صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
یکشنبه، 14 آذر 1400 - 01:24   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  صعوبت اروند نشینی
  اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی‌دهیم
  دلدادگی‌ها و انعکاسش در ترانه‌های عامیانه
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 120364صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 5 آبان 1400 - 18:51
چگونه چشم هایمان را در خانه معاینه کنیم؟
  

خبرگزاری ایلنا: معاینه چشم برای اینکه از سلامت چشمان خود مطمئن شوید یک امر ضروری می باشد. همچنین یکی از راه های مناسب برای جلوگیری از آسیب های بینایی است. راه های دیگری نیز برای معاینه چشم وجود دارد که مرسوم ترین آن مراجعه به چشم پزشکی یا بینایی سنج است و همچنین ممکن است که راه هایی برای معاینه در منزل نیز وجود داشته باشد. البته  این معاینه ها هیچ ارزیابی دقیقی به حساب نمی آیند و از بیماری های چشمی جلوگیری نخواهند کرد فقط می تواند تا حدی وضعیت چشم شما را اعلام کنند.

راه هایی برای معاینه چشم در منزل

1. معاینه چشم ایشیارا

این معاینه چشم یک نام ژاپنی دارد که اسم پزشک آن می باشد. این پزشک در سال 1917 توانست بیماری های زیادی را از طریق این معاینه تشخیص دهد. معاینه مربوط به درک رنگ ها می باشد که بسیار دقیق و موفق بوده است. این آزمایش به خوبی می تواند نقص های بینایی در رنگ را تشخیص دهد. نقاطی که در این تصویر هستند ، رنگ های رندوم و سایزهای متفاوتی دارند.

2. معاینه چشم آنلاین

اگر در مسافرت به سر می برید و عینک خود را در ساحل جا گذاشتید ، از این معاینه آنلاین استفاده کنید و عینک بخرید. این معاینه چشم آنلاین برای زمان هایی که دسترسی به پزشک متخصص ندارید ، مناسب است و همچنین برای صرفه جویی در پول و زمان مناسب خواهد بود. البته ممکن است که خطاهایی در آن رخ بدهد. پس هر موقعی که از سفر برگشتید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

3. نمودار چشم اسنلن

در این شرایط یک نمودار چشم را برای شما فراهم می کنند . این نمودار توسط موسسه تحقیقاتی ملی چشم در استرالیا اختراع شده است که وضعیت دقیق چشم را با توجه به استانداردهای معاینه چشم به شما اعلام خواهد کرد. این نمودار را می توان روی دیوار چسباند و 20 قدم از آن فاصله گرفت. معمولا از شما خواسته می شود که روی یکی از چشم های خود را بپوشانید و حروف را نشان دهید.

4. معاینه تیزبینی چشم

معاینه های آنلاین زیادی از طریق صفحه کامپیوتر و گوشی تلفن همراه در دسترس افراد قرار می گیرد. به همین دلیل انتخاب های وسیعی برای آن وجود دارد. وضعیت هایی مثل ناتوانی برای تمرکز کردن به اجسام نزدیک یا حساسیت چشم به نور می تواند باعث ایجاد خطاهایی در حین معاینه ها شود اما این آزمایش به گونه ای است که تا حد زیادی این خطا را از بین خواهد برد. پیشنهاد ما این است که برنامه Essilor را در گوشی خود نصب کنید و معاینه های مختلف چشم را در آن انجام دهید.

5. معاینه درک عمق یا بینایی سه بعدی

درک عمق ، توانایی چشم برای دیدن جهان به صورت سه بعدی می باشد و همچنین می تواند فاصله شما تا اجسام را برای بینایی بهتر تعیین کند. درک عمق از طریق نگه داشتن انگشت روبه روی یک دایره انجام می شود. اول باید روی دایره تمرکز کنید تا جایی که انگشت دست شما حالت تار دیده شود و سپس باید به انگشتان خود تمرکز کنید. زمانی که انگشتان خود را واضح دیدید و دایره ها شبیه به دو دایره سبز رنگ شدند ، می توانید آزمایش را برای چشم دیگر انجام دهید.

6. معاینه آستیگمات

آستیگمات یکی از وضعیت های رایج بینایی است که شکل انحنای چشم شما را در قرنیه و یا لنز چشم تغییر می دهد و باعث تاری دید می شود. چشم آستیگمات در تمرکز کردن در چنین شرایطی ناتوان می باشد. در این ازمایش نقطه های دور نامشخص و غیر واضح می شوند.

آزمایش آستیگمات چشم در خانه بر اثر نگاه کردن به تصویر با عینک یا لنز مخصوص خودتان می باشد. باید یکی از چشم های خود را بپوشانید و حدود 35 سانتی متر از کامپیوتر فاصله بگیرید و خطوط را نگاه کنید و سپس از این کار را برای چشم دیگر خود انجام دهید. اگر خطوط کاملا شارپ و تیره بودند ، یعنی چشمتان آستیگمات نیست. اگر بعضی از خطوط برای شما شارپ تر و بهتر به نظر رسیدند و گاهی اوقات حالت تار پیدا کردند ، باید به پزشک مراجعه کنید.

7. نقطه کور

همه انسان ها نقطه کور دارند. چشم انسان محدودیت هایی دارد. این محدودیت ها جایی است که عصب های چشم به یکدیگر می رسند و در نتیجه نقطه تیره و کور را به وجود می آورد که با نگاه کردن به اطراف ، متوجه آن می شوید. برای پیدا کردن نقطه کور باید چشم چپ خود را بگیرید و به نقطه ای در سمت چپ نگاه کنید. در این هنگام ممکن است که یک علامت دیگر را ببینید که کم کم در حال محو شدن می باشد و سپس باید این کار را برای چشم راست خود نیز انجام دهید. اگر این نقطه کم کم برای شما محو شود ، احتمالاً نقطه کور دارید.

8. تمرین چشم

برای تقویت کردن چشم و بینایی خود راه های زیادی وجود دارد که هیچ تجهیزاتی برای آن ها نیاز نیست. برنامه های مختلفی در دسترس هستند که می توانند چشم شما را حدود 5 دقیقه در روز تقویت کنند. یکی از راحت ترین تمرین ها مالیدن چشم با کف دست می باشد زیرا باعث به جریان انداختن گرما و نگه داشتن این گرما تا حدود 10 ثانیه می شود.

9. انحطاط ماکولا

یکی از مشکلات بینایی انحطاط ماکولا می باشد. این وضعیت بیش از 10 میلیون نفر را به خود درگیر کرده است. مرکز قرنیه چشم را ماکولا می گویند. این قسمت به شما کمک می کند تا جزئیات را بهتر ببینید و به همین دلیل برای کتاب خواندن ، رانندگی و غیره مناسب است. زمانی که ماکولا دچار آسیب شود ، تاری افزایش پیدا می کند.

10. تماشای فیلم

فرقی ندارد که این فیلم را در خانه می بینید یا در تئاتر . زمانی که در حال تماشای فیلم می باشید ، در هر صورت می توانید با تاریکی بینایی خود را امتحان کنید. بهتر است که فضا را تاریک کنید. حال باید ببینید که در چنین حالتی می توانید اتاق ها را به طور واضح و شفاف ببینید یا خیر . بعد از این که چراغ ها را روشن کردید ، هم باید این کار را امتحان کنید. اگر بیشتر از یک دقیقه برای طبیعی شدن وضعیت نور چشم های شما طول کشید ، یعنی شما دچار تنبلی شده اید و احتمالا از کمبود ویتامین آ رنج می برید.

آشنایی با مشکلات چشمی

تشخیص دوربینی

بسیاری از ما با درجات مختلفی از دوربینی به دنیا می آییم که حین رشد اصلاح می شود. در صورت رخ ندادن این اصلاح فرد اجسام دور را واضح می بیند اما اجسام نزدیک را خوب نمی بیند . این حالت به نوعی ژنتیک است . فرد در زمان مطالعه، دچار سردرد و تاری دید خواهد شد. درمان این حالت چشم با جزو علائم این حالت هستند. این حالت با تجویز عینک یا لنز طبی یا جراحی امکان پذیر است. کودکان دچار این حالت بیشتر به لوچی “استرایسم” مبتلا می شوند و خواندن برای آن ها سخت تر می شود.

تشخیص نزدیک بینی

در نزدیک بینی افراد اجسام دور را به صورت مبهم و ناواضح می بینند. داشتن سابقه فامیلی ، زیاد مطالعه کردن یا کار با کامپیوتر در فاصله بسیار نزدیک از علل های ایجاد این مشکل چشمی هستند. در این حالت افراد هنگام رانندگی دچار مشکل می شوند و در زمان ورزش کردن دچار ضعف و در تماشای تلویزیون مشکل خواهند داشت و به علائمی مثل سردرد، خستگی و گاهی سرگیجه مبتلا می شوند. برای درمان تجویز عینک یا لنز طبی یا جراحی امکان پذیر است. این حالت در بچه ها در سن مدرسه شایع است و آن ها در دوران رشد باید مرتب عینک خود را تعویض کنند.

تشخیص پیر چشمی

چشم شما هم پیر می شود و ممکن است جزئیات را تشخیص ندهد. این حالت از اواخر 40 سالگی شروع می شود و در آن لنزهای چشم حالت انعطاف معمول خود را از دست می دهند و در نتیجه برای تنظیم دقیق چشم ها آن حالت فوکوس امکانپذیر نیست. استفاده از عینک مطالعه یا عینک های دو وجهی ، لنز می تواند در درمان این مشکل موثر باشد.

تشخیص بیماری تخریب ماکولای چشم

“AMD” یا تخریب بخش ماکولای چشم وابسته به سن بیماری است که در آن بخش مرکزی شبکیه که به نام ماکولا شناخته می شود، تخریب می شود. این حالت در دو شکل خشک و مرطوب رخ می دهد که در هر 2 حالت بالاخره دید مرکزی فرد از بین می رود.

در این بیماری دید مرکزی چشم کاهش یافته و از بین می برد و خواندن یا رانندگی را برای فرد با مشکل روبرو می کند. علائم این بیماری نقطه های ناواضح و مبهم در وسط مرکز دید و دیدن خطوط مبهم بی ربط در میدان دید است. تشخیص و درمان به موقع این بیماری در درمان بهتر آن تاثیر گذار است. سن بالای 60 ، سیگار کشیدن، افزایش فشار خون، چاقی و سابقه فامیلی ابتلا به این بیماری احتمال ابتلا را بیشتر می کند.

برای تشخیص amd یک چشم تان را بپوشانید و از فاصله 30 تا 40 سانتی متری به نقطه وسط شکلی نگاه کنید. اگر عینک دارید جلوی عینک را بگیرید. اگر خطوط موج دار، شکسته یا ناواضح و مبهم دیدید یا اگر نقاطی تیره یا تاریک دیدید ممکن است به این حالت دچار باشید، برای چشم دیگر هم همین حالت را انجام دهید. کسی که دچار این حالت باشد، تصویر را به صورت کج و در هم ریخته می بیند و ممکن است در مرکز آن نقطه تاریک هم ببیند، خطوط صاف که ناواضح به نظر برسند هم ممکن است در این حالت دیده شوند که بیشتر جزو علائم اولیه حالت مرطوب بیماری هستند.

تشخیص آب سیاه

افزایش تدریجی فشار چشم ها در آب سیاه سبب کاهش و از بین رفتن دید و بینایی فرد می شود البته در این بیماری تا وقتی دید محیطی چشم کم نشود، علامتی نمی توان یافت. کسانی که سابقه خانوادگی این حالت را دارند و افراد بالای 60 سال ممکن است بیشتر دچار آب سیاه شوند. آب سیاه با درمان دارویی یا جراحی برطرف می شود. اگر بالای 40 سال هستید، هر ساله برای معاینه چشم مراجعه کنید. افزایش تولید مایعات در داخل کره چشم از شایع ترین علت این حالت است که به عصب بینایی که در پشت کره چشم است فشار می آورد. این عصب از یک میلیون فیبر تشکیل شده و اطلاعات بینایی را از چشم به مغز می برد. اگر این حالت درمان نشود، نابینایی کامل اتفاق می افتد.

تشخیص آب مروارید

با بالا رفتن سن بیشتر افراد به آب مروارید یا کدرشدن لنز دچار می شوند. در این حالت لایه ای مه جلوی چشم را می گیرد و خواندن، رانندگی کردن و دید در شب را مختل می کند. از عواملی که سبب ابتلا افراد به این بیماری می شود عبارتند از :دیابت، سیگار کشیدن یا مدت طولانی در معرض آفتاب قرار داشتن. جراحی و جایگزین کردن لنز چشم با یک لنز مصنوعی از روش های درمان آب مروارید است.

تشخیص تنبلی چشمی

در بیماری تنبلی چشم یا آمبلیوپی ، هنگامی که دید در یک چشم کم می شود، مغز برای جبران روی چشم دیگر متمرکز می شود. این حالت ممکن است به علت نداشتن تطابق درست محور چشم ها “همان استراپیسم یا لوچی” یا ضعیف شدن یک چشم اتفاق افتد. قرار دادن یک صفحه یا عینک سیاه مطلق برابر چشم سالم سبب می شود مغز به استفاده از چشمی که مشکل دارد روی آورد. در صورت عدم درمان تنبلی چشم ، یک چشم فرد ممکن است در دوران بزرگسالی و بلوغ عملکرد صحیح خود را از دست بدهد.

 

افرادی که نباید چشم شان را جراحی کنند:

برای درمان برخی از مشکلات چشمی تجویز عینک ، لنز و جراحی چشم می تواند موثر باشد و قرنیه را به گونه ای اصلاح کند و مشکلاتی مثل نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم را از بین برود. اما برخی از افراد نمی توانند مشکلات بینایی خود را با جراحی از بین ببرند. افراد دچار مشکل خشکی چشم شدید ، قرنیه نازک ، مشکلات بینایی خیلی شدید نباید چشم شان را جراحی کنند.

روش های حفاظت از چشم

مصرف غذاهای مفید

مصرف هویج و مواد غذایی که دارای ویتامین های مختلف به خصوص ویتامین A هستند ، برای تقویت چشم و بهبود بینایی بسیار تاثیر گذار است. اسفناج، پرتقال، گوشت، ماهی و غلات هم جزو مواد غذایی هستند که برای چشم ها و سلامت آن ها مفیدند. اگر می خواهید رژیم غذایی سالمی برای چشم های تان داشته باشید از غذاهایی غنی از آنتی اکسیدان ها “ مثل امگا 3″ ، ویتامین های C و E ، بتاکاروتن، روی و لوتئین استفاده کنید. با خوردن این مواد غذایی ممکن است دید شما دیرتر کاهش یابد و دیرتر هم به حالت تخریب ماکولا دچار شوید.

استفاده از عینک آفتابی

همیشه همه ما برای محافظت از پوست از کرم ضد آفتاب استفاده می کنیم. همانطور که از پوست محافظت می کنیم ، محافظت از چشم نیز در مقابل آفتاب ضروری است و بهتر است در روزهای آفتابی بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده نماییم و مراقب چشمان خود باشیم.

اجتناب از فشار و خستگی چشم

خستگی چشم ها و کار با رایانه برای ساعت های طولانی تأثیرات سویی بر بینایی دارد و سبب مشکلات چشمی مانند درد، اشک ریزی، تاری یا دوبینی و سردرد می شود.

معاینه منظم چشم

هر شش ماه یکبار لازم است همه افراد به معاینه چشم خود بپردازند تا بیماری های چشمی مانند لکه های ناشی از افزایش سن، گلوکوم، رتینوپاتی دیابتی و آب مروارید سریع تشخیص داده شود تا درمان شوند.

حفاظت از چشم

آسیب های محیطی روی چشم ها و بینایی اثر منفی می گذارد پس بهتر است اگر دارای مشاغل پر خطر هستید ، از عینک ایمنی استفاده نمایید

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  آیا «امیکرون» سفر‌ها را دوباره ممنوع می‌کند؟
  بهبود وضعیت تامین سوخت نیروگاه‌ها
  آیا استفاده از عینک در کاهش یا افزایش نمره چشم تاثیر دارد؟
  اومیکرون زنجیره وار مبتلا می‌کند
  بنای فعالیت خود را بر سهولت صدور مجوزها قرار داده‌ایم/پیشتاز تسهیل‌گری در اشتغال روستایی هستیم
  توسعه صادرات از طریق تامین نیاز بازار کشورهای همسایه
  افراد مبتلا به فشار خون بالا مراقب تاثیر مصرف سایر داروها باشند
  وزیر نفت از تبدیل وضعیت ایثارگری پیمانکاری در آینده نزدیک خبر داد
  توزیع هوشمند ۲۵ قلم کالای اساسی تا پایان سال
  دیدار مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز با فرمانده قرارگاه کربلا
  بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد
  هدایت‌ سرمایه‌های خرد مردمی به سوی طرح‌های نیمه‌تمام از طریق بورس
  ایرانی‌ها کمتر از مردم افغانستان مالیات می‌دهند
  تداوم سیاست افزایش تولید اوپک‌پلاس در ماه ژانویه
  نوسانات بازار ارز، تاثیری بر قیمت تلفن همراه نداشته است
 
 آخرین اخبار
  جریمه واکسینه نشده‌ها و کرونایی‌ها از نیمه آذرماه
  اوراق مسکن چند؟
  لزوم توجه به دیدگاه‌های بخش خصوصی در اصلاح طرح صیانت
  تحقق توسعه پایدار منطقه‌ای از طریق گسترش مناسبات تجاری با اکو
  ۲۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با مدل جدید تامین مالی ساخته می‌شود
  جزییات برگزاری نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت کشوری در اهواز اعلام شد
  صرفه‌جویی یک‌هزار مگاواتی با خاموش کردن یک لامپ در هر خانه
  ۳۵۰هزار نفر در خوزستان هنوز دز دوم واکسن را دریافت نکرده‌اند
  پرداخت ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به بیماران سرطانی دزفول
  میرکاظمی: بودجه با حداقل ردیف به مجلس می‌رود
  آبرسانی به چهار روستای شهرستان حمیدیه خوزستان درحال انجام است
  کارگاه تولید خشت خام مرمتی در پایگاه میراث‌جهانی شوش فعال شد
  تاثیر اخبار کاذب و منفی از مذاکرات بر قیمت‌های هیجانی نرخ ارز
  رشد ۶۷.۲ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن
  راه‌اندازی سامانه «سوت‌زنی» در وزارت تعاون
  شتاب در اجرای مسیرهای راه‌اندازی اولیه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی
  توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی
  خاندوزی: بخشودگی و تسهیل تسویه بدهی بخش تولید تا اسفند۱۴۰۰ تمدید شد
  مشارکت بخش خصوصی در ساخت یک میلیون واحد در نهضت ملی مسکن
  علائم کووید طولانی مدت شبیه سندرم خستگی مزمن است
  چرا افراد دارای نقص ایمنی باید دز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند؟
  تزریق واکسن کرونا نباید باعث عادی انگاری شود
  تولیدات ورق های API اکسین قدرت این را دارند که بازار اتحادیه اروپا را فتح کنند
  مردم با نذر برای پژوهش‌های پزشکی در سلامتی بیماران سهیم شوند
  احتمال ابتلای مجدد به اومیکرون سه‌برابر بیشتر ازگونه‌های دیگرکرونا است
  زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده
  برق گران می‌شود؟
  عبور سیارکی بزرگ از مدار زمین در هفته آینده
  رئیسی: حتی با تزریق دز سوم، کمبود واکسن نداریم
  دولت برای حذف ارز دولتی منع قانونی ندارد
  «امید» اجازه خروج کرونایی‌ها از منزل را نمی‌دهد
  ایرانی‌ها کمتر از مردم افغانستان مالیات می‌دهند
  دلار ۳۰هزار تومانی بورس را نجات می‌دهد؟
  تولید آدامسی که قدرت انتقال کرونا را کاهش می‌دهد
  دادستان کل کشور: برنامه تحولی دادسراها تدوین می‌شود
  کمیته امداد هوشمند می‌شود
  انحصار در عضویت اعضای هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی برداشته شد
  آغاز فعالیت سامانه امداد هوشمند و کارآمد
  مهار اضطراب کرونا با مثبت‌اندیشی و زدودن افکار منفی
  خزعلی: بسیاری از معلولان نه توان‌یاب بلکه توان بخشند
  انعقاد قرارداد با بیش از 300 دفتر پیشخوان در خوزستان با هدف تسهیل در ارائه خدمات گازرسانی به مشترکین
  ارائه بسته آموزش و توانبخشی بر بستر اینترنت برای معلولان خوزستانی
  اخذ مجوز اولیه جذب دانشجوی پزشکی در دانشگاه آزاد خوزستان
  پروتکل خاصی برای جلوگیری از ورود اُمیکرون به ما ابلاغ نشده است
  تمام شهرهای خوزستان در وضعیت آبی قرار گرفتند
  وزارت کشور به دنبال تکمیل فاز اول متروی اهواز است
  معرفی فرصت‌های اقتصادی صنایع دستی در خرمشهر
  مولفه‌هایی که خطرات ناشی از تصادفات را کاهش می‌دهند
  استاندارخوزستان: تکمیل زنجیره‌های نفت و گاز از برنامه‌های دولت است
  تعمیرات فصلی هواپیماها علت لغو برخی پروازهای فرودگاه دزفول
  انجام واکسیناسیون، مهمترین علت کاهش بیماری در خوزستان است
  چهارهزار خانه برای خانوارهای دارای ۲ معلول در کشور ساخته می‌شود
  ۱۴ نفر از عاملان درگیری در اروندکنار دستگیر شدند
  استاندار خوزستان ۲ معاون خود را تغییر داد
  ثبت کمترین تعداد بستری کرونا در خوزستان از ابتدا تاکنون
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار