صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
دوشنبه، 5 خرداد 1399 - 08:24   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  بی توجهی اوقاف به موقوفه منصوریه بزرگترین موقوفه خوزستان
  اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
  خدای کرونا!
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
  چاره ی ناکارآمدی درخدمت ،شایستگی در وکالت است!!
  عبور از نان گرم و روزنامه
  کاش این چراغ قرمز هیچ وقت سبز نشه
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 87591صفحه نخست » آخرین اخبار شنبه، 9 فروردین 1399 - 22:35
نگویید «فاصله‌گذاری اجتماعی»؛ بگویید فاصله‌گذاری فیزیکی!
  

معاون آموزشی و رییس کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا گفت: نمی‌توان برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، حتی برای همه مدارس و همه دانشگاه‌ها و چه بسا جزئی تر، دبیرستان‌ها و دبستان‌ها نسخه واحد پیچید.
 
به گزارش «تابناک»؛ دکتر حق دوست در نشست خبری آنلاین با اصحاب رسانه گفت: بر اساس مدل سازی های صورت گرفته، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و اتفاقاتی مانند سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی تاثیری روی مدل سازی نگذارد، امیدواریم که بتوانیم اواسط اردیبهشت ماه به کنترل نسبی بیماری در کشورمان برسیم. البته تاکید می‌کنم کنترل نسبی نه مطلق و نه مهار کامل بیماری که به مولفه های زیادی وابسته است.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت در تشریح وضعیت شیوع ویروس در کشورمان گفت: به نظر می‌رسد شهر‌هایی که ابتدا آلوده شدند، اکنون در قله پیک ابتلا باشند و انشاءالله قله دیگری نخواهند داشت. جز این نقاط، در دیگر استان‌ها و شهر‌های کشور هنوز به پیک ابتلا نرسیده‌ایم و در برخی شهر‌های جنوبی کشورمان شیوع کمتر بوده که امیدواریم با مداخلات و حتی به مدد گرم شدن هوا شاهد اوج گیری شیوع نباشیم و به پیک ابتلا نرسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شهر تهران به پیک بیماری خود رسیده یا خیر، گفت: هر چه شهر‌ها بزرگتر باشند طول مدت اپیدمی بیماری نیز طولانی‌تر خواهد بود. در استان تهران نیز به دلیل جمعیت بالا، رفت و آمد‌های زیاد از کل کشور و سایر متغیر‌ها، ما انتظار داریم شیوع بیماری زودتر اتفاق افتاده و دیرتر نیز تمام شود. از این رو بعید به نظر می‌رسد که در تهران به پیک بیماری رسیده باشیم.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش «تابناک» در خصوص پیش‌بینی هایشان از زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و تدابیر اندیشیده شده در این خصوص گفت: از جمله اقداماتی که در جهان برای مقابله با شیوع بیماری در دستور کار قرار گرفته، تعطیلی مدارس و دانشگاه هاست که کانون تجمع و ارتباط افراد با یکدیگرند و بررسی‌ها در کشورمان نشان داده که تعطیلی این کانون‌های تجمع تا ۳۰ درصد از تماس‌ها کاسته است.

وی افزود: با این ملاحظه، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نیازمند ملاحظاتی جدی است. از جمله اینکه سرعت شیوع ویروس در استان‌ها و شهر‌های مختلف کشور یکسان نبوده و در برخی نقاط به پیک رسیده و در بعضی نقاط به پیک هم نرسیده و بر این اساس نمی‌توان برای بازگشایی در همه مناطق یک زمان خاص تعیین کرد. جدای این وضعیت مدارس و دانشگاه‌ها تفاوت‌های اساسی با هم دارد که بر اساس آنها، نمی‌توان نسخه واحدی برایشان پیچید، چون دانشگاه‌ها، مساله خوابگاه و دانشجویان غیربومی را هم دارند و در نتیجه باید با سختگیری بیشتری درباره بازگشایی شان تصمیم گرفت.

رییس کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در ادامه افزود: البته ملاحظات دیگری هم در این تصمیم گیری دخیل است، مثل این نکته که دبیرستانی‌ها آموزش پذیرتر هستند و دبستانی‌ها مراقبت بیشتری نیاز دارند یا احتمال ابتلای دو گروه با هم متفاوت است و نکاتی از این دست که مجموعا موجب می‌شود، تصمیم واحد برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و تعیین زمانی مشخص برای این کار، ممکن نباشد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص روند بازگشایی ادارات و شرایط کاری کارمندان گفت: در این زمینه، همچنان باید به فکر محدود کردن فعالیت‌ها بود. اولویت اول ما در حال حاضر فعال کردن زنجیره تولید کشور است که در آینده آسیبی به زندگی مردم وارد نشود؛ اما در مورد کارمندان دولت موضوع به شرایط فیزیکی محل کار، میزان کارمندان یک اداره، میزان مراجعه ارباب رجوع در طول روز و ... بستگی دارد. قطعا اوضاع در سازمان و نهادی که شرایط مناسبی داشته باشد با محلی که تمامی شرایط فراهم نیست تفاوت‌هایی دارند.

حق دوست در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون طرح فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: جا دارد که از شما بخواهم به جای تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی از عنوان فاصله گذاری فیزیکی استفاده کنید، چون فاصله گذاری اجتماعی مربوط به روز‌های ابتدای شیوع بود و حالا به همبستگی و اتحاد اجتماعی نیازمندیم، نه فاصله گذاری اجتماعی. البته از نظر ما مردم پیام این طرح را گرفته‌اند و لازم است مصرع دوم «در خانه بمانیم» برایشان تشریح شود.

وی افزود: اینکه به مردم می‌گوییم حتی الامکان از خانه بیرون نیایید، مصرع اول است و مصرع دوم باید این باشد که اگر به رغم هشدار‌ها و تاکید‌ها کسی مجبور شد از خانه خارج شود، در وسایل حمل و نقل عمومی، در پیاده رو، در فروشگاه و... چه باید بکند و چه مراقبت‌هایی را مدنظر قرار دهد. این چیزی است که فاصله گذاری فیزیکی دنبال می‌کند، وگرنه که مردم پیام‌ها را گرفته اند و با همراهی آن‌ها بوده که کاهش سرعت شیوع را شاهد هستیم.
 

رئیس کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در پاسخ به سوالی در خصوص انتقال کرونا ویروس از طریق هوا گفت: ممکن است جایی شیوع از طریق هوا رخ داده باشد، اما باید از استثنائات صرف نظر کنیم. اینکه در برخی از محیط‌ها مانند محیط‌های بسته و پرتراکم همچون خانه‌های سالمندان و ... امکان انتقال ویروس از طریق هوا وجود داشته باشد سبب نمی‌شود که تصور کنیم ویروس به طور کلی در تمام شرایط از طریق هوا منتقل خواهد شد. طبق آخرین مستندات علمی سازمان بهداشت جهانی، انتقال از طریق هوا مسیر مهمی برهوا‌ای انتقال بیماری نیست. اینکه باید مراقبت کنیم، نباید موجب شود به وسواس دچار شویم چراکه اگر ویروس از هوا منتقل می‌شد، اوضاع در جهان متفاوت از چیزی که هست، می‌بود.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص ابتلای برخی حیوانات و احتمال انتقال بیماری از آن‌ها به انسان گفت: باید توجه کنید که شروع بیماری با انتقال از حیوان به انسان بوده است. خفاش یا گونه‌های دیگر، با این ملاحظه که ویروس در بین آن گونه‌ها منتقل می‌شده و به دیگر حیوانات هم سرایت نمی‌کرده است. البته حالا انسان میزبان اصلی این ویروس است و اگر از انسان به حیوانی منتقل شود، این حیوانات میزبان تصادفی نامیده می‌شوند و احتمال آلوده شدن انسان از آن‌ها کمتر از احتمال ابتلا از انسان‌های مبتلاست.

حق دوست در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال ابتلای مجدد مبتلایان بهبود یافته به کووید ۱۹ گفت: مستندات علمی تایید کننده این موضوع نیست و از آنجایی که اطلاعات محدودی نسبت به بیماری داریم نمی‌توان درباره احتمال ابتلای دوباره برخی افراد به بیماری قضاوت کرد، اما بر اساس مطالعات صورت گرفته در بیماری‌های مشابه می‌شود گفت: احتمالا این افراد علایم بهبودی داشته اند در حالی که این گونه نبوده و بار دیگر ویروس در بدنشان فعالیت مجدد داشته است. البته باز تاکید می‌کنم که مطالعات در این حوزه اندک است.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ویروس کرونا هیچ نقطه‌ای از جهان، حتی جزیره‌ها را ایمن نخواهد گذاشت، تصریح کرد: البته بروز و شیوع بیماری در برخی نقاط سریعتر و در برخی نقاط با تاخیر خواهد بود و تابع ارتباط مناطق مختلف با کانون‌های شیوع است، همان گونه که تغییر آب و هوا هم در این خصوص دخیل است. به عنوان مثال در شرایطی که در نیم کره شمالی منتظر گرم شدن هوا و تاثیر مثبت آن در کاهش سرعت شیوع هستیم، در نیم کره جنوبی با سرد شدن هوا نگرانی‌ها افزوده می‌شود. بر این اساس پیش بینی می‌شود در چند هفته آینده شاهد پیک شیوع در مناطق سرد در جهان باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر استفاده از ماسک گفت: باید بدانید که به طور کلی ماسک دو کابرد دارد؛ نخست آلوده نکردن، یعنی افراد مبتلا دیگر افراد را آلوده نکنند و بعد آلوده نشدن، به معنی اینکه در حضور در محل‌های تجمع به ویروس آلوده نشویم. در کاربرد اول باید بگویم که ماسک‌های معمولی هم تا حدود زیادی موثر هستند، چون مانع از پراکنش ذرات معلق از دهان افراد مبتلا در زمان سرفه و عطسه می‌شوند، اما برای مبتلا نشدن تقریبا هیچ ماسکی الا ماسک‌های اِن ۹۵ کاربرد ندارند.

حق دوست در پایان سخنان خود با بیان اینکه انجام تست تشخیص کرونا، یکی از حلقه‌های کنترل بیماری است، گفت: اما در نظر بگیرید تست نمی‌تواند معجزه کند. انجام تست در صورتی که فرد شرایط ایزولاسیون نداشته باشد چندان مفید نخواهد بود و نمی‌توانیم بگوییم با انجام تست تنها خیالمان راحت می‌شود. تست هم گران است و هم شرایط نمونه گیری در برخی افراد سخت است. درست است که میزان تست‌ها در کشور افزایش یافت، باید در نظر بگیریم که ظرفیت‌مان محدود است و نمی‌توانیم ادعا کنیم با افزایش تست، توانایی کنترل بیماری را خواهیم داشت.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  موافقت رهبر انقلاب با عفو تعدادی از محکومان
  احراز هویت سهام عدالت از ۸ خرداد آغاز می‌شود
  خریداران برای ثبت‌نام خودرو عجله نکنند
  خوزستان چه زمانی از شرایط قرمز «کرونا» خارج می‌شود؟
  زمانبندی فروش سهام عدالت
  تاکنون تصمیمی در خصوص ادامه تعطیلی خوزستان گرفته نشده است
 
 آخرین اخبار
  تاکنون تصمیمی در خصوص ادامه تعطیلی خوزستان گرفته نشده است
  خریداران برای ثبت‌نام خودرو عجله نکنند
  احراز هویت سهام عدالت از ۸ خرداد آغاز می‌شود
  خوزستان چه زمانی از شرایط قرمز «کرونا» خارج می‌شود؟
  موافقت رهبر انقلاب با عفو تعدادی از محکومان
  زمانبندی فروش سهام عدالت
  آمادگی کمیته امداد یاسوج برای دریافت فطریه وکفارات
  خودرو‌های فروش فوق‌العاده عید فطر اعلام شدند‌
  واریز وام‌کرونایی کسب وکار‌ها طی روز‌های آینده
  فرصت رانندگی با گواهینامه منقضی پایان می‌یابد
  حضور همه کارمندان در محیط کار از ۱۰ خرداد
  میزان "کفاره" سال ۹۹ از سوی رهبر انقلاب اعلام شد
  تولید واکسن کرونا در جهان به کجا رسید؟
  زمان واریز وجه حاصل از فروش سهام عدالت
  زمان آغاز به کار رستوران ها مشخص شد
  توزیع 120 هزار پرس غذای گرم و بسته غذایی بین نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد
  آغاز ثبت‌نام وام ۲۰میلیونیِ فرزندان بازنشستگان
  تشریح جزئیات طرح پلاک سوم خودرو‌ها
  راهکار جدید AFC برای لیگ قهرمانان آسیا
  نتیجه آزمایش واکسن کرونا روی انسان مشخص شد
  جزییات عرضه اولیه آریاساسول
  قیمت‌های جدید به خودروسازان ابلاغ شد
  ژنی که حذف آن به لاغر شدن کمک می‌کند
  بازپرداخت وام طرح ملی مسکن ۱۰ ساله شد
  حقوق بازنشستگان افزایش می‌یابد؟
  جزییات ثبت‌نام واردات خودروهای سنگین
  جزییات تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری
  ورودی چهارمحال و بختیاری به روی خوزستانی‌ها بسته شد
  برخورد با خودروهای شماره گذاری نشده در خارج از کارخانه
  اعلام زمان نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد
  امتحانات پایان ترم دانشگاه‌های غیردولتی غیرحضوری شد
  توضیحات وزارت‌خارجه درباره مرگ یک ایرانی در سوئیس
  انهدام یک باند داعشی آماده عملیات در عراق
  کشف محموله قاچاق میلیاردی در گچساران
  آیا یکشنبه عید فطر است؟
  لاش برای تبیین شخصیت شهید سلیمانی وظیفه‌ای ذاتی است
  مقام‌های آمریکایی در جنایات اسرائیل همدست هستند
  افتتاح خوابگاه پردیس فاطمه‌الزهرا دانشگاه فرهنگیان در اهواز
  هنوز زنگ خطر کرونا در خوزستان نواخته می‌شود
  سهمیه بنزین خرداد واریز شد
  رسیدن به آستانه مرحله مهار کرونا در کشور
  علی دایی برنده نظرسنجی فیفا شد
  بهبودیافتگان دیگر کرونا نمی‌گیرند
  امکان خرید متری مسکن در بازار سرمایه
  فروش سهام عدالت از سه‌شنبه آینده
  وزیر بهداشت: در تعطیلات عیدفطر، سفر نروید
  نحوه دریافت وام ۱۲میلیونیِ کرونا برای کارفرمایان
  ثبت نام کلاس‌اولی‌ها شروع شد
  ثبت بالاترین آمار روزانه شیوع کرونا در جهان در روز چهارشنبه
  شمارمبتلایان به کرونا درجهان از ۵ میلیون نفر گذشت
  بیانیه جمعیت پیشرفت و عدالت خوزستان به مناسبت روز قدس
  جلسه معارفه معاونت هادرجمعیت پیشرفت و عدالت خوزستان
  ازدحام جمعیت مقابل بانک‌ها در روزهای کرونایی اهواز
  جسد نوجوان گتوندی در کانال آبیاری پیدا شد
  سرقت مسلحانه پراید و مجروح شدن راننده در گتوند
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
  چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار