صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
شنبه، 22 خرداد 1400 - 21:51   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
  کاش روحیه جهادی به کمک اقتصاد بیاید
  چهارم آبان؛ پرپر شدن ۷۴ آلاله مدرسه شهید پیروز بهبهان
  غبار معیشتی بر پیشانی ساحل نشینان
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 102292صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 23 اردیبهشت 1400 - 13:13
هشدار؛ جوانی جمعیت ایران در سرازیری پیری
  

ایرنا: مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود سه دهه‌ است که نرخ رشد جمعیت کشور روند نزولی به خود گرفته است و این نرخ در سال ۱۳۹۸ به کمتر از یک درصد رسید و در سال‌های نه‌چندان دور به صفر می رسد.

دکتر محمد اسماعیل اکبری اظهار داشت: در سال‌های اول انقلاب، نرخ رشد جمعیت‌ کشور حدود سه درصد بود؛ به این معنا که جمعیت سالانه حدود سه درصد نسبت به سال قبل افزایش می‌یافت، اما از اواخر دهه ۶۰ از این درصد کاسته شد و این رقم در ابتدای ورود به دهه ۸۰ به حدود ۱.۵ درصد رسید و در سال ۱۳۹۸ رشد جمعیت کشور برای اولین بار به کمتر از یک درصد رسید.

وی اعلام کرد که نرخ رشد جمعیت در سال ۹۹ به ۶ دهم درصد رسید و این امر حاکی از آن است که در حال افول جمعیتی در کشور هستیم و این موضوع بسیار خطرناک است.

رییس انجمن علمی آموزش پزشکی ایران با یادآوری این که بر اساس آمارهای رسمی در سال ۱۳۹۸ در کشور ۱۷۰ هزار نوزاد کمتر از سال ۱۳۹۷ به دنیا آمده و در سال ۹۹ هم نسبت به ۹۸، ۸۰ هزار نوزاد کمتر متولد شده است، بیان داشت: وضعیت فرزندآوری در کشور به‌گونه‌ای است که زیر باروریِ سطح جانشینی (RLF) جمعیت در کشور و حتی باروری سطح جانشینی متعارف هستیم به‌عبارت‌دیگر قادر به حفظ جمعیت جوان کشور نخواهیم بود.

اکبری ادامه داد: نرخ باروری کلی (TFR) در کشور ما در سال ۹۸ حدود ۱.۶ شد و در سال گذشته نیز به‌احتمال بسیار زیاد کمتر  شد و این مقدار قریب ۶۵ درصد نرخ باروری موردنیاز برای حفظ جمعیت کشور است، این موضوع نشان می‌دهد حتماً شاهد تغییرات جدی در ساختار جمعیتی خواهیم بود.

گره کور حفظ ساختار جوان جمعیتی کشور باز شود

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که گره کور مراقبت از جمعیت و حفظ ساختار جوان جمعیتی ایران باید باز شود، گفت: تا آنجا که در توان بوده با کمک تیم علمی همکار اینجانب که متشکل از جمعیت شناسان، اقتصاددانان، فعالان حوزه جمعیت و علوم اجتماعی و افراد مختلف گروه‌های پزشکی است، کتبی، شفاهی و حضوری، تذکرات، مشاوره‌ها و راهنمایی‌های اجرایی متعدد داده شد اما این موارد آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفت و غفلت‌های زیادی صورت پذیرفت.

وی تاکید کرد: مسوولان باید تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های دقیقی به‌ویژه در حوزه‌ های سلامت، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای مراقبت، حفظ جوانی و افزایش جمعیت مولد در کشور، انجام دهند و مردم و فعالان اجتماعی نیز باید این امر را جزو مطالبات اصلی خود قرار دهند.

رییس انجمن علمی آموزش پزشکی ایران تأکید کرد که اقدامات انجام‌ شده در سال های اخیر چه در ابعاد اقتصادی و چه در ابعاد اجتماعی و سلامت در این زمینه بسیار ناچیز و کم اثر بوده و تاکنون نتوانسته از آهنگ کاهش رشد جمعیت بکاهد و کمکی به حفظ جوانی جمعیت کند و بلکه برعکس عمل شد، لذا باید به این موضوع مهم، توجه بسیار جدی‌تری شود تا در سال‌های آتی دچار آسیب ‌های جدی‌تر و بیش‌ازپیش نشویم.

اکبری، مطالبه از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای ارایه برنامه‌های اجرایی خود جهت اجرای سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغ‌شده در سال ۱۳۹۳ را از مردم، صدا و سیما، رسانه‌ها، فعالان سیاسی- اجتماعی خواستار شد و افزود: سرمایه اصلی هر کشوری جمعیت و ساختار جمعیت آن کشور است و آسیب و تخریب این سرمایه، عوارض و ضررهای جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت لذا حمایت از خانواده و فرزند آوری و اجرای سیاست‌های کلی نظام در حوزه جمعیت که یک تکلیف است و نه سلیقه، و این موضوع باید به مطالبه ملی تبدیل شود.

سالمندی در ۲۰ سال آینده به ۲ برابر می‌رسد

اکبری همچنین اظهارداشت: نسبت سالمندی و سالخوردگی جمعیت در ۲۰ سال آینده به حدود ۲ برابر می‌رسد، ایران از سال ۱۳۹۵ بیشتر پای به سنین سالخوردگی گذاشته است و برآورد می‌شود که تا سال ۱۴۳۰ سالخورده و پیر شود.

وی تصریح کرد: مؤلفه‌ها و ویژگی‌های ساختار جمعیتی کشور در حال تغییر دانست و چند سالی است که روند پیر شدن جمعیت ایران آغاز شده و با سرعت به این سمت درحرکت است و درواقع در حال از دست دادن جوانیِ جمعیت هستیم.

بنیانگذار آموزش پزشکی جامعه نگر در جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در سال ۱۳۳۵ میانه سنی جمعیت ۲۰.۲ سال بوده و در سال ۹۵، میانه سنی حدود ۳۰ سال محاسبه‌ شده که نشان می‌دهد جمعیت ایران قریب به ۱۰ سال پیرتر شده است. با افزایش روند سالخوردگی و سالمندی، جمعیت کشور نیاز به مراقبت و هزینه بیشتری دارد و باید برنامه‌های اساسی برای جلوگیری از این روند اتخاذ کرد.

وی، حد بهینه جمعیت سالمند را بین ۶ تا ۷ درصد جمعیت کشور اعلام کرد و گفت: اگر نسبت جمعیت سالمند کشوری بیش ‌از حد مطلوب باشد، کشور گرفتار آسیب‌های جدی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد شد.

با همدلی و همراهی راه حفظ ساختار جوان جمعیتی و رشد جمعیت کشور را فراهم کنیم

مشاور عالی وزیر بهداشت به طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده اشاره کرد و گفت: اگر این طرح اشکالاتی در زمینه‌هایی دارد، باید بدون لجاجت و با همدلی و وفاق آن‌ها را برطرف کرد تا کمکی به ساختار و رشد جمعیت کنیم. رسماً دروغ‌هایی به این طرح نسبت داده می‌شود که بیشتر حاکی از اغراض است.

اکبری ادامه داد: طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده اخیراً به شورای نگهبان ارسال شد و این شورا ایراداتی نسبت به آن گرفت که مجلس در حال اصلاح این ایرادات است و به‌زودی طرح به شورای نگهبان برای تصویب ارسال می‌شود.

معاون پیشین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: من معتقد نیستم همه جوانب در این طرح دیده شده و ایرادهایی در این طرح هم وجود دارد ولی با همدلی و همراهی باید راه حفظ ساختار جوان جمعیتی و رشد جمعیت کشور را فراهم کنیم؛ به عبارتی این طرح گام نخست خوبی است.

وی همچنین به اظهار نظرها در مورد این طرح اشاره کرد و گفت: نکته‌ای که در غالب اظهار نظرها مشترک است به دنبال حاشیه‌ها بودن، است. حواشی سازی این طرح بسیار زیاد است و باید به اصل مطلب که حفظ ساختار و افزایش جمعیت است، پرداخته شود.

سالانه بیش از ۵۰۰ هزار سقط جنایی و عمدی در کشور انجام می شود

اکبری با یادآوری برنامه‌ریزی دقیق و وسیع رسانه‌ای و حتی تأسیس رسانه ‌های جدید برای عادی جلوه دادن وضعیت جمعیت کشور، اظهار داشت: رسانه‌ های معاند و برخی رسانه‌های داخلی و حتی رسانه‌های جدیدالتأسیس با ژست علمی، روند جمعیتی کشور را بدون مخاطره جلوه می دهند و برخی رسانه‌های داخلی دانسته و نادانسته با آنها همراهی کرده و تبلیغات وسیعی علیه اصلاحات و اقدامات موردنیاز برای مراقبت از جمعیت کشور می‌کنند و حتی از برخی افراد استفاده ابزاری می‌کنند و به‌ انحاء مختلف به افراد و جوانان فعال در حوزه جمعیت با رویکردی تخریبی فشار می‌آورند و خواهیم دید که این تبلیغات، ژست‌های به‌ظاهر علمی و دلسوزانه و فشارها بیشتر خواهد شد.

وی افزود: بیشتر حقوقدانان، استادان دانشگاه و گروه‌های سیاسی، علمی و شبه‌علمی که نظرات پرهیاهویی در مورد این طرح داشته‌اند، اعلام و اظهار نگرانی نکردند که چه اتفاق شومی برای جمعیت در این کشور در حال رخ دادن است! موضوعی که مهم‌ترین مساله ایران است.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که ما سالانه بیش از ۵۰۰ هزار سقط جنایی و عمدی در کشور داریم، گفت: براساس تحقیقات متقن، بیش از ۵۰۰ هزار سقط عمدی در کشور انجام می شود و باید پرسید که متولیان، گروه‌های علمی، تخصصی و مذهبی برای برطرف شدن این معضل، چه اقدام جدی‌ انجام داده‌اند؟ به عبارتی کدام گروه و مسوول برای کاهش سقط اقدام جدی کرده است؟

اکبری تاکید کرد که مسوولین بهداشتی و سلامت، اقتصادی و فرهنگی باید پاسخگوی عملکردهای خود باشند. اقدامات تبلیغاتی، باوجود تمام سنگ‌اندازی‌های قبلی - دردی از وضعیت و روند نامناسب جمعیت دوا نمی کند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  بندر آستارا رسما منطقه ویژه اقتصادی شد
  جزئیات ثبت نام ترم تابستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام شد
  اثربخشی ۹۴.۳ درصدی واکسن روسی کرونا
  ارزهای وارد شده به کشور قابل رویت می شوند
  برگزاری دهمین مرحله کشوری جشنواره نوجوان سالم
  هدف طرح رتبه‌بندی معلمان، نه دستمزد، بلکه افزایش صلاحیت است
  چرا قیمت گوشت بالاست؟
  مخاطرات پرداخت و تسویه مستقیم توسط رمزارزها
  موافقت هیات وزیران با تشکیل شورایاری‌های محلی از راه انتخابات عمومی در شهرها
  امارات عضو غیر دائمِ شورای امنیت شد
  تاثیر فاکتورهای غذایی بر سلامت روان زنان
  جزئیات ساختار سازمان تعلیم و تربیت کودک اعلام شد
  تخم‌مرغ گوی گرانی را از مرغ ربود
  جایگزین سامانه «شاد» برای آموزش آنلاین چیست؟
  نفت سنگین ایران گران شد
 
 آخرین اخبار
  تشکل‌های مردمی بسترساز افزایش حساسیت‌ها در حوزه کودکان هستند
  فابیو پاراتیچی، مدیر ورزشی تاتنهام شد
  کلاهبردار ۵۰میلیارد تومانی در قم به‌ دام افتاد
  تزریق واکسن کووید۱۹ منعی برای اهدای خون نیست
  نشست کمیسیون مشترک برجام پایان یافت
  به مناسبت دهه کرامت عرضه بسته‌های ویژه مکالمه و اینترنت
  افت ۶ هزار واحدی شاخص بورس در معاملات امروز بازار
  تامین مالی ۲۷هزار بنگاه کوچک ومتوسط درسال ۹۹
  شناسایی ۵۰آسیب پذیری در Windows و دیگر محصولات مایکروسافت
  ۷ رقم جدید برنج در هشت سال اخیر معرفی شد
  کشف ۴۱ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز در هفته سوم خردادماه
  سکه ۱۶۰ هزار تومان ارزان شد
  ایجاد ۲۵۰ روستا بازار تا پایان سال جاری
  مهلت خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود
  خشکسالی بیخ گوش ایران؛ کاهش۴۱ درصدی بارش‌ها
  اورسجی سرپرست فدراسیون جهانی کبدی شد
  لزوم هماهنگی تبلیغات انتخاباتی داوطلبان شورای شهرخوزستان بافرمانداریها
  رهاشدن فاضلاب انسانی در تلمبه خانه آب آبادان صحت ندارد
  تعداد نامزدهای انتخاباتی شورای شهر کارون به ۶۲ نفر افزایش یافت
  مشکلی در تامین واکسن گروه‌های هدف در جنوب غرب خوزستان وجود ندارد
  کشف یک محموله سلاح قاچاق در اهواز
  آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور در دولت دوازدهم تعیین تکلیف شود
  توضیحات معاون استاندار در خصوص شرکت لوله سازی خوستان
  ۳۴۰هزار قطعه بچه ماهی در سد تنظیمی حمیدیه رهاسازی شد
  حدود ۲۰۹ هزار خوزستانی در مقابل کرونا واکسینه شدند
  پنج هزار و ۲۰۰ نفر برگزاری انتخابات در آبادان را برعهده دارند
  بهزیستی: به کودکان کار خیابانی پول ندهید
  قرنطینه مسافران پروازهای کیش در فرودگاه اهواز
  برای جلوگیری از دیابت هر روز این میوه را بخورید
  شرکت زائران خارجی در حج، منتفی شد
  ستاره سابق پرسپولیس به بازی ایران می‌رسد
  رونالدو و رکورد‌هایی که می‌تواند بشکند
  چه افرادی به پارانویا مبتلا هستند؟
  موافقت وزیر ورزش با بازسازی پیست‌های اتومبیلرانی و موتورسواری آزادی
  کاظمی سومین امتیازآور و مهاجم برتر لیگ ملت‌های والیبال
  صدور بلیت توکیو برای۶۳ نماینده ایران
  جهت حضور در مسابقات آسیایی؛ تکواندوکاران ایران راهی لبنان شدند
  ثبت پنجمین پیروزی پرگل تاریخ فوتبال ایران در "عیسی‌تاون"
  تشخیص افسردگی از روی صدا
  ۴۰ درصد کارآفرینان بنیاد برکت را زنان و دختران تشکیل می‌دهند
  حضور ۵ فیلم ایرانی در جشنواره شرقی ژنو
  حضور پررنگ زنان در نهمین دوسالانه ملی نقاشی ایران
  احتمال تعلیق بازی‌های یورو ۲۰۲۰ وجود دارد؟
  تمدید خودکار قرارداد اجاره نشین‌ها برای یک سال
  کنکور در موعد مقرر برگزار می‌شود
  خشکسالی در ایران؛ کاهش شدید بارش‌ها
  واکسن‌های وارداتی علیه کرونا حذف نمی‌شود
  صادرات تخم‌مرغ متوقف شد
  مداوای رایگان ۲۵۰هزار افعانستانی در ایران
  برانکو باعث حذف تیم ملی می‌شود؟
  رقابت ۲ فیلم ایرانی در ایتالیا
  تمدید حمایت از کسب و کارهای فرهنگی و هنری در سال ۱۴۰۰
  پتروشیمی‌های ماهشهر به سیستم تصفیه پساب مجهز می‌شوند
  بیمه رانندگان تاکسی همچنان در بلاتکلیفی
  روند کلی شیوع کرونا در کشور نزولی است
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار