صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 8 بهمن 1398 - 22:30   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  عبور از نان گرم و روزنامه
  کاش این چراغ قرمز هیچ وقت سبز نشه
  مشق عشق در پیاده روی اربعین
  برای روز کودک؛ کبوتری با بال‌های زیتونی
  نقطه ها
  طاهره السادات احمدی مهریان/طریق الوسطی
  قانون شورای حل اختلاف
  برخی ازنمایندگان استان خوزستان سرنا را از سر گشاده می نوازند
  برای او ؛ پدرام طاهری / روزنامه نگاری "بی چشم" و بی هیچ چشمداشت
  در سوگ شایسته سالاری!
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 86426صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 26 دی 1398 - 20:08
همتی: مهم‌ترین هدف دشمن، حمله به بازار ارز بود
  

در شرایط عادی حتی اگر رکود تورمی بر کشور حاکم شود، کار برای دولت بسیار سخت خواهد بود، اما ما در مدت کوتاهی و با شرایطی که فشار و قدرت آن بر مجموعه اقتصادی کشور بسیار بالا بود، از زیر این فشار خارج شدیم و در شش ماهه ابتدایی سال جاری، رشد غیرنفتی کشور مثبت شد. این نشانگر آن است که ما توانستیم بر رکودی که بر فعالیت‌های اقتصادی کشور حاکم است، غلبه کنیم.
در جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی که با حضور رئیس جمهور در حال برگزاری است، علاوه بر اینکه قرار است ترازنامه سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی در آن به تصویب برسد، بنا است در حاشیه این مجمع عملیات بازار باز آغاز و از سامانه معاملاتی آن رونمایی شود.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور در برج میرداماد در حال برگزاری است. طبق ماده ۱۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، اعضای این مجمع را رئیس جمهور (ریاست مجمع)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و دو تن از وزرا به انتخاب هیات وزیران تشکیل می‌دهند.

مطابق با بند ج. ماده ۱۷ قانون پولی و بانکی کشور، وظایف این مجمع عبارت است از: رسیدگی و تصویب ترازنامه بانک مرکزی، رسیدگی و تصمیم گیری نهایی نسبت به گزارش‌های هیات نظارت، رسیدگی و تصمیم درباره پیشنهاد تقسیم سود ویژه و انتخاب اعضای هیات نظارت به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و سایر وظایفی که طبق مقررات این قانون به عهده مجمع گذارده شده است.

همچنین مطابق با بند د. ماده ۱۷ قانون پولی و بانکی کشور باید جلسات مجمع عمومی بانک حداقل سالی یک بار تا پایان تیرماه به منظور تصویب ترازنامه بانک تشکیل شود و نیز در مواقع دیگر به نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی یا پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی به دعوت وزیر دارایی این مجمع تشکیل خواهد شد. زمان برگزاری مجمع در سال جاری نشان می‌دهد، بر پایه قانون، این جلسه با ۱۷۷ روز تاخیر از آخرین مهلت برگزاری آن یعنی پایان تیرماه ۱۳۹۸، در حال برگزاری است.

البته در سال‌های گذشته نیز این مجمع با تاخیر چند ماهه برگزار شد؛ برای نمونه در سال گذشته این مجمع با ۲۱۹ روز تاخیر نسبت به آخرین مهلت برگزاری در هفتم اسفند ماه ۱۳۹۷ برگزار و در آن ترازنامه بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ تصویب شد و رئیس جمهور، خبر آغاز ادغام بانک‌های نظامی در سال ۱۳۹۸ را داد.

شایان ذکر است، در جلسه امروز مجمع عمومی بانک مرکزی، علاوه بر تصویب ترازنامه سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی، قرار است در حاشیه این مجمع عملیات بازار باز و رونمایی از سامانه معاملاتی آن در حضور رئیس جمهور آغاز شود.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی از محل برگزاری مجمع در ساختمان بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گفت: سال های ۹۷ و ۹۸ جزو سخت ترین سال‌های اقتصادی برای کشور است، که در این سال ها یکی از بی سابقه ترین تحریم ها برای کشور را شاهد بودیم؛ این در حالی است که با تدبیری که صورت گرفت به تدریج به سمت ثبات در حال حرکت هستیم.

همتی: مهم‌ترین هدف دشمن، حمله به بازار ارز بود/ خیلی‌ها منتظر دلار ۴۰ هزار تومانی و ابرتورم بودند؛ اما تورم نزولی است/ رئیس جمهور: سالانه ۵۰۰ هزار اشتغال خالص ایجاد کرده ایم/ سرمایه‌های منجمد بانک‌ها و خصولتی‌ها فعال شود

وی ادامه داد: نتیجه تلاش بانک مرکزی، ثبات در بازارها بوده است. البته باید به این موضوع توجه داشت که هدف دشمنان، حمله به بازار ارز ایران بوده و با توجه به ناترازی هایی که در سیستم بانکی وجود داشت، انتظارات عمومی بر این بود که با شوک ناشی از کاهش درآمدهای نفتی، اقتصاد وارد شرایط بسیار سخت تورم رکودی شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در شرایط عادی حتی اگر رکود تورمی بر کشور حاکم شود، کار برای دولت بسیار سخت خواهد بود، اما ما در مدت کوتاهی و با شرایطی که فشار و قدرت آن بر مجموعه اقتصادی کشور بسیار بالا بود، از زیر این فشار خارج شدیم و در شش ماهه ابتدایی سال جاری، رشد غیرنفتی کشور مثبت شد و این نشانگر آن است که ما توانستیم بر رکودی که بر فعالیت های اقتصادی کشور حاکم است، غلبه کنیم.

عبدالناصر همتی گفت: طبیعی است که بخش نفتی، یک بخش برون زاست و دولت و بانک مرکزی نقش زیادی در مدیریت آن ندارند و البته نباید از تلاش وزارت نفت برای صادرات به سادگی عبور کرد اما به هر حال باید گفت در حال حاضر از آنچه قبلا نفت صادر می کردیم، کمتر صادر می شود و فشار ناشی از این کاهش صادرات نفت بر اقتصاد ایران برقرار است، ولی امیدواریم اثر آن در سال ۹۹ کامل از بین رود.

کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

به گفته همتی، در یک سال و نیم گذشته، کشور در سه مقطع تحت شدیدترین فشارها قرار گرفت که یکی از این مقاطع، بحث آشفتگی بازار ارز بود. ما توانستیم به خوبی شوکی که دشمن می‌خواست در بازار ارز ایجاد کند را مدیریت کنیم، ضمن اینکه بخشی از این شوک همچنان تا شهریور ۹۷ در کشور مشاهده می شد، اما تدبیر بانک مرکزی این بود که این شوک باید در کوتاه مدت کنترل شود و خوشبختانه با اقدامات جدی و مهمی که در بانک مرکزی انجام شد، توانستیم تقاضاهای سفته بازانه را محدود کرده و کنترل بازار ارز را بدون از دست دادن ذخایر ارزی به دست بگیریم. کنترل بازار ارز با از دست دادن ذخایر می توانست صورت گیرد، اما ما این کار را بدون از دست دادن ذخایر انجام دادیم.

وی اظهار داشت: امکان نوسان شدید نرخ ارز وجود داشت، اما در حال حاضر آسیب پذیری نرخ ارز از ناحیه تحولات سیاسی و نظامی را به حداقل ممکن رسانده‌ایم و مانع خروج سرمایه از کشور شده ایم. با اقداماتی که بانک مرکزی از سال ۹۷ انجام داد خود را به عنوان یک بازارساز در بازار مطرح کرد.

حضور بانک مرکزی به عنوان بازارساز در بازار ارز

همتی ادامه داد: این برای اولین بار در کشور است که عنصری به عنوان بازارساز در بازار ارز مطرح شده است و این بازارساز، اجازه نوسان نرخ ارز را به دلالان نمی دهد. این حضور بانک مرکزی به عنوان بازار ساز در بازار ارز باعث شد تا در یک سال و نیم گذشته علیرغم رخ دادن مهمترین تنش های سیاسی و نظامی در کشور، هیچ یک از آنها نتوانند چارچوب بازار ارز کشور را بر هم بزند.

همتی گفت: مجموعه ای از اقدامات آغاز شده که ریال را از حالت رها بودن نجات دهد. ضمن اینکه اقدام برای کنترل تراکنش ها در پوزها، تراکنش های بانکی خارج از کشور، ساتنا، انتقالات ریالی و چک های تضمینی صورت داده و توانستیم ریال را در گردش و مهمترین عامل سفته بازانه حمله به بازار ارز را با ریال کنترل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ناترازی بانک ها از حدود دو دهه قبل آغاز شده است و نمی توانیم آن را یک روزه و یک ماهه و یک ساله رفع کنیم، اما اقدامات خوبی را برای حل این مشکل شروع کرده ایم و موسسات مالی غیرمجازی را با انتخاب سرپرست سامان دادیم و ادغام بانک های نظامی را آغاز کردیم که البته هم اکنون نیز کار را تا ۸۰ درصد پیش برده ایم و به زودی نهایی خواهیم کرد.

همتی گفت: برخی معتقد بودند برای کنترل بازار باید نرخ سود را بیشتر کنید، اما ما نگران تشدید رکود بودیم و این سیاست را انتخاب نکردیم و حتی تعدیل تدریجی نرخ سود بانکها را در دستور کار قرار دادیم و این کار باعث کاهش ناترازی بانک ها شد.

خیلی‌ها منتظر دلار ۴۰ هزار تومانی و ابرتورم بودند

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: برخی می‌گفتند ایران وارد ابرتورم می‌شود و انتظار نرخ دلار ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی را داشتند، ولی در حال حاضر بعد از گذشت یکسال از سخت‌ترین تحریم‌ها و فشار سنگین به درآمد‌های دولت، نرخ تورم نزولی است و به جز آذرماه که تورم افزایش یافت و در دی ماه کنترل خواهد شد، روند رو به کاهش در تورم را شاهد هستیم و در مورد نرخ ارز نیز اگر آمار‌ها را نگاه کنیم، از اول سال تاکنون، تغییری در نرخ ارز نداشتیم و در یک محدوده محدود نوسان می‌کند و مطمئن هستیم که شرایط ما از این هم بهتر خواهد شد.

وی اظهار داشت: برخی میزان مطلق نقدینگی را مقایسه می‌کنند، در حالی که این درست نیست و درصد رشد است که معنا دارد که این نیز مهار شده است. اتفاقی که در یک سال و نیم گذشته رخ داده است را می‌توان یکی از نادرترین اتفاقات چهل ساله جمهوری اسلامی ایران دانست و تا به حال این چنین عملکرد باثباتی در اقتصاد نداشته ایم؛ آن هم زیر شدیدترین فشار‌های تحریم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  
  نمره منفی از آنِ کیست: مالک یا راننده خودرو؟
  راه‌اندازی پویش سراسری درخت کاری در شهرداری‌ها
  کمک معیشتی فردا شب واریز می‌شود
  الزام اپراتورها به اطلاع‌رسانی کارکرد خدمات ارزش افزوده
  آغاز بلیت‌فروشی جشنواره تئاتر فجر از سه‌شنبه
  ساخت دستگاه تشخیص سریع بیماری‌های عفونی
  تازه‌ترین قیمتها از بازار طلا و ارز
  امشب؛ واریز سومین مرحله یارانه معیشتی
  هواپیمای حادثه‌دیده به فرودگاه ماهشهر منتقل شد
  حقوق دانشجو - معلمان در سال ۹۹ اعلام شد
  بانک مرکزی شرایط تازه انتقال وجه را اعلام کرد
  موردی از ابتلا به کروناویروس جدید در ایران گزارش نشده است
  هشدار انتخاباتی رئیس پلیس فتا به کاربران فضای مجازی
  حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود
 
 آخرین اخبار
  افزایش خفیف دما در خوزستان
  اطلاعیه درخصوص کارت سوخت خودروهای پلاک قدیم اروندی
  افت فشار و قطعی آب در رامهرمز تا پایان سال
  نیاز فوری به اهدای خون در خوزستان
  امشب؛ واریز سومین مرحله یارانه معیشتی
  حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود
  راه جلوگیری از اضافه شدن به گروه‌های تلگرامی
  تغذیه نامناسب از عوامل مهم ابتلا به سرطان و دیابت
  هشدار انتخاباتی رئیس پلیس فتا به کاربران فضای مجازی
  برنامه‌های بزرگداشت ۱۲ بهمن اعلام شد
  موردی از ابتلا به کروناویروس جدید در ایران گزارش نشده است
  کنترل تمامی مسافران از چین در فرودگاه‌ها و بنادر
  علی‌نژاد: سرمربی تیم ملی فوتبال ایرانی است
  مبلغ سود سهام عدالت هنوز مشخص نیست
  فیشینگ بانکی چیست؟
  فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در تعطیلات آخر هفته
  دیدار مسئولین بسیج رسانه کشور با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
  
  واژگونی مرگبار اتوبوس در محور اصفهان به شیراز
  روزنامه چشم انداز روشن
  روزنامه آینه تلاش
  اضافه شدن ۱۳۴ کیلومتر مدار خط به شبکه برق منطقه ای خوزستان
  دستمزد «منطقه‌ای» می‌شود؟
  بانک مرکزی شرایط تازه انتقال وجه را اعلام کرد
  حقوق دانشجو - معلمان در سال ۹۹ اعلام شد
  هواپیمای حادثه‌دیده به فرودگاه ماهشهر منتقل شد
  نحوه پذیرش داوطلبان در رشته های تحصیلی بدون آزمون
  مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی با چه نرخی محاسبه می‌شود؟
  احداث ۷ مدرسه در ناحیه یک اهواز
  قطر قهرمان هندبال آسیا شد
  راهکارهای خانگی برای بهبود آنفلوآنزا
  سود سهام عدالت در اسفندماه واریز می‌شود
  نمره منفی از آنِ کیست: مالک یا راننده خودرو؟
  آغاز بلیت‌فروشی جشنواره تئاتر فجر از سه‌شنبه
  الزام اپراتورها به اطلاع‌رسانی کارکرد خدمات ارزش افزوده
  کمک معیشتی فردا شب واریز می‌شود
  تازه‌ترین قیمتها از بازار طلا و ارز
  راه‌اندازی پویش سراسری درخت کاری در شهرداری‌ها
  ساخت دستگاه تشخیص سریع بیماری‌های عفونی
  پای پلیس فتا به دیدار پرسپولیس - تراکتور باز شد
  درباره علت حادثه هواپیمای تهران - ماهشهر کارشناسان باید نظر دهند
  فعلا وجود نقص فنی در هواپیمای تهران - ماهشهر تایید نمی‌شود
  «روحانی» به خوزستان سفر می‌کند
  لزوم جلوگیری از ورود "کرونا" در مبادلات خوزستان و چین
  جاده ماهشهر ـ بندرامام به دلیل حادثه هواپیمایی مسدود شد
  پروازهای بعدازظهر فرودگاه بندرماهشهر طبق برنامه انجام می‌شود
  بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند باحضور رییس‌جمهوری در اسفند
  ۶ قهوه‌خانه متخلف در اهواز پلمب شدند
  دلایل مصرف قلیان در پسران جوان چیست؟
  آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان فراگیر پیام نور از امروز
  برای ۶ ماه آینده دارو و تجهیزات پزشکی داریم
  درمان نخستین بیمار مبتلا به کروناویروس در آمریکا با ربات!
  زمان و نحوه ثبت‌نام آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد
  با این تست آلزایمر را زودتر تشخیص دهید
  آخرین وضعیت رصد "کرونا" از دریا تا زمین و هوا
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
  چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
  روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار