  راه‌اندازی باغ هنرمندان اهواز با مجسمه‌های سنگی
  توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است
  خوزستان تنها استان دارای نرخ 100 درصدی پوشش پیش دبستانی در کشور
  اولین دوره پویش کتابخوان مجازی ویژه انقلاب اسلامی در خوزستان برگزارمی شود
  رتبه برتر جایگاه الکترونیکی برق منطقه ای خوزستان در صنعت آب و برق کشور‎
  بخشودگی جریمه انشعابات غیرمجاز در بندر ماهشهر تا 22 بهمن
  بدهی ٣٥٠ میلیارد تومانی شهرداریهای خوزستان به تأمین اجتماعی
  برگزاری آزمون سنجش مهارت با حضور حدود3هزار سرباز وظیفه درخوزستان
  تجلیل از مهندسین نمونه بسیجی در خوزستان
  سیلی در حوضه آبریز دز رخ نداده است
  کشاورزی حفاظتی در خوزستان گامی بسوی هوای پاک
  حضور شرکت فولاد اکسین خوزستان در چهارمین کنگره ملی حسابرسی داخلی
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
  شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
  راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار