صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 12 مرداد 1400 - 03:20   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی‌دهیم
  دلدادگی‌ها و انعکاسش در ترانه‌های عامیانه
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
  کاش روحیه جهادی به کمک اقتصاد بیاید
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 88772صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 22 خرداد 1399 - 07:49
۱۴ اصلاح‌طلبی که برای ۱۴۰۰ مطرح هستند
کمتر از یازده ماه به موعد برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی است و احزاب و تشکل‌های سیاسی ـ هرچند به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران ـ برخی از جلسات رسمی و فیزیکی خود را تعطیل کرده‌اند، به صورت مجازی در خصوص مباحث مختلف کشور از جمله ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به گفتگو و تبادل نظر می‌پردازند
  

به گزارش «تابناک»؛ در اردوگاه اصلاح‌طلبان به دلیل زلزله‌ای که دوم اسفندماه سال قبل صورت گرفت و در آن انتخابات اصلاح طلبان در تهران با فاصله معناداری از رقیب سنتی خود یعنی اصولگرایان شکست خورد، سکوت خبری حاکم است و کمتر خبر‌های مربوط به تحرکات آنان به ویژه برای انتخابات پیش رو به بیرون درز پیدا می‌کند، اما جسته گریخته خبر‌هایی در رسانه‌ها پیرامون این موضوع به چشم می‌خورد.

جلسات شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ـ که محل مناقشه بین برخی احزاب اصلاح طلب با شخصیت‌های این جریان بود ـ تعطیل شده تا جایی که میرلوحی، عضو حزب اتحاد ملت ایران گفته که «محمدرضا عارف» حتی انگیزه اداره جلسات این شورا را ندارد و از سوی دیگر، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ـ که ریاست دوره‌ای آن بر عهده «احمد حکیمی‌پور» است ـ به دنبال تعطیلی شورای عالی انتخاباتی اصلاح طلبان، قصد ایجاد یک تشکیلات جدید برای انتخابات ۱۴۰۰ را دارد.

بررسی‌های خبرنگار «تابناک» حکایت از این دارد که احزاب سیاسی اصلاح طلب از دهم اردیبهشت‌ماه رسماً پرونده انتخابات ۱۴۰۰ را گشوده و به بررسی نامزد‌های واجد شرایط و دارای مقبولیت پرداخته اند. «اصلاح طلبان» قصد دارند که احتمالا بهمن ماه ۹۹، شش نامزد جریان اصلاحات را به مردم معرفی کنند و پس از نظرسنجی نام‌نویسی را از بین چهره‌های برگزیده انجام بدهند.

از این حیث، برخی احزاب نزدیک به دولت «حسن روحانی» که می‌توان آن‌ها را طیف اعتدالی یا نزدیک به اصلاح طلبان معتدل ذکر کرد، به دنبال بررسی شرایط «سورنا ستاری»، «محمدجواد ظریف»، «محمدباقر نوبخت» و «محمدجواد آذری جهرمی» هستند و گفته می‌شود که نوبخت بنا دارد در سال جاری سفر‌های استانی خود را با عناوین مختلف با چشم‌انداز ۱۴۰۰ بیشتر کند.

بررسی شرایط محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه فعلی نیز به بعد از انتخابات آبان‌ماه آمریکا در سال جاری و تحرکات دیپلماتیک وی پیوند خورده است.

«سورنا ستاری»، اما تا الان گزینه قوی جریان حامی دولت برای انتخابات ۱۴۰۰ تلقی می‌شود و رضایتمندی از فعالیت‌های وی در امور محوله و روحیه تعاملی وی با دیگر ارکان نظام، از دیگر مواردی بوده که بررسی شرایط پسر شهید ستاری برای نامزدی وی در انتخابات ۱۴۰۰ را قوت بخشیده است.

«محمد جواد آذری جهرمی» وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات هم که اولین وزیر متولد بعد از انقلاب محسوب می‌شود ـ هرچند جزو گزینه‌های این جریان است ـ نسبت به دیگر چهره‌های معرفی شده شانس بسیار کمتری خواهد داشت.

در جریان اصلاحات اما بگو،مگو درباره اینکه چه کسی ردای رقابت بر تن کند و در ۱۴۰۰ به عنوان پرچم‌دار این جریان با رقبا به رقابت بپردازد زیاد است. برخی از احزاب تندرو جریان اصلاح‌طلبان اساسا از الان پروژه «نه به انتخابات» را کلید زده و می‌گوید اگر قرار است حاکمیت برخوردی مشابه سال ۹۸ داشته باشد، بهتر بوده که کنار بایستیم و با پوزخندی با عنوان «دعوت مردم به مشارکت در انتخابات» بگذاریم ۱۴۰۰ صحنه رقابت درونی یک جریان خاص باشد.

طرفداران پروژه «نه به انتخابات» سه تاکتیک را دنبال می‌کنند؛ نخست کنار کشیدن و تماشاچی شدن برای ۱۴۰۰ و دوم همراهی کردن با طیف معترض جامعه از گرانی تا دیگر موضوعات که می‌تواند به تصور آنان، ضعف پایگاه اجتماعی را برطرف و آن را برای جریان اصلاحات احیا و مجددا تقویت کند.

البته طرفداران پروژه «نه به انتخابات» در وهله نخست از کارگزار انتخابات دست نمی‌شوید، بلکه بنا دارند چهره‌هایی همچون «صفایی فراهانی» و «محسن آرمین» را برای نام‌نویسی در انتخابات به صحنه بیاورند، اما خودشان هم خوب می‌دانند که این دو شخصیت اصلاح‌طلب شاید شانس بالایی برای تایید صلاحیت نداشته باشند.

اما برخی دیگر از احزاب اصلاحات همچون حزب کارگزاران سازندگی، پروژه «اصلاحات در حاکمیت» را دنبال کرده و به همین جهت به دنبال کاندیداتوری «محسن هاشمی رفسنجانی» فرزند ارشد آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ۱۴۰۰ است. بیانیه سیاسی اخیر «محسن هاشمی» درباره لزوم رعایت اعتدال در رفتار سیاسی و کنار زدن چپ و راست را هم می‌توان در این راستا تحلیل کرد.

حزب کارگزاران البته نام «اسحاق جهانگیری» را هم برای کاندیداتوری مطرح می‌کنند، اما در گفت‌و‌گویی که خبرنگار تابناک با برخی اعضای این حزب داشته، آن‌ها تاکید می‌کنند که «اسحاق را به او (روحانی) بخشیدیم! یعنی سال ۹۶ قربانی کردیم»؛ بنابراین به احتمال زیاد جهانگیری گزینه جدی حزب کارگزاران سازندگی برای انتخابات ۱۴۰۰ محسوب نمی‌شود و حزب کارگزاران در شرایط فعلی به عنوان آلترناتیو هاشمی، وی را مطرح می‌کند.

بروژه «یارگیری از رقیب» نیز علی‌رغم اینکه اکثریت احزاب اصلاح‌طلبان آن را دیگر با توجه به عملکرد دولت روحانی غیر قابل مذاکره می‌دانند، همچنان نیز در دستور کار حزب کارگزاران قرار دارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از سران این حزب «علی لاریجانی» رئیس مجالس هشتم، نهم و دهم را در سبد نامزد‌های احتمالی ۱۴۰۰ خود می‌بیند.

برخی از احزاب اصلا‌ح‌طلب در حوزه کار و کارگری نیز «علیرضا محجوب» را گزینه مناسبی برای انتخابات ۱۴۰۰ عنوان می‌کنند و در حال رایزنی برای مجاب کردن بزرگان اصلاحات برای کاندیداتوری او هستند.

برخی از احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب نیز از هم اکنون بحث کاندیداتوری «مسعود پزشکیان» نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم و نائب رئیس مجلس در دوره دهم را مطرح می‌کنند و شنیده‌های «تابناک» حکایت از این دارد که پزشکیان چندی پیش در همین خصوص با حجت الاسلام «سید محمد خاتمی» رئیس دولت اصلاحات نیز ملاقاتی داشته است.

گفته می‌شود اقبال احزاب اصلاح‌طلب به «مسعود پزشکیان» بسیار بالاست و از این حیث او در اولویت سه تا ۴ حزب اصلاح‌طلب به عنوان نامزد نهایی برای ۱۴۰۰ و معرفی به بزرگان جریان اصلاحات قرار دارد. شرایط بوجود آمده به دلیل کرونا و همچنین تحلیل‌هایی که برای اولین بار توسط یک جامعه شناس اصلاح طلب در خصوص اینکه شاید رئیس جمهور بعدی یک پزشک باشد را هم می‌توان در راستای زمینه چینی و سنجش شانس پزشکی همچون پزشکیان برای انتخابات ۱۴۰۰ دانست.

«محمدرضا عارف» هم که برخی‌ عدم نام‌نویسی وی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را نفس تازه کردن برای ۱۴۰۰ تحلیل می‌کردند، مورد اقبال احزاب اصلاح‌طلب قرار نگرفته و احتمالا همچون سال ۹۲ او به صورت فردی و با حمایت بنیاد تحت مدیریت خود یعنی بنیاد امید ایرانیان وارد میدان خواهد شد.

«مصطفی کواکبیان» دبیرکل حزب مردم سالاری، «سید حسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر بهداشت دولت روحانی، «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی از جمله افرادی هستند که شرایط آنان در برخی احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب بررسی می‌شود.

بررسی‌های خبرنگار تابناک حکایت از این دارد که احتمالا «اصلاح طلبان» قصد دارند که احتمالا بهمن ماه ۹۹، ۶ نامزد جریان اصلاحات را به مردم معرفی کنند و پس از نظرسنجی، نام‌نویسی را از بین چهره‌های برگزیده انجام بدهند.

باید دید با برگزاری جدی‌تر جلسات احزاب و گروه‌های اصلاح طلب چه تصمیم گیری‌هایی را به ویژه در ارتباط با چهره‌های مطرح این جریان که از آن‌ها برای انتخابات ۱۴۰۰ نام برده شد، خواهیم بود و بالاخره نظر هسته اصلی جریان اصلاحات معطوف به کدام یک از افراد معرفی شده خواهد بود.

حتما در نحوه ورود به انتخابات و به ویژه در ارتباط با معرفی گزینه یا گزینه‌های نهایی برای انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان ملاحظاتی نظیر جلب توجه دوباره پایگاه اجتماعی سرخورده شان و همچنین ترغیب آن‌ها به حضور پای صندوق‌های رای را خواهند داشت.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات وین
  پ.ک.ک مسئولیت حریق ترکیه را بر عهده گرفت
  «فوق العاده ویژه معلمان» محاسبه و با حقوق مردادماه پرداخت می‌شود
  ماده معدنی زینک و تأثیرات آن بر بدن انسان
  کووید ۱۹ و واکسن‌های این ویروس قابلیت وارد شدن به دی‌ان‌ای را ندارند
  ۲۰۰ هزار دز دیگر از واکسن برکت به وزارت بهداشت تحویل شد
  جزئیات برگزاری مراسم تحلیف رئیسی
  پیغام صریح عزیزی‌خادم: VAR به لیگ بعدی نمی‌رسد
  روند ثبت نام اینترنتی «وام» بازنشستگان تامین اجتماعی
  گلر پرسپولیس پیشنهاد قرارداد ۲ برابری دریافت کرد
  واردات کالای همراه مسافر رونق اقتصادی درمنطقه آزاد اروند را در پی‌دارد
  رشد آرام بورس در سایه عملکرد مثبت شرکت‌ها و رشد نرخ کامودیتی‌ها
  افراد واکسینه شده هم باید آزمایش کرونا بدهند
  سقف افزایش حقوق بازگشت
  ورود محموله جدید واکسن چینی کرونا به کشور
 
 آخرین اخبار
  اقلام پروتئینی و مواد غذایی در صدر تخلفات صنفی
  هشدار نسبت به عدم تامین برق مستمر
  بازار مسکن به سطح مقاومت رسید
  برنارد آرنو ثروتمندترین فرد جهان شد
  ارسال حدود ۵ هزار اثر به هفتمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری
  افزایش ۲.۵ برابری حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ۱۴ ماه گذشته
  افزایش سرعت واکسیناسیون، روزنه امید غلبه بر کرونا
  ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج های ایرانی با چالش ناباروری مواجه هستند
  تنها ۴۳ درصد نوزادان در ساعت اول تولد با شیر مادر تغذیه می‌شوند
  اورژانس توان افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت کنونی‌ واکسیناسیون را دارد
  سویه دلتا ویروس کرونا بسیار مسری است
  کشف پروتیینی که مانع چربی سوزی می‌شود
  کم‌فروشی نان، بیشترین تخلف صنفی در خوزستان
  افزایش ۷ درصدی تولید برق در نیروگاه رامین اهواز
  خوزستان در پرونده ثبت ‌جهانی ایذه در یونسکو اقبال بالایی دارد
  آغاز فعالیت پایگاه‌های انتخاب رشته کنکوری‌های در خوزستان
  توزیع ۲ هزار مخزن آب در مناطق محروم خوزستان
  ادامه واکسیناسیون معلمان اهواز تا یک هفته آینده
  ۶ دانش‌آموز خوزستانی به مرحله نهایی المپیادهای علمی راه یافتند
  ۹ میلیون نفر در کشور کد شغلی دریافت کردند
  فوتبال ملی صاحب آمبولانس پیشرفته شد
  انتقال سردار آزمون به لورکوزن منتفی شد
  رکورد ویژه پرسپولیس در ورزشگاه آزادی
  پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای فردا بررسی می‌شود
  شرایط تست کرونا برای خروج از کشور
  حریرچی: نخستین کشوری بودیم که به طور وسیع، درگیر کرونا شدیم
  آیا تزریق واکسن کرونا برای کودکان ضروری است؟
  «فوق العاده ویژه معلمان» محاسبه و با حقوق مردادماه پرداخت می‌شود
  هدف‌گذاری هلال احمر برای واردات ۳۰ میلیون دُز واکسن کرونا
  روند ثبت نام اینترنتی «وام» بازنشستگان تامین اجتماعی
  عقد قرارداد اولیه با رانندگان سرویس مدارس
  بررسی راه‌های آبیاری گیاهان در شرایط ریزگرانش
  راهکارهایی برای کاهش نمک مصرفی در غذا
  زمان برگزاری جلسات پیش دفاع دکتری
  جنوب غرب خوزستان در آستانه فاجعه کرونا قرار دارد
  آغاز عملیات اجرایی پروژه ۶ هزار هکتاری ساماندهی روان‌آب‌ها در خوزستان
  پرداخت تسهیلات کرونایی به باشگاه‌های ورزشی آبادان
  ۱۱ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال به خسارت کشاورزان خوزستان اضافه شد
  توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد
  طلا وارد مدار ریزشی شد
  حباب قیمت سکه به ۵۰۰هزار تومان رسید
  ورود محموله جدید واکسن چینی کرونا به کشور
  عرضه مک پرو و آی‌مک جدید تا پایان ۲۰۲۲
  پروتئینی که روند چاقی را در مغز هک می‌کند
  تحویل محصولات سایپا زودتر از موعد به مشتریان
  قیمت سکه در بازار امروز
  فرودگاه مهرآباد فردا بسته می‌شود
  افزایش ناگهانی قیمت اقلام خوراکی در بازار
  توضیحات پلیس درباره آگهی «اینترنت ماهواره‌ای»
  دستور رهبری برای بررسی تعطیلی دو هفته‌ایِ کشور
  درخواست نمکی از رهبری برای اجرای قرنطینه کامل
  شرایط برگزاری مجالس عزاداری محرم اعلام شد
  سقف افزایش حقوق بازگشت
  پرداخت معوقات افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان ستادی، تا پایان مردادماه
  تاثیر طراحی خیابان‌ها بر میزان وقوع جرم
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار