صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
شنبه، 22 خرداد 1400 - 21:34   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
  کاش روحیه جهادی به کمک اقتصاد بیاید
  چهارم آبان؛ پرپر شدن ۷۴ آلاله مدرسه شهید پیروز بهبهان
  غبار معیشتی بر پیشانی ساحل نشینان
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 101769صفحه نخست » آخرین اخبار شنبه، 18 اردیبهشت 1400 - 11:57
طرح حذف غربالگری سبب مشکلات روانشناختی برای خانواده‌ها می‌شود
  

ایرنا:  روانشناس و فعال اجتماعی در انجمن توانیاب با بیان اینکه برای داشتن جامعه‌ای سالم و پویا، نیازمند افراد سالم هستیم، گفت: نتیجه «طرح حذف غربالگری و قانون سقط جنین» فقط تولد کودکان معلول نیست، بلکه مشکلات روانشناختی جدی برای خانواده‌ها و فرزند آنها در پی دارد.

با وجود آنکه در سطح جامعه کمتر شاهد حضور افراد دارای معلولیت هستیم اما باید بدانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار فرد دارای معلولیت در سامانه بهزیستی ثبت شده  و از این سازمان خدمات می گیرند. این درحالیست که هنوز زیرساخت های لازم برای سبک زندگی افراد دارای معلولیت لحاظ نشده و خیلی از افراد معلول از شرایط نامناسب شان در عرصه های مختلف اجتماعی و خانوادگی شکایت دارند.

حال در این شرایط که هنوز شرایط کافی و لازم برای معلولان حال حاضر جامعه فراهم نشده، عده ای با هدف افزایش جمعیت جوان کشور، طرح حذف غربالگری و قانون سقط جنین را روی میز مجلس گذاشته اند.

موضوعی که در همین مدت کوتاه بسیار بحث برانگیز و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، رفاه و کار را بر آن داشت تا طی نامه‌ای به شورای نگهبان، خواستار رد مصوبه مجلس شود.

در طرف دیگر ماجرا اما وزارت بهداشت هم سکوت نکرد و در تیتر درشت خبرگزاری ها اعلام کرد که با این روش سالانه حداقل ۷۰ هزار نوزاد دارای معلولیت و ناهنجاری که در راس آن بحث «سندروم داون» قرار دارد، به دنیا خواهند آمد.

اما بعد دیگر این ماجرا بروز مشکلات روحی و روانی خانواده ها خواهد بود. الهه شعبانی روانشناس و فعال اجتماعی در انجمن توانیاب، به واسطه تجربه ای که در ارتباط با کودکان و خانواده های دارای معلولیت دارد در این باره به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: مهمترین نهاد یک جامعه، نهاد خانواده  است اما بسیار اهمیت دارد که ساختار این نهاد درست شکل بگیرد.

وی افزود: تصور کنید خانواده ای با هزار امید و مشکلات اقتصادی تصمیم می گیرند، بچه دار شوند. حال به خاطر نبود سیستم حمایتی کافی، سیستم درمانی و غربالگری، بچه سالم به دنیا نمی آید. چه اتفاقی می افتد؟ خانواده با کودکی که سلامت فیزیکی یا ذهنی ندارد، ممکن است همه آرزو و امیدهایش بر باد برود.

شعبانی تصریح کرد: خانواده صاحب کودک معلول، به واسطه مسائل و مشکلات زیادی که سر راهش سبز می شود روابطشان دچار از هم گسیختگی می شود. بدون شک حضور یک فرزند در خانواده  با استرس همراه  است اما حال با تولد کودک معلول، والدین باید نقش و مهارت های جدیدی را در ارتباط با فرزند معلولشان کسب کنند که خود این استرس های آنها را بیشتر می کند.

این روانشناس با بیان اینکه بچه دار شدن ذاتا خوشایند است اضافه کرد: اما تولد کودک معلول، در ادامه استرسی که به خانواده وارد می شود، روابط زن و شوهر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. حس اضطراب، استرس و ناامیدی از تولد کودک معلول اثرات منفی را برای والدین و روحیه  شان به همراه دارد.

وی گفت: برای مثال ذهنیت والدین برای فرزند دوم از بین می رود، امید به  زندگی کاهش پیدا می کند و یکی دیگر از مشکلاتشان این است که ارتباط اجتماعی و خانوادگی خانواده ها به خاطر تولد فرزند معلول کاهش پیدا می کند.

شعبانی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به برخی  مشکلات فرهنگی در جامعه ادامه داد: برای مثال برخی مواقع معلولیت مثل یک انگ تلقی می شود. برای مثال برخی  افراد معتقدند خانواده ای که فرزند معلول دارد حتما اشتباه و گناهی کرده که چنین فرزندی دارد. همین مشکل فرهنگی باعث می شود خانواده تحت فشار قرار گرفته و در نهایت ارتباطات خود را با دیگران بیش از پیش قطع کنند.

این فعال اجتماعی حوزه توانیابان با اشاره به ساخت برخی  از فیلم ها و سریال  ها و پخش آن از صدا و سیما اظهار داشت: حتی در برخی از فیلم ها شاهد آن هستیم  که عقوبت  کارهای زشت شخصیت منفی فیلم  منجر  به معلولیت وی شده  است. همین باعث اشاعه نگرشی منفی در فرهنگ جامعه و مواجه افراد با فرد دارای معلولیت و خانواده اش خواهد شد.

وی با طرح این سوال که این اتفاق چه نتیجه ای در پی خواد داشت؟ افزود: حضور خانواده هایی که دارای فرزند معلول هستند در جامعه کمرنگ شده و سلامت و بهداشت روان این خانواده ها پایین می آید.

شعبانی تاکید کرد: اما در چنین شرایطی مادر خانواده بیش از پدر تحت فشار است. مادران دارای فرزند معلول، از نظر افسردگی، استرس و اضطراب سطح بالایی را تحمل می کنند. در جامعه با اعتماد به نفس  کمتری حضور یافته و بر اساس پژوهش های انجام شده مهارت های فرزندپروری پایینی را تجربه  می کنند. حتی به خاطر فشارهایی که متحمل می شوند میزان تاب آوری پایینی دارند و دچار اختلالات افسردگی می شوند.

این روانشناس تصریح کرد: در واقع جایی که قرار بود مادرر و پدر با مهرورزی، تاب آوری بالا و با صبر و عطوفت و آرامش فرزند خود را تربیت کنند، در چنین شرایطی و به خاطر فشارهای زیاد بر روی خانواده، این اتفاق رخ نمی دهد.

شعبانی خاطرنشان کرد: در نتیجه فرزندی که در چنین شرایط و ساختاری بزرگ می شود در کنار معلولیت، در کنار مادر و پدری افسرده، مهارت های زندگی، مهارت های حل  مسئله، صبر و مهرورزی و... را آموزش نمی بینند  و از این نظر بی بهره می مانند. پس عجیب نیست که این کودک در بزرگسالی دارای اختلالات بسیاری از جمله  افسردگی، اضطراب، اعتماد و عزت نفس پایین می شود.

وی ادامه داد: پس می بینیم که این وضعیت باعث شکل گیری چرخه معیوب اختلالات روانشناختی و فیزیکی فرد می شود.

شعبانی با بیان اینکه در روانشناسی سه ساحت وجود دارد تاکید کرد: ما در روانشناسی سه ساحت فیزیکی، روانی و اجتماعی در افراد و خانواده را مورد بررسی قرار می دهیم. خانواده درگیر معلولیت در این سه بعد، دچار آسیب از نظر روانشناختی، اجتماعی و فیزیکی می شوند. در این میان سیستم حمایتی قوی نیز نداریم که خانواده ها را در این امر یاری کند. چراکه وجود سیستم حمایتی قوی در جامعه به خانواده های دارای معلولیت کمک می کند تا با کمترین آسیب مشکلاتش را کنار گذاشته و خانواده سالمی داشته باشد.

این روانشناس معتقد است: برای داشتن جامعه سالم و پویا و آینده ای خوب برای کشور، نیازمند افراد سالم هستیم. یک جامعه با افرادی که کلی مشکل و مسئله دارد بدون شک، نتیجه خوشایندی به دست نمی آورد. چراکه در چشم اندازی کلی بودجه و پتانسیل جامعه به جای ساختن جامعه ای پویا و کارآفرین و پروژه های زودبازده، صرف توانبخشی و توانمندی افراد معلول و خانواده هایشان می شود.

وی ادامه داد: این درست است که نباید جامعه پیری داشته باشیم و برای داشتن نیروهایی جوان و کارآمد باید برنامه هایی را در نظر بگیریم اما برای افزایش جمعیت و هرم سنی نباید کیفیت را قربانی کمیت کنیم. در نظر داشته باشیم که جامعه کارآمد، نیروی انسانی کارآمد می خواهد.

شعبانی  تاکید کرد: این وظیفه هر کدام از ماست که به افراد دارای معلویت و خانواده هایشان در حال حاضر، سرویس و خدمات رفاهی مناسبی را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: اما از طرف دیگر باید از تولد کودکان دارای معلولیت پیشگیری کنیم. چراکه  هم فرد دارای معلولیت دچار مشکل می شود و هم خانواده در تربیت فرزند سالم و کارآمد نمی تواند نقش مناسبی را ایفا  کند و کارکرد خود را از دست می دهد.

 طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» در اواخر دوره هشتم مجلس و در ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۲ با هدف افزایش نرخ باروری به حداقل ۲.۵ فرزند به ازای هر زن با ۵۰ ماده از سوی نمایندگان تهیه و اعلام وصول شد. این طرح در دورهای بعدی به دلایل مختلف از جمله داشتن بار مالی طبق اصل ۷۵ قانون اساسی مورد تأیید مجلس قرار نمی‌گرفت.

سرانجام این طرح در اواخر اسفند سال ۹۹ پس از هفت سال از نخستین اعلام وصول خود با ۱۶۱ رای موافق در صحن علنی مجلس یازدهم تصویب شد.

البته طرح در صحن رای گیری نشد بلکه نمایندگان تصویب کردند طبق اصل ۸۵ قانون اساسی این طرح به جای بررسی در صحن علنی مجلس، در کمیسیون مشترک بررسی، تصویب و مستقیم به شورای نگهبان ارسال شود.

حذف غربالگری و قانون سقط جنین یکی از بحث برانگیزترین موضوعات مطرح در این طرح است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  بندر آستارا رسما منطقه ویژه اقتصادی شد
  جزئیات ثبت نام ترم تابستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام شد
  اثربخشی ۹۴.۳ درصدی واکسن روسی کرونا
  ارزهای وارد شده به کشور قابل رویت می شوند
  هدف طرح رتبه‌بندی معلمان، نه دستمزد، بلکه افزایش صلاحیت است
  برگزاری دهمین مرحله کشوری جشنواره نوجوان سالم
  چرا قیمت گوشت بالاست؟
  مخاطرات پرداخت و تسویه مستقیم توسط رمزارزها
  موافقت هیات وزیران با تشکیل شورایاری‌های محلی از راه انتخابات عمومی در شهرها
  امارات عضو غیر دائمِ شورای امنیت شد
  تاثیر فاکتورهای غذایی بر سلامت روان زنان
  جزئیات ساختار سازمان تعلیم و تربیت کودک اعلام شد
  تخم‌مرغ گوی گرانی را از مرغ ربود
  افزایش قیمت تن ماهی به ۸۵درصد رسید
  گیاهان هم به آسپیرین نیاز دارند!
 
 آخرین اخبار
  تزریق واکسن کووید۱۹ منعی برای اهدای خون نیست
  نشست کمیسیون مشترک برجام پایان یافت
  به مناسبت دهه کرامت عرضه بسته‌های ویژه مکالمه و اینترنت
  افت ۶ هزار واحدی شاخص بورس در معاملات امروز بازار
  تامین مالی ۲۷هزار بنگاه کوچک ومتوسط درسال ۹۹
  شناسایی ۵۰آسیب پذیری در Windows و دیگر محصولات مایکروسافت
  ۷ رقم جدید برنج در هشت سال اخیر معرفی شد
  کشف ۴۱ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز در هفته سوم خردادماه
  سکه ۱۶۰ هزار تومان ارزان شد
  ایجاد ۲۵۰ روستا بازار تا پایان سال جاری
  مهلت خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود
  خشکسالی بیخ گوش ایران؛ کاهش۴۱ درصدی بارش‌ها
  اورسجی سرپرست فدراسیون جهانی کبدی شد
  لزوم هماهنگی تبلیغات انتخاباتی داوطلبان شورای شهرخوزستان بافرمانداریها
  رهاشدن فاضلاب انسانی در تلمبه خانه آب آبادان صحت ندارد
  تعداد نامزدهای انتخاباتی شورای شهر کارون به ۶۲ نفر افزایش یافت
  مشکلی در تامین واکسن گروه‌های هدف در جنوب غرب خوزستان وجود ندارد
  کشف یک محموله سلاح قاچاق در اهواز
  آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور در دولت دوازدهم تعیین تکلیف شود
  توضیحات معاون استاندار در خصوص شرکت لوله سازی خوستان
  ۳۴۰هزار قطعه بچه ماهی در سد تنظیمی حمیدیه رهاسازی شد
  حدود ۲۰۹ هزار خوزستانی در مقابل کرونا واکسینه شدند
  پنج هزار و ۲۰۰ نفر برگزاری انتخابات در آبادان را برعهده دارند
  بهزیستی: به کودکان کار خیابانی پول ندهید
  قرنطینه مسافران پروازهای کیش در فرودگاه اهواز
  برای جلوگیری از دیابت هر روز این میوه را بخورید
  شرکت زائران خارجی در حج، منتفی شد
  ستاره سابق پرسپولیس به بازی ایران می‌رسد
  رونالدو و رکورد‌هایی که می‌تواند بشکند
  چه افرادی به پارانویا مبتلا هستند؟
  موافقت وزیر ورزش با بازسازی پیست‌های اتومبیلرانی و موتورسواری آزادی
  کاظمی سومین امتیازآور و مهاجم برتر لیگ ملت‌های والیبال
  صدور بلیت توکیو برای۶۳ نماینده ایران
  جهت حضور در مسابقات آسیایی؛ تکواندوکاران ایران راهی لبنان شدند
  ثبت پنجمین پیروزی پرگل تاریخ فوتبال ایران در "عیسی‌تاون"
  تشخیص افسردگی از روی صدا
  ۴۰ درصد کارآفرینان بنیاد برکت را زنان و دختران تشکیل می‌دهند
  حضور ۵ فیلم ایرانی در جشنواره شرقی ژنو
  حضور پررنگ زنان در نهمین دوسالانه ملی نقاشی ایران
  احتمال تعلیق بازی‌های یورو ۲۰۲۰ وجود دارد؟
  تمدید خودکار قرارداد اجاره نشین‌ها برای یک سال
  کنکور در موعد مقرر برگزار می‌شود
  خشکسالی در ایران؛ کاهش شدید بارش‌ها
  واکسن‌های وارداتی علیه کرونا حذف نمی‌شود
  صادرات تخم‌مرغ متوقف شد
  مداوای رایگان ۲۵۰هزار افعانستانی در ایران
  برانکو باعث حذف تیم ملی می‌شود؟
  رقابت ۲ فیلم ایرانی در ایتالیا
  تمدید حمایت از کسب و کارهای فرهنگی و هنری در سال ۱۴۰۰
  پتروشیمی‌های ماهشهر به سیستم تصفیه پساب مجهز می‌شوند
  بیمه رانندگان تاکسی همچنان در بلاتکلیفی
  روند کلی شیوع کرونا در کشور نزولی است
  دعوت سازمان بهزیستی از هنرمندان برای حفظ کرامت افراد محروم
  چکیده پروتکل‌های بهداشتی برگزاری انتخابات اعلام شد
  واگذاری داروهای مخدر به داروخانه‌ها خلاف قانون است
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار