صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
شنبه، 9 فروردین 1399 - 18:49   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
  چاره ی ناکارآمدی درخدمت ،شایستگی در وکالت است!!
  عبور از نان گرم و روزنامه
  کاش این چراغ قرمز هیچ وقت سبز نشه
  مشق عشق در پیاده روی اربعین
  برای روز کودک؛ کبوتری با بال‌های زیتونی
  نقطه ها
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 87014صفحه نخست » آخرین اخبار یکشنبه، 27 بهمن 1398 - 09:30
وزیر کشور: آماده برگزاری انتخابات هستیم
  

ایسنا: عبدالرضا رحمانی فضلی شنبه‌شب (۲۶ بهمن) با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما با بیان این‌که انتخابات و مشارکت مردم در سرنوشت خود یکی از برکات انقلاب اسلامی است، به تاریخچه شکل‌گیری مشروطیت و انتخابات اشاره کرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون توانسته‌ایم ۳۶ انتخابات داشته باشیم و همه ارکان اصلی کشور، مستقیم و غیرمستقیم به وسیله مردم انتخاب می‌شوند که باید قدردان این نعمت باشیم.

وی با اشاره به این‌که اقدامات مربوط به برگزاری هر انتخابات از چندماه پیش از آن آغاز می‌شود، اضافه کرد: از اردیبهشت امسال ستاد انتخابات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

وی با بیان این‌که حدود یک‌میلیون نفر در برگزاری انتخابات از جمله در اجراء، نظارت، امنیت، انتظامات، لجستیک و پشتیبانی ایفای نقش می‌کنند، اضافه کرد: ۵۴ هزار و ۶۱۱ شعبه اخذ رای در ۲۰۸ حوزه انتخابی داریم.

رحمانی فضلی گفت: از حدود ۷ ماه پیش آموزش همه عوامل اجرایی انتخابات را آغاز کردیم. به نسبت جمعیت هر منطقه، تعداد صندوق‌های رای در هر شعبه تعیین می‌شود.

وزیر کشور با اشاره به این‌که قانون فقط روز جمعه (۲ اسفند) را برای رای‌گیری در نظر گرفته است و در صورت تمدید زمان رای‌گیری، حداکثر تا ۱۲ شب می‌توانیم آن را تمدید کنیم، افزود: از اکنون به مردم می‌گویم که شعبه‌ها راس ساعت ۱۲ شب تعطیل می‌شوند و همه باید تلاش کنند پیش از این ساعت، رای دهند به همین علت در مناطق پرجمعیت تعداد شعبه‌های اخذ رای را اضافه کردیم.

وی با بیان این‌که ۲۵ فرایند برای برگزاری انتخابات از نام‌نویسی اولیه تا اخذ و شمارش آراء داریم، گفت: اکنون ۲۴ فرآیند، کاملا الکترونیکی است و فقط یک فرآیند اخذ و شمارش آراء الکترونیکی نیست.

وزیر کشور افزود: مهم‌ترین بحث در زمینه برگزاری الکترونیکی انتخابات، موضوع احراز هویت بوده است، زیرا به صورت تجربی بیشترین تخلفات در این بخش انجام می‌شده است برای نمونه با شناسنامه‌های افراد فوت‌شده یا جعلی رای داده می‌شد یا با یک شناسنامه بیش از سه تا چهار بار رای داده می‌شد.

رحمانی فضلی گفت: در این زمینه با شورای نگهبان به توافق رسیدیم و سفارش دستگاه‌هایی را دادیم که در داخل ساخته و بخشی از آن هم وارد شده است که در کمتر از یک دقیقه فرد رای‌دهنده از طریق این دستگاه احراز هویت می‌شود با این روش جلوی بیش از ۹۰ درصد تخلفات جاری در این زمینه گرفته می‌شود.

وزیر کشور با بیان این‌که در زمینه شمارش آراء هم مشکلاتی وجود داشت، اضافه کرد: در دوره‌های پیشین یک‌نفر آراء را می‌خواند و نفر دیگری جلوی اسم نامزد انتخاباتی، تیک می‌زد که برای این دوره، این اقدام علاوه بر این دو نفر توسط دو نفر دیگر به صورت جداگانه انجام می‌شود اگر نتیجه دو طرف اختلاف نداشت که مشکلی نیست، اما اگر اختلاف بود، آن صندوق باید دوباره شمرده شود.

رحمانی فضلی با تاکید بر این‌که نظارت‌های لازم انجام می‌شود، گفت: بازرسان وزارت کشور در حوزه‌های اخذ رای حضور دارند و همچنین شورای نگهبان بر روی صندوق‌ها ناظر دارد و احزاب و گروه‌ها هم نمایندگانی در شعب اخذ رای دارند. همه روش‌های نظارتی و کنترلی را خواهیم داشت تا از رای مردم صیانت کنیم تا حتی یک رای هم جابه‌جا نشود.

وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که تخلفات به چه میزان در انتخابات‌های قبلی اثرگذار بوده است؟ گفت: رقابت در انتخابات ریاست جمهوری قبلی، بسیار فشرده بود. دفعه قبل هیچ شعبه اخذ رای در هیچ شهرستانی باطل نشد و این کار بسیار مهمی بوده است. تعداد تخلفات در دوره قبل بسیار اندک و همه تخلفات قابل ردگیری و پیگیری بوده است.

وزیر کشور اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین نقش‌های وزارت کشور، هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف اجرایی است و باید این هماهنگی‌ها را به درستی انجام دهیم. برگه‌های تعرفه رای بیش از ۱۰ نوع شاخص امنیتی دارد و کسی به راحتی نمی‌تواند در مورد آن تقلب کند.

وی با اشاره به اختیارات شورای نگهبان در انتخابات از جمله نظارت، افزود: هیچ‌گونه اختلافی میان وزارت کشور و شورای نگهبان در زمینه اجراء و نظارت وجود ندارد.

وزیر کشور گفت: با بررسی‌های انجام‌شده حدود ۹۲ درصد نامزد‌ها در هیأت‌های اجرایی، تایید صلاحیت شدند و حدود ۸ درصد تایید صلاحیت نشدند و این رسیدگی‌ها بر اساس مدارک و مستندات چهار مرجع قانونی، انجام شد. تعدادی از نامزد‌ها در هیأت‌های نظارتی رد شدند و با اعتراضات انجام‌شده برخی‌ها یعنی حدود دو هزار و ۱۰۰ نفر، در شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند امکان دارد هنوز افرادی وجود داشته باشند که اقناع نشده و مدعی صلاحیت باشند.

وزیر کشور با اشاره به این‌که قانون انتخابات مشکل دارد، افزود: قانون جامع انتخابات را نوشتیم و به مجلس ارائه کردیم، اما به عللی تصویب نشد.

رحمانی فضلی با اشاره به برخی از ضعف‌های اجرایی قانونی فعلی انتخابات، گفت: شورای نگهبان در مدت کوتاهی باید به صلاحیت ۱۶ هزار نفر رسیدگی کند. بیش از هفت هزار نفر در این دوره از انتخابات به رد صلاحیت خود اعتراض کرده بودند که رسیدگی به همه آن‌ها زمان‌بر است.

وزیر کشور گفت: باید از تجربیات پیشین استفاده کنیم و حقوق هیچ‌کس نباید ضایع شود و باید از حقوق همه صیانت شود، زیرا بحث آبروی مردم، مطرح است. باید تلاش کنیم خلاء‌ها و ضعف‌های قانونی را برطرف کنیم.

وزیر کشور گفت: تغییر قانون انتخابات هم از منظر اجراء و هم نظارت و دیگر ابعاد، کاملاً ضروری است که امیدواریم مجلس جدید، رسیدگی به آن را در اولویت قرار دهد.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به این‌که نوشتن لایحه قانون جامع انتخابات در وزارت کشور بیش از یک‌سال و نیم طول کشید، افزود: در این زمینه با مرکز پژوهش‌ها و شورای نگهبان هم مشورت‌هایی داشتیم و پس از آن به دولت ارائه کردیم و در کمیسیون‌های دولت هم بیش از هفت تا هشت ماه طول کشید تا آماده شد. پس از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام، دوباره این لایحه با این سیاست‌ها منطبق شد و نهایتاً در موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی رسید، اما مجلس این دوره فرصت نکرد تا به این لایحه رسیدگی کند.

وزیر کشور با اشاره به این‌که مردم از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون، رکن اساسی حکومت هستند، گفت: حضور مردم در صحنه‌های مختلف همراهی، مشارکت و دفاع از ارزش‌های انقلاب بوده است.

رحمانی فضلی با اشاره به فشار‌های شدید دشمنان از جمله تحریم‌ها و جنگ روانی، افزود: آن‌ها اندک مخالفت و اندک اعتراض مردم را در موضوعات مختلف به عنوان انفعال مردم یا حمایت نکردن مردم و یا از دست دادن پشتیبانی مردم از نظام، جلوه می‌دهند.

وی با بیان این‌که این‌بار بیش از قبل به مشارکت جدی مردم نیاز است، اضافه کرد: مردم در اجرای وظایف خود در دفاع و حمایت از نظام هیچ کوتاهی در هیچ مرحله‌ای نکرده‌اند.

وزیر کشور با اشاره به نقش مهم صداوسیما، گفت: در همه نظرسنجی‌هایی که انجام شده است، وقتی از مردم پرسیده می‌شود اخبار و اطلاعات را از کجا دریافت می‌کنید بیش از ۵۰ درصد آن‌ها می‌گویند از صدا و سیما.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد دو میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رای‌اولی هستند. از این تعداد حدود ۲۸ میلیون و ۸۷۲ هزار نفر بانوان و حدود ۲۹ میلیون نفر آقایان هستند.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: با شورای نگهبان هماهنگ کردیم و این شورا ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ را برای برگزاری دور دوم احتمالی انتخابات تعیین کرد. اگر مردم پرشکوه شرکت کنند انتخابات در حوزه‌های کمتری به دور دوم کشیده می‌شود و این موضوع هزینه‌های برگزاری انتخابات را کاهش می‌دهد.

وزیر کشور گفت: حدود ۸۰۰ میلیارد تومان فقط هزینه دستگاه‌های احراز هویت رای‌دهندگان شده است.

رحمانی فضلی افزود: تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، قم و استان فارس از جمله استان‌هایی هستند که انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در آن‌ها برگزار می‌شود که اقدامات و تمهیدات لازم در این زمینه انجام شده است.

وزیر کشور با اشاره به این‌که قانون شفاف‌سازی مسائل مالی نامزد‌ها کار بسیار درستی است، گفت: باید همه منابع درآمدی تبلیغات نامزد‌ها و محل هزینه آن‌ها مشخص باشد. با توجه به این‌که این قانون دیر به وزارت کشور ابلاغ شد، تلاش می‌کنیم به سرعت اقدامات اجرایی آن انجام شود، اما امکان اجرای آن در این مرحله، ضعیف است، ولی برای دفعات بعد، اجرای این قانون باید با جدیت پیگیری شود.

وی همچنین با بیان این‌که باید روی فرهنگ استفاده از فضای مجازی کار شود، گفت: در برخی موارد آبروی مردم در این فضا مورد حمله قرار می‌گیرد که باید از طریق فرهنگ‌سازی و آموزش، کنترل‌های لازم بر این فضا انجام شود. امسال نسبت به پارسال تا بهمن، جرائم مالی در فضای مجازی، ۹۰ درصد افزایش یافته است.

رحمانی فضلی با بیان این‌که دشمن تلاش می‌کند ناامنی روانی ایجاد کند و هر مسئله‌ای را دستاویز قرار می‌دهد، گفت: اطلس امنیتی برای همه شهر‌ها داریم و اولویت‌بندی و تدابیر ویژه‌ای دیده شده است.

وی افزود: فضای کشورمان، انتخاباتی است و همه جناح‌ها، فهرست‌های انتخاباتی خود را ارائه کرده‌اند.

وزیر کشور از احزاب و گروه‌های سیاسی خواست، همه تلاش خود را برای مشارکت در برگزاری باشکوه انتخابات انجام دهند.

رحمانی فضلی با بیان این‌که نباید با صندوق، قهر و مردم را دچار مشکل شبهه کنیم، افزود: نفس حضور مردم در انتخابات، مهم است و همه بزرگان بر این موضوع تاکید دارند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  گوریه در شهرستان شوشتر لرزید
  تردد بین شهری در خوزستان ممنوع است
  گروه فولاد خوزستان "جهش تولید" را در عمل اثبات می کند
  پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد
  چند نکته درباره سلامت روان در دوران شیوع کرونا
  کلاهبرداری با نام «کرونا» و توصیه های پلیس فتا
  جهانگیری: نیاز باشد تعطیلی‌ها ادامه خواهد داشت
  روحانی: کمبودی در بحث تامین مواد غذایی و بهداشتی نداریم
  اعلام جزییات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در بخش صنوف
  آخرین وضعیت مدیرعاملی استقلال و پرسپولیس
  تعیین تاریخ دقیق المپیک احتمالا هفته آینده
  دو کشور میزبان احتمالی لیگ قهرمانان غرب آسیا
 
 آخرین اخبار
  تردد بین شهری در خوزستان ممنوع است
  کلاهبرداری با نام «کرونا» و توصیه های پلیس فتا
  تعیین تاریخ دقیق المپیک احتمالا هفته آینده
  آخرین وضعیت مدیرعاملی استقلال و پرسپولیس
  روحانی: کمبودی در بحث تامین مواد غذایی و بهداشتی نداریم
  جهانگیری: نیاز باشد تعطیلی‌ها ادامه خواهد داشت
  پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد
  اعلام جزییات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در بخش صنوف
  دو کشور میزبان احتمالی لیگ قهرمانان غرب آسیا
  چند نکته درباره سلامت روان در دوران شیوع کرونا
  گروه فولاد خوزستان "جهش تولید" را در عمل اثبات می کند
  گوریه در شهرستان شوشتر لرزید
  آمریکا بالاترین آمار ابتلا به کرونا در جهان را ثبت کرد
  الزام به تمدید معاینه فنی لغو شد
  ابلاغ بخشنامه نحوه حضور پرسنل ادارات خوزستان در محل کار تا ۲۰ فروردین
  پلمب بیش از ۱۵۰ واحد صنفی غیرضروری در خوزستان
  بنزین به میزان کافی در جایگاه‌های سوخت خوزستان وجود دارد
  جریمه نیم میلیونی رانندگان متخلف طرح فاصله اجتماعی
  جایگاه‌های عرضه سوخت تعطیل نمی‌شوند
  امکان بازگشایی دانشگاه‌ها تا دو ماه آینده وجود ندارد
  زمان واریز اولین بسته کمک معیشتی ۹۹ اعلام شد
  بازگشت قسط اسفندماه وام ازدواج جوانان به حساب آنها
  برگزاری جلسات علنی مجلس در هاله ای از ابهام
  ابتلای سه کودک کردستانی به ویروس کرونا
  مسافران سریعا به شهر خود برگردند
  خروج خودرو از تهران ممنوع شد
  دارویی که کرونا را تشدید می‌کند
  آغاز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از بامداد ۸ فروردین
  اعلام ساعت کاری بانک‌های خصوصی در ایام نوروز
  احتمال بارش تگرگ در ۷ استان کشور
  تصمیم دولت در خصوص قیمت نان اعلام شد
  مهلت پرداخت هزینه گاز مصرفی تمدید شد
  اخطاریه مدیریت بحران خوزستان در خصوص بارندگی هفته آینده
  تعطیلی بانک‌های خوزستان در روز پنجشنبه
  عرضه کالاهای اساسی با نرخ تنظیم بازار در خوزستان
  مبالغ اقساط کسر شده باید به حساب ها مسترد شود
  شرایط دورکاری کارمندان در ایام عید
  آبادان و خرمشهر یک هفته کاملا قرنطینه می‌شوند
  از فردا محدودیت‌های بیشتر اعمال خواهد شد
  مستمری مددجویان بهزیستی افزایش می یابد
  تاریخ جدید المپیک ۲۰۲۰ توکیو اعلام شد
  
  20 راهبرد منطقه آزاد اروند در جهت تحقق جهش تولید در سال 99
  ضرورت ثبت نام در سامانه غربالگری کرونا
  سردار آزمون نامزد بازیکن ماه لیگ برتر روسیه
  ادامه تعطیلی باشگاه‌های ورزشی خوزستان تا ۱۵ فروردین
  ادارات دولتی و بانک‌ها فردا در خوزستان تعطیل است
  مرخصی زندانیان تا پایان فروردین تمدید می‌شود
  فراخوان مشمولان پزشک و پرستار یک ماه زودتر
  حقوق امسال کارگران کمتر از ۲.۸ میلیون تومان نیست
  ساخت دستگاه ضدعفونی کننده دست بدون تماس
  ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی ویژه ایام شیوع کرونا به صیادان خوزستانی
  ساعت کاری بانک‌ها و اداره‌ها تغییر می‌کند؟
  پیش‌بینی افزایش دما در خوزستان
  شناسایی و خروج خودروهای مسافر در آبادان
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
  چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
  روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
روش درست کردن سبزه عید در تنگ شیشه ای
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار