صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 4 آذر 1399 - 20:45   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  چهارم آبان؛ پرپر شدن ۷۴ آلاله مدرسه شهید پیروز بهبهان
  غبار معیشتی بر پیشانی ساحل نشینان
  کشورهای غربی از گسترش فرهنگ اسلامی واهمه دارند
  سستی ، کم کاری ؛ قوم گرایی را در خاک خوزستان دفن کنید
  شفاف سازی رمزبهبودوضعیت هرمزکان
  بی توجهی اوقاف به موقوفه منصوریه بزرگترین موقوفه خوزستان
  اینقدر به تن نحیف مردم تبر نزنید؛ آنها مقصر نیستند
  خدای کرونا!
  پیام حاج جواد خادمی در ارتباط با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
  رای به مقبولیت و محبوبیت ایران اسلامی
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90629صفحه نخست » اخبار ویژهجمعه، 16 آبان 1399 - 13:29
شهرام گراوندی:
بررسی بوی کشنده ای که کم از جنایت بشری ندارد
در حالی که در سطح شهر و در رسانه ها جناح بندی شده که آیا بوی متعفن و آزارنده ای که در سراسر شهر به مشام می رسد، از سوختن زباله و آشغال از طرف شهرداری ناشی می شود و یا آتش زدن مزارع نیشکر برای برداشت محصول فصلی، واقعیت این است که به این دو باید اقلام دیگری را هم افزود
  


در حالی که در سطح شهر و در رسانه ها جناح بندی  شده که آیا بوی  متعفن و آزارنده ای  که در سراسر شهر به مشام می رسد، از سوختن زباله و آشغال از طرف شهرداری  ناشی می شود  و یا آتش زدن مزارع نیشکر برای  برداشت محصول فصلی، واقعیت این است که  به این دو باید  اقلام دیگری را هم افزود.
بیش از یک دهه است که با آغاز فصل پاییز و یا در نیمه های فصل خزان، بر اساس یک تصمیم سنت شده و رایج و البته غلط! و  به طور عمده ناشی از کمبود امکانات ماشینی، در زمان برداشت نیشکر از مزارع وسیع نیشکر استان خوزستان که مساحتی بیش از 80 هزار هکتار را شامل می شود، اقدام به برداشت سیاه محصول یا بعبارتی آتش زدن ابتدایی مزارع می کنند؛ چرا که به دلیل کوددهی و آبیاری سنگین مزارع، گیاه به اصطلاح، روی هم می خوابد و اگر به آتش زدن محصول اولیه مبادرت نورزند و به شیوه ی سنتی و قمه چینی، پس از سوزاندن کل مزرعه اقدام نشود، امکان ورود ماشین آلات برداشت محصول به مزرعه وجود نخواهد داشت.
در کنار آلاینده هایی همچون گرد و غبار و ریزگردهای موسمی و دود مستمر ناشی از سوزاندن زباله های شهری به شدت بدبو  و سوختن مداوم فلرهای نفتی و گاز و کربن و دود  و غبار قرمز رنگ ناشی از صنایع فولاد که از مهم ترین دلایل آلودگی هو ای اهواز است و هر سال نیز بر میزان آن افزوده می شود و افزایش سرسام آور میزان خودروها، آتش زدن مزارع نیشکر و باگاس تولیدی آنها نیز  نقش عمده و موثری در آلودگی هوای این شهر دارد و به افزایش خاکستر و گازهای سنگین و سمی  دامن می زند.
تفاله نیشکر یا باگاس که ۳۴ درصد وزن ساقه نیشکر را تشکیل می دهد در صنایع مختلفی همچون کاغذ سازی کاربرد دارد. در مجتمع های تولید نیشکر، سالانه بیش از یک میلیون تن باگاس تولید می شود. باگاس به دست آمده به جای استفاده در صنایع تبدیلی متاسفانه با پرداخت مبالغ هنگفتی به بیابان های اطراف مزارع نیشکر منتقل و آتش زده می شود که این موضوع علاوه بر اتلاف این سرمایه، باعث ناراحتی و آزار و اذیت روستاییان اطراف نیز شده است. به گونه ای که در برخی موارد حتا زندگی عادی در روستاهای اطراف را نیز فلج کرده است. این در حالی است که براساس قانون باید تمامی محصولات نیشکر در مزارع به صورت سبز و با ماشین و بدون سوزاندن سرشاخه ها برداشت شوند.
در دیگر مواقع سال نیز بعد از برداشت محصولات زراعی  بقایای گیاهی ( کاه و کلش) در مزرعه باقی می ماند که امروزه  این بقایا به علت کاربرد دستگاههای مکانیکی افزایش یافته و گاه معضلی برای کشت دوم محصولات به شمار می روند؛ که کشاورزان با وجود برخوردها و منع قانونی آتش زدن بقایای کاه و کلش، اقدام به سوزاندن زمین می کنند و در واقع به جنگ خاک و اکوسیستم می روند.  گرچه در ظاهر، آتش زدن این محصولات ممکن است منافع کوتاه مدتی نیز به دنبال داشته باشد ولی بدون تردید ضررها و آسیب های  این اقدام غیر مسوولانه بیش از منافع آن خواهد بود.
در فقدان نظارت و برخورد و رسیدگی وزارت جهاد کشاورزی و توجه لازم و شایسته از شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، و عدم ورود نمایندگان مجلس به این موضوع، این روزها در خبرها می شنویم که دادگستری به این مساله ورود کرده و برای این تخلف آشکار ضد سلامت محیط زیست و بهداشت و آسایش مردم، پرونده ای تشکیل داده است و خواهان برچیدن بساط آتش زدن محصولات نیشکر به قصد برداشت شده است.
در همین رابطه می توان به مهم ترین پیامدهای سوزاندن مزارع نیشکر و بسترهایی که موجب وقوع این پدیده می شود اشاره کرد:
آلودگی هوا ناشی از دود و تسریع نمودن افزایش دمای زمین و افزایش سهم کشور در انتشار گازهای گلخانه ای. حاصل این احتراق، دی اکسید کربن، منواکسید کربن، اکسیدهای ازت، هیدروکربورهای نسوخته، اکسید گوگرد، ذرات معلق در هوا ( دود و خاکستر) و اسید کلریدریک است. (سوختن یک تن از این زوائد به طور متوسط بین ۱۲ تا ۲۰ کیلوگرم ذرات معلق و ۳ کیلوگرم اکسیدهای ازت و گوگرد وارد هوا می‌کند) .  
از بین رفتن موجودات زنده مفید بخصوص کرم خاکی و حشرات در اثر تولید گرمای زیاد و در نهایت موجب از بین رفتن ساختمان خاک و شرایط مساعد برای رشد و فعالیت ریشه گیاهان می شود.
خاک در معرض فرسایش شدید آب و هوا قرار می گیرد و با از بین رفتن لایه های خاک زنده، زمین زراعی قدرت حاصلخیزی و تولید محصول خود را از دست می دهد.     با کاهش مواد آلی ,گیاهان زراعی تحمل خود را در برابر آفات, بیماریها, خشکی, گرما و سرما از دست می دهند. از بین رفتن جانوران و حشرات و ارگانیسمهای موجود در خاک و آسیب رساندن به تنوع زیستی و به هم خورد اکوسیستم زمین
سوخت ناقص هیدروکربن ها در طبیعت تولید دی اکسین ها است و این مولکولها به طور در سطح چربی ها جذب شده و بر روی بافتهایی مثل کبد تاثیر منفی دارند و حتا می توانند بر سلولهای مغز استخوان تاثیر گذاشته و باعث سرطان خون شوند.
افزایش دود ناشی از این آتش سوزی ها می تواند موجب به هم خوردن تنظیم ضربان قلب، ایجاد تنگی نفس و بیماری های تنفسی، اختلال در فشار خون، آسیب رسانی به سلولهای استخوان، تخریب گلبولهای قرمز و بروز سرطان در انسان شود.
بد منظر شدن محیط و آسیب رسیدن به محیط از جنبه زیبایی شناختی. کاهش باروری زمین ، افزایش تعدی انسان به سایر منابع طبیعی  را به دنبال دارد و در کنار آن کاهش غذا سبب فقر ، سوء تغذیه، افزایش مرگ و میر و اختلال در امنیت جهانی می شود. این امر آهنگ حرکت به سوی توسعه پایدار را کند خواهد کرد.
تحقیات جدید پیرمون بلای فراگیر کرونا نیز  این احتمال را تشدید و تقویت کرده است که انتشار بوی بد و دود ناشی از سوزاندن کاه و کلش و مزارع نیشکر و دود ناشی از انتشار سوزاندن زباله های شهری و عفونی به شیوع هر چه بیشتر بیماری کرونا در پی افزایش بیماری های تنفسی نیز دامن می زند.
از سوی دیگر، عدم صراحت موارد قانونی به موضوع و قرار گرفتن آن در کنار سایر موضوعات کلی مانند آلودگی هوا نیز مانع از برخورد قانونی شده است.
بنظر می رسد قانون در این خصوص شفافیت تام نداشته و به جهت تعهدات اخیر کشور مبنی بر کاهش گازهای گلخانه ای در سازمان ملل باید در قانون جلوگیری از آلودگی هوا این موضع به صراحت و شفاف تبین گردد. اما قوانینی به صورت جسته و گریخته وجود دارند که می توان بدانها استناد نمود:

بررسی بوی کشنده ای که کم از جنایت بشری  ندارد
    قانون مصوب اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۴ در خصوص ” نحوه جلوگیری از آلودگی هوا” ؛ ماده ۳۲ این قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی ، مبادرت به این عمل را جرم محسوب می  کند و می توان خاطیان را به استناد مفاد قانونی فوق به مراجع قضایی معرفی نمود.
    ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع مصوب ۱۳۴۶ نیز می گوید: آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت ماموران جنگلبانی ممنوع است در صورتی که در نتیجه بی مبالاتی حریق در جنگل ایجاد شود مرتکب به حبس تادیبی از دو ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.
    تشکیل پرونده و رسیدگی  فوری و بلادرنگ برای  نهادها و شرکت هایی که اقدام به  آلودگی  های زیست محیطی  می کنند از جمله راهکارهایی است که می تواند  متخلفین کلان را  از ادامه ی تخلف باز دارد. منع پرداخت  و عدم ارائه ی وام و تسهیلات به کشاورزانی  که مبادرت به این عمل می کنند و  برکناری  فوری  و بلادرنگ  مدیران  کلان شرکت های  متخلف و یا موسسات و نهادهای  عمومی  که در این رابطه سهل انگاری  کرده اند، می تواند موجب  تقویت فرهنگ تجربی  و ارتقای  کیفی زیست محترمانه و مراعات  حال مردم و اصلاح رفتار مدیران  شود.
پیچیده بودن روند کار و در محاکم اجرایی مانند نیروی انتظامی و قوه قضاییه، شهروندان مسوولیت پذیر را نیز از هرگونه اعتراضی باز می دارد. از این رو،  قبح عمل انجام شده، برای مجریان قانون نیز ناشناخته است.
    عدم هماهنگی بین نهادهای محیط زیستی، کشاورزان و دامداران و شاکیان زیست محیطی و  مجریان قانون از دیگر موانع موجود  است که رسیدگی  به این موارد را با دشواری  همراه کرده است.
برای کاهش هرچه بیشتر این امر و جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش در فصل و برداشت محصول باید تکنولوژی بسته بندی کاه و کلش توسط کشاورزان فراهم و برای ورود تجهیزات و ابزار جمع آوری و بسته بندی کاه و کلش از استانهای دیگر نیز هماهنگی های لازم انجام شود.
متهم دیگر بوی بد شایع در اهواز، شهرداری  است که بر اساس شیوه های رایج و ساده تر نابودسازی زباله ( آتش زدن ) در سایت موسوم به صفیره اقدام به این کار می کند.  اگر چه مدیریت  جدید پسماند این عمل را تکذیب می کند، ولی  انبوه عکس و گزارش در این رابطه، نه رافع مسوولیت شهرداری و نه ناقض تکذیب  این سخنان است.  شهرداری  بعنوان متولی  جمع آوری  و نابودسازی زباله های شهری، باید  با صرف هزینه ی بیشتر و با شیوه های  مدرن تر مبادرت به این کار نماید.
در دو سوی  این بیانیه ها و تکذیب ها و دیگری  را متهم کردن و یا در سکوت تماشا کردن آزاری  که بر دوش مردم سنگینی  می کند؛ و خود خانواده های  مدیران  تمامی  این شرکت ها و نهادها و سازمان های  متهم شده نیز  از این آفت  بهره مند هستند؛ چیزی که روشن و بدیهی  است؛ بیماری  رو به تزاید  و گرفتاری  مردمی  است که چاره ای  ندارند و کسی  نیست به فریادشان برسد.
نه استاندار و نه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی توجهی  به این مساله ندارند؛ در حالی  که آشکارا دارد یک جنایت بشری  رخ می دهد و انبوه آلودگی هوا و فضای مسموم تنفسی ، مردم را در آستانه ی یک خشم و عصبیت ناگزیر عمومی قرار داده است.
وضعیتی که همه ی مردم را در همه ی  سنین دارد از پا در می آورد.
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  تکمیل ظرفیت ارشد رشته‌های علوم پزشکی لغو شد
  احتمال حذف نیمی از متقاضیان مسکن ملی
  همراه داشتن کارت ملی در کشور الزامی می‌شود
  آخرین وضعیت مسکن ملی در شهرهای کوچک
  تازه ترین آمار داوطلبان آزمون دکتری اعلام شد
  ادامه اجرای طرح محدودیت تردد شبانه در اهواز
  زمان‌بندی جدید برنامه آموزشی دانش آموزان
  ممانعت از فروش بلیت قطار به بیماران کرونایی
  کروناویروس فقط ۴ درصد کودکان را مبتلا می‌کند
  زمان واریز بسته معیشتی ۱۰۰هزار تومانی
  بسته جدید مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده کرونایی
  قیمت مرغ تا هفته آینده متعادل می‌شود
  حضور سوریان و گرایی در نظرسنجی محبوب ترین فرنگی‌کاران جهان
  توزیع مرغ منجمد ۱۵ هزار تومانی ادامه می‌یابد
  هفت دلیل اصلی کاهش قیمت ارز در بازار
 
 آخرین اخبار
  کارگزاران زیارتی تسهیلات کرونایی دریافت می کنند
  ثبت‌نام متقاضیان دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا آغاز شد
  ورود جدی وزارت بهداشت به زایمان‌های تقویمی
  پیشنهاد جدید مجلس برای حقوق کارگران
  راه‌اندازی استعلام کرونایی مسافران جاده‌ای +جریمه متخلفان
  ادامه اجرای طرح محدودیت تردد شبانه در اهواز
  توزیع مرغ منجمد ۱۵ هزار تومانی ادامه می‌یابد
  پرسپولیس به دنبال گرفتن دستور موقت در پرونده آل‌کثیر
  حضور سوریان و گرایی در نظرسنجی محبوب ترین فرنگی‌کاران جهان
  کروناویروس فقط ۴ درصد کودکان را مبتلا می‌کند
  تازه ترین آمار داوطلبان آزمون دکتری اعلام شد
  قیمت مرغ تا هفته آینده متعادل می‌شود
  بسته جدید مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده کرونایی
  آخرین وضعیت مسکن ملی در شهرهای کوچک
  زمان‌بندی جدید برنامه آموزشی دانش آموزان
  قانون مالیات بر ارزش افزوده منقضی شد
  زمان واریز بسته معیشتی ۱۰۰هزار تومانی
  ممانعت از فروش بلیت قطار به بیماران کرونایی
  پلاک‌های غیربومی در تهران جریمه می‌شوند
  آرد و نان گران نشده است
  جزییات حمایت از مشاغل آسیب‌دیده از کرونا
  حریرچی: شاید تعطیلی‌ها ادامه داشته باشد
  پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری تا امروز
  هفت دلیل اصلی کاهش قیمت ارز در بازار
  اختصاص ۲۵۰۰ سهمیه مشاغل خانگی در خوزستان
  هشدار پلیس درباره کلاهبرداریِ کرونایی
  تکمیل ظرفیت ارشد رشته‌های علوم پزشکی لغو شد
  همراه داشتن کارت ملی در کشور الزامی می‌شود
  احتمال حذف نیمی از متقاضیان مسکن ملی
  جزییات استعلام کرونایی‌ها برای صدور بلیت هواپیما
  برنامه ۱۶ آذر به صورت مجازی برگزار می‌شود
  توزیع کیت‌های تشخیص سریع کرونا در مراکز منتخب
  ثبت‌نام طرح جدید پیش‌فروش محصولات سایپا
  زمان توزیع کارت آزمون دکترا اعلام شد
  کفِ حقوق کارمندان و بازنشستگان در ۱۴۰۰
  معافیت مالیات حقوق سال آینده تعیین شد
  تلاش رسانه ملی در جهت کمک به رونق و جهش تولید
  اعلام برنامه جدید سرویس‌دهی اتوبوسرانی اهواز
  اصناف متخلف، سریعا پلمب می‌شوند
  مراقب باشید، هر پیامی بسته حمایتی کرونا نیست
  نحوه خرید املاک از بورس کالا مشخص شد
  وصول مالیات از مشاغل تا ۱۰بهمن متوقف شد
  نحوه برگزاری امتحانات دانش‌آموزان در ایام کرونا
  توضیح وزیر کشور درباره جریمه تردد از ساعت ۲۱
  جریمه ۱.۵ میلیون تومانی برای صنوف متخلف
  ثبت نام کنکور دکتری ۱۴۰۰ آغاز شد
  فرصت ارسال اظهارنامه مالیاتی تمدید شد
  نتایج آزمون دکتری وزارت بهداشت اعلام شد
  نحوه پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۸
  نحوه خرید و فروش خودرو در ایام قرنطینه
  تعیین‌تکلیف متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن
  مناسب‌شدن شرایط قیمتی مرغ ظرف ۱۰روز آینده
  کسب و کار‌های اینترنتی تعطیل نیستند
  خبرنگاران در محدودیت‌های کرونایی جریمه نمی‌شوند
  آماده دریافت لیست خبرنگاران برای واگذاری مسکن ملی هستیم
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
  ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
ویراژ خودروی آسکا تا ۲۰۲۵در آسمان +عکس
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار