صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
شنبه، 29 شهریور 1399 - 21:02   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  کشورهای غربی از گسترش فرهنگ اسلامی واهمه دارند
  سستی ، کم کاری ؛ قوم گرایی را در خاک خوزستان دفن کنید
  شفاف سازی رمزبهبودوضعیت هرمزکان
  بی توجهی اوقاف به موقوفه منصوریه بزرگترین موقوفه خوزستان
  اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
  خدای کرونا!
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 86886صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 16 بهمن 1398 - 23:38
آماده‌باش سراسری بیمارستان‌ها مقابل "کرونا"
  

معاون وزیر بهداشت ضمن اعلام آماده‌باش سراسری بیمارستان‌ها علیه کروناویروس جدید، در عین گفت: به همراه دانشجویان ایرانی در پرواز امروز، ۶۵ نفر عراقی، ۲۴ نفر سوری و یک نفر لبنانی از شهر ووهان چین در پرواز حضور داشتند و به محض رسیدن به ایران، با همان پرواز به کشورهای خود منتقل شدند.

 ایسنا: دکتر علیرضا رئیسی در نشستی خبری به مناسبت ایام‌الله دهه فجر، درباره بازگشت تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم ووهان چین به کشور، گفت: هیچ مورد مشکوک به کروناویروس در دانشجویان بازگشته از چین وجود نداشته است.

وی افزود: به همراه دانشجویان ایرانی در این پرواز، ۶۵ نفر عراقی، ۲۴ نفر سوری و یک نفر لبنانی از شهر ووهان چین در پرواز حضور داشتند و به محض رسیدن به ایران، با همان پرواز به کشورهای خود منتقل شدند و از هواپیما پیاده نشدند.

قرنطینه ۱۴ روزه دانشجویان منتقل شده به کشور

وی در مورد دوره کمون بیماری کروناویروس گفت: دوره کمون بیماری ۳.۵ تا ۵ روز است. اما این افراد به  مدت ۱۴ روز در قرنطینه خواهند بود. دانشجویانی که به کشور منتقل شدند فعلا هیچ مشکلی ندارند و احتمالا روز شنبه آزمایش PCR هم از آنها گرفته می‌شود.

رییسی در ادامه در مورد شرایط قرنطینه ۱۴ روزه دانشجویان، گفت: تمام شرایط رفاهی اعم از دسترسی به اینترنت، غذای مناسب و...فراهم لست. همچنین تیم پزشکی، اورژانس و بیماریابی در محل مستقر است و این افراد به صورت روزانه معاینه می‌شوند.

آموزش پزشکان درباره کروناویروس

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر ارائه  آموزش‌های ویژه به پزشکان در خصوص شناسایی کروناویروس، بیان کرد: از دقایق اولیه بارگزاری هشدار سازمان بهداشت جهانی بر روی سایت این مجموعه، کار ترجمه دستورالعمل صورت گرفت و صبح روز بعد در اختیار پزشکان، بیمه‌ها، کادر بیمارستانی و... قرار گرفت. همچنین روزانه در استان‌های مختلف سمپوزیوم‌هایی برای پزشکان برگزار می‌شود که موجب افزایش آگاهی آنها می‌شود. علاوه بر آن دستورالعملی با همکاری معاونت درمان به بیمارستان‌ها در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی ابلاغ شده است که مدام به روزرسانی می‌شود.

۸ بیمارستان کاندید پذیرش مبتلایان احتمالی کروناویروس

تمام بیمارستان‌های کشور در وضعیت آماده‌باش

معاون بهداشت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر تمهیدات اندیشیده شده در زمینه تجهیز بیمارستان‌ها به اتاق‌های ایزوله منفی برای بروز احتمالی کروناویروس، ادامه داد: نکته مهم آن است که تمام بیماران نیازی به بستری در بخش ایزوله منفی بیمارستانی ندارند. در شهر تهران هشت بیمارستان کاندید پذیرش بیماران احتمالی هستند، همچنین هر استان موظف بوده یک بیمارستان‌ را به تناسب جمعیت استان، به عنوان کاندید معرفی کند. تمام بیمارستان‌ها در حالت آماده باش هستند و خوشبختانه هنوز مورد مثبتی از بیماری گزارش نشده است.

ممنوعیت صادرات ماسک به چین

رئیسی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر صادرات ماسک به کشور چین،   اظهار کرد: صادرات ماسک به چین را ممنوع اعلام کرده‌ایم و شرکت‌های تولیدی هم فعال هستند. نکته مهم آن است که خود ماسک می‌تواند منشاء تولید آلودگی باشد؛ چراکه قطرات تنفسی بر روی آن می‌نشیند فلذا تنها کسی باید از ماسک مصرف کند که یا بیمار باشد یا با بیمار سر و کار داشته باشد.

شناسایی ۶ نوع کروناویروس در دنیا تا کنون

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در خصوص کروناویروس‌ها گفت: کروناویروس‌ها دسته‌ای هستند که تا قبل از سال ۲۰۰۲ میلادی کم اهمیت بودند. دو دسته ویروس‌ها هستند که سرماخوردگی ایجاد می‌کنند؛ دسته اول رایناویروس‌ها و دسته دوم کروناویروس‌ها هستند. تاکنون ۶ نوع کروناویروس شناخته شده است که چهار مدل آن سرماخوردگی‌های ساده ایجاد می‌کنند.

وی افزود:‌ از سال ۲۰۰۳ میلادی بیماری سارس که نوعی سندرم حاد تنفسی است، از کشور چین آغاز شد و شیوع آن میان کشورها افزایش یافت. انتقال سارس از خفاش‌ها به گربه‌ها و سپس از گربه‌ها به انسان ها صورت  می‌گرفت. به این شکل که خفاش‌ها غذای گربه‌ها بودند و چینی‌ها نیز گربه‌ها را می‌خوردند؛ به طور کلی کروناویروس‌ها دارای مخزن حیوانی هستند و در صورتی که به انسان منتقل شوند می‌توانند قابلیت انتقال انسان به انسان را نیز داشته باشند. نکته مهم آن است که میزان مرگ و میر از ویروس سارس ۱۰ درصد است، یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۱۰ نفر بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می‌دهند و میزان انتقال آن به افراد دیگر ۱.۲ دهم است. بیماری سارس تا تابستان سال ۲۰۰۳ تقریبا محو شد و پس از آن گزارشی از بروز بیماری درجهان نداشته‌ایم.

وی در ادامه توضیحات خود به نوع دیگری از کرونا ویروس‌ها اشاره کرد و گفت: نوع دیگر این ویروس‌ها سال ۲۰۱۲ از کشور عربستان آغاز شد. در بررسی‌های اولیه از فردی که به این نوع از کروناویروس‌ها مبتلا شده بود مشخص شد که علائم او نیز بسیار شبیه سرماخوردگی است، اما در بررسی‌های ابتدایی مشخص شد که این ویروس تازه در دسته سارس‌ها قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل ویروس تازه را مرس نامیدند.

رئیسی در خصوص نوع بروز این بیماری اظهار کرد:‌ این بیماری از خفاش‌ها به شترها منتقل شد و انسان پس از مصرف گوشت یا شیر شتر به این بیماری مبتلا می‌شود. میزان مرگ و میر مرس ۳۰ درصد است که همچنان نیز در کشور عربستان نمونه‌هایی از آن مشاهده می‌شود. اما قدرت بیماری زایی این ویروس ۱.۴ است.

علایم کروناویروس ۲۰۱۹

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی کروناویروس جدید  ۲۰۱۹ پرداخت و گفت:‌ میزان مرگ و میر در این ویروس ۲ تا ۳ درصد است اما نکته قابل توجه قدرت انتقال این ویروس است. یعنی هر نفر که به این بیماری مبتلا می‌شود می‌تواند حدود ۳.۶ دهم تا ۵ نفر را به بیماری مبتلا کند.

وی در خصوص علائم این بیماری خاطر نشان کرد:‌ علائم کرونا ویروس جدید بسیار شبیه به سرماخوردگی است. تب، گلودرد، بدن‌درد، آبریزش بینی و غیره از علائم این بیماری است. از این رو یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که در تشخیص بیماری به ما کمک می‌کند، گرفتن شرح حال اپیدمیولوژیک کامل از بیمار است.

چرایی نگرانی درباره  کروناویروس جدید

رئیسی علت نگرانی‌های زیاد از این ویروس را این گونه تشریح کرد: از آنجایی که کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ ویروسی ناشناخته است که درمان مشخص و واکسنی برای پیشگیری ندارد و باعث نگرانی زیاد جهانیان شده است. نکته مهم در این مواقع آن است که سعی کنیم جو جامعه را متشنج نکرده و فکر نکنیم هر کسی که به خاطر سرماخوردگی در بیمارستان بستری شده است، مبتلا به کروناویروس جدید است. سومین بار بیماری‌های کشور بیماری‌های تنفسی است و این موضوع دور از انتظار نیست که برخی به علت ابتلا به سرماخوردگی در بیمارستان بستری شوند.

وی همچنین در خصوص سن ابتلا به کروناویروس جدید گفت: تاکنون هیچ فرد زیر ۱۰ سال به این بیماری مبتلا نشده است. به طور معمول نیز میانگین مرگ و میر در مبتلایان به کروناویروس جدید ۶۰ سال گزارش شده است که اکثر این بیماران دارای بیماری‌های مزمن یا زمینه‌ای بوده و یا دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری بوده‌اند.

رئیسی به نقش ژن، نژاد و غیره در ابتلا به برخی بیماری‌ها خاطر نشان کرد:‌به عنوان مثال بیماری سل در سیاه پوستان بیشتر دیده می‌شود. این نوع از بروز بیماری با توجه به ژن و سن طبیعی است. البته این که ادعا می‌شود افراد زیر ۱۰ سال بیمار نشده‌اند به این معنی نیست که بدن آنها آلوده به کرونا ویروس نشده است بلکه ممکن است بدن آنها بیماری را بروز ندهد.

وی در خصوص نحوه بیماریابی کروناویروس جدید افزود: مهمترین گام آن است که بفهمیم آیا ویروس از خانواده کرونا است یا خیر. در دومین گام باید ژنوم این ویروس جدید را بررسی کنیم. از آنجایی که ژنوم کروناویروس جدید تا حدود ۷۰ درصد شبیه سارس است اگر از کسی تست سارس بگیریم و این تست منفی باشد، معنای آن این است که فرد به کروناویروس جدید هم مبتلا نیست.

به محض تایید بیماری، گزارش می‌دهیم

وی در ادامه با قدردانی از اعتماد مردم به سیستم بهداشتی و درمانی کشور گفت: همواره از اعتماد مردم سپاسگزاریم و در این مورد هم از آنها می‌خواهیم به اطلاع رسانی‌های مراجع قانونی همچون وزارت بهداشت اهمیت داده و بدانند که ما به محض این که موردی از بیماری در کشور شناسایی کنیم به آنها اطلاع خواهیم داد.

وی همچنین با اشاره  مجدد به این که دانشجویان ایرانی که امروز از چین به ایران بازگشتند، همگی سالم هستند، گفت: خود این افراد در مدتی که در چین حضور داشتند نکات بهداشتی فردی را به شدت رعایت کرده و حتی خودشان نسبت به تهیه غذا اقدام می‌کردند تا از صحت و سلامت آن مطمئن باشند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از همکاری‌های سازمان هواپیمایی برای حضور کارشناسان بهداشتی در فرودگاه امام خمینی (ره) در عین حال از فیلم منتشر شده در فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: این فیلم به عنوان نماد کنترل مرزهای ایران در دنیا دست به دست می‌شد بدون آن که صحت داشته باشد. همکاران بهداشت محیط ما که در فرودگاه‌ها حضور دارند با پوشیدن لباس نوع ۱ ایمنی در حال فعالیت هستند و تمام مسافرینی که تاکنون از مبدا کشور چین به ایران وارد شده‌اند را مورد بررسی‌های دقیق قرار دادند.

وی همچنین به حواشی پیش آمده در خصوص ادامه پروازها از چین به ایران و بالعکس اشاره کرد و گفت‌: ما تا زمانی که سازمان بهداشت جهانی هشداری اضطراری به کشورها اعلام نکرده بود درخواستی برای توقف پروازها نداشتیم. اکنون نیز برخی از ایرانی‌ها در  شهرهای کشور چین خواهان بازگشت به کشور هستند که نمی توانیم جلوی آن را بگیریم. طبق اطلاع بنده پس از پروازی که امروز دانشجویان ایرانی را به کشور بازگرداند پرواز دیگری از چین به ایران انجام نشده است. اما نظر من این است که بهتر است بتوانیم ایرانی‌ها را به کشور بازگردانده  و اجازه خروج چینی‌ها از کشورمان به کشور خودشان را هم بدهیم. در خصوص پروازهای غیر مستقیم نیز معیار ما کشور مبدا آغاز پرواز است.

نصب دوربین‌های حرارتی در فرودگاه‌ها

رئیسی در خصوص نصب دوربین‌های حرارتی در فرودگاه‌ها نیز بیان کرد: وجود دوربین حرارتی به تنهایی کافی نیست؛ چرا که شاید پیش از حضور در فرودگاه قرص تب‌بر مصرف کرده باشد. به همین دلیل باید سایر علائم مسافران نیز به صورت دقیق بررسی شود.

وی در خصوص تجهیزات تشخیصی این ویروس بیان کرد: در این زمینه کیت اصلی تشخیص بیماری مطرح است، اما در کنار آن سایر تجهیزات اضافی را درخواست کردیم تا در کشور داشته باشیم و با کمبودی مواجه نشویم. البته توجه کنید تمام کسانی که با علائم سرماخوردگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند نیاز به استفاده از این کیت ندارند و این کیت تنها در مواردی که علائم بیماری پیشرفته باشد استفاده می‌شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  توضیحات مهم معاونت امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان پیرامون تجمع زائرین در مرز شلمچه
  جدول زمانی آموزش تلویزیونی در روز ۲۹ شهریور
  معلمان بازمانده از بسته رایگان اینترنتی چه کنند؟
  زائران به سمت مرز‌های عراق حرکت نکنند
  کاهش استفاده مردم از ماسک
  امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی سال ۹۹
  آخرین مهلت واریز وجه توسط متقاضیان مسکن ملی
  آغاز فرصت مجدد انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد
  جزئیات عرضه اولیه "وسپهر"
  ایران‌خودرو، "راناپلاس" را مهرماه روانه بازار می‌کند
  برتری آماری پرسپولیس مقابل التعاون
  نمی‌دانیم کدام پنجره فولاد را باز کنیم!
  یک روز با نخلداران شادگانی در فصل برداشت خرما
 
 آخرین اخبار
  یک روز با نخلداران شادگانی در فصل برداشت خرما
  نمی‌دانیم کدام پنجره فولاد را باز کنیم!
  امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی سال ۹۹
  آغاز فرصت مجدد انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد
  برتری آماری پرسپولیس مقابل التعاون
  ایران‌خودرو، "راناپلاس" را مهرماه روانه بازار می‌کند
  آخرین مهلت واریز وجه توسط متقاضیان مسکن ملی
  جزئیات عرضه اولیه "وسپهر"
  کاهش استفاده مردم از ماسک
  زائران به سمت مرز‌های عراق حرکت نکنند
  معلمان بازمانده از بسته رایگان اینترنتی چه کنند؟
  جدول زمانی آموزش تلویزیونی در روز ۲۹ شهریور
  توضیحات مهم معاونت امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان پیرامون تجمع زائرین در مرز شلمچه
  چراغ سبز بورس به تصمیمات جدید
  آخرین‌مهلت ثبت‌نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
  دستگیری کلاهبرداران ۴ میلیارد تومانی در خوزستان
  شناسایی کودکان محروم از تحصیل توسط دولت
  هشدار به استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کنار «شاد»
  کرونا باعث تشنج می‌شود
  قیمت مصوب تخم‌مرغ، شانه‌ای ۲۶هزار تومان
  قابلیت‌های جدید «آی او اس» مشخص شدند
  فعلا خودرو نخرید
  فرسودگی 40 درصد فاضلاب اهواز/ مدیران ناکارآمد یا بودجه ناکافی؟
  چند تکنیک برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا
  تسهیلات اعتباری خرید کالای خانگی بازنشستگان
  افزایش نرخ مصوب تخم مرغ درب مرغداری
  جزئیات طرح نسخه‌نویسی الکترونیک در بیمه سلامت
  خطر انتشار وضعیت قرمز در سراسر خوزستان
  سامان قدوس به برنتفورد پیوست
  تمدید مهلت ثبت نام در دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی
  صعود ۳ پله‌ای فوتبال ایران در تازه‌ترین رده‌بندی فیفا
  منصوریان قراردادش را رسما با تراکتور امضا کرد
  حذف شرط پلاک فعال برای ثبت‌نام خرید خودرو
  روحانی: مدیران مدارس، مسئول پروتکل‌ها هستند
  شاه ماهی ناامنی در خوزستان و ایلام دستگیر شد
  پرداخت وام خرید لپ تاپ و موبایل به دانشجویان
  فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌ها آزاد شد
  گام مهم دیوان عالی کشور درباره تعیین تکلیف سود تسهیلات بانکی چه بود؟
  حیدری: پرسپولیس در آسیا شانس قهرمانی دارد
  چرا نظارت بر بازار جواب نمی‌دهد؟!
  انتخاب ارتش به عنوان پرچمدار فداکاری بسیار افتخارآمیز است
  اولتیماتوم شدید پلیس به اخلالگران نظم عمومی
  گزارش فیلم های پایان هفته سیما
  سردرگمی بورس های جهانی
  باخاطر جمع می توانیم از عملکرد محیط زیستی شرکت فولاد اکسین دفاع کنیم
  عذرخواهی هواپیمایی معراج بابت اتفاق امروز
  مهلت پذیره‌نویسی صندوق ETF پالایشی تمدید شد
  توافق نهایی تراکتور با منصوریان
  ۷ هزار نیروی پرستاری جدید جذب می‌شود
  زمینه بازگشت به تحصیل دانشجویان پیام‌نور خوزستان فراهم شد
  احتمال مسدود شدن ورودی‌های بهبهان
  مشترکان برق مجانی چگونه شناسایی می شوند؟
  اظهار و ترخیص خودروهای دپو شده ممنوع شد
  طول عمر کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟
  جزئیات واریز کمک هزینه معیشت برای معلولان
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار