صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 11:55   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  آیا روز مسجدسلیمان از یاد مسوولان رفته است؟!
  زنـی که قـلم را وادار به ستایشش کرد، زلیخا نظری به قلم ابوذر آبچر
  آقامون جنتلمنه بمبی بود که کاش آموزش و پرورش کشور را بیدار کند
  معلم خوب من و 15 کاری که انجام نمی‌دهد...
  مخابرات خوزستان، پر شتابتر از هر زمان!
  همجه های غیر منطقی بر علیه استانداری که بی نظیر است
  خشم خروشان رودها یا صدای سیلاب سدها
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
اگرچه در حوزه علوم انسانی و عوامل مرتبط به انسان و زندگی اجتماعی آن نمی توان مانند علوم طبیعی با قاطعیت رابطه علت و معلول بین پدیده ها ایجاد کرد ولی به طور نسبی می توان در تحلیل پدیده های اجتماعی روابط علت و معلولی پیدا کرد
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
 
 گزارش
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 81683صفحه نخست » آخرین اخبار یکشنبه، 16 دی 1397 - 13:13
امتحانات نهایی؛ ملاک پذیرش بدون کنکور
  

رئیس مرکزسنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پذیرش بدون کنکور دانشجو در ۸۵ درصد کدرشته‌ محل‌های دانشگاهی گفت: ملاک و مبنای سوابق تحصیلی، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه‌های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد.

ایسنا:عبدالرسول عمادی در پاسخ به اینکه چرا اعمال سوابق تحصیلی کنکور با تاخیر انجام می‌شود؟ گفت: قرار بود بر مبنای قانون مصوب سال ۱۳۹۲ سنجش و پذیرش دانشجو،  طی پنج سال و از ابتدای امسال درصد پذیرش بدون کنکور در دانشگاه‌ها بر مبنای سوابق تحصیلی مشخص شود و در نهایت بعد از پنج سال حداقل به ۸۵ درصد برسد. در واقع این روند می‌تواند ادامه یابد و به ۱۰۰ در صد هم برسد و در نهایت به حذف کامل کنکور بیانجامد.

وی افزود: بنده هم موافقم که این کار دارد با تاخیر صورت می‌گیرد و باید از سال‌های اول یعنی ۹۲ و ۹۳ و بتدریج شروع می‌شد؛ اما تصمیمی بود که آن شورا گرفت و ملاک عمل است. اگر این حذف کنکور از ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاهی سالانه و بتدریج رخ می‌داد و فرایند بدون آزمون ورود به دانشگاه‌، از فرایند کنکور سراسری جدا می‌شد هم یک فرهنگ سازی صورت می‌گرفت و هم از بار اضطراب خانواده‌ها کاسته می‌شد.

رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش  و پرورش با بیان اینکه به هر صورت این تاخیر بر اساس تشخیص آن شورا اتفاق افتاده است اظهار کرد: اما اکنون هم که این اتفاق رخ داده اقدام مبارک و ارزشمندی است و خوشبختانه بیش از ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاهی مان از کنکور آزاد شده و اگر ظرفیت‌های فنی و حرفه‌ای را هم اضافه کنیم شاید از ۹۰ درصد هم بالاتر برود. بنابراین درصد اندکی برای رقابت کنکوری باقی می‌ماند که مربوط به چند رشته خاص چون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است.

عمادی ادامه داد: البته اگر سطح رقابت پایین بیاید در این رشته‌ها هم می‌توان بدون کنکور دانشجو جذب کرد. مبنای بدون آزمون شدن رشته محل‌ها این است که هر رشته محلی اگر تعداد داوطلبانش از  چهار برابر ظرفیت کمتر شود، یک رشته بدون آزمون می‌شود و در دانشگاه‌های دولتی هم به تشخیص شورا  هفت برابر است. بنابراین اگر متقاضیان  ۱۵ درصد رشته‌های باقی مانده کاهش یابد و یا افزایش ظرفیت ایجاد شود، پذیرش در این رشته‌ها هم بدون آزمون شده و بطور کلی کنکور حذف می‌شود.

وی درباره مخالفان طرح حذف کنکور نیز گفت: شکست مصوبه سال ۹۶ هم این بود که منافع طیف‌های بسیاری از فعالان کنکوری تحت الشعاع قرار می‌گرفت. برای مقابله با این مسئله آموزش و پرورش بویژه در یک سال اخیر گام‌های بلندی برداشت که از جمله آنها کاهش تبلیغات کنکوری در صداوسیما بود. همچنین به خانواده‌ها آگاهی دادیم و به دانش آموزان اطلاع رسانی کردیم که در مسیر کتاب درسی قرار بگیرند. طی پنج سال اخیر تلاش کردیم این امر را نهادینه کنیم که مبنای امتحان نهایی همان کتاب درسی است و نیازی به جزوات کنکوری نیست.

رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: حذف کنکور از ۸۵ درصد ظرفیت رشته‌های دانشگاهی اکنون با اطلاع رسانی خوبی که دارد صورت می‌گیرد بخش عمده ای از فشار و استرس را روی خانواده‌ها و دانش آموزان کم خواهد کرد.

عمادی در پاسخ به پرسشی درباره حساسیت وزارت آموزش و پرورش در جمع آوری سوابق تحصیلی و برگزاری امتحانات هماهنگ و تغییر در سازوکارهای موجود گفت: بر مبنای اصلاحیه قانون سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۹۵ ، سوابق تحصیلی عبارت است از نمرات تعدادی دروس سه سال آخر دوره متوسطه. اکنون امتحان نهایی برای پایه دوازدهم است و چون در دو پایه دهم و یازدهم امتحان نهایی نداریم؛ بنابراین ملاک و مبنای سوابق تحصیلی، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه‌های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد.

وی افزود: امتحانات نهایی الکترونیکی شده است و یکسال است که ارسال سوالات امتحان نهایی بدون هیچ واسطه‌ای مستقیما به حوزه‌های امتحانی ارسال می‌شود و شرایط ایمنی بالایی دارد. فرایند تصحیح الکترونیکی هم دو سه دوره است پایلوت شده و به‌زودی تکمیل می‌شود. به این ترتیب دخالت عامل انسانی که از دقت کار می‌کاهد بسیار کاهش می‌یابد.

محمدرضا آهن چیان ، مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم نیز در گفت‌وگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر توضیحاتی در این باره ارائه و اظهار کرد: ۸۵ درصد کدرشته محل‌ها در کنکور سال تحصیلی ۹۷-۹۸ بر اساس سوابق تحصیلی بوده، منتها رسمیت نداشته است. برای کنکور سال تحصیلی ۹۸-۹۹ که دانشجویان از مهر  ۹۸ وارد دانشگاه خواهند شد، پذیرش بدون کنکور در ۸۵ درصد رشته‌ها رسمیت یافته و آخرین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در هفته گذشته موید آن است.

وی افزود: بر این اساس داوطلبان از مهر ۹۸ در ۸۵ درصد رشته‌ها بدون نیاز به شرکت در کنکور  وارد دانشگاه می‌شوند.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم در پاسخ به اینکه آیا نیاز است داوطلبان در کنکور سراسری ثبت نام کنند؟ گفت: بچه‌ها می‌توانند دو انتخاب داشته باشد. نخست اینکه باید سوابق تحصیلی خود را به دانشگاه مربوط ارائه کنند و دانشگاه بر اساس بررسی که انجام می‌دهد  آنها را بپذیرد. منظور از سوابق تحصیلی، سه سال معدل تحصیلی در برخی دروس خاص دوره دبیرستان است اما از آنجا که امتحانات نهایی در پایه دوزادهم برگزار می‌شود ملاک همان معدل امتحانات نهایی سال آخر است؛ البته بناست به این سمت حرکت کنیم و در آینده، سه سال آخر ملاک عمل قرار بگیرد و نمرات سال های دهم، یازدهم و دوزادهم را شامل بشود.

آهن چیان افزود: در واقع دانش‌آموخته دیپلم  به دانشگاه مراجعه و سوابقش را اعلام می‌کند و دانشگاه در صورت تایید، آن را به سازمان سنجش اعلام می‌کند که مرحله پیش ثبت نام است. سازمان سنجش هم مراحل رسیدگی خود را دارد و در نهایت اسامی پذیرفته شدگان را اعلام می‌کند.

 

 

زمان بندی برای مراجعه به دانشگاه‌ها

 

وی در پاسخ به اینکه آیا زمان بندی برای مراجعه به دانشگاه‌ها اعلام می‌کنید؟ اظهار کرد: برای نخستین بار در سال جاری برخی دانشگاه‌ها که خودشان متقاضی باشند از ترم بهمن پذیرای یکسری دانشجویان خواهند بود. دانش آموزانی که اکنون در سال دوازدهم هستند نمی‌توانند در این مرحله وارد شوند و آنها در  مرحله دیگر که اواخر بهار سال ۹۸ اعلام خواهد شد، مدارک خود را ارائه می‌دهند.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم ادامه داد: اما در حال حاضر در اواخر دی ماه دانش آموختگانی که سال‌های قبل دیپلم گرفته‌اند می‌توانند متقاضی پذیرش در دانشگاه‌ها بشوند. از اواخر دی ماه سازمان سنجش لیست دانشگاه‌های متقاضی را اعلام خواهد کرد. پس مرحله اول مربوط به بازماندگان کنکور سال‌های گذشته است که البته همانطور که گفته شد همه دانشگاه‌ها اعلام آمادگی نخواهند کرد، فقط برخی که برای پذیرش در بهمن تمایل داشته باشند اسامی شان از سوی وزارت علوم به سازمان سنجش اعلام می‌شود.

آهن چیان با بیان اینکه ورود بدون آزمون به دانشگاه‌های مورد نظر محدودیت سنی ندارد و جنسیت نیز ملاک پذیرش نیست مگر در برخی رشته‌ها که مختص زنان و مردان است؛ درباره مقطع تحصیلی و دانشگاه های مشمول نیز گفت: همه دانشگاه‌ها بالقوه این امکان را دارند که متقاضی پذیرش بدون کنکور شوند و برای مقطع کارشناسی دانشجو بپذیرند.

وی درباره کدرشته محل های پرطرفدار نیز عنوان کرد: از سوابق سال‌های گذشته مشخص می‌شود بر سر کدام صندلی‌ها رقابت وجود دارد که اطلاعات آن موجود است. در واقع برای ۱۵ درصد رشته‌ها داوطلبان نمی‌توانند از طریق سوابق تحصیلی صرف وارد شوند و باید در کنکور سراسری شرکت کنند و رقابت بر سر همین رشته محل‌های پرطرفدار است.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت آموزش وزارت علوم افزود: داوطلبان همزمان می‌توانند در کنکور سراسری هم ثبت نام کند و محدودیتی در پذیرش در هر دو روش وجود نخواهد داشت.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  وزیر ارتباطات مدیرعامل پست را جریمه مالی کرد
  اعطای وام خوداشتغالی به 243 معتاد بهبودیافته خوزستانی
  زندان باز در خرم آباد ایجاد شد
  آغاز فعالیت ریلی در مسیر خرمشهر- بندرامام برای اولین‌بار
  سهمیه کنکور مناطق دچار بلایای طبیعی ابلاغ شد
  تصاویر ۸ فرمانده ارشد سپاه در لیست جدید تحریم‌ها
  جلوگیری از ورود محموله فیوز مینیاتوری غیر استاندارد به کشور
  انتقاد رئیس قوه قضائیه از اطاله دادرسی در ۳ استان
  گرگ‌های باغ وحش ارم معدوم شدند
  ابقای عیسی‌زاده در پست مدیرعاملی باشگاه نفت آبادان
  ۱۸ میلیارد ویژه خواری در صندوق بازنشستگی
  فائقه دوستی، مجری تلویزیون درگذشت
  سینما‌ها جمعه و شنبه تعطیل هستند
  کارمندان صاحب خانه می‌شوند؟
  حداقل و حداکثر حقوق سربازان چقدر است؟
 
 آخرین اخبار
  برانکو: چیزی برای ارائه به پرسپولیس نداشتم
  داور لیگ برتر ایران از دنیای داوری خداحافظی کرد
  کارمندان صاحب خانه می‌شوند؟
  سینما‌ها جمعه و شنبه تعطیل هستند
  اعلام سهم قابل پرداخت به هر زائر اربعین
  حداقل و حداکثر حقوق سربازان چقدر است؟
  اعطای وام خوداشتغالی به 243 معتاد بهبودیافته خوزستانی
  آغاز فعالیت ریلی در مسیر خرمشهر- بندرامام برای اولین‌بار
  جلوگیری از ورود محموله فیوز مینیاتوری غیر استاندارد به کشور
  ابقای عیسی‌زاده در پست مدیرعاملی باشگاه نفت آبادان
  زندان باز در خرم آباد ایجاد شد
  فائقه دوستی، مجری تلویزیون درگذشت
  وزیر ارتباطات مدیرعامل پست را جریمه مالی کرد
  گرگ‌های باغ وحش ارم معدوم شدند
  تصاویر ۸ فرمانده ارشد سپاه در لیست جدید تحریم‌ها
  ۱۸ میلیارد ویژه خواری در صندوق بازنشستگی
  انتقاد رئیس قوه قضائیه از اطاله دادرسی در ۳ استان
  سهمیه کنکور مناطق دچار بلایای طبیعی ابلاغ شد
  استفاده از شیشه دودی ممنوع شد
  جزئیات برگزاری کنکور اعلام شد
  دلایل دپو خودرو در بندر خرمشهر
  برگزاری مسابقات مچ‌اندازی خوزستان
  آب برخی مناطق شوشتر به مدت ۱۲ساعت قطع می‌شود
  نامه مجلس به رهبری برای استفاده از صندوق توسعه ملی به‌منظور توسعه پالایشگاه‌ها
  ۸ کشته و زخمی در تصادف اتوبوس با کامیون
  تعطیلات داغ اهواز / عکس
  سقوط مرگبار قطار در بنگلادش
  چرا بعد از ورزش، بیش‌ازحد خسته می‌شویم؟!
  پیگیری رد سارقان حرفه‌ای منزل در سایت فروش آنلاین
  الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد
  شهریه دانشگاه پیام نور ۱۵ درصد افزایش می‌یابد
  مجتمع‌های عظیم پزشکی در شلوغ‌ترین خیابان‌های اهواز پارکینگ ندارند
  جزئیات دستگیری یک خانم از سوی نهاد‌های امنیتی
  «ذوالنور» رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شد
  ممنوعیت استفاده از اسم «کوروش» در قم!
  مضرات آرسنیک موجود در برنج چیست؟
  روز چهارشنبه در خوزستان تعطیل اعلام شد
  مذاکرات جدی پرسپولیس با ده‌بیاسی برای قبول مربیگری
  اعلام زمان نهایی کردن ثبت‌نام زائرین اصلی و ذخیره عتبات دانشگاهیان
  بشار رسن:۴۰ درصد از مبلغ قراردادم طلبکارم
  بلبلی به استقلال پیوست
  بانوی ایرانی رکورددار شنا با دست بسته در گینس
  دستگیری راننده‌ شیطان صفت در تهران
  جزئیات پرداخت تسهیلات مسکن مناطق سیل زده
  همتی: منتظر واقعی شدن قیمت ارز باشید
  کارخانه فولادسازی گروه ملی فولاد راه‌اندازی می‌شود
  باشگاه پرسپولیس: مربی داخلی منتفی شد
  خداحافظی تیم ملی با آدیداس
  از گوشی خود به عنوان سوییچ خودرو استفاده کنید
  دستگیری 19 نفر در یک شهرداری‌ استان کرمانشاه/ علت: اخذ رشوه
  نام باشگاه تراکتورسازی تبریز رسما تغییر کرد
  اطلاعیه هواشناسی خوزستان در خصوص افزایش دما
  افشاگری نکونام از فروش اطلاعات تیم ملی به قطر
  قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
  دلار به کمترین نرخ ۵ ماه اخیر رسید
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
  چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
  روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
  روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار