صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
یکشنبه، 26 مرداد 1399 - 00:33   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  شفاف سازی رمزبهبودوضعیت هرمزکان
  بی توجهی اوقاف به موقوفه منصوریه بزرگترین موقوفه خوزستان
  اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
  خدای کرونا!
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
  چاره ی ناکارآمدی درخدمت ،شایستگی در وکالت است!!
  عبور از نان گرم و روزنامه
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 89014صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 12 تیر 1399 - 13:40
عدم ابتلای مجدد افراد به کرونا ثابت شده نیست
  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با اشاره به اینکه افراد مبتلا به کرونا با ساخته شدن آنتی بادی تا ۶ ماه به این ویروس مبتلا نخواهند شد، ولی این امر ثابت شده نیست، گفت: روش پلاسما درمانی وابسته به گروه خونی است و گروه خونی AB دهنده عمومی محسوب می‌شود.

 ایسنا: دکتر حسن ابوالقاسمی امروز در نشست خبری ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع "بررسی روند درمان ویروس کرونا از طریق پلاسما درمانی"، با بیان اینکه شیوع بیماری کووید۱۹ که درمانی برای آن وجود نداشت دنیا را غافلگیر کرد، افزود: یکی از تجاربی که از سالهای قبل در خصوص تولید دارو به واسطه بخش های خصوصی داشتیم پلاسما درمانی بود.

وی با بیان اینکه ما به عنوان دومین کشور بعد از چین به صورت وسیع گرفتار این بیماری شدیم و بیمارستان ها با حجم زیادی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ موجه شدند، گفت: در حالت طبیعی برای برخی بیماریها درمان شناخته شده‌ای داریم ولی ویروس کرونا، ویروسی بود که پروتکل درمانی برای آن نداشتیم و ضرورت داشت تا روش هایی را برای کاهش میزان مرگ و میر ارائه می‌کردیم.

ابوالقاسمی با بیان اینکه برخی ار مبتلایان با بیماری‌های زمینه‌ای چون دیابت و چاقی حتی در سنین کمتر از ۵۰ سال بر اثر ابتلا به کرونا فوت می کردند، روش پلاسما درمانی را روشی برای درمان این بیماری برای این دسته از افراد دانست و ادامه داد: از اسفند ماه سال گذشته اجرای این روش آغاز شد.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با تاکید بر اینکه هنوز هم تعداد مبتلایان به کرونا بالاست که می بایست به هر روشی این تعداد کاهش بیابد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر مشاهده می کنیم که دامنه مرگ و میر به جوانان هم سرایت کرده، ضمن آنکه ایران در زمینه تحقیقات پلاسما سابقه ۲۰ ساله دارد.

 پلاسما درمانی در ایران

وی با بیان اینکه پلاسما بخشی مایعی است که سلولهای خونی در آن شناور هستند، افزود: در این بخش پروتئین‌ها و آنتی بادی های ضد ویروس ها وجود دارد؛ از این رو بدن را در مقابل عفونتها ایمن می‌کند و باعث تولید آنتی بادی در بدن می‌شود و اگر ما سلول ها را از این مایع حذف کنیم، پلاسمای خون به دست می‌آید.

ابوالقاسمی با تاکید بر اینکه در سابقه ۱۰۰ سال اخیر استفاده از این آنتی بادی برای از بین بردن ویروس هایی چون ابولا، سارس و مرس  مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: ما اگر این آنتی بادی را به موقع به افراد دارای بیماری بدخیم تزریق کنیم می توانیم ویروس را از بین ببریم و مطالعات گذشته نیز نتایج مثبتی از اثر بخشی این روش داشته است ضمن آنکه کشور چین قبل از ما در بین بیماران وخیم این روش را کارازمایی کرده بود که موثر واقع شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با بیان اینکه پلاسما درمانی را برای بیماری کرونا در کشور آغاز کردیم که تاکنون هم نتایج خوبی داشته، گفت: ما با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور پلاسما را تهیه کردیم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دادیم؛ البته در این میان جلسه ای گذاشتیم که چطور می شود با  همکاری بخشی خصوصی از این امکانات استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما سالانه ۴۰۰ هزار لیتر از افراد سالم پلاسما می گیریم و بر اساس استانداردهای اروپا، آنها را با همکاری کشورهای اروپایی به دارو تبدیل می کنیم و در کشور برای بیماریهای خاص به مصرف می رسانیم، یادآور شد:  داروهایی که به این روش تولید می شود گران قیمت هستند.

ابوالقاسمی با تاکید بر اینکه اکنون مجوز پلاسما درمانی برای درمان بیماری کووید۱۹ را داریم، اظهار کرد: اجرای این روش از بیمارستان بقیه الله آغاز شد و طی آن اقدام به تزریق پلاسما به بیماران کردیم و بعد از آن بیمارستانهای مسیح دانشوری و بیمارستانهای قم و سایر استان ها نیز این اقدام را شروع کردند.

وی با تاکید بر اینکه قبل از کشور ما تزریق پلاسما به افراد مبتلا به کرونا شروع نشده بود، گفت: به دلیل اینکه داروهای موثری برای درمان این بیماری وجود ندارد، استفاده از این روش می تواند موثر و مفید باشد که تاکنون هم افرادی با پلاسما درمانی بهبود پیدا کرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با اشاره به نتایج اولیه پلاسما درمانی گفت: در این پروژه پلاسما را در اختیار بیماران بدحال قرار دادیم که طبق نتایج دیدیم در ۵۰ مورد اول بیماران به صورت معجزه آسایی نجات پیدا کردند؛ ضمن آنکه نتایج تحقیقات نشان داد استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته، میزان مرگ و میر، دوران بستری و استفاده از ای سی یو و ونتیلاسیون را کاهش می دهد.

وی گفت: این نتایج در مقایسه با گروههایی که پلاسما دریافت نکردند نشان داد مرگ ومیر به طور قابل توجهی تا حدود ۲۰ درصد کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه برای تزریق پلاسما بررسی دو عامل از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: طبق تجاربی که بدست اوردیم دو عامل در پلاسما درمانی مورد بررسی قرار گرفته؛ این روش فرد را دچار عارضه نمی کند و روشی است که نسبت به دارو بهتر است و اینکه هر بیمار با پلاسما درمانی فوت نمی کند.

 زمان تزریق پلاسما

 وی با تاکید بر اینکه آغاز تزریق پلاسما برای هر بیماری که زود شروع کند تاثیر زیادی خواهد داشت،گفت: از پلاسمای بانوان با سابقه حاملگی نمی‌توان برای درمان بیماران کرونایی استفاده کردضمن آنکه باید موجودی بانک پلاسما را در کشور افزایش دهیم.


 احتمال مجدد ابتلا به کرونا

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و پلاسما اهدا کرده‌اند امکان مبتلا شدن مجدد در آنها وجود دارد یا خیر؟ گفت: نتایج بررسی ما نشان می دهد کسانی که مبتلا شدند و انتی بادی در بدن آنها ساخته شده است برای بار دوم به این بیماری مبتلا نمی شوند، ولی این گفته در حد تئوری است و ثابت نشده است.

ابوالقاسمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر می‌دانیم فرد دارای آنتی بادی به مدت ۶ ما مبتلا نخواهد شد، ادامه داد: بر این اساس می توان تزریق پلاسما را تکرار کرد حتی برای اقدامات پیشگیرانه این روش برای افرادی که پیوند کلیه انجام داده‌اند و یا افراد سرطانی می تواند موثر باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون گزارشی از ابتلای مجدد کسانی که آنتی بادی در بدن آنها تولید شده نرسیده، بیان کرد: یک فرد در یک سال می تواند چندین بار  آنتی بادی را  اهدا کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در پاسخ به این سوال که آیا این روش بر روی ویروس انفلوانزا موثر است یا خیر توضیح داد: در بعضی از بیماری ها مانند سرخک و ابله ویروس ها امکان خنثی سازی دارند ولی برای استفاده از پلاسما برای H۱N۱ استفاده از این روش فراهم نیست چون ویروس فعال است.


ابوالقاسمی در خصوص تحقیقات جدید در مورد ایمونو گلوبین گفت: تحقیقات درزمینه« ایمونوگلوبین» که شروع شده بود به زودی کارازمایی بالینی آن شروع می شود امکان اینکه به صورت پیشگیرانه برای درمان کرونا شروع کنیم وجود دارد.

 وابسته بودن پلاسما درمانی به گروه خونی

وی در خصوص دسته بندی پلاسما گفت: همانطور که خون تقسیم بندی شده، پلاسما نیز دارای دسته بندی است، منتها در حالت عادی گروه خونی O  دهنده عمومی است ولی در پلاسما درمانی گروه خونی AB دهنده عمومی محسوب می شود و میتواند به همه اهدا کند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای مطالعه برخی تحقیقات علمی برای کشور ما محدودیت هایی اعمال شده اما  این مانعی نمی شود که تلاش نکنیم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  بورس دوباره صعودی می‌شود؟
  آخرین خبر‌ها از واردات واکسن آنفلونزا به کشور
  تلاش می‌شود مطالبات مردم در تملک اراضی سد تراز لالی به موقع پرداخت شود
  جزئیات طرح جدید مجلس درباه یارانه بنزین
  نحوه و مبلغ دریافت مالیات از خریداران سکه
  اعلام نحوه بازگشایی مدارس در ۳ وضعیت
  31 مردادماه آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی)
  ابلاغ الکترونیکی مهم ترین خدمت سازمان امور مالیاتی در شرایط کرونا است
 
 آخرین اخبار
  31 مردادماه آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی)
  ابلاغ الکترونیکی مهم ترین خدمت سازمان امور مالیاتی در شرایط کرونا است
  نحوه و مبلغ دریافت مالیات از خریداران سکه
  جزئیات طرح جدید مجلس درباه یارانه بنزین
  اعلام نحوه بازگشایی مدارس در ۳ وضعیت
  تلاش می‌شود مطالبات مردم در تملک اراضی سد تراز لالی به موقع پرداخت شود
  آخرین خبر‌ها از واردات واکسن آنفلونزا به کشور
  بورس دوباره صعودی می‌شود؟
  مهم‌ترین توصیه‌های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور
  جزییات برگزاری مراسم محرم در خوزستان
  مالیات خرید سکه تا ۶۵۰هزار تومان تعیین شد
  شروع سال تحصیلی از ۱۵شهریور قطعی است
  جدول زمان‌بندی و آمار داوطلبان کنکور
  آخرین مهلت تکمیل فرم خوداظهاری داوطلبان کنکور
  جزئیات طرح جدید مجلس درباره سهمیه‌بندی بنزین
  شناسایی راه‌های جدید ورود ویروس به بدن
  برنامه مرحله نیمه نهایی جام حذفی اعلام شد
  واکسن ایرانیِ کرونا وارد فاز انسانی شد
  مهلت پرداخت اقساطی جرایم تا پایان مردادماه
  جزئیات ثبت‌نام در دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد
  «صندوق دارا دوم» با ۳۰ درصد تخفیف عرضه می‌شود
  تازه ازدواج‌کرده‌ها، اولویت وام ودیعه هستند
  زمان برگزاری کنکور بدون تغییر ماند
  عرضه ۴۳هزار خودرو به بازار طی هفته‌های آینده
  فرصت فروش سهام عدالت تا پایان سال وجود دارد
  دارا دوم شهریورماه می‌آید
  پلیس: برای برخورد با بد‌حجابی جدیت داریم
  مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی تمدید شد
  عرضه سهام شرکت‌های نفتی متوقف شد
  مرحله دوم انتخابات مجلس ۲۱ شهریور برگزار می شود
  امروز درباره زمان کنکور تصمیم‌گیری می‌شود
  موافقت رهبری با اعطای سهمیه «امریه سربازی»
  وزیر علوم: تغییر رشته فرزندان هیات علمی ممنوع شد
  معرفی دو عرضه اولیه در هفته جاری
  تازه‌ترین اخبار از تغییر نحوه سهمیه‌بندی بنزین
  جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم
  پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا مطرح می‌شود
  روش عرضه دارا دوم تغییر کرد
  دانشگاه آزاد شهریه‌ها را کاهش می‌دهد
  آغاز توزیع منابع وام ودیعه مسکن از امروز
  جزئیات دو شیفته شدن معاملات بازار سهام
  آخرین وضعیت صدور کارت‌های ملی هوشمند
  هدیه اینترنت همراه اول به خبرنگاران
  قیمت‌های مجاز تست کرونا در آزمایشگاه‌ها
  آغاز ترم آینده دانشجویان از اول آبان
  امیدوارم کنکور را درموعد مقرر برگزارکنیم
  جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین
  باید و نبایدهای برگزاری مراسم محرم امسال
  امکان تغییر روش آزادسازی سهام عدالت وجود ندارد
  مالیات خانه‌های خالی بانکها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود
  افزایش مجدد موارد ابتلا به کرونا در خوزستان
  امروز؛آخرین مهلت ثبت نام کتاب درسی
  زمان و محل برگزاری ادامه لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰
  سازوکار اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن
  تست واکسن کرونا طی ۲ هفته دیگر آغاز می‌شود
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
  چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
چرا ضریب‌هوش ایرانیان رو به کاهش است؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار