صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
یکشنبه، 30 شهریور 1399 - 23:27   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  کشورهای غربی از گسترش فرهنگ اسلامی واهمه دارند
  سستی ، کم کاری ؛ قوم گرایی را در خاک خوزستان دفن کنید
  شفاف سازی رمزبهبودوضعیت هرمزکان
  بی توجهی اوقاف به موقوفه منصوریه بزرگترین موقوفه خوزستان
  اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
  خدای کرونا!
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
  تقویت منافع ملی با شرکت در انتخابات مجلس
  پست فروشی به سبک نامزدهای انتخابات
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 89733صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 17 شهریور 1399 - 13:31
باید و نباید "مدرسه رفتن" در سال تحصیلی کرونایی
ممنوعیت انجام تمامی فعالیت‌های ورزشی جمعی و پر برخورد تا اطلاع ثانوی، جلوگیری از تجمع کارکنان در اتاق کار و آبدارخانه و دیگر اماکن، رعایت فاصله‌گذاری مناسب در سرویس‌های حمل و نقل بر اساس دستورالعمل و استفاده از موانع فیزیکی برای کاهش مواجهه کارکنان بخش‌های پر مراجعه نیز از نکات ضروری هستند که باید رعایت شوند
  

 سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تاکید بر لزوم جلوگیری از هم‌زمانی رفت و آمد دانش آموزان و ازدحام در ساعت شروع و پایان مدرسه، گفت: حداکثر مدت زمان حضور افراد در کلاس‌ها با احتساب حداقل یک متر فاصله، به مدت حداکثر یک ساعت در هر جلسه است.

دکتر سیدمحمد علوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریورماه و الزام دستگاه‌ها به انجام وظایف مربوط، اظهار کرد: در این راستا وظیفه بهداشت، تدوین و نظارت بر اجرای پروتکل‌ها است بنابراین بهداشت نیز اقدامات لازم را توصیه و بر آن‌ها نظارت می‌کند.

وی با اشاره به پروتکل‌های تدوین‌شده بهداشتی برای مدارس، افزود: بنا بر این پروتکل‌ها، تعداد مناسب افراد در کلاس‌ها، قرار دادن صندلی، نیمکت و کامپیوتر دانش‌آموز و نظایر آن در فواصل لازم و ایمن و استفاده از ماسک توسط دانش‌آموزان و معلمان و کارکنان در مدت زمان حضور در مدرسه باید در مدرسه رعایت شوند.

علوی گفت: ممنوعیت انجام تمامی فعالیت‌های ورزشی جمعی و پر برخورد تا اطلاع ثانوی، جلوگیری از تجمع کارکنان در اتاق کار و آبدارخانه و دیگر اماکن، رعایت فاصله‌گذاری مناسب در سرویس‌های حمل و نقل بر اساس دستورالعمل و استفاده از موانع فیزیکی برای کاهش مواجهه کارکنان بخش‌های پر مراجعه نیز از نکات ضروری هستند که باید رعایت شوند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: همچنین از برگزاری مراسم صبحگاه و فوق برنامه‌ها و هر تجمع و ازدحام در مدارس باید پرهیز شود. استراحت دانش‌آموزان بین کلاس‌ها نیز در حداقل زمان و در زمان‌های مختلف باید انجام شود.

علوی با تاکید بر لزوم جلوگیری از هم‌زمانی رفت و آمد دانش‌آموزان و ازدحام در ساعت شروع و پایان مدرسه، افزود: جلوگیری از ورود و تردد افراد و اشخاص متفرقه به محیط مدرسه و تغییر شیوه پاسخگویی با حفظ فاصله‌گذاری نیز در راستای رعایت فاصله‌گذاری باید مورد توجه قرار بگیرد.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: حداکثر مدت زمان حضور افراد در کلاس‌ها با احتساب حداقل یک متر فاصله، به مدت حداکثر یک ساعت در هر جلسه است؛ فواصل لازم و ایمن افراد باید حداقل یک متر با فاصله طولی و عرضی باشد. فعالیت ورزشی انفرادی در محیط‌های باز بلامانع است.

وی گفت: در صورت امکان سرویس‌های ایاب و ذهاب حذف و از خودروهای شخصی برای جابه‌جایی دانش‌آموزان استفاده شود و در صورت فعال بودن سرویس ایاب و ذهاب کارکنان و دانش‌آموزان؛ در خودروی سواری بدون احتساب راننده حداکثر سه نفر، در ون و مینی‌بوس و اتوبوس با چیدمان سرنشین به صورت ضربدری و حداکثر از ۵۰ درصد ظرفیت استفاده شود.

علوی بیان کرد: ساعت استراحت کلاس‌ها باید مختلف باشد و ساعت شروع و پایان مدرسه به‌گونه‌ای تعیین شود که از هم‌زمانی رفت و آمد دانش‌آموزان و ازدحام جلوگیری شود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر لزوم غربالگری دانش‌آموزان و کارکنان، گفت: تکمیل فرم خوداظهاری قبل از ورود به مدرسه و سپس هفته‌ای یک بار برای کارکنان و دانش‌آموزان ضروری است. در نظر گرفتن محل مجزا برای افراد مبتلا و مشکوک به ویروس کرونا، جلوگیری از حضور کارکنان و یا دانش‌آموزان علامت‌دار یا بیمار و بازگشت با گواهی پزشک، تصمیم‌گیری درست در مورد فعالیت افراد در معرض خطر، دریافت گواهی سلامت معتبر از رانندگان وسایل نقلیه و سرویس و دریافت گواهی سلامت معتبر از مستخدمان و سرایداران مدارس نیز در راستای پیشگیری از شیوع کروناویروس باید انجام شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: استفاده از لباس حفاظتی، ماسک، چکمه و دستکش توسط نیروهای خدماتی هنگام نظافت ضروری است. ثبت حضور و غیاب نیز باید با رعایت دستورالعمل‌ها انجام شود؛ در صورت ممکن برای ثبت حضور و غیاب، از سیستم تشخیص چهره / کارت‌خوان کارکنان استفاده شود و در صورت فراهم نبودن این شرایط، نسبت به تهیه و استفاده از وسایل ضدعفونی دست اقدام شود.

علوی با بیان اینکه باید برای تماس با دکمه‌های آسانسور از دستمال کاغذی یا دستکش استفاده شود، گفت: خودداری از استفاده از دستمال مشترک برای تمیز کردن میز و صندلی و سایر وسایل توسط مسئولان نظافت، استفاده از مهر و سجاده شخصی در نمازخانه‌ها و ضرورت رعایت فاصله ایمن و جدا بودن گچ و ماژیک وایت‌برد مورد استفاده معلمان و دانش‌آموزان نیز از دیگر الزامات در مدارس است.

وی با تاکید بر تعطیلی بوفه‌ها و پایگاه تغذیه سالم، بیان کرد: سرو نشدن غذای گرم برای معلمان، دانش‌آموزان و کارکنان در مدرسه و جلوگیری از دست ‌به ‌دست کردن مواد غذایی و ساندویچ‌های خانگی توسط دانش‌آموزان نیز باید رعایت شود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان افزود: گندزدایی سرویس ایاب و ذهاب مدرسه هر روز قبل از ورود دانش‌آموز، گندزدایی سطوح دارای تماس مشترک، تعبیه مناسب مواد ضدعفونی‌کننده دست به تعداد کافی و در قسمت‌های مناسب، نبود اختلاط بین مرحله شوینده و گندزدایی، استفاده و تهیه روزانه محلول‌های گندزدای کلره، گندزدایی مستمر در صورت وجود وسایل ورزشی و بازی دانش‌آموزان، گندزدایی وسایل نظافت پس از هر بار استفاده، گندزدایی وسایل آموزشی مشترک در پایان هر شیفت، گندزدایی وسایل موجود در اتاق بهداشت و جداسازی موقت در هر شیفت، تأمین و دپوی حداقل دو هفته‌ای مواد ضدعفونی‌کننده، مواد شوینده، صابون مایع، دستکش، ماسک، دستمال‌کاغذی و گندزدایی کلیه لوازم شخصی دانش‌آموزان استثنایی شامل ویلچر، عصا و وسایل توانبخشی در بدو ورود و خروج نیز باید انجام شود.

علوی با بیان اینکه استفاده از وسایل حفاظت فردی شامل ماسک، دستکش و لباس کار مناسب و مقاوم در برابر خوردگی مواد ضد عفونی‌کننده توسط فرد مسئول نظافت هنگام نظافت باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: توصیه می‌شود در مدارس از تهویه مناسب استفاده شود. نیمه بازگذاشتن درها و استفاده از جک و آرام‌بند درها، تهویه مناسب محل‌های اقامت، سرویس‌های بهداشتی و آسانسورها، استفاده از تِی مخصوص برای گندزدایی مکان‌هایی که امکان آلودگی وجود دارد، جدابودن سطل، دستمال‌ها و وسایل نظافت و گندزدایی سرویس‌های بهداشتی، آغاز نظافت از یک نقطه و پایان در طرف یا نقطه مقابل، استفاده از تِی با سر جداگانه برای نظافت کف اتاق‌ها و سالن‌ها، شست‌وشو و خشک کردن تجهیزات و ماشین آلات گندزدایی با روش مناسب و وجود جعبه کمک های اولیه با موارد لازم نیز از دیگر الزامات برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: گندزدایی سرویس‌های بهداشتی به‌ صورت مجزا، تعبیه سیستم لوله‌کشی صابون مایع و دستمال کاغذی در توالت‌ها و سرویس‌های بهداشتی، دفع پسماندها به شیوه بهداشتی در سطل‌های درب‌دار پدالی و جمع‌آوری و دفع پسماند با رعایت تمامی ملاحظات بهداشتی، گندزدایی محل‌های تجمع نظیر نمازخانه در فواصل اقامه هر وعده نماز، حذف آب ‌سردکن‌ها به صورت موقت، گندزدایی دستشویی‌ها و توالت‌ها روزانه حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک‌بار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده نیز در راستای رعایت بهداشت ساختمان باید انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم رعایت احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از برق‌گرفتگی هنگام گندزدایی، گفت: باید از پاشیدن و ریختن محلول‌های گندزدا روی سطوح و کلیدها، تجهیزات برق‌دار و مواد ناسازگار و با احتمال انفجار و آتش‌سوزی، خودداری شود. همچنین باید جمع‌آوری پسماند در کیسه‌های پلاستیکی محکم بدون درز و نشت در آخر هر شیفت در دستور کار قرار بگیرد.

علوی با اشاره به چگونگی آموزش نکات بهداشتی به دانش‌آموزان افزود: آموزش نکات بهداشتی باید با استفاده از روش‌های مناسب و رعایت فاصله‌گذاری انجام شود. در صورتی که آموزش‌ها به صورت مجازی باشند و یا در صورتی که آموزش از مسیرهای مجازی امکان‌پذیر نبود، از طریق چهره به چهره با رعایت فاصله حداقل یک متر و استفاده از ماسک توسط دو طرف بلامانع است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: استفاده از ظرفیت تشکل‌های دانش‌آموزی، نصب پوستر یا بنر راهنمای نحوه صحیح شست‌وشوی دست‌ها در محل کار، سرویس‌های بهداشتی و محل سرو غذا، نصب پوستر مرتبط با بیماری و توصیه ماندن در خانه در صورت وجود علائم، نصب بنرهای آموزشی نحوه پیشگیری از انتقال بیماری‌های تنفسی، نصب پوستر نحوه صحیح پوشیدن، درآوردن و دفع وسایل حفاظت فردی، نصب بنر غربال‌گری و بیماریابی در محل نگهبانی و درب ورودی ساختمان، نصب بنر ثبت‌نام و غربال‌گری در سامانه salamat.gov.ir، بارگذاری پیام‌های بهداشتی روی سایت و شبکه‌های مجازی، نصب پوستر سامانه پاسخگویی شکایات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شماره تلفن ۱۹۰ و نصب پوستر معرفی سامانه ۴۰۳۰ در این راستا باید انجام شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  تولید اولین گیت ولو ۴۲ اینچ پروژه خط لوله گوره جاسک برای اولین بار در کشور
  مشارکت شرکت ملی نفت در بهسازی روستاهای خوزستان
  نمی‌دانیم کدام پنجره فولاد را باز کنیم!
  اجرای ۴ طرح پلیس برای برخورد با بی‌حجابی
  امشب ساعت رسمی کشور تغییر می‌کند
  نجات پدر و دو فرزندش در ارتفاعات بهبهان
  برنامه‌های آموزش تلویزیونی در روز یک‌شنبه
  هر کروناویروس طی ۲۴ ساعت ۹۰۰ ویروس جدید تولید می‌کند
  یک روز با نخلداران شادگانی در فصل برداشت خرما
  موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا کدامند؟
  مدت سربازی در مناطق محروم کم می‌شود؟
  مرزهای چهارگانه با عراق کاملا بسته است
  زمان انتشار کلید نهایی سؤال‌های کنکور مشخص شد
  مجوز پروازهای ترکیه صادر شد
  نتایج اولیه کنکور سراسری اعلام شد
 
 آخرین اخبار
  کسب رتبه الف برای ف مثل فاضلاب
  افتتاح تقاطع میدان دانشگاه اهواز در اردیبهشت ۱۴۰۰
  فرمانداران مانع حرکت زائران به سمت مرزها شوند
  وضعیت خوزستان قرمز شد
  پورموسوی سرمربی نفت آبادان شد
  جزئیات واکسن انستیتوپاستور ایران برای مقابله با کرونا
  ساعات تدریس در مدارس کوتاه شد
  حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری از مهرماه همسان‌سازی می‌شود
  هشدار حذف و جریمه متقاضیان وام ودیعه مسکن
  واردات ۲ میلیون دوز واکسن آنفولانزا از هلند
  انعقاد تفاهم نامه احداث و عملیات تکمیلی خط یک قطار شهری اهوازبا قرارگاه خاتم الانبیاء (ص)
  مشارکت شرکت ملی نفت در بهسازی روستاهای خوزستان
  موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا کدامند؟
  نجات پدر و دو فرزندش در ارتفاعات بهبهان
  هر کروناویروس طی ۲۴ ساعت ۹۰۰ ویروس جدید تولید می‌کند
  اجرای ۴ طرح پلیس برای برخورد با بی‌حجابی
  امشب ساعت رسمی کشور تغییر می‌کند
  مرزهای چهارگانه با عراق کاملا بسته است
  زمان انتشار کلید نهایی سؤال‌های کنکور مشخص شد
  مدت سربازی در مناطق محروم کم می‌شود؟
  نتایج اولیه کنکور سراسری اعلام شد
  مجوز پروازهای ترکیه صادر شد
  برنامه‌های آموزش تلویزیونی در روز یک‌شنبه
  یک روز با نخلداران شادگانی در فصل برداشت خرما
  نمی‌دانیم کدام پنجره فولاد را باز کنیم!
  تولید اولین گیت ولو ۴۲ اینچ پروژه خط لوله گوره جاسک برای اولین بار در کشور
  امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون استخدامی سال ۹۹
  آغاز فرصت مجدد انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد
  برتری آماری پرسپولیس مقابل التعاون
  ایران‌خودرو، "راناپلاس" را مهرماه روانه بازار می‌کند
  آخرین مهلت واریز وجه توسط متقاضیان مسکن ملی
  جزئیات عرضه اولیه "وسپهر"
  کاهش استفاده مردم از ماسک
  زائران به سمت مرز‌های عراق حرکت نکنند
  معلمان بازمانده از بسته رایگان اینترنتی چه کنند؟
  جدول زمانی آموزش تلویزیونی در روز ۲۹ شهریور
  توضیحات مهم معاونت امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان پیرامون تجمع زائرین در مرز شلمچه
  چراغ سبز بورس به تصمیمات جدید
  آخرین‌مهلت ثبت‌نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
  دستگیری کلاهبرداران ۴ میلیارد تومانی در خوزستان
  شناسایی کودکان محروم از تحصیل توسط دولت
  هشدار به استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کنار «شاد»
  کرونا باعث تشنج می‌شود
  قیمت مصوب تخم‌مرغ، شانه‌ای ۲۶هزار تومان
  قابلیت‌های جدید «آی او اس» مشخص شدند
  فعلا خودرو نخرید
  فرسودگی 40 درصد فاضلاب اهواز/ مدیران ناکارآمد یا بودجه ناکافی؟
  چند تکنیک برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا
  تسهیلات اعتباری خرید کالای خانگی بازنشستگان
  افزایش نرخ مصوب تخم مرغ درب مرغداری
  جزئیات طرح نسخه‌نویسی الکترونیک در بیمه سلامت
  خطر انتشار وضعیت قرمز در سراسر خوزستان
  سامان قدوس به برنتفورد پیوست
  تمدید مهلت ثبت نام در دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی
  صعود ۳ پله‌ای فوتبال ایران در تازه‌ترین رده‌بندی فیفا
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار