صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
پنجشنبه، 1 اسفند 1398 - 00:22   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
  چاره ی ناکارآمدی درخدمت ،شایستگی در وکالت است!!
  عبور از نان گرم و روزنامه
  کاش این چراغ قرمز هیچ وقت سبز نشه
  مشق عشق در پیاده روی اربعین
  برای روز کودک؛ کبوتری با بال‌های زیتونی
  نقطه ها
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 86886صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 16 بهمن 1398 - 22:38
آماده‌باش سراسری بیمارستان‌ها مقابل "کرونا"
  

معاون وزیر بهداشت ضمن اعلام آماده‌باش سراسری بیمارستان‌ها علیه کروناویروس جدید، در عین گفت: به همراه دانشجویان ایرانی در پرواز امروز، ۶۵ نفر عراقی، ۲۴ نفر سوری و یک نفر لبنانی از شهر ووهان چین در پرواز حضور داشتند و به محض رسیدن به ایران، با همان پرواز به کشورهای خود منتقل شدند.

 ایسنا: دکتر علیرضا رئیسی در نشستی خبری به مناسبت ایام‌الله دهه فجر، درباره بازگشت تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم ووهان چین به کشور، گفت: هیچ مورد مشکوک به کروناویروس در دانشجویان بازگشته از چین وجود نداشته است.

وی افزود: به همراه دانشجویان ایرانی در این پرواز، ۶۵ نفر عراقی، ۲۴ نفر سوری و یک نفر لبنانی از شهر ووهان چین در پرواز حضور داشتند و به محض رسیدن به ایران، با همان پرواز به کشورهای خود منتقل شدند و از هواپیما پیاده نشدند.

قرنطینه ۱۴ روزه دانشجویان منتقل شده به کشور

وی در مورد دوره کمون بیماری کروناویروس گفت: دوره کمون بیماری ۳.۵ تا ۵ روز است. اما این افراد به  مدت ۱۴ روز در قرنطینه خواهند بود. دانشجویانی که به کشور منتقل شدند فعلا هیچ مشکلی ندارند و احتمالا روز شنبه آزمایش PCR هم از آنها گرفته می‌شود.

رییسی در ادامه در مورد شرایط قرنطینه ۱۴ روزه دانشجویان، گفت: تمام شرایط رفاهی اعم از دسترسی به اینترنت، غذای مناسب و...فراهم لست. همچنین تیم پزشکی، اورژانس و بیماریابی در محل مستقر است و این افراد به صورت روزانه معاینه می‌شوند.

آموزش پزشکان درباره کروناویروس

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر ارائه  آموزش‌های ویژه به پزشکان در خصوص شناسایی کروناویروس، بیان کرد: از دقایق اولیه بارگزاری هشدار سازمان بهداشت جهانی بر روی سایت این مجموعه، کار ترجمه دستورالعمل صورت گرفت و صبح روز بعد در اختیار پزشکان، بیمه‌ها، کادر بیمارستانی و... قرار گرفت. همچنین روزانه در استان‌های مختلف سمپوزیوم‌هایی برای پزشکان برگزار می‌شود که موجب افزایش آگاهی آنها می‌شود. علاوه بر آن دستورالعملی با همکاری معاونت درمان به بیمارستان‌ها در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی ابلاغ شده است که مدام به روزرسانی می‌شود.

۸ بیمارستان کاندید پذیرش مبتلایان احتمالی کروناویروس

تمام بیمارستان‌های کشور در وضعیت آماده‌باش

معاون بهداشت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر تمهیدات اندیشیده شده در زمینه تجهیز بیمارستان‌ها به اتاق‌های ایزوله منفی برای بروز احتمالی کروناویروس، ادامه داد: نکته مهم آن است که تمام بیماران نیازی به بستری در بخش ایزوله منفی بیمارستانی ندارند. در شهر تهران هشت بیمارستان کاندید پذیرش بیماران احتمالی هستند، همچنین هر استان موظف بوده یک بیمارستان‌ را به تناسب جمعیت استان، به عنوان کاندید معرفی کند. تمام بیمارستان‌ها در حالت آماده باش هستند و خوشبختانه هنوز مورد مثبتی از بیماری گزارش نشده است.

ممنوعیت صادرات ماسک به چین

رئیسی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر صادرات ماسک به کشور چین،   اظهار کرد: صادرات ماسک به چین را ممنوع اعلام کرده‌ایم و شرکت‌های تولیدی هم فعال هستند. نکته مهم آن است که خود ماسک می‌تواند منشاء تولید آلودگی باشد؛ چراکه قطرات تنفسی بر روی آن می‌نشیند فلذا تنها کسی باید از ماسک مصرف کند که یا بیمار باشد یا با بیمار سر و کار داشته باشد.

شناسایی ۶ نوع کروناویروس در دنیا تا کنون

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در خصوص کروناویروس‌ها گفت: کروناویروس‌ها دسته‌ای هستند که تا قبل از سال ۲۰۰۲ میلادی کم اهمیت بودند. دو دسته ویروس‌ها هستند که سرماخوردگی ایجاد می‌کنند؛ دسته اول رایناویروس‌ها و دسته دوم کروناویروس‌ها هستند. تاکنون ۶ نوع کروناویروس شناخته شده است که چهار مدل آن سرماخوردگی‌های ساده ایجاد می‌کنند.

وی افزود:‌ از سال ۲۰۰۳ میلادی بیماری سارس که نوعی سندرم حاد تنفسی است، از کشور چین آغاز شد و شیوع آن میان کشورها افزایش یافت. انتقال سارس از خفاش‌ها به گربه‌ها و سپس از گربه‌ها به انسان ها صورت  می‌گرفت. به این شکل که خفاش‌ها غذای گربه‌ها بودند و چینی‌ها نیز گربه‌ها را می‌خوردند؛ به طور کلی کروناویروس‌ها دارای مخزن حیوانی هستند و در صورتی که به انسان منتقل شوند می‌توانند قابلیت انتقال انسان به انسان را نیز داشته باشند. نکته مهم آن است که میزان مرگ و میر از ویروس سارس ۱۰ درصد است، یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۱۰ نفر بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهند و میزان انتقال آن به افراد دیگر ۱.۲ دهم است. بیماری سارس تا تابستان سال ۲۰۰۳ تقریبا محو شد و پس از آن گزارشی از بروز بیماری درجهان نداشته‌ایم.

وی در ادامه توضیحات خود به نوع دیگری از کرونا ویروس‌ها اشاره کرد و گفت: نوع دیگر این ویروس‌ها سال ۲۰۱۲ از کشور عربستان آغاز شد. در بررسی‌های اولیه از فردی که به این نوع از کروناویروس‌ها مبتلا شده بود مشخص شد که علائم او نیز بسیار شبیه سرماخوردگی است، اما در بررسی‌های ابتدایی مشخص شد که این ویروس تازه در دسته سارس‌ها قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل ویروس تازه را مرس نامیدند.

رئیسی در خصوص نوع بروز این بیماری اظهار کرد:‌ این بیماری از خفاش‌ها به شترها منتقل شد و انسان پس از مصرف گوشت یا شیر شتر به این بیماری مبتلا می‌شود. میزان مرگ و میر مرس ۳۰ درصد است که همچنان نیز در کشور عربستان نمونه‌هایی از آن مشاهده می‌شود. اما قدرت بیماری زایی این ویروس ۱.۴ است.

علایم کروناویروس ۲۰۱۹

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی کروناویروس جدید  ۲۰۱۹ پرداخت و گفت:‌ میزان مرگ و میر در این ویروس ۲ تا ۳ درصد است اما نکته قابل توجه قدرت انتقال این ویروس است. یعنی هر نفر که به این بیماری مبتلا می‌شود می‌تواند حدود ۳.۶ دهم تا ۵ نفر را به بیماری مبتلا کند.

وی در خصوص علائم این بیماری خاطر نشان کرد:‌ علائم کرونا ویروس جدید بسیار شبیه به سرماخوردگی است. تب، گلودرد، بدن‌درد، آبریزش بینی و غیره از علائم این بیماری است. از این رو یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که در تشخیص بیماری به ما کمک می‌کند، گرفتن شرح حال اپیدمیولوژیک کامل از بیمار است.

چرایی نگرانی درباره  کروناویروس جدید

رئیسی علت نگرانی‌های زیاد از این ویروس را این گونه تشریح کرد: از آنجایی که کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ ویروسی ناشناخته است که درمان مشخص و واکسنی برای پیشگیری ندارد و باعث نگرانی زیاد جهانیان شده است. نکته مهم در این مواقع آن است که سعی کنیم جو جامعه را متشنج نکرده و فکر نکنیم هر کسی که به خاطر سرماخوردگی در بیمارستان بستری شده است، مبتلا به کروناویروس جدید است. سومین بار بیماری‌های کشور بیماری‌های تنفسی است و این موضوع دور از انتظار نیست که برخی به علت ابتلا به سرماخوردگی در بیمارستان بستری شوند.

وی همچنین در خصوص سن ابتلا به کروناویروس جدید گفت: تاکنون هیچ فرد زیر ۱۰ سال به این بیماری مبتلا نشده است. به طور معمول نیز میانگین مرگ و میر در مبتلایان به کروناویروس جدید ۶۰ سال گزارش شده است که اکثر این بیماران دارای بیماری‌های مزمن یا زمینه‌ای بوده و یا دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری بوده‌اند.

رئیسی به نقش ژن، نژاد و غیره در ابتلا به برخی بیماری‌ها خاطر نشان کرد:‌به عنوان مثال بیماری سل در سیاه پوستان بیشتر دیده می‌شود. این نوع از بروز بیماری با توجه به ژن و سن طبیعی است. البته این که ادعا می‌شود افراد زیر ۱۰ سال بیمار نشده‌اند به این معنی نیست که بدن آنها آلوده به کرونا ویروس نشده است بلکه ممکن است بدن آنها بیماری را بروز ندهد.

وی در خصوص نحوه بیماریابی کروناویروس جدید افزود: مهمترین گام آن است که بفهمیم آیا ویروس از خانواده کرونا است یا خیر. در دومین گام باید ژنوم این ویروس جدید را بررسی کنیم. از آنجایی که ژنوم کروناویروس جدید تا حدود ۷۰ درصد شبیه سارس است اگر از کسی تست سارس بگیریم و این تست منفی باشد، معنای آن این است که فرد به کروناویروس جدید هم مبتلا نیست.

به محض تایید بیماری، گزارش می‌دهیم

وی در ادامه با قدردانی از اعتماد مردم به سیستم بهداشتی و درمانی کشور گفت: همواره از اعتماد مردم سپاسگزاریم و در این مورد هم از آنها می‌خواهیم به اطلاع رسانی‌های مراجع قانونی همچون وزارت بهداشت اهمیت داده و بدانند که ما به محض این که موردی از بیماری در کشور شناسایی کنیم به آنها اطلاع خواهیم داد.

وی همچنین با اشاره  مجدد به این که دانشجویان ایرانی که امروز از چین به ایران بازگشتند، همگی سالم هستند، گفت: خود این افراد در مدتی که در چین حضور داشتند نکات بهداشتی فردی را به شدت رعایت کرده و حتی خودشان نسبت به تهیه غذا اقدام می‌کردند تا از صحت و سلامت آن مطمئن باشند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از همکاری‌های سازمان هواپیمایی برای حضور کارشناسان بهداشتی در فرودگاه امام خمینی (ره) در عین حال از فیلم منتشر شده در فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: این فیلم به عنوان نماد کنترل مرزهای ایران در دنیا دست به دست می‌شد بدون آن که صحت داشته باشد. همکاران بهداشت محیط ما که در فرودگاه‌ها حضور دارند با پوشیدن لباس نوع ۱ ایمنی در حال فعالیت هستند و تمام مسافرینی که تاکنون از مبدا کشور چین به ایران وارد شده‌اند را مورد بررسی‌های دقیق قرار دادند.

وی همچنین به حواشی پیش آمده در خصوص ادامه پروازها از چین به ایران و بالعکس اشاره کرد و گفت‌: ما تا زمانی که سازمان بهداشت جهانی هشداری اضطراری به کشورها اعلام نکرده بود درخواستی برای توقف پروازها نداشتیم. اکنون نیز برخی از ایرانی‌ها در  شهرهای کشور چین خواهان بازگشت به کشور هستند که نمی توانیم جلوی آن را بگیریم. طبق اطلاع بنده پس از پروازی که امروز دانشجویان ایرانی را به کشور بازگرداند پرواز دیگری از چین به ایران انجام نشده است. اما نظر من این است که بهتر است بتوانیم ایرانی‌ها را به کشور بازگردانده  و اجازه خروج چینی‌ها از کشورمان به کشور خودشان را هم بدهیم. در خصوص پروازهای غیر مستقیم نیز معیار ما کشور مبدا آغاز پرواز است.

نصب دوربین‌های حرارتی در فرودگاه‌ها

رئیسی در خصوص نصب دوربین‌های حرارتی در فرودگاه‌ها نیز بیان کرد: وجود دوربین حرارتی به تنهایی کافی نیست؛ چرا که شاید پیش از حضور در فرودگاه قرص تب‌بر مصرف کرده باشد. به همین دلیل باید سایر علائم مسافران نیز به صورت دقیق بررسی شود.

وی در خصوص تجهیزات تشخیصی این ویروس بیان کرد: در این زمینه کیت اصلی تشخیص بیماری مطرح است، اما در کنار آن سایر تجهیزات اضافی را درخواست کردیم تا در کشور داشته باشیم و با کمبودی مواجه نشویم. البته توجه کنید تمام کسانی که با علائم سرماخوردگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند نیاز به استفاده از این کیت ندارند و این کیت تنها در مواردی که علائم بیماری پیشرفته باشد استفاده می‌شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  اولین بازداشت دسته جمعی برخی از اعضای یکی از ستادهای انتخاباتی در ایذه
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  امکان صدور «دیپلم المثنی» فراهم شد
  تکذیب شایعه بخشش اضافه خدمت سربازان به مناسبت روز پدر
  ماجرای "کرونا" و ماهی قرمز چینی عید
  واریز «عیدی» برای دانشجو-معلمان
  نسبت ترافیک اینترنت داخلی به خارجی ۷۰ به ۳۰ می‌شود
  ویلاها هم شامل مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند
  علیپور به رکورد علی کریمی در پرسپولیس رسید
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
 
 آخرین اخبار
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  ویلاها هم شامل مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند
  علیپور به رکورد علی کریمی در پرسپولیس رسید
  تکذیب شایعه بخشش اضافه خدمت سربازان به مناسبت روز پدر
  امکان صدور «دیپلم المثنی» فراهم شد
  واریز «عیدی» برای دانشجو-معلمان
  ماجرای "کرونا" و ماهی قرمز چینی عید
  نسبت ترافیک اینترنت داخلی به خارجی ۷۰ به ۳۰ می‌شود
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  اولین بازداشت دسته جمعی برخی از اعضای یکی از ستادهای انتخاباتی در ایذه
  حمایت از سازندگان سرفصل تعاملات با بخش خصوصی داخلی است
  ساخت دکل حفاری در ایران از آرزوهای صنعت نفت بود
  آزمایشگاه خوردگی فولاد اکسین بزرگترین آزمایشگاه خوردگی در کشور
  رونمایی از دکل حفاری خشکی ساخته‌ شده توسط جهاد دانشگاهی
  بهره برداری از فاز نهایی آزمایشگاه خوردگی
  طرح گوره به جاسک طبق برنامه در حال پیشرفت است
  روند اجرای طرح گوره به جاسک مطلوب است
  دکل سوم را تا شهریورماه سال ۹۹ تحویل می‌دهیم
  زمان اعلام تعطیلی مدارس در فردای انتخابات مشخص شد
  همتی: دلار به زیر ۱۴ هزار تومان برمی‌گردد
  دریافت پول بابت «پیک نوروزی»؛ ممنوع
  تست "کرونا" تمام موارد مشکوک منفی بود
  هزینه حج قسطی شد
  خوردنی‌هایی که مصرف آن‌ها پس از ساعت ۱۶ توصیه نمی‌شود
  سهمیه سالانه هر خودرو ۲ حلقه لاستیک دولتی
  زمان واریز سود سهام عدالت
  80 درصد از مبتلایان به کرونا بهبود می‌یابند
  خبر خوش بهزیستی برای خانواده‌های چند قلو دار
  ثبت‌نام تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی تمدید شد
  جدیدترین قیمت سکه،‌ طلا و ارز در بازار
  امشب؛ واریز حقوق و عیدی بازنشستگان کشوری
  اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور
  رکورد پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران شکسته شد
  اضافه‌شدن ۵ واکسن جدید به چرخه واکسیناسیون کشور
  مسکن ملی کارگران در حال ورود به مرحله‌ی اجرا
  شعار رسمی المپیک ۲۰۲۰ مشخص شد
  اختلال اینترنتی نداریم، حمله سایبری است
  دارندگان گوشی‌های سامسونگ و ال‌جی نگران نباشند
  پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی آغاز شد
  پیش اطلاعیه حج تمتع ۹۹ منتشر شد
  متقاضیان مسکن ملی تا ۴۰ میلیون تومان آماده کنند
  عیدی کارکنان چه زمانی واریز خواهد شد؟
  احتمال تخصیص سهمیه نوروزی بنزین قوت گرفت
  زمان پخش «پایتخت ۶» مشخص شد
  400 لیتر بنزین نوروزی تاکسی‌های بین‌شهری
  آغاز ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان از امروز
  احراز هویت الکترونیکی در یک‌ثانیه انجام می‌شود
  پکن: شیوع «کرونا» به‌زودی پایان خواهد یافت
  امکان ترخیص خودرو از گمرکات خوزستان فراهم شد
  اعلام چند طرح رفاهی-معیشتی بازنشستگان کشوری به‌زودی
  اطلاعیه تامین‌اجتماعی در خصوص صدور دفترچه جدید
  امکان اخذ بیمه شخص ثالث با اقساط ۱۲ ماهه
  واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت
  ثبت نام آزمون ورودی مدارس سمپاد آغاز شد
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
  چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
  روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار