صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 6 فروردین 1398 - 17:45   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  توسعه نیافتگی خوزستان هم ریشه حاکمیتی دارد و هم ریشه مردمی
اگرچه در حوزه علوم انسانی و عوامل مرتبط به انسان و زندگی اجتماعی آن نمی توان مانند علوم طبیعی با قاطعیت رابطه علت و معلول بین پدیده ها ایجاد کرد ولی به طور نسبی می توان در تحلیل پدیده های اجتماعی روابط علت و معلولی پیدا کرد،با این مقدمه به طور نسبی موانع توسعه نیافتگی استان خوزستان را باید در دو حوزه حاکمیتی و مردمی جستجو کرد. درحوزه مردمی ریشه توسعه نیافتگی خوزستان را می توان ناشی ازمسائل فرهنگی و نگرش حاکم در جامعه دانست که تاثیر بسزایی در توسعه نیافتگی استان دارد
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 82466صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 15 اسفند 1397 - 13:00
هشدار انجمن تغذیه ایران درباره "اپلیکیشن‌های رژیم درمانی"
  

رییس انجمن تغذیه ایران با هشدار نسبت به عواقب سوء فعالیت غیرمجاز برخی اپلیکیشن‌های رژیم درمانی، گفت: مشکل اصلی این اپلیکیشن‌ها استفاده از نرم افزار به جای متخصصان علوم تغذیه برای برنامه نویسی و تجویز رژیم‌های درمانی است که می‌تواند برای سلامت افراد جامعه خطرآفرین باشد.

ایسنا:دکتر جلال الدین میرزای رزاز  با اشاره به گستردگی روزافزون ابزار دیجیتال در زندگی امروزی، اظهار کرد: در همین راستا استفاده از ابزاری مانند اپلیکیشن‌های حوزه سلامت نه تنها دیگر کاری پیچیده نیست، بلکه این امکانات بخشی از نیازهای لازم و ضروری زندگی امروزی را تشکیل می‌دهد؛ به گونه‌ای که طی چند سال آینده زندگی بدون آنها امکان پذیر نخواهد بود.

استقبال روزافزون از اپلیکیشن‌های رژیم درمانی

وی با بیان اینکه در این میان استفاده از ابزارهای دیجیتال پزشکی به موازات همه نیازهای دیگر رشد کرده است، گفت: اپلیکیشن‌های رژیم درمانی هم در این گروه دارای جایگاه ویژه و ممتازی شده‌اند که با توجه به مواردی مانند وضعیت ترافیک، صرف هزینه و تلف شدن ساعت‌ها وقت برای رفت و آمد، روز به روز با استقبال بیشتری مواجه می‌شوند.

وی با بیان اینکه این قبیل نرم افزارها به صورت ذاتی می‌توانند بسیار مفید و کمک کننده باشند، ادامه داد: از آنجاکه بحث تغذیه سالم این روزها تنها چاق و لاغری نبوده و زیر شاخه‌های بسیار متنوع‌تری مثل سوء تغذیه و بیماری‌ها، تغذیه دوران بارداری، تغذیه دوران شیردهی، تغذیه در بیماران کلیوی و یا بیماران بستری در ICU، تغذیه ورزشکاران و همچنین تغذیه سالمندی را شامل می‌شود، شاید بتوان گفت موضوع تغذیه سالم و اصلاح سبک زندگی از موارد استثنائی و منحصر به فردی است که از قبل تولد تا پایان عمر همراه فرد است.

وی ادامه داد: بنابراین همه اقشار جامعه از زن و مرد در سنین مختلف با آن سر و کار دارند. پس استفاده از این ابزار و اپلیکیشن‌ها جزء لاینفک و جدایی‌ناپذیر زندگی‌های امروزی خصوصاً در سال‌های پیش رو خواهد بود.

مشکل اصلیِ اپلیکیشن‌های تغذیه

وی با اشاره به برخی مشکلات مطرح شده در رابطه با اپلیکیشن‌های تغذیه و رژیم درمانی، تصریح کرد: مشکل اصلی  آنجاست که برنامه‌های درمانی تغذیه‌ای این اپلیکیشن‌ها توسط نرم افزار ارائه می‌شود؛ یعنی به جای اینکه یک نفر کارشناس یا متخصص تغذیه برای افراد برنامۀ غذایی تهیه کند، یک نرم افزار این کار را انجام می‌دهد، آن هم با اطلاعات اولیه‌ای مانند قد، وزن، اندازه، دور مچ و برخی اطلاعات اولیه دیگر.

وی با اشاره به روش‌های نوین در پزشکی امروز دنیا، تصریح کرد: پزشکی امروز به سمتی می رود که برای هر بیمار درمان انحصاری خود فرد تجویز می شود، به گونه ای که حتی کمپانی‌های بزرگ داروسازی در دنیا به سمتی پیش می‌روند که با توجه به ژن درمانی یا پزشکی شخص محور، برای افراد به صورت سفارشی دارو می‌سازد، به عنوان نمونه اگر من و شما نیاز به استامینوفن داریم کارخانه داروسازی یک نوع استامینوفن خاص برای من و یک نوع استامینوفن خاص برای شما می‌سازد که با توجه به نقشۀ ژنی هر فرد ساخته شده است. بنابراین در این فضای رو به پیشرفت چگونه می‌توان به نرم افزاری که با داشتن قد و وزن افراد برایشان برنامه غذایی می‌نویسد، اعتماد کرد؟

ورود سوداگران به بازار اپلیکیشن‌های رژیم درمانی

رییس انجمن تغذیه ایران ادامه داد: در خوشبینانه‌ترین حالت حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ نوع برنامه غذایی به صورت پیش فرض تهیه شده و در اختیار نرم افزار قرار می گیرد که آن نرم افزار براساس دو الی سه شاخص از پیش فرض‌ها، رژیم فرد را انتخاب و تجویز می‌کند. حالت دیگری که در این شرایط بی‌نظم به وجود می‌آید، ورود سیل عظیم سودجویان و سوداگرانی است که با سوءاستفاده از شرایط وارد این بازار می‌شوند.

وی با اشاره به توجه خاص و ویژه افراد به موضوع تغذیه و اصلاح روش‌های غلط تغذیه‌ای طی یک دهه اخیر، تصریح کرد: به همین سبب جذابیت ویژه‌ای برای افراد غیرمرتبط  با علم تغذیه ایجاد شده که به هر وسیله ممکن سهمی در این بازار داشته باشند.

برنامه نویسی کارشناس آب و فاضلاب در اپلیکیشن‌های تغذیه

میرزای رزاز در این رابطه به شکایات و مثال‌های مختلف اشاره کرد و گفت: شاید برای شما حیرت انگیز و غیر قابل باور باشد ولی افرادی مانند فوق دیپلم تراشکاری، دیپلم هنرستان، کارشناس آب و فاضلاب، مهندس کامپیوتر، کارشناس زیست شناسی، فوق دیپلم میکروبیولوژی و ده‌ها رشته غیرمرتبط دیگر با سفارش و یا ساخت یک اپ اقدام به رژیم درمانی می‌کنند و درآمدهای زیادی هم در این زمینه کسب می‌کنند.

ضرورت ورود وزارت بهداشت و پلیس فتا

وی تاکید کرد: کسب درآمد از طریق به مخاطره انداختن سلامت افراد خیانتی بسیار بزرگ و گناهی نابخشودنی است که وظیفۀ همه سازمان های نظارتی اعم از وزارت بهداشت و پلیس فتا برخورد با این تخلفات است.

وی با اشاره به کالبد شکافی این موضوع در انجمن تغذیه طی ۲ سال گذشته، اظهار کرد: انجمن تغذیه ایران حافظ جان و سلامت مردم و در کنار آن حافظ منافع فارغ التحصیلان رشته تغذیه است، چراکه این افراد سال‌های زیادی از عمر خود را صرف تحصیل در این رشته و  کسب صلاحیت تجویز برنامه‌های تغذیه‌ای و مداخله در امور درمان بیماران از طریق تغذیه کرده‌اند.

برنامه انجمن تغذیه برای ساماندهی بازار آشفته اپلیکیشن‌های رژیمی

وی با اشاره به برنامه و سیاست انجمن در این رابطه، ادامه داد: این مساله در جلسات اخیر هیئت مدیره انجمن تغذیه مطرح و مقرر شده که از این پس هر کدام از اپ‌ها که از نرم افزار برای رژیم درمانی استفاده می‌کنند، غیرموجه و غیرقانونی تلقی شده و در کنار آن تمام اپلیکیشن‌های فعلی می‌توانند ضمن هماهنگی و توافق با انجمن تغذیه به صورت قانونی و هوشمندانه از این ابزار استفاده کنند.

ضرورت بکارگیری فارغ التحصیلان تغذیه در اپلیکیشن‌ها

وی ادامه داد: توصیه کلی انجمن، بکارگیری بیش از ۸۰۰۰ فارغ التحصیل علوم تغذیه دانشگاهای معتبر کشور در این اپلیکیشن‌هاست، به عبارت دیگر به جای اینکه نرم افزار برنامه بفرستد، افراد دارای صلاحیت و آکادمیک نسبت به تجویز علمی رژیم تغذیه‌ای اقدام کنند، البته ممکن است در طول دوره درمانی مراجعه حضوری نیز نیاز باشد.

برخورد قانونی مراجع ذیصلاح با فعالیت غیرمجاز اپلیکیشن‌ها

رییس انجمن تغذیه ایران ضمن دعوت از کلیۀ صاحبان این صنعت برای همکاری با انجمن، اظهار کرد: این اپلیکیشن‌ها تلفیقی از علم و هنر IT و علم پزشکی است و در این میان هریک از طرفین باید وظیفۀ ذاتی خود را انجام دهند. خواسته انجمن تغذیه ایران تنها بکارگیری فارغ التحصیلان رشته تغذیه واجد شرایط در این برنامه‌هاست؛ چراکه این مسئله در دراز مدت باعث خدمت رسانی صحیح علمی به مردم می شود. در این راستا اپلیکیشن‌های واجد شرایط با نشان و لوگوی انجمن به فعالیت خود ادامه خواهند دارد و از طریق رسانه‌ها نیز رسما معرفی می‌شوند.

میرزای رزاز در خاتمه با اشاره به فعالیت غیرمجاز برخی از این اپلیکیشن‌ها، اظهار کرد: به هر حال ما راهکارهای قانونی خود را از طریق مراجع ذی صلاح برای برخورد قانونی با این سوداگران دنبال می‌کنیم؛ چراکه براساس اساسنامه، انجمن تغذیه حافظ سلامت و ارتقای سلامت جامعه و همچنین حافظ منافع فارغ التحصیلان رشته‌های علوم تغذیه است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  جاده کرج - چالوس بسته شد
  زمان دربی استقلال و پرسپولیس تغییر کرد
  پیاده‌روی تند بهترین ورزش برای کاهش وزن
  یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند
  لالی جهت پشگیری ازخطرات احتمالی سیلاب آمادگی دارد
  تا اطلاع ثانوی از مسیر های فوق عبور نکنید
  واحد شماره یک نیروگاه رامین مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل شد
  ادامه بارندگی در خوزستان تا فردا
  چرت عصرگاهی سگ ها در فلکه ملی راه اهواز
  بخشنامه دستمزد ۹۸ ابلاغ شد
 
 آخرین اخبار
  ادامه بارندگی در خوزستان تا فردا
  بخشنامه دستمزد ۹۸ ابلاغ شد
  لالی جهت پشگیری ازخطرات احتمالی سیلاب آمادگی دارد
  جاده کرج - چالوس بسته شد
  یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند
  چرت عصرگاهی سگ ها در فلکه ملی راه اهواز
  پیاده‌روی تند بهترین ورزش برای کاهش وزن
  زمان دربی استقلال و پرسپولیس تغییر کرد
  واحد شماره یک نیروگاه رامین مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل شد
  تا اطلاع ثانوی از مسیر های فوق عبور نکنید
  سرمربی استقلال خوزستان تعیین شد
  ثبت 3 اثر تاریخی خوزستان در فهرست آثار ملی
  افزایش 20درصدی مستمری مددجویان در سال جدید
  خبر انتقال بخشی از این شرکت به اندیمشک کذب است
  رئیس بخش رسانه شرکت فولاد خوزستان منصوب شد
  راه‌اندازی تور گردشگری شهری و اهوازگردی ویژه نوروز
  اماکن استقرار غرفه های میوه نوروزی در اهواز اعلام شد
  اطلاعیه هواشناسی خوزستان در خصوص بارندگیهای هفته آینده
  اوضاع در دزفول و اندیمشک عادی است
  سال ۹۸، سال «رونق تولید» نام گرفت
  ساعت رسمی کشور، به جلو کشیده می‌شود
  پرداخت کامل حقوق و مزایای کارکنان دولتی
  بخشنامه مزد سال ۹۸ ابلاغ شد
  شهرداری گتوند به استقبال نوروز میرود
  خوزستان میزبان جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۹ شد
  جانشین کارلوس کی‌روش از اروپا می‌آید
  تماس تلفن ثابت به ثابت در کشور روز اول عید رایگان است
  تصویب ممنوعیت سگ‌گردانی در اماکن عمومی شهر اهواز
  هواداران استقلال و پرسپولیس از امروز بلیت دربی ۸۹ را تهیه کنند
  برترین گلزنان ملی فوتبال جهان در یک قاب
  43 مجتمع‌ خدمات رفاهی بین راهی در نوروز فعال است
  پیش بینی جو پایدار برای خوزستان تا پایان هفته
  بهای جدید بلیت سینما‌ها اعلام شد
  نان گران‌تر نمی‌شود
  پایه حقوق کارگران ۴۰۰ هزار تومان بیشتر شد
  دستمزد ۹۸ احتمالا امشب نهایی می‌شود
  مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب شد
  استقرار 44 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مسیرهای خوزستان
  قیمت بنزین در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند
  رتبه‌بندی معلمان فروردین ۹۸ به مجلس می‌آید
  تاثیر پیاده‌روی تند در کاهش فشار خون
  امروز آخرین مهلت نام‌نویسی در کاروان‌های عتبات نوروزی
  پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد
  اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت فرارسیدن عید نوروز سال 1398
  مراقب هزینه‌های رومینگ باشید
  قیمت بلیت هواپیما و قطار افزایش نمی‌یابد
  احتمال نهایی‌شدن حداقل دستمزد در نشست فردا
  ۸ برگزیده در نخستین جشنواره شعر محلی تش دل هندیجان
  زمین های کشاورزی هندیجان از شاخص های مهم دربرداشت گندم قراردارد
  افتتاح وبهره برداری مرکز فوریتهای پزشکی درهندیجان
  مدارس تا 28 اسفند برقرار هستند
  اسامی سریال‌های نوروزی + زمان و ساعت پخش
  
  وضعیت قیمت دارو در سال آینده
  تاج: سرمربی تیم‌ملی برای فیفا دی دوم انتخاب می‌شود
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
  روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
روش کوچک کردن پروستات با فرمول غذایی
  معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار