صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
یکشنبه، 11 خرداد 1399 - 13:52   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  بی توجهی اوقاف به موقوفه منصوریه بزرگترین موقوفه خوزستان
  اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
  خدای کرونا!
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
  چاره ی ناکارآمدی درخدمت ،شایستگی در وکالت است!!
  عبور از نان گرم و روزنامه
  کاش این چراغ قرمز هیچ وقت سبز نشه
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 85025صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 25 شهریور 1398 - 13:42
آوار بیماری‌های غیرواگیر بر سر نظام سلامت
  

شیوع بیماری های غیرواگیر، نه تنها در ایران که در همه کشور به عنوان یک معضل جدی در مسیر کنترل هزینه های سلامت تلقی می شود. در این بین، توجه به مقوله پیشگیری، به مراتب بهتر از درمان است.

به گزارش مهر، در دهه های گذشته و شاید خیلی دور، اغلب جوامع گرفتار بیماری های واگیر دار بودند. از وبا گرفته تا انوع بیماری های عفونی و ویروسی خطرناک که شیوع هر کدام از این بیماری ها، جان هزاران نفر را می گرفت. ایران نیز از خطرات و آسیب های بیماری های واگیر دار مصون نبود، اما توانست با ایجاد شبکه بهداشت، در طول چهار دهه اخیر، این بیماری ها را کنترل کند.

اما، در سال های اخیر موضوع بیماری های غیر واگیر، به چالشی برای دنیا تبدیل شده است. به طوری که در سال ۲۰۱۷، ۴۱ میلیون مورد مرگ براثر بیماری های غیرواگیر رخ داده که در مجموع ۷۳ درصد از کل مرگ ها در جهان را تشکیل می دهد. در ایران نیز، ۳۱۳ هزار مورد مرگ در سال ۲۰۱۷ در اثر بیماری های غیرواگیر رخ داده که بیش از ۸۲ درصد مرگ و میرها را تشکیل می دهد.

بیشترین بار بیماری های غیرواگیر

باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر، از بیماری های قلبی، سکته مغزی، آلزایمر، تصادفات جاده ای، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی، به عنوان عمده ترین علل مرگ در ایران نام برد و گفت: تشکیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر، برنامه ای بلندمدت برای مقابله با این چالش جدی سلامت کشور است.

وی با عنوان این مطلب که مرگ و میر زنان دیابتی در کشور بیش از مردان است، افزود: سیستم ثبت بیماری دیابت به منظور ساماندهی بیماران دیابتی در کشور راه اندازی شده و آکادمی دیابت با ارائه آموزش های جامعه محور در زمینه دیابت سعی در کاهش عوارض این بیماری در جامعه دارد.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر، با اشاره به وقوع بیش از ۵۰ هزار مرگ در اثر سرطان در سال ۲۰۱۵ در کشور، گفت: بیش از ۹۰ هزار نفر در اثر بیماری های ایسکمیک قلبی در سال ۲۰۱۵ فوت شده اند.

لاریجانی با عنوان این مطلب که ۲۲ درصد جامعه ما اضافه وزن دارند و شیوع چاقی در بین زنان حدود ۳۰ درصد و مردان حدود ۱۵ درصد است، افزود: ۲۷ درصد جامعه مبتلا به فشار خون هستند و ۲۶ درصد چربی خون بالا دارند.

وی با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت در کنترل و کاهش بیماری های غیر واگیر در کشور، تاکید کرد: یکی از اهداف ما، کاهش ۲۵ درصدی مرگ‌های زودرس در کشور تا سال ۲۰۲۵ است.

لاریجانی به برخی بیماری‌های شایع غیر واگیر در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه وضعیت فشار خون در برخی مناطق کشور «قرمز» است که باید برای کنترل این بیماری خطرناک، برنامه ریزی های خاص خودمان را داشته باشیم.

وی با عنوان این مطلب که ۵۰ درصد ایرانی‌ها فعالیت فیزیکی کافی ندارند، ادامه داد: مصرف بیش از اندازه نمک، مصرف دخانیات، فشار خون، چاقی و…، مهم‌ترین چالش‌های پیش روی ما در کنترل بیماری‌های غیر واگیر است.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر، با اشاره به اقدامات انجام شده در بحث کنترل شیوع فشار خون بالا در سطوح ملی و استانی، گفت: در پیمایش ملی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر، میزان شیوع فشار خون بالا در بین افراد ۱۸ سال و بالاتر در سطح ملی در بین مردان و زنان شهری به ترتیب ۲۵ و ۲۶.۵ درصد و در مردان و زنان روستایی به ترتیب ۲۵ و ۳۰ درصد است.

لاریجانی، درصد شیوع فشار خون بالا را با در نظر گرفتن هر دو جنس زن و مرد در بخش شهری ۳۰ درصد و در بخش روستایی ۲۷ درصد ذکر کرد و افزود: در بین مردان، استان کردستان دارای بیشترین و استان زنجان دارای کمترین میزان شیوع فشار خون بالا در سطح استانی هستند. در بین زنان نیز، استان های لرستان و فارس دارای بیشترین و کمترین فشار خون بالا در کشور هستند.

وضعیت مرگ های زودرس در ایران

در همین حال، رضا ملک زاده معاون وزیر بهداشت، چالش پیش روی نظام سلامت کشورمان را مرگ های زودرس خواند و گفت: بالغ بر ۳ هزار و ۸۰۰ مرگ زودرس در یک سال گذشته داشتیم که علت عمده مرگ های زودرس که به مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال گفته می شود، بیماری های غیر واگیر است.

وی با عنوان این مطلب که بالغ بر ۸۵ هزار مرگ و میر زیر ۵۰ سال در یک سال گذشته داشتیم، افزود: در حالی امروز بیماری های غیر واگیر دلیل اصلی مرگ‌ و میرها شده است که این بیماری ها به میزان ۷۰ درصد قابل پیشگیری هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، از مرگ سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتاً ناشی از فشار خون بالا خبر داد و گفت: تمامی افراد جامعه باید از سن ۳۵ سالگی فشار خون خود را چک کنند. اندازه گیری فشار خون باید اساساً هر ماه یا دست کم هر دو یا سه ماه انجام شود و در این بین، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

وی، فشارخون را یک بیماری خاموش و بی علامت، عنوان کرد و افزود: این بیماری به دلیل بی علامت بودن، بسیار خطرناک و گاه مرگبار است. بنابراین، مردم باید بی حالی و خستگی عمومی و نیز سردرد را که دونشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا هستند را جدی بگیرند.

ملک زاده، افزایش شمار مبتلایان فشارخون در ایران را بیش از همه، متوجه چند عامل اصلی از جمله مصرف زیاد نمک و چاقی برشمرد و گفت: مصرف روزانه نمک در ایران بیش از دو برابر استاندارد جهانی است؛ به طوری که در دنیا ۵ گرم و در ایران ۱۱ گرم است. همچنین، مصرف نمک در بین زنان ایرانی حدود سه برابر مردان است. بر پایه نتایج مطالعات ملی بار بیماری‌ها در ایران، در سال ۹۵، مصرف نمک تنها در ۱۲ درصد مردم، محدوده سالم را رعایت کرده است.

ملک زاده همچنین، افزایش چاقی و بی تحرکی در ایران را به عنوان عامل مهم فشار خون بالا نام برد و گفت: در حالی که ۸۰ درصد ایرانی‌ها تحرک بدنی کافی ندارند، شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به ۲۹ میلیون نفر رسیده است که این نیز هشدار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: پرفشاری خون احتمال ابتلاء به کم کاری کلیه را به طور متوسط تا بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌دهد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند، خطر کم کاری کلیه‌ها نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین اگر افراد، قادر به کاهش فشارخون و وزن خود نیستند، دست کم می‌توانند مانع افزایش فشار خون و وزن شده و از خطر کم کاری کلیوی بکاهند.

بیماری های غیرواگیر پر هزینه

بررسی ها نشان داده است که بیشترین مرگ و میر و هزینه های تحمیلی بر نظام سلامت، شامل سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری های قلبی عروقی ناشی از تصلب شرائین سرخرگ های کرونر قلب در رده اول علل مرگ و میر در سراسر جهان قرار دارند. به طوری که در سال۱۹۶۰، بیش از ۶۰ درصد علل مرگ و میر در جهان، در کشورهای در حال توسعه و ۱۵ درصد دیگر در کشور های اروپای شرقی رخ داده است.

همچنین، پیش بینی شده که آمار مبتلایان به دیابت در جهان از ۱۹۴ میلیون نفر در سال ۲۰۰۳ به ۳۳۰ میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف نشان داده که دیابت بار اقتصادی عمده ای بر جوامع تحمل می کند و به طور متوسط ۵.۲ تا ۱۵ درصد کل هزینه های بهداشتی کشورها را به خود اختصاص می دهد.

در سال ۲۰۰۰ میلادی بیش از ۱۰ میلیون مورد جدید تیماری بدخیم و ۷ میلیون مورد مرگ ناشی از این بیماری در سراسر جهان گزارش شده است که ۵۳ درصد موارد بروز و ۵۶ درصد موارد مرگ و میر آن مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده است. بر اساس پیش بینی های موجود بین سال های ۲۰۰۰ تا۲۰۲۰ ، بروز بیماری های بدخیم در کشورهای توسعه یافته به میزان ۲۹ درصد و در کشور های در حال توسعه به میزان ۷۳ درصد افزایش خواهد یافت. معمولاً به موازات صنعتی شدن جوامع، بروز بیماری های بدخیم ریه، روده بزرگ رکتوم، پستان و پروستات رو به افزایش و بیماری های بدخیم معده رو به کاهش می گذارد.

بیماری های مزمن انسدادی ریه (COPD) و آسم در کشورهای مختلف رو به افزایش گذاشته و ۱۵ درصد از بار بیماری های جهانی را تشکیل می دهند. در سال ۲۰۰۰ ، ۶۰۰ میلیون نفر در جهان از COPD رنج می بردند که پیش بینی می شود تا سال۲۰۲۰، به سومین عامل شایع مرگ و میر در جهان تبدیل شود.

مرگ های سرطانی

در سال ۲۰۱۲، حدود ۱۴ میلیون نفر در جهان به سرطان مبتلا شدند و پیش‌بینی می‌شود که این میزان در سال ۲۰۳۰ به ۲۵ میلیون نفر برسد. باید توجه کرد که شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان ایرانی سرطان پستان است و ٣٢ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند. همچنین سرطان معده بالاترین بروز را در میان مردان ایرانی دارد و حدود ۲۲ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر در مردان کشورمان به این سرطان مبتلا می‌شوند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، سالانه ۵۰ هزار نفر در ایران به دلیل سرطان فوت می‌کنند که طبق برآوردها، حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای درمان سرطان هزینه می‌کنیم.

 

 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  دارندگان سهام عدالت کارت اعتباری می‌گیرند
  آغاز به کار چهارمین آزمایشگاه کرونا در اهواز
  وضعیت برگزاری حج و اربعین مشخص نیست
  احتمال معامله سهام عدالت بعد از ساعت بازار
  مسکن هم وارد بورس می‌شود
  ایراد شورای نگهبان به حذف ۴صفر از پول ملی
  اعلام شرایط ساخت «مسکن‌ملی» برای دهک‌های متوسط
  نحوه پیگیری صدور کارت پایان خدمت
  روحانی:به‌زودی به شرایط قبل از کرونا برنخواهیم گشت
  متقاضیان مسکن ملی ثبت‌نام خود را تکمیل کنند
  سه هفته بحرانی کرونا، پیش روی خوزستان
  تمدید مهلت ثبت نام تقاضای فرهنگیان برای دریافت مسکن
  سازوکار امتحانات پایان ترم دانشجویان اعلام شد
  احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها زودتر از مهر
  محدودیت ساعت کار پاساژها برداشته شد
 
 آخرین اخبار
  کاهش ساعت اداری در خوزستان از ۱۷ خرداد
  اعلام ثبت‌نام آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی
  ارزش تقریبی سهام عدالت اعلام شد
  خطر 3 برابری کرونا برای "سیگاری‌ها"
  چرا بیش از ۱۰ میلیون ایرانی کارت هوشمند ملی دریافت نکرده‌اند؟
  اعلام جدیدترین جزئیات فروش سهام عدالت
  پرسپولیس قرارداد استوکس را فسخ کرد
  تمدید مهلت ثبت نام تقاضای فرهنگیان برای دریافت مسکن
  حقوق سربازان ۲۰درصد اضافه شد
  محدودیت ساعت کار پاساژها برداشته شد
  سازوکار امتحانات پایان ترم دانشجویان اعلام شد
  ایراد شورای نگهبان به حذف ۴صفر از پول ملی
  وضعیت برگزاری حج و اربعین مشخص نیست
  آغاز به کار چهارمین آزمایشگاه کرونا در اهواز
  متقاضیان مسکن ملی ثبت‌نام خود را تکمیل کنند
  سه هفته بحرانی کرونا، پیش روی خوزستان
  روحانی:به‌زودی به شرایط قبل از کرونا برنخواهیم گشت
  دو پیشنهاد نهایی AFC برای ادامه لیگ قهرمانان آسیا
  مسکن هم وارد بورس می‌شود
  نحوه پیگیری صدور کارت پایان خدمت
  احتمال معامله سهام عدالت بعد از ساعت بازار
  دارندگان سهام عدالت کارت اعتباری می‌گیرند
  اعلام شرایط ساخت «مسکن‌ملی» برای دهک‌های متوسط
  احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها زودتر از مهر
  شرکت فولاد خوزستان کنار مردم غیزانیه ایستاده است
  شرایط برخورداری اصناف از تسهیلات کرونایی
  یارانه معیشتی فردا شب واریز می‌شود
  برگزاری امتحانات داخلی پایه دوازدهم در خوزستان از ۱۵ تیر
  آغاز بررسی درخواست وام دانشجویان از خرداد ماه
  آغاز پیش‌فروش یک ساله خودروسازان از هفته آینده
  مالیات عایدی مسکن در سال ۹۹ عملیاتی می‌شود
  عادی شدن فعالیت ادارات با فاصله‌گذاری هوشمند
  آخرین مهلت ثبت‌نام وام یک میلیون تومانی کرونا
  این ۱۴ خوراکی را هرگز در یخچال نگذارید
  سفرهای راهیان نور از سرگرفته می‌شود
  ورزشگاه آزادی برترین ورزشگاه آسیا از نگاه AFC
  نحوه حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها
  تمدید دو ماهه مهلت تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی
  جزئیات راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی خانگی
  خودروهای احتکاری به قیمت کارخانه حراج می‌شود
  افزودن ۲۰ تانکر آب برای تامین آب منطقه غیزانیه
  افزایش دمای خوزستان ادامه دارد
  معلوم نیست خوزستان چه زمانی از وضعیت قرمز خارج شود
  دسترسی به واکسن کووید ۱۹ تا اواسط مرداد
  زمان افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد
  تشکر دوباره رئیس‌جمهور ونزوئلا از ایران
  بخش فارسی صدای آمریکا در آستانه تعطیلی؟
  قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
  افزایش اعتبارات برای حل مشکلات آب خوزستان
  آخرین وضعیت بازگشایی دانشگاه‌های خوزستان
  ثبت نام کتاب‌های درسی ادامه دارد
  وضعیت خوزستان ۱۰ روز دیگر مشخص می‌شود
  قیمت سکه و طلا پایین آمد
  پیش‌ثبت‌نام خودرو تا ۱۴ خرداد ادامه دارد
  جزئیات خرید متری مسکن در بورس
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
  چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار