خوزنا : هشدار دامپزشكي خوزستان؛ مرغ زنده نخريد
شنبه، 9 اسفند 1399 - 09:32 کد خبر:95763

ايرنا:  مديركل دامپزشكي خوزستان نسبت به خريد و مصرف مرغ زنده هشدار داد و گفت: تداوم اين مساله مي‌تواند سلامتي شهروندان را به خطر انداخته و سبب شيوع بيماري‌هاي مشترك انسان و دام شود.

دكتر مصطفي كناركوهي افزود: عرضه مرغ به شكل زنده و ذبح آن در اماكن عمومي و منزل خطراتي مانند انتقال بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام از طريق پرنده زنده، لاشه، خون، پر و فضولات مرغ را به دنبال دارد كه باعث ايجاد آلودگي زيست محيطي، تجمع حشرات و حيوانات موذي، رشد آلودگي ثانويه در لاشه و بقاياي به جا مانده از ذبح مرغ و احتمال انتقال آلودگي مختلف را دربردارد.

وي به شهروندان توصيه كرد براي حفظ سلامتي و بهداشت خود و خانواده و همچنين در راستاي كمك به بهداشت محيط زيست و هم نوعان خود از خريد مرغ زنده خودداري كنند و گوشت مرغ مورد نياز خود را از فروشگاه‌هاي معتبر و مجاز و به صورت بسته‌بندي شده با درج تاريخ توليد انقضا و قيمت تهيه كنند.

كناركوهي افزود: دامپزشكي خوزستان با واحدها و افرادي كه مبادرت به عرضه و فروش مرغ زنده كنند و بهداشت عمومي جامعه را به مخاطره مي‌اندازند برخورد قانوني خواهد كرد.

مديركل دامپزشكي خوزستان ادامه داد: هم اكنون بيشتر واحدهاي مرغداري در خوزستان مشغول پرورش مرغ به روش بهداشتي بوده و مرغ‌هاي توليدي خود را در پايان دوره پرورش، به منظور كشتار به كشتارگاه‌هاي طيور منتقل مي‌كنند و در كشتارگاه‌ها مرغ‌ها با نظارت، ناظران شرعي و بهداشتي دامپزشكي در راستاي توليد محصول سالم و حلال ذبح مي‌شوند.

وي گفت:با توجه به نظارت‌هاي صورت گرفته توسط كارشناسان بهداشتي دامپزشكي فقط محصولات سالم و بهداشتي به مصرف كننده مي‌رسد ضمن آنكه مرغ‌هاي توليدي در كشتارگاه‌هاي صنعتي طيور به صورت گرم (كشتار روز) و بسته‌بندي شده و داراي تاريخ مصرف و انقضا و درج قيمت در اختيار مصرف كنندگان قرارمي گيرد.

عرضه مرغ زنده در بازارچه‌هاي محلي ، معابر ، حاشيه جاده، وانت بارها شهرهاي استان از جمله كلانشهر اهواز به قيمت هركيلوگرم ۲۰۰هزار ريال به فروش مي‌رسد.

مرغ كشتار روز در اهواز هم‌اكنون بين ۲۵۰ تا ۲۷۰ هزار ريال در هر كيلوگرم عرضه مي‌شود.

با افزايش قيمت مرغ كشتار روز ، روند عرضه غيربهداشتي مرغ زنده در سطح شهرهاي خوزستان بيشتر شده است.