صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
پنجشنبه، 10 مهر 1399 - 11:15   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  کشورهای غربی از گسترش فرهنگ اسلامی واهمه دارند
  سستی ، کم کاری ؛ قوم گرایی را در خاک خوزستان دفن کنید
  شفاف سازی رمزبهبودوضعیت هرمزکان
  بی توجهی اوقاف به موقوفه منصوریه بزرگترین موقوفه خوزستان
  اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
  خدای کرونا!
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 86426صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 26 دی 1398 - 21:08
همتی: مهم‌ترین هدف دشمن، حمله به بازار ارز بود
  

در شرایط عادی حتی اگر رکود تورمی بر کشور حاکم شود، کار برای دولت بسیار سخت خواهد بود، اما ما در مدت کوتاهی و با شرایطی که فشار و قدرت آن بر مجموعه اقتصادی کشور بسیار بالا بود، از زیر این فشار خارج شدیم و در شش ماهه ابتدایی سال جاری، رشد غیرنفتی کشور مثبت شد. این نشانگر آن است که ما توانستیم بر رکودی که بر فعالیت‌های اقتصادی کشور حاکم است، غلبه کنیم.
در جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی که با حضور رئیس جمهور در حال برگزاری است، علاوه بر اینکه قرار است ترازنامه سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی در آن به تصویب برسد، بنا است در حاشیه این مجمع عملیات بازار باز آغاز و از سامانه معاملاتی آن رونمایی شود.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور در برج میرداماد در حال برگزاری است. طبق ماده ۱۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، اعضای این مجمع را رئیس جمهور (ریاست مجمع)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و دو تن از وزرا به انتخاب هیات وزیران تشکیل می‌دهند.

مطابق با بند ج. ماده ۱۷ قانون پولی و بانکی کشور، وظایف این مجمع عبارت است از: رسیدگی و تصویب ترازنامه بانک مرکزی، رسیدگی و تصمیم گیری نهایی نسبت به گزارش‌های هیات نظارت، رسیدگی و تصمیم درباره پیشنهاد تقسیم سود ویژه و انتخاب اعضای هیات نظارت به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و سایر وظایفی که طبق مقررات این قانون به عهده مجمع گذارده شده است.

همچنین مطابق با بند د. ماده ۱۷ قانون پولی و بانکی کشور باید جلسات مجمع عمومی بانک حداقل سالی یک بار تا پایان تیرماه به منظور تصویب ترازنامه بانک تشکیل شود و نیز در مواقع دیگر به نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی یا پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی به دعوت وزیر دارایی این مجمع تشکیل خواهد شد. زمان برگزاری مجمع در سال جاری نشان می‌دهد، بر پایه قانون، این جلسه با ۱۷۷ روز تاخیر از آخرین مهلت برگزاری آن یعنی پایان تیرماه ۱۳۹۸، در حال برگزاری است.

البته در سال‌های گذشته نیز این مجمع با تاخیر چند ماهه برگزار شد؛ برای نمونه در سال گذشته این مجمع با ۲۱۹ روز تاخیر نسبت به آخرین مهلت برگزاری در هفتم اسفند ماه ۱۳۹۷ برگزار و در آن ترازنامه بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ تصویب شد و رئیس جمهور، خبر آغاز ادغام بانک‌های نظامی در سال ۱۳۹۸ را داد.

شایان ذکر است، در جلسه امروز مجمع عمومی بانک مرکزی، علاوه بر تصویب ترازنامه سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی، قرار است در حاشیه این مجمع عملیات بازار باز و رونمایی از سامانه معاملاتی آن در حضور رئیس جمهور آغاز شود.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی از محل برگزاری مجمع در ساختمان بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گفت: سال های ۹۷ و ۹۸ جزو سخت ترین سال‌های اقتصادی برای کشور است، که در این سال ها یکی از بی سابقه ترین تحریم ها برای کشور را شاهد بودیم؛ این در حالی است که با تدبیری که صورت گرفت به تدریج به سمت ثبات در حال حرکت هستیم.

همتی: مهم‌ترین هدف دشمن، حمله به بازار ارز بود/ خیلی‌ها منتظر دلار ۴۰ هزار تومانی و ابرتورم بودند؛ اما تورم نزولی است/ رئیس جمهور: سالانه ۵۰۰ هزار اشتغال خالص ایجاد کرده ایم/ سرمایه‌های منجمد بانک‌ها و خصولتی‌ها فعال شود

وی ادامه داد: نتیجه تلاش بانک مرکزی، ثبات در بازارها بوده است. البته باید به این موضوع توجه داشت که هدف دشمنان، حمله به بازار ارز ایران بوده و با توجه به ناترازی هایی که در سیستم بانکی وجود داشت، انتظارات عمومی بر این بود که با شوک ناشی از کاهش درآمدهای نفتی، اقتصاد وارد شرایط بسیار سخت تورم رکودی شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در شرایط عادی حتی اگر رکود تورمی بر کشور حاکم شود، کار برای دولت بسیار سخت خواهد بود، اما ما در مدت کوتاهی و با شرایطی که فشار و قدرت آن بر مجموعه اقتصادی کشور بسیار بالا بود، از زیر این فشار خارج شدیم و در شش ماهه ابتدایی سال جاری، رشد غیرنفتی کشور مثبت شد و این نشانگر آن است که ما توانستیم بر رکودی که بر فعالیت های اقتصادی کشور حاکم است، غلبه کنیم.

عبدالناصر همتی گفت: طبیعی است که بخش نفتی، یک بخش برون زاست و دولت و بانک مرکزی نقش زیادی در مدیریت آن ندارند و البته نباید از تلاش وزارت نفت برای صادرات به سادگی عبور کرد اما به هر حال باید گفت در حال حاضر از آنچه قبلا نفت صادر می کردیم، کمتر صادر می شود و فشار ناشی از این کاهش صادرات نفت بر اقتصاد ایران برقرار است، ولی امیدواریم اثر آن در سال ۹۹ کامل از بین رود.

کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

به گفته همتی، در یک سال و نیم گذشته، کشور در سه مقطع تحت شدیدترین فشارها قرار گرفت که یکی از این مقاطع، بحث آشفتگی بازار ارز بود. ما توانستیم به خوبی شوکی که دشمن می‌خواست در بازار ارز ایجاد کند را مدیریت کنیم، ضمن اینکه بخشی از این شوک همچنان تا شهریور ۹۷ در کشور مشاهده می شد، اما تدبیر بانک مرکزی این بود که این شوک باید در کوتاه مدت کنترل شود و خوشبختانه با اقدامات جدی و مهمی که در بانک مرکزی انجام شد، توانستیم تقاضاهای سفته بازانه را محدود کرده و کنترل بازار ارز را بدون از دست دادن ذخایر ارزی به دست بگیریم. کنترل بازار ارز با از دست دادن ذخایر می توانست صورت گیرد، اما ما این کار را بدون از دست دادن ذخایر انجام دادیم.

وی اظهار داشت: امکان نوسان شدید نرخ ارز وجود داشت، اما در حال حاضر آسیب پذیری نرخ ارز از ناحیه تحولات سیاسی و نظامی را به حداقل ممکن رسانده‌ایم و مانع خروج سرمایه از کشور شده ایم. با اقداماتی که بانک مرکزی از سال ۹۷ انجام داد خود را به عنوان یک بازارساز در بازار مطرح کرد.

حضور بانک مرکزی به عنوان بازارساز در بازار ارز

همتی ادامه داد: این برای اولین بار در کشور است که عنصری به عنوان بازارساز در بازار ارز مطرح شده است و این بازارساز، اجازه نوسان نرخ ارز را به دلالان نمی دهد. این حضور بانک مرکزی به عنوان بازار ساز در بازار ارز باعث شد تا در یک سال و نیم گذشته علیرغم رخ دادن مهمترین تنش های سیاسی و نظامی در کشور، هیچ یک از آنها نتوانند چارچوب بازار ارز کشور را بر هم بزند.

همتی گفت: مجموعه ای از اقدامات آغاز شده که ریال را از حالت رها بودن نجات دهد. ضمن اینکه اقدام برای کنترل تراکنش ها در پوزها، تراکنش های بانکی خارج از کشور، ساتنا، انتقالات ریالی و چک های تضمینی صورت داده و توانستیم ریال را در گردش و مهمترین عامل سفته بازانه حمله به بازار ارز را با ریال کنترل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ناترازی بانک ها از حدود دو دهه قبل آغاز شده است و نمی توانیم آن را یک روزه و یک ماهه و یک ساله رفع کنیم، اما اقدامات خوبی را برای حل این مشکل شروع کرده ایم و موسسات مالی غیرمجازی را با انتخاب سرپرست سامان دادیم و ادغام بانک های نظامی را آغاز کردیم که البته هم اکنون نیز کار را تا ۸۰ درصد پیش برده ایم و به زودی نهایی خواهیم کرد.

همتی گفت: برخی معتقد بودند برای کنترل بازار باید نرخ سود را بیشتر کنید، اما ما نگران تشدید رکود بودیم و این سیاست را انتخاب نکردیم و حتی تعدیل تدریجی نرخ سود بانکها را در دستور کار قرار دادیم و این کار باعث کاهش ناترازی بانک ها شد.

خیلی‌ها منتظر دلار ۴۰ هزار تومانی و ابرتورم بودند

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: برخی می‌گفتند ایران وارد ابرتورم می‌شود و انتظار نرخ دلار ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی را داشتند، ولی در حال حاضر بعد از گذشت یکسال از سخت‌ترین تحریم‌ها و فشار سنگین به درآمد‌های دولت، نرخ تورم نزولی است و به جز آذرماه که تورم افزایش یافت و در دی ماه کنترل خواهد شد، روند رو به کاهش در تورم را شاهد هستیم و در مورد نرخ ارز نیز اگر آمار‌ها را نگاه کنیم، از اول سال تاکنون، تغییری در نرخ ارز نداشتیم و در یک محدوده محدود نوسان می‌کند و مطمئن هستیم که شرایط ما از این هم بهتر خواهد شد.

وی اظهار داشت: برخی میزان مطلق نقدینگی را مقایسه می‌کنند، در حالی که این درست نیست و درصد رشد است که معنا دارد که این نیز مهار شده است. اتفاقی که در یک سال و نیم گذشته رخ داده است را می‌توان یکی از نادرترین اتفاقات چهل ساله جمهوری اسلامی ایران دانست و تا به حال این چنین عملکرد باثباتی در اقتصاد نداشته ایم؛ آن هم زیر شدیدترین فشار‌های تحریم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  مراقب اخاذی در خرید و فروش خودرو باشید
  جزئیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی
  لغو مصاحبه دکترای دانشگاه آزاد
  برنامه ۹ مهر مدرسه تلویزیونی ایران
  ورود ۴ بیمارستان تامین اجتماعی خوزستان به چرخه پذیرش بیماران کرونایی
  بازنشستگیِ مادران شاغل دارای ۳ فرزند یا بیشتر
  واکسن آنفلوآنزای ایرانی وارد بازار می‌شود
  یارانه معیشتی فردا شب واریز می‌شود
  راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری اهواز
  پرسپولیس دومین تیم برتر آسیا شد
  پرداخت وام قرض‌الحسنه ۲۰ میلیونی برای سفر
  پیش‌فروش ۵ محصول سایپا آغاز شد
  کرونا می‌تواند از راه هوا منتقل شود
  علل و عوارض وضعیت بدنی نامطلوب
  امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت فراهم می‌شود
 
 آخرین اخبار
  جزئیات تعطیلی‌های کرونایی در خوزستان
  راه‌های محافطت از کودکان در برابر کووید۱۹
  موافقت دولت عراق برای ورود زائران خارجی به این کشور صحت ندارد
  ظرفیت پذیرش آزمون ارشد پزشکی اعلام شد
  توضیح درباره اعزام زائر اربعین به عراق
  هیچ پروازی به عراق نداریم؛ مردم فریب نخورند
  حقوق بازنشستگان به ۴میلیون تومان می‌رسد
  ابداع افشانه بینی؛ عفونت کرونا متوقف می‌شود
  یکپارچه‌سازی چت اینستاگرام و مسنجر کلید خورد
  اعلام برنامه مدرسه تلویزیونی در روز پنج‌شنبه
  علل و عوارض وضعیت بدنی نامطلوب
  امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت فراهم می‌شود
  پیش‌فروش ۵ محصول سایپا آغاز شد
  کرونا می‌تواند از راه هوا منتقل شود
  یارانه معیشتی فردا شب واریز می‌شود
  راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری اهواز
  ورود ۴ بیمارستان تامین اجتماعی خوزستان به چرخه پذیرش بیماران کرونایی
  پرداخت وام قرض‌الحسنه ۲۰ میلیونی برای سفر
  پرسپولیس دومین تیم برتر آسیا شد
  مراقب اخاذی در خرید و فروش خودرو باشید
  جزئیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی
  بازنشستگیِ مادران شاغل دارای ۳ فرزند یا بیشتر
  برنامه ۹ مهر مدرسه تلویزیونی ایران
  لغو مصاحبه دکترای دانشگاه آزاد
  واکسن آنفلوآنزای ایرانی وارد بازار می‌شود
  تبیین اندیشه های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس، رسالتی خطیر و حساس است
  جزئیات طرح جدید پیش‌فروش محصولات سایپا
  توضیح قالیباف درباره عدم حضور روحانی در مجلس
  ادغام نفتی چند میلیارد دلاری دیگری در راه است
  از درد مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها
  شرایط در خوزستان خوب نیست
  رزم حسینی لباس رزم وزارت بر تن کرد
  کلانتری: کسری بودجه دستگاه‌ها نباید از کیسه محیط‌ زیست جبران شود
  مقایسه آماری نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان
  از ربات‌های مترجم تا ترجمه‌های رباتی
  چقدر کالای اساسی در انبارهای بنادر است؟
  تنها در این صورت، کرونا تهدیدمان نمی‎‌کند
  هیچ شهری در خوزستان سفید نیست
  آخرین وضعیت سهام شستا در بورس
  صدور قبض رایگان برق برای مشترکان کم‌مصرف
  طلای دست دوم نخرید
  کلیه مرز‌های کشور با عراق مسدود است
  مهلت آخر ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
  چه کسانی کوپن می‌گیرند؟
  توضیح سازمان غذا و دارو درباره کمبود انسولین
  خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی
  افزایش ۵۰درصدی حقوق کارگران در سال آینده
  واکسن آنفلوآنزا هنوز در داروخانه‌ها توزیع نشده
  اینترنت شاد رایگان است
  راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورس
  توضیحات تامین اجتماعی درباره «بروزرسانی فهرست بیمه تاکسیرانان»
  افزایش حقوق کارکنان در سال آینده مشخص شد
  خبر خوش برای مسافربرهای شخصی
  ۱۵ مهر، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات برارزش افزوده
  امروز آخرین مهلت ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه ها
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار